SABA Bitola

PRIVATNO SREDNO UCILISTE

Operating as usual

Photos from САБА - Приватно средно училиште's post 25/11/2023

🇫🇷 Четири професорки од САБА од 20 до 25 ноември беа на обука во Франција на тема “Integrating creativity and innovation into teaching”. 👉На обуката беа презентирани нови методи за креативност и алатки за иновативност во наставата.

Photos from SABA Bitola's post 24/11/2023

НУ Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ од Битола организира литературен и ликовен конкурс за основци и средношколци на тема „Рацете во портокалово срце“ по повод Меѓународниот ден против насилство врз жените.
По тој повод денес присуствувавме на завршната манифестација за доделување на награди и признанија во две категории.
Во силна конкуренција нашата ученичка Стефанија Димитријовска доби прва награда за своето ликовно дело насликано во експресионистички манир.
Во категоријата краток расказ пак, второто место го освои Ева Мари Митрески, менторирана од проф. Бисера Бијелиќ-Стојчевска. Расказот испрати силна порака до младите девојки и жени.
Им честитаме на наградите.

Photos from SABA Bitola's post 23/11/2023

Вечерашниот аплауз од нашите ученици е најголема награда за прекрасната актерска екипа од Народниот театар Битола кој маестрално ја изведе театарска претстава ,,Татко на татковината`` адаптација на добро познатата „Кралот Иби“ од Алфред Жари, a во режија на Иван Пеновиќ.

Photos from YMCA.mk's post 22/11/2023

Младинска асоцијација ИМКА Битола спроведува проект за менталното здравје на деца и млади. Неколку ученици од САБА Битола се дел од овој проект. Им посакуваме успешна работа.

Младинска асоцијација ИМКА Битола спроведува проект за менталното здравје на младите и децата - АПЛА.мк - Без пардон за Битола 22/11/2023

Младинска асоцијација ИМКА Битола спроведува проект за менталното здравје на младите и децата - АПЛА.мк - Без пардон за Битола   Младинска асоцијација ИМКА Битола спроведува проект за менталното здравје на младите и децата, насловен како „Врсничка школа за ментално здравје на деца и ....

Младинска асоцијација ИМКА Битола спроведува проект за менталното здравје на младите и децата - АПЛА.мк - Без пардон за Битола 22/11/2023

Младинска асоцијација YMCA Битола спроведува проект за менталното здравје на деца и млади. Четворица ученици од САБА Битола се дел од овој проект. Им посакуваме успешна работа.

Младинска асоцијација ИМКА Битола спроведува проект за менталното здравје на младите и децата - АПЛА.мк - Без пардон за Битола   Младинска асоцијација ИМКА Битола спроведува проект за менталното здравје на младите и децата, насловен како „Врсничка школа за ментално здравје на деца и ....

Photos from YMCA.mk's post 21/11/2023
20/11/2023

Со расказот на нашата ученичка Ева Мари Митрески земаме учество на литературниот и ликовниот конкурс во организација на НУ Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ од Битола под наслов „Рацете во портокало срце“ по повод Меѓународниот ден против насилство врз жените.
Воедно испраќаме поддршка на сите девојчиња, девојки и жени кои некогаш во својот живот искусиле насилство. Ги охрабруваме да го кренат гласот, да побараат помош затоа што како што вели Ева ,,Зборот е моето оружје, мојата моќ. Ќе зборувам, ќе поттикнувам, ќе пријавувам, ќе го променам светот. И да, еднаш засекогаш запомнете ,,Тој што се тепа, не се сака".

Рацете во портокалово срце - Ева Мари Митрески

,,Тој што се тепа, се сака" - Колку пати сте го слушнале ова? Oд најмала возраст нè учат дека машките што нè тегнат за коса всушност нè сакаат. Тие што ни фрлаат кал и нè исмејуваат на игралиштето, незнаејќи за друг начин, вака ја прикажуваат љубовта. Како очекуваме тоа да не се манифестира во зрелоста, во подоцните години кога бираме животни партнери?

Дали љубовта е тупаница, заканувачки подигната високо за да нè удри во моменти кога нашите ѕидови се спуштени?

Од најмала возрат, жените ги учиме да трпаат, да внимаваат, да молчат пред посилниот, да се плашат од мажите и од тоа што тие можат да го направат. Од најмала возраст нè учат да бегаме од тие што ни свират во темните сокачиња, манијакално ни го меркаат телото додека одиме по улица, да спуштаме поглед кога нè навредуваат и тепаат. Нели е контрадикторно? Зарем не е погрешно?
Машките што ме тегнеа за коса како мала, денес ми пишуваат љубовни стихови, ми праќаат песни и ми шепотат дека ме сакаат, дека се добри и дека не се како другите,
но како може да им веруваме кога тие никогаш не биле казнети за своето минато?
,,Машките ќе бидат машки, тоа никогаш нема да се смени."

Насилството се манифестира во зрелоста. Некогашните мали девојчиња, сега пораснаа и потсвесно живеат со мотото ,,Тој што се тепа, се сака”.
Во денешно време е тешко затоа што си опкружен со монструми кои носат човечка маска, а ќотекот го зачиуваат со шепот на ,,те сакам".
Ако навистина ме сакаш не ме повредувај. Немој да ме туркаш и да ме маваш. Не ме ставај во позиција да бирам меѓу психичкото здравје и љубовта. Љубовта не е тупаница, љубовта е прегратка.
,,Тој што се тепа, тој сака". Со секое ново повторување на оваа фраза, со секој чекор напред ние одиме два чекора назад, а не сме ни свесни за тоа.
Јас сум жена и јас не сум должна да трпам. Јас не сакам да живеам во страв и верувам дека промената ќе започне од мене. Можеби не сум физички силна, но го имам зборот со кој ќе го сменам светот.
Зборот е моето оружје, мојата моќ. Ќе зборувам, ќе поттикнувам, ќе пријавувам, ќе го променам светот. И да, еднаш засекогаш запомнете ,,Тој што се тепа, не се сака".

Ева Мари Митрески
Ментор Бисера Бијелиќ-Стојчевска

20/11/2023

На литературниот конкурс по повод Месецот на книгата во организација на Домот на култура ,,Илинден" од Демир Хисар во категоријата средношколци, првонаграден беше краток расказ на Миа Димевска со наслов „Последен збогум на љубовта“. Интересна и оригинална приказна која уште еднаш потврдува дека е тенка границата меѓу љубовта и омразата, а старите богови Ерос и Танатос секогаш одат рака под рака.

20/11/2023

Домот на култура „Илинден“ од Демир Хисар свечено го заокружи месецот на книгата со Манифестација за доделување награди и признанија по распишаниот награден конкурс за краток расказ. На овој конкурс во категоријата средношколци втора награда доби нашата ученичка Теодора Мицеска.
Ова е нејзиниот награден расказ со наслов „Лудост е моето име“. Уживајте!

Photos from SABA Bitola's post 18/11/2023

Завршна манифестација за доделување на признанија за наградените творби од Литературниот конкурс по повод Месецот на книгата во Фоајето на Домот на културата ,,Илинден" во Демир Хисар, дополнето со прекрасните ликовни дела од академик Владимир Георгиевски.
Честитки до наградените ученички од САБА Битола кои под менторство на професорката м-р Бисера Бијелиќ-Стојчевска беа наградени и прогласени за најдобри.
Расказот на Миа Димевска со наслов ,,Последно збогум на љубовта`` го освои првото место во категоријата средношколци, а расказот на Теодора Мицеска со наслов ,,Лудост е моето име`` доби второ место во истата категорија.
Пофалби до организаторите, уживавме во овој прекрасен настан.

Photos from SABA Bitola's post 18/11/2023

Овој викенд нашите ученици ќе имаат можност да го посетат Саемот на македонска креативност „МЕГДАН“ во Офицерскиот Дом. Во него ќе се презентираат видео-игри, визуелизации, 3Д симулации и едукативен софтвер изработени во Македонија.
На овој саем ќе бидат презентирани проектите:
1. The Strange Story of Brian Fisher (mystery adventure за PC и конзоли)
2. Виртуелна тура низ Хераклеја Линкестис (визуелизација во Виртуелна реалност за Oculus Quest)
3. Angelic (multiplayer tactical turn-based RPG за PC)
4. Skopje (first person open world shooter за PC)
5. Wulfsbane (multiplayer social game за PC)
6. Raining Blobs (arcade puzzle game за PC)
7. Sonder (adventure game за PC)
Покрај овие проекти, ќе бидат презентирани и Escape Room во живо и инжинерска работилница за деца со Лего Коцки.
Иво и Никола од САБА Битола беа воодушевени. Останува да го слушнеме впечатокот на останатите ученици.

Photos from BV Business Group's post 14/11/2023

Прекрасен настан на кој се прославува убавиот збор. Честитки до Нектарија Илиевска, наша ученичка која освои прво место за најдобар расказ во категоријата средношколци. Честитки до останатите учесници и нивни ментори. Пофалби до организаторите BV Business Group. Сигурни сме дека овој настан ќе прерасне во традиција која со радост ќе ја негуваме.

Photos from SABA Bitola's post 13/11/2023

Нашите ученици имаа можност да посетат краток курс на тема Механизмите за заштита на слободите и правата пред Уставниот суд на РСМ во организација на Правен факултет Кичево. Голема благодарност за поканата. Овие настани отвораат нови видици и перспективи за младите средношколци.

МНД Битола на денот на науката подари дел од својот богат библиотечен фонд на Архив – Битола (фото) - Bitola News 10/11/2023

Македонското научно друштво од Битола го одбележа 10 ноември, Светскиот ден на науката и ја истакна важната улога на науката во општеството. На одбележувањето на овој ден присуствуваше директорот на НУУБ “СВ. Климент Охридски“ од Битола, Бојан Стефановски, членови на МНД, вработени во Архив Битола, како и ученици од приватното средно училиште САБА од Битола.

МНД Битола на денот на науката подари дел од својот богат библиотечен фонд на Архив – Битола (фото) - Bitola News Македонското научно друштво-Битола Светскиот ден на науката кој се одбележува на 10 ноември како меѓународен ден кој ја истакнува важната улога на науката во опште....

10/11/2023

✏📖 Оваа работна недела ја завршуваме со убава вест, нашата ученичка Нектарија Илиевска е победник на литературниот конкурс во категорија од I - IV год со својот расказ за Битола.
Браво Нектарија! Од срце ти честитаме за оваа награда. Создавај уметност затоа што уметноста ќе го спаси светот.

Прочитавме прекрасни творби, пофалби до сите учесници, но овие се издвојуваат во јазик и стил, оригиналност и композиција.
Комисијата составена од проф. Бисера Бијелиќ Стојчевска, проф. Никола Трајковски, проф. Симона Петревска беше едногласна и со
леснотија утврдивме кои се победници. Изјави проф. Бисера Бијелиќ Стојчевска.

✏📖 Во категорија од VI - IX одд ја избравме творбата на Јана Китановска 9 одд ,,ОУ Кирил и Методиј".
✏📖 Во категорија од I - IV год., расказот на Нектарија Илиевска, прва година - приватно средно училиште САБА.
📣🎉Додека според гласањето на нашата фб страна наградата ја добива Анастасија Паревска од ОУ - "Тодор Ангелевски", Битола.

Честитки до сите!
А на останатите учесници и нивните ментори посебно се заблагодаруваме за нивната посветеност и креативност во творењето. Одлични бевте сите!

Ве очекуваме СИТЕ да ни се придружете во BOOK'S House на 13.11.2023 година, понеделник, 19 часот! Заедно да ги прогласиме победниците на нашиот литературен конкурс „Битола, во срце те носиме“.

Photos from SABA Bitola's post 10/11/2023

На час по Електротехнички материјали, најдобро е кога се учи практично, каде се применуваат, како се применуваат и какви специфични електрични својства имаат самите материјали.

Photos from SABA Bitola's post 10/11/2023

Денешната посета во Јавен Адвертајзинг нашите ученици од втора година ја искористија за да се запознаат и научат нешто повеќе околу изработка на веб-страници и HTML CSS.

06/11/2023

📣Запишувањето на ученици за учебната 2024/25 година е започнато!
👉Бројот на ученици е ограничен!
🌐www.saba.edu.mk
1️⃣6️⃣ години најдобар избор за средно образование!

Photos from SABA Bitola's post 06/11/2023

🤩 Веќе подолг период нашите ученици се дел од програмата за дигитално образование во организација на YMCA. Главна цел на оваа програма е да ги доближи и направи подостапни дигиталните знаења за младите луѓе од Битола и регионот. Програмата е реализирана во соработка со .
💻Digital Community Hubs project, supported by HP, focuses on accelerating digital equity in the Western Balkans by helping YMCAs to expand existing or create new digital community hubs. The initiative would enable YMCAs in the region to reach thousands of people annually, starting with young people, including from marginalised communities, teachers, and youth workers.

04/11/2023
Photos from SABA Bitola's post 04/11/2023

Оваа работна недела ја завршуваме релаксирано со новата комедија Te Dua жими мене во Центар за култура Битола.

Photos from SABA Bitola's post 03/11/2023

Малите ремек-дела на нашите ученици од трета година кои својата креативност ја покажаа преку Adobe Ilustrator.

Timeline photos 02/11/2023

Нектарија Илиевска - САБА Битола

Timeline photos 02/11/2023

Нашите ученици инспирирани од убавините на Битола, напишаа кратки раскази, а сега ја бараат вашата поддршка во вид на like со која ќе добијат признание и соодветна награда на литературниот конкурс организиран од страна на https://www.facebook.com/BVbusinessgroup.mk

Нектарија Илиевска - САБА Битола

Timeline photos 02/11/2023

Нашите ученици инспирирани од убавините на Битола, напишаа кратки раскази, а сега ја бараат вашата поддршка во вид на like со која ќе добијат признание и соодветна награда на литературниот конкурс организиран од страна на https://www.facebook.com/BVbusinessgroup.mk

Марио Ѓуровски I година
Приватно средно училиште САБА Битола

Timeline photos 02/11/2023

Нашите ученици инспирирани од убавините на Битола, напишаа кратки раскази, а сега ја бараат вашата поддршка во вид на like со која ќе добијат признание и соодветна награда на литературниот конкурс организиран од страна на https://www.facebook.com/BVbusinessgroup.mk

Бисера Талеска I год
Саба - Средношколска академија за бизнис и администрација

Photos from Правен факултет - Кичево, Универзитет "Св. Климент Охридски" - Битола's post 02/11/2023

Со големо задоволство споделуваме за нашата соработка со Правен факултет - Кичево, Универзитет "Св. Климент Охридски" - Битола

Photos from Europe House Bitola's post 02/11/2023

Ученици од САБА Битола беа дел од настан кој го организира 🎞️ Europe House Bitola Film Night
🎬 Extracurricular 🎬 од Иван Горан Витез

✨Пренесуваме дел од атмосферата на синоќешното филмскo дружење, со одличен избор од европската кинематографија и најавуваме серија нови проекции наскоро 🫧

Photos from САБА - Приватно средно училиште's post 02/11/2023

🇷🇴12 ученици и две професорки од средно училиште од Пиатра Неамт, Романија оваа недела се во Скопје каде имаат обука за стекнување нови вештини во САБА.
📌Во понеделникот се запознаа со училиштето САБА, имаа тим билдинг активности со нашите ученици, а потоа имаа разглед на центарот на Скопје и старата чаршија.
✏️Во вторникот имаа работилница за Design thinking, Ikigai и Elevator speech.
📌Средата започна со посета на Музејот на струја на Матка и разглед на кањонот Матка, а потоа учениците имаа работилница за ИТ системи.
📍Четвртокот е резервиран за посета на Охрид.

01/11/2023

Оваа учебна година шест ученици од САБА Битола својата практична настава ја изведуваат во SN финансиско друштво, фирма со која нашето училиште има склучено Меморандум за соработка. Им посакуваме успешна работа.

Photos from SABA Bitola's post 31/10/2023

Несекојдневен настан во САБА Битола. Нашиот Лука Велковски напиша страшно добри хорор раскази со кои учествува на награден литературен конкурс.

Photos from НУ Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ - Битола's post 31/10/2023

Голема благодарност за поканата. Беше задоволство да се присуствува на овој настан.

Photos from SABA Bitola's post 30/10/2023

Понеделник е убав ден за склучување на нови пријателства и соработки. Задоволство ни е да објавиме дека ПСУ САБА од Битола потпиша Меморандум за соработка со Јавен Адвертајзинг. Главна цел е професионална, образовна и практична соработка којашто е од суштинско значење за учениците.

Photos from Ski Club Pelister's post 29/10/2023

Ева, ти посакуваме голем успех!

Photos from САБА - Приватно средно училиште's post 15/07/2023
Want your school to be the top-listed School/college in Bitol?

Click here to claim your Sponsored Listing.

Videos (show all)

Logo Competition of "Let's Make Ideas Happen"
Танцот не е само движење на телото, туку ритам на душата. Феноменалните Кристијан и Стефанија

Location

Category

Telephone

Address


Solunska 234
Bitol
7000
Other High Schools in Bitol (show all)