Перципио

Перципио

Comments

We had a great first day of geting to know each other and planning our Erasmus + Youth Exchange with a group of amazing young people! Перципио Ung Egedal Nuova Destinazione d'Uso & Plesni studio DANCE BUZZ

Центарот за личен и креативен развој „ПЕРЦИПИО“ пром?

Operating as usual

14/09/2023

🚀🎭НОВИ ГРУПИ 🎭🚀

Возраст: 6-10 години

Почнуваме во сабота!

25/06/2022

По пауза од 2 години ние повторно патуваме заедно за да стекнеме нови пријателства, да научиме нешто ново и да создадеме многу спомени. ❤

25/03/2021

Денес работевме на нов видео проект со нашите пријатели од Center for Intercultural Dialogue (CID)!

Young People, the Stage Is Yours: Power to Act - Salto 12/02/2021

Театарската младинска размена на која што работевме во Хрватска во 2019 беше избрана за еден од најдобро реализирани проекти во Европа и пример за добра програма.
Во рамките на овој проект 4 учесници го претставија Перципио во Хрватска и ние сме горди што имаа можност да учествуваат и што придонесоа за успешноста на оваа програма.

🥳🥳

Young People, the Stage Is Yours: Power to Act - Salto Through a variety of games and theatre exercises, this youth exchange programme proved a life changing experience for its young participants and an inspiration for future Erasmus+ projects. Spending a week in Croatia, 25 youngsters from five countries learned more about collaboration, trust, creativ...

27/01/2021
ВЕСЕЛИ НОВОГОДИШНИ МОНОЛОЗИ 25/12/2020

Драги пријатели,
❄❄ Ние создадовме нешто што го нарековме „Весели новогодишни монолози“ ❄❄
16 деца од две едукативни групи на Перципио работеа на свои индивидуални претставувања на новогодишни предмети. Следејќи ги сите правила и препораки, решивме да подготвиме еден видео подарок од децата за возрасните.
Важно е дека:
✔ Секое дете само избра што сака да биде во видеото
✔ Секое дете само избра каква приказна ќе каже во видеото
✔ Сите деца се на различна возраст
✔ Кој на дијалект, кој не, ние им дадовме живот на нашите новогодишни предмети :)
✔ Сите деца беа пресреќни, а и ние заедно со нив

Ви праќаме малку од нашата детска радост. 🥰
Славете ја и поттикнете ја креативноста и имагинацијата на вашите деца. 🥰

https://youtu.be/QBLjNxcOR08

ВЕСЕЛИ НОВОГОДИШНИ МОНОЛОЗИ

Photos from Перципио's post 23/12/2020

Оваа година ние немаме новогодишна претстава, немаме сцени и приказни создадени од нас. Но, ви спремивме индивидуални монолози, кратки, долги, весели, разиграни, за родителите од децата. Наскоро ќе можете да ги видите на нашиот YouTube канал. Ви посакуваме радост! 🥰

29/11/2020

🤴 The kingdom of imagination is the most important of them all! 🤴

02/09/2020

🎭Театарскиот клуб ,,Перципио“ има нова програма, нови правила и нови групи. Почнуваме во недела. Пријавувањето важи за сите нови и стари членови. Ве очекуваме 🤩

,,Сонувачи“ 02/09/2020

,,Сонувачи“

Се осудивме да сонуваме, да разговараме за нашите желби, да не ги заборавиме нашите планови и да не ги занемариме нашите соништа. Така ја создадовме летната кратка програма која се состоеше од индивидуална работа на монолози.
,,Сонувачи“ содржи 10 монолози напишани од 10 членови на нашата летна програма.

Се надеваме дека ќе уживате во нашиот продукт, затоа што ние:
✅ Истражувавме и научивме супер инспиративни приказни од супер вистински личности кои што ги исполниле своите соништа
✅ Создадовме наши монолози, ги пишувавме сами, и им дадовме живот на ликовите чиишто биографии често се занемарени
✅ Сѐ што ќе гледате е напишано од нас, освен еден монолог што беше позајмен од големиот Вилијам Шекспир 🎭
✅ Се охрабривме да сонуваме и да мечтаеме без разлика на сѐ

,,Сонувачи“

30/08/2020

🎭 Драги деца и родители, ова лето творевме во поинакви услови, ги почитувавме сите мерки, протоколи и препораки.
Ви покануваме на нашиот ОНЛАЈН НАСТАН ,,СОНУВАЧИ“ на кој што сме особено горди.
Се осудивме да сонуваме, да разговараме за нашите желби, да не ги заборавиме нашите планови и да не ги занемариме нашите соништа. Така ја создадовме летната кратка програма која се состоеше од индивидуална работа на монолози.

,,Сонувачи“ содржи 10 монолози напишани од 10 членови на нашата летна програма.
На 01.09.2020 во 20:00 часот ќе имате можност да го видите нашиот видео проект. Линкот ќе биде споделен наскоро.
Се надеваме дека ќе уживате во нашиот продукт, затоа што ние:

✅ Истражувавме и научивме супер инспиративни приказни од супер вистински личности кои што ги исполниле своите соништа
✅ Создадовме наши монолози, ги пишувавме сами, и им дадовме живот на ликовите чиишто биографии често се занемарени
✅ Сѐ што ќе гледате е напишано од нас, освен еден монолог што беше позајмен од големиот Вилијам Шекспир 🎭
✅ Се охрабривме да сонуваме и да мечтаеме без разлика на сѐ

18/05/2020

Погледнете го новиот проект за млади и деца на Театар Куманово. Можете да добиете книга 🥳

Annie - 2019 (Percpio and Fusion) 09/05/2020
06/05/2020

Малку поинаква сцена на ,,Малата Сирена" само за вас 🥰

16/01/2020

📍 Нашиот театарски клуб за креативен развој има простор за нови членови од 5 до 8 години. Почнуваме од 1ви февруари. Оставете ги вашите податоци и телефон за контакт во порака и ќе ви се јавиме за термин и детални информации. 🥳

07/01/2020

Стеќни празници од нашето весело друштво ☺️🤗

30/12/2019

Потсетување за новогодишниот час денес во 18:30

26/12/2019

Нашата најнова соработка со Dance Team Fusion 🤗🤗

26/11/2019

📢 Фото на денот 😎

25/11/2019

Меѓународниот ден за борба против насилство над жените треба да не потсети на важноста да ги едуцираме нашите деца за сите облици и форми на насилство како и за соодветните мерки и процедури за заштита. Стоп за секакво насилство. Пријави!

12/11/2019

Прва читачка проба за нашиот најнов проект 🤗. Наскоро повеќе информации 🤩

11/11/2019

📌Денес работиме на тимскиот дух во нашиот весел театарски клуб. Нема театар без тим. Нема тим без пријателства во него🤗❤️

26/10/2019

Ве поздравува група 1. Во живо од КуманиУМ street fest ❤️

21/10/2019

Потсетување за децата од група 1: Имаме час во Театар Куманово од 17:50

18/10/2019

ВАЖНО: Ги молиме родителите на НОВИТЕ членови од најмалата група 1, да остават податоци за контакт 📞

09/09/2019

Почитувани родители, часот на група 1 од 18:00 часот денеска нема да се одржи

22/08/2019

📌Отворени се уписите за нашите три групи за деца и млади. 👇
Сите заинтересирани стари и нови членови можат да се пријават со име презиме, возраст и контакт преку порака или на ☎️ 071/721-315.
Почеток - 1ви септември. Бројот на учесници е ограничен

21/08/2019

📌Отворени се уписите за нашите три групи за деца и млади. 👇
Сите заинтересирани стари и нови членови можат да се пријават со име презиме, возраст и контакт на нашата facebook и instagram страна или на ☎️ 071/721-315.
Почеток - 1ви септември

Youth Exchange "Storyland" - Erasmus+ 08/08/2019

Percipio in Sweden with our friends from Croatia, Denmark and Sweden

Want your school to be the top-listed School/college in Kumanovo?

Click here to claim your Sponsored Listing.

Перципио е зеднички сон.

Сашка сонуваше за простор наменет за креативно театарско истражување при работа со деца и млади.

Габи сонуваше за простор во кој ќе работи на семејна и системска психотерапија и едукација за ментално здравје на сите возрасни групи.

Сашка е дипломиран актер и долгогодишен младински работник кој се залага за промовирање на театарските техники при работа со млади. Сето тоа ја доведе до психодрама психотерапија која што стана централен предмет на нејзината специјализација.

Videos (show all)

Група 1 - Нашите ликови
Група 2 за љубовта

Location

Category

Address

Ilindenska 40/2
Kumanovo
1300
Other Schools in Kumanovo (show all)
Studio mtq Studio mtq
III MUB 56 I Cupino Brdo1(Proevski Sokak)
Kumanovo, 1300

Centar za NEFORMALNO OBRAZOVANIE + 389 31 422 608 070 334 729

SHFK "Jeronim De Rada" - Çerkez, Kumanovë SHFK "Jeronim De Rada" - Çerkez, Kumanovë
Kumanovo, 1300

Fillimi e themeli i çdo diturie është gjuha… Ne shqiptarët, duhet ta ruajmë me kujdes gjuhën

Malac Genijalac - Kumanovo Malac Genijalac - Kumanovo
Народна револуција бр. 48
Kumanovo

Најдоброто училиште за менталнна аритметика ,,Малац Ге

School supply online shop School supply online shop
III MUB
Kumanovo, 1300

Одберите Супериорен Квалитет по Одлични цени - Книжара

Prizma - Центар за неформално образование ,,Призма" Prizma - Центар за неформално образование ,,Призма"
Srekjko Puzhaljka 3
Kumanovo, 1300

Центарот за неформално образование „Призма“ нуди раз

Select - Центар за странски јазици Select - Центар за странски јазици
Tode Dumba 101a
Kumanovo, 1300

Центар за странски јазици - Centre for foreign languages

Trekëndëshi didaktik Trekëndëshi didaktik
Kumanovo, 1315

www.trekendeshididaktik.wordpress.com

Bujinkan Tori-Macedonia Bujinkan Tori-Macedonia
Kumanovo, 1300

Bujinkan Tori is founded by Shihan Nedeljko Ashanin, and Bujinkan Tori Kumanovo is founded by Sensei

Вук Караџиќ Вук Караџиќ
Ulica Braca Filipovic Br. 17
Kumanovo, 1300

ВЕБ СТРАНА http://vukkaradzik.weebly.com YOUTUBE www.youtube.com/channel/UC5czeqafHAnQ-f8bn9n6E2w