Uluslararası Struga Üniversitesi Öğrencileri

Uluslararası Struga Üniversitesi Öğrencileri

Comments

Tek kelime ingilizce bilmeden Sat 1 belgesi alıp yatay geçiş yapanlar, nefesim ensenizde.Korkmayın, titreyin.
YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMUNUN MAKEDONYA da eğitim veren üniversitler için almıs oldugu kararlar Ne yazik ki gencleri egitime degil egitimsizlige tesvik etmektedir. Yok ve yuksek ogretim politikalarini olusturan kisiler kararlarini alirken universiteyi kazanamayan ogrencilerin geleceklerini hic dusunduler mi?! Zanetmiyorum, ne diyorlar kolay yollardan diploma kazanmak, sorma sansinsim olsaydi yoke iki sey sormak isterdim: hangisi daha iyi kolay yollarda diploma araken kendilerini universite ortamlarinda bulmalari ve degisik kulturlerle tanismalari mi yoksa universiteyi kazanamadim diye intihari ve ya yolsuzlulugu kötü ahlaklı yollara kapılan dusunen genclerin olmasi mi, hangi daha iyi?! (YÖK) genclerin yolunu kesmekte ve ne yazıkki gencleri eğitimsizliğe cehalete mecbur kalın demekte hangi ülke eğitimi engellemek adına durmadan çalısma yapmayı amaçlar ki ? Bu ogrenciler zaten en iyi 500 unide kayitlarini yapabilme sansina sahip olsalardi siz soylemeden yaparlardi. Universite diplomasına sahip olmak icin alternativler aramak ayip birsey mi eğitimin iyisi kötüsü mü oluır eğitimsizliğin iyisimi ?! Turkiyedeki unilerde zaten sanslari olsa bu ogrenciler alternativ aramazlardi! bu konuda SAYIN CUMHURBAŞKANIM BAŞBAKANIM VE İLGİLİ BAKANLIKLARIN hassasiyet göstermesini rica ediyorum Daha bilinçli kültürlü gencler ile daha güçlü ve basarılı bir Türkiye için.
arkadaslar son günlerdeki okullarımızın tanınırlığı için boş boş durmamalıyız diye düsünüyorum en azından ülkemizdeki ilgili makamların tepkimizi bilmeleri adına ve olaya daha duyarlı olmalarını sağlamak amacı ile istek şikayet lerimizi dile getirmemiz gerektiği inancındayım. http://sayinbasbakanim.com/mektup-yaz-3/ http://www.bimer.gov.tr/Forms/pgMain.aspx http://www.mesajimvar.com/tag/basbakana-mesaj-gonder http://www.tccb.gov.tr/sayfa/iletisim/cumhurbaskanina_yazin/ bu linkleri tıklayarak sorunlarımızı rahatsızlıklarımızı mağduriyetimizi her birimiz paylasalım paylasalımki nekadar öğrenci mağdur ettiklerinden haberdar olsunlar
Hayırlısı Olsun Arkadaşlar..
Man is man'lar
YOLUN BAŞINDAYIZ

Makedonya Struga Üniversitesi Tüm Bölüm Öğrencileri Bilgi Alışverişi Paylaşım Platformu, Otobüsler Bütün şehir farklı alanlarda bağlantıları bulunuyor.

Makedonya'da Yaşam

Makedonya Genel Bilgiler; Makedonya için Makedonya Cumhuriyeti Balkan Yarımadası Güneydoğu sınırı olduğu yer Balkanlar'da bir ülkedir. Kuzeyde Sırbistan ve Kosova, batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan, doğuda Bulgaristan ile komşudur. Birleşmiş Milletler tarafından 1993 yılında tanınan ülke, Yunanistan'ın itirazı sonucu Birleşmiş Milletler tarafından Eski Yugoslav Makedonya C

Operating as usual

Timeline photos 22/01/2017

Nora hocanın paylaştığı bu bildiri haliyle herkesi telaşa düşürdü. Aldığımız bilgilere göre son resmi gazetede yayınlanan bakanlar kurulu fesh kararına binayen sanırız okula baskı olunca , risk almak yerine öğrencilere seçenek sunarak bunuda 31 ocaktaki toplantılarıyla netleştirmek. Konu hakkında şimdilik güncel bilgi budur .

YORUM: Ohal kapsamında feto şikayetleri ve makedonyada yapılandiklari şikayetlerine binayen, türkiyenin oradaki okulları kapatmak istemesi ama kazanılmış hakları olan öğrenciler ile dava konusu olmamasına binayen tarih aralıkları vererek durumun vahametini göstermek.

YORUM: Okul tehlikeyi gördü, turkiyeden öğrenci de artık alamayacağını biliyor, ileride sorun olmaması açısından bakın size seçenek sunuyoruz' şeklinde beyanat vermeleri . Ki böyle bir bildiride tebliğ esasına dayanır. Herkesin hakkında hayırlısı olması temennisiyle..

04/07/2016

Degerli arkadaslar, kritik doneme girdigimiz bu zaman dilimlerinde STS snavının akibeti, gecerliligi ve ne kadar etki edebilecegi konusu halen daha muammadır, son sınıf ogrencilerininde basvuru yaptıgı seviye tespit snavını yuksek ogretim kurumunun dikte etmeden girmenizde fayda var altında yonlendirmesiyle olusan kararsızlık devam etmektedir.

Bu paylasım altında STS snavının iptali icin acılan ve derdest olan davaların bilgilerini paylasmanızı rica edecegiz, bu anlamda daha sıkı takip ederek emsal davalar acılabilir. Unutmayınız zaman kaybetme zamanı degil.

14/04/2016

ACİL DUYURU !!

Sevgili Öğrenciler Yök'ün son yönetmeliği ile ciddi sıkıntıya girilen ve tüm eski kararların yok olduğu yeni yönetmeliğe cevaben artık mutlaka dava yoluna gidilmesi gerek biliyorsunuz ve dilekçe icin son haftaya girildi.

Bunun dışında bazı avukatların gruplarda 1.500 tl civarında dilekçe yazılır seklindeki yaklasımlarına binayen yök konusunda çok deneyimli ve geçmisi olan degerli bir avukatımızı hazırlayıp bu hafta bitireceği yök'ün son yönetmeliğine hitaben dava dilekçesini ücretsiz olarak bu işi gönül veren ve gerçekten dava açmak isteyen öğrenci arkadaşlarımıza ÜCRETSİZ olarak vereceğiz. Unutmayın bu son hakkınız ve bu son yönetmelik ile dava yoluna gidilmez ise tüm haklar kaybolmak üzere..

Dilekçe bittiği zaman buradan duyuru yapılacak lütfen talep edenler yorum olarak yada özel mesaj olarak bizi bilgilendirsin.

29/02/2016

Sevgili arkadaşlar YOK Son yönetmeligi ile Tüm balkanlarda okuyan öğrencileri zorlu bir snava sokarak çok ince düşünülmüş ve açıkları tespit edilmiş bir yönetmelik cikarmıştır.

Kimse A b c üniversitesi durumu kurtardı denklik alacagiz rehavetine kapılmasin. Görünen gerçekler hukukidir. Yapılması gereken olacağan dava koşulları gereğince açılacak dava yolları ve eksikleri tamamlamaktir.

Bu zamana kadar öğrenci haklarini bir nevi savunma ve hatta koruma rolünü üstlendiğini düşündüğümuz YOK kurumunun artık denklik red gerekçelerini yasalastirma yoluna gittiğini görüyoruz.

Temel haklariniz olan hukuki başvurularinizi itiraz süreleri dolmadan etkili bir araştırma yolu ile yapmalisiniz diye düşünüyoruz.

Ortak öğrenci platformu olan bu grubun hiçbir üniversite ile bağlantısı yoktur. Sadece struga Üniversitesi öğrencileri için öğrenciler tarafından açılmış bir gruptur. Amaç magduriyetlerin giderilmesi ve bilgi Paylaşimidir. Sevgiler.

18/10/2015

Yökü Mahkemeye vermeden önce Kamu Denetciligi Kurumuna müracaat etmek gerekir. Sebebi şu Kamu Denetciligi Kurumu yani Ombudsmanlik kurumu tüm Kamu kurum ve kuruluşlarının yaptığı tüm iş ve işlemleri Kamu adına Denetler ve tavsiye kararları alır. Tüm kamu kurumları da bu tavsiye kararlarına uyar. Zira idare hukukunu hatim etmiş tüm kanunların getiriliş gerekçelerini iyi bilen ve doğru yorumlayan tüm Kamu kurum ve kuruluşlarının Amir kurumudur. Kurumlar Tavsiye kararlarına uymak zorunda değildir. Fakat uymadiginda Mahkemede kaybedecegini iyi bilirler kamu kurumlarının başındaki yöneticiler.

18/10/2015

AÇIKLAMA :
Makedonya Cumhuriyeti Anayasası, 1. fıkra uyarınca, IV değişiklik (amandman), Makedonya Cumhuriyetinde yaşayan Türkler çoğunluk olmayan toplum olarak ön görülüyor, türk dili ise çoğunluk olmayan toplumun dili olarak ön görülüyor.
Yükseköğretim kanunu kapsamında, Madde 103, tutum 7 ‘’Özel Üniversitelerde Öğrenim dili olarak, Makedonya Cumhuriyetinde çoğunluk olmayan toplulukların dilinde ya da Dünyaca uluslararası kabul edilmiş dilde öğrenim görülebilir ’’.
Yukarıda saydıgımız maddelere göre, herhangi negativ yasal karar görünmediği için, İlk Özel Üniversitesi FON Üsküp Makedonya, akreditasyon edinmiş Yüksek Eğitim kurumu olarak, Yükseköğrenim kanunu kapsamında, derslerini türk dilinde verebilecek. Gelişmeler kapsamında FON Üniversitesi senatosu 07-1475/4 sayılı kararı 18.09.2015 tarihinde getirmiştir.

18/10/2015

'' Buna göre bütün Avrupa Birliği ülkelerinin diplomalarını tanıyacağım diye katılıp, imzasını atıp da tanımamasında bir mantık yok.'' Bu açıklama doğru değil. Çünkü Türkiye daha ilk baştan Lizbon sözleşmesinin Ulusal Krediler ile ilgili başlığına çekince koymuş ve birçok Avrupa Ülkesi ile birlikte 240 Kredi üzerine inşaa edilen Avrupa Kredi Transfer Sistemine uygun 4 yıllık eğitim ve 240 kredi ile mezun veren Üniversitelerden alınan diplomaları Lisans diploması olarak tanıyacağını belirtmiştir. Ayrıca aynen bu çekincesini 5463 Sayılı Kanun ile kendi iç hukukuna dahil etmiştir. Burada Yökün yaptığı uygulama sadece Avrupa Birliği, Yeni Zellanda, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri ile Şangay Sözleşmesine göre Dünyada ilk 500. sıralamasına giren Üniversitelerden gelecek Diplomalara doğrudan denklik vereceğini belirtmiştir. Bu ülkelerden ister 180 AKTS isterse 240 AKTS ile verilmiş olsun, eğer o diplomada LİSANS yazıyorsa Yök onu Lisans Diploması olarak kabul edeceğini belirtmiştir. Zira Yök belirtilen ülkelerde verilen eğitimin Türkiyenin Eğitim seviyesinin üzerinde olduğunun farkındadır. Bu nedenle bu ülkelerin dışında kalan fakat Bologna Sürecine ve Lizbon sözleşmesine dahil ülkelerden gelebilecek diplomalara, şayet Türkiyenin ulusal kredisinin altındaysa, ve alınan eğitim sonucunda kazanılan yetkinlik, o mesleğin icrasına yeterli değilse, yök bunu STS sınavı veya ek bir eğitim süreci veya fark ders gibi hukukta olduğu gibi tamamlatmaya çalışmaktadır. Yada denkliği red edip insanları yıllarca mahkemelerde uğraştırdıktan sonra şayet illede denklik vermeyeceği bir Üniversite veya fakülteye kendi görevlendireceği Prof. veya Doç.Dr. veya Yard. Doç. aracılığı ile hazırlatacağı bir bilimsel rapor ile denkliği red edecektir. Bu bilimsel Raporlar Lizbon Sözleşmesinin ek protokollerinde mevcuttur. Şayet bir ülkeden gelen diploma eğer o bilim dalının gereklerini tam olarak yerine getirebilecek yetkinliği o kişiye kazandıramamışsa, o zaman Yök Denkliği Red edecektir. Bunu da belirtiğim bilimsel raporlara dayandırmaktadır. Ayrıca uluslararası hukukta basit ülke olarak nitelendirilen ülkelerden gelen diplomalara da aynen bu gözle bakılmaktadır.

13/09/2015

Üniversiteden transkript , notrifikasyon ve oturum için gerekli belgeleri temin edemeyen, 1 yıl okumasına rağmen 2 yada 3 yıllık sezon fiyatı talep edilen öğrenci arkadaşlarımız lütfen burada durumu detaylandirsinlar. Yatay geçiş aşamasında tarih kaybı ve okul tutumu hakkında eleştirilerinizi bekliyoruz.

16/03/2015

Ankara 21.08.2014
BARO BAŞKANLIĞI
DUYURU NO:2014/72

Birliğimize çeşitli şirketlerin yurtdışında kimi ülkelerde bulunan hukuk fakültelerinin sınavsız öğrenci aldıklarını “öğrenim sürelerinin kısa olduğunu” (bir yıl içinde diploma almanın mümkün olduğunu), “öğrenimin Türkçe yapıldığını bu nedenle otomatik olarak denklik alınacağı” vs. vadettikleri yönünde duyumlar gelmektedir.

Bilindiği üzere, Avukatlık Kanunu 3/b maddesinde Avukatlık stajına kabul için “yabancı memleket hukuk fakültesinden mezun olup da Türkiye hukuk fakülteleri programlarına göre noksan kalan derslerden başarılı sınav vermiş bulunmak” şartını emretmiştir. Dolayısı ile yabancı bir ülkede alınan dersler Türkçe olarak verilse dahi Türk hukukuna göre eksik kalan derslerin tamamlanmadan Avukatlık stajına başlamak mümkün değildir.

Bu okullardan alınacak diplomaların denklik işlemleri YÖK tarafından yürütülmektedir. Bu nedenle yabancı bir ülkede eğitim alamadan önce diploma denkliği konusunda YÖK’ten bilgi alınması telafisi mümkün olmayacak zaman ve para kaybının önlenmesi için büyük önem taşımaktadır.

Denkliği YÖK tarafından tanınıyor dahi olsa KKTC dışındaki ülkelerdeki Hukuk Fakültelerinden mezun olanların ülkemizde doğrudan Avukatlık stajına başlaması mümkün değildir.
Mağduriyetleri önlemek bakımından durumu bilgi ve değerlendirmelerinize sunarım.

Saygılarımla.

Avukat Metin FEYZİOĞLU
Türkiye Barolar Birliği
Başkanı

16/03/2015

Yök'ün bu tip kararlar almasında Struga üniversitesi bünyesinde öğrenci olarak gözüken art niyetli bazı kişilerin afaki ve mesnetsiz şikayetlerininde etkili olduğu anlaşılmıştır, aynı zamanda okulda öğrenci olup aynı zamanda'da okulu karalama çalışmalarına giren bu şahsiyetleri kınıyoruz, okuldan uzaklaştırılmaları gerektiğine inanıyoruz.

14/02/2015

Yükseköğretim Genel Kurulunun 12.02.2015 tarihli toplantısında, Makedonya'daki Avrupa Üniversitesi (Прв приватен Европски Универзитет Република Македонија-The First Private University European University - Republic of Macedonia) ve Uluslararası Struga Üniversitesi (Меѓународен Универзитет Струга-International University of Struga) ile Bosna Hersek'te bulunan Travnik Üniversitesinin (Univerzitet u Travniku-University of Travnik) Kurulumuzca tanınmamasına karar verilmiştir.

Kamuoyuna duyurulur.

Açıklamasında Yök'ün bilgi isteyen öğrencilere denklik olduğu bilgisi verip, okul kapasitesini bahane ederek bu yıl mezun verecek okul öğrencilerinin önünü kesmesi nedeniyle yönetim kurulunu kınıyoruz.

Augustines - Walkabout 10/02/2015

Soğuk kış gecelerinin vazgeçilmez parçası

Augustines - Walkabout (Music video) Into the arms of the sea, Where my tired head carried me I walked out into the breeze To be quiet with the storms inside I prayed, but that's n...

09/02/2015

Hukuk Fakültesinden kolay kolay unutamayacağınız bir şahsiyet olan Can Yıldırımın kıpır kıpır halleri. Strugaya ilk gelişi ama sanırsınız 10.yılı , sıcak kanlı sevecen , çok sever çok sevimli.

Photos from Uluslararası Struga Üniversitesi Öğrencileri's post 09/02/2015
Timeline photos 09/02/2015
Want your school to be the top-listed School/college in Struga?

Click here to claim your Sponsored Listing.

Location

Telephone

Address


Ezerski Lozja 1
Struga
6330
Other Colleges & Universities in Struga (show all)
AUTO-SHKOLLA-REKETA AUTO-SHKOLLA-REKETA
Rruga E Spitalit-Strugë
Struga

Përgatitje adekuate për kandidatët e kategorisë,, B,,