پرتو یوگا

پرتو یوگا

مؤسسه علمی پرتو یوگا برگزاری دوره های مختلف یوگا :
یوگا بارداری - وینیاسا - یوگا مسابقات - دوره های آموزش رفتار با نوزاد

Operating as usual

02/05/2019

‎پرتو یوگا‎'s cover photo

02/05/2019

متعادل سازي انرژي درون (چاكراها)

چاكرا درزبان سانسكريت يعني چرخ در حال گردش مثل مرداب، يعني جايي كه انرژي آن جا گردش مي كند.
بعضي از اساتيد معتقدند به هفت چاكرا و بعضي از اساتيد به سيستم يازده چاكرايي اعتقاد دارند.
انرژي كيهاني از طريق اين چاكراها وارد بدن مي شود يا ازآن خارج مي گردد. هركدام از اين مراكز رنگ خاص، نت خاص، كار خاص خودش را انجام مي دهد.
دراين مبحث من مي خوام بگم كه چه چيزهايي باعث مي شه انرژي درون ما آلوده بشه تا با رفع اونها از فكر و ذهنمان باعث سلامت جسم و روحمون بشيم.
اين قسمت درس براي دوستاني هست كه يوگا مي كنند تا به اطلاعاتشون اضافه بشه.
خصوصيات بد كه حتي در دينها نكوهش شده در درجه اول روي مراكز چاكراهاي خود ما تاثير منفي دارند و باعث عدم تعادل آنها مي شوند.

" هواي نفس "
آيا هواي نفس همان شهوت است؟ خير، شهوت جزئي از همان هواي نفس است .يعني در واقع شهوت جزئي از كل است.
هواي نفس يعني هوس هاي نفس. اين خواستن نفس نيست، چون خواستن چيز خوبي است.
مثلاً شخصي پنج روز مياد سركار بعد نمي ياد، يكدفعه هوس مسافرت ميكنه، يكدفعه هوس مي كنه يه چيزي بخوره !
اين يعني هواي نفس يعني يك هو هوس كردم ...
آيا هواي نفس را بايد سركوب كرد؟ خير، هواي نفس را نبايد سركوب كرد بلكه بايد مديريت كرد. بايد در شرايطي مناسب و در زمان مناسب انجام گيرد.
اسلام مي گويد بايد تقوی پيشه كنيد. يعني نقطه مقابل هواي نفس، تقوي و تزكيه است.
يعني ما مثل صفات تاريك خودمان بايد آنها را بپذيريم و بعد روي هوسهامان كاركنيم.
هواي نفس چاكراي ريشه را بهم مي ريزد.
استخوانها، ستون فقرات، دندانها، ناخن، پا، روده و مقعد عضوهاي وابسته به چاكرای 1 يا ريشه هستند.

" حسادت "
يعني چيزي كه متعلق به ديگري است ما را چنان ناراحت كند كه دلمان بخواهد آن شخص آن را از دست بدهد!
غبطه يعني دلمان مي خواهد ماهم آن چيز را داشته باشيم اما دلمان نمي خواهد آن شخص كوچكترين ضرري بكند يا آن چيز را ازدست بدهد.

داشتن آنچه كه متعلق به ديگري است خوبست يا نه؟
طبيعتاً حسادت خوب نيست اما غبطه خوردن آدم را به سمت رقابت سالم ميبرد.
حسادت روي چاكراهاي 2-4-5-6 اثر منفي دارد.
آلت تناسلي، بيضه ها، اندامهاي توليد مثل، تخمدانها، كليه ها، پروستات، رحم، روده، كليه ي ماهيچه ها و استخوانهاي بدن، دستگاه دفع ادرار و مثانه، اسپرمها و مايعات بدن مربوط به چاكرای 2 است.

" ترس "
افراد ترسو معمولاً معده و دستگاه گوارششان هم ايراد دارد.
ريشه معضلات آدمي ترس است. اگر انساني افسرده است، منفي است یا بيمار است، ريشه اش ترس است.
چيزي به نام ترس وجود ندارد ما خودمان آن را مي سازيم: فرهنگ بد، اجتماع، خانواده و غیره. ما خودمان ترس را مي سازيم.
ترس خوب است يا بد؟
اگر ترس را برداريم و به كسي بگوييم از پنجره بپرپايين، مي پرد و صدمه مي بيند ،پس ترس درنقطه تعادل زيباست.
نقطه مقابل ترس شجاعت است. اما همين شجاعت هم بايد مديريت شود تا به شجاعت كاذب نرسد.
مثلاً: به كسي مي گويند جاده لغزنده است ( مثلاً 5% لغزنده است ) اگر كسي اصلاً نترسد و مثلاً نود تا شجاعت داشته باشد با سرعت مي رود و در نهايت ماشين ليزمي خورد و تصادف مي كند. اگر كسي 20% بترسد، اصلاً پايش را از خانه بيرون نمي گذارد.
اما اگركسي روي نقطه تعادل ترس وشجاعت باشد به مسيرش ادامه مي دهد و تمام جوانب را رعايت مي كند.

ترس اثر منفي را روي چاكراي 3 مي گذارد.
تمامي دستگاه گوارش، قسمت پايين پشت، معده، روده، لوزالمعده، كبد، مري، طحال، شكم و سيستم عصبي خودكارتحت نظارت چاكرای 3 هستند.

" نفرت "
نفرت داشتن از فرد يا افرادي باعث مي شود كه ما ازآگاهي برتر فاصله بگيريم.
نفرت با چاكراي 4 ارتباط دارد.
وقتي ازكسي نفرت داريم يا با نفرت از خاطره كسي حرف مي زنيم يادمان باشد روي چاكراي خودمان تاثيرمنفي گذاشتيم.
وقتي چاكراي 4 ما با اين افكار آلوده مي شود سيستم ايمني بدن پايين مي آيد و گردش خون مشكل پيدا ميكند و دراين حالت اگر ويروسي به بدن وارد شود سريع به آن مبتلا مي شويم.

راه حل:
وقتي ازكسي متنفر هستيم تا به او فكر مي كنيم دردلمان به او عشق بدهيم. اول او را ببخشيم و بعد مدام در دلمان برايش بركت و موفقيت را بطلبيم. اين كارباعث تعادل يافتن چاكراي 4 مي گردد.

( انسان بودن اين است درغيراين ما فقط بشريم موجودي دوپا )

قلب و قفسه ي سينه، قسمت پايين ريه ها، دستها، دنده ها، حفره شكم، عروق، سيستم خون و سيستم ايمني بدن تحت كنترل چاكرای 4 هستند.

" دروغ و غيبت "
وقتي ما درجمعي هستيم در حال چاي خوردن مدام پشت سر دوستمان یا عزيزمان غيبت مي كنيم، وقتي مدام حرفهاي زشت از دهانمان در مي آيد، وقتي براي رسيدن به خواسته هاي خود هر دروغي و حرفي مي زنيم، وقتي بد دهان هستيم و مدام فحش مي دهيم، وقتي حرفمان با قلبمان يكي نيست، تعادل چاكرای 5 خود را كاملاً بهم زده ايم.
نداشتن صداقت ما را از آگاهي برتر دورمي كند.
جهاز تنفسي، ريه ها، نايژه ها، تارهاي صوتي، گونه ها، دهان، بيني، گوش، زبان، حنجره، گردن، حلق و كل پوست بدن تحت چاكرای 5 هستند
اين چاكرا فك و بازوها را هم كنترل مي كند و به عصبهاي بازويي يا گردني مرتبط است.

" كينه و انتقام "
كساني كه پرازكينه و نفرت و انتقام هستند و كساني كه مرتب در پي عيب جويي از ديگرانند، افرادي كه شكست ديگران آنها را خوشحال مي كند، افرادي كه بخشيدن را بلد نيستند، رها كردن ناراحتي ها را انجام نمي دهند بدانند كه چاكرای 6 آنها از تعادل خارج است.

ما نمي توانيم عارف باشيم مگر وجودمان از خودخواهي وغرور و حسادت و .... دور باشد.
صورت، چشم، سينوسها، گوش و بيني اعضاي وابسته به چاكرای 6 هستند.

" توكل و نيت خير نداشتن "
اين چاكرا مربوط به آگاهي كيهاني است.وقتي متعادل است ما احساس اتصال بيشتري به معنويت مي كنيم و احساس وحدت مي كنيم. اگر نا متعادل باشد، احساس جدايي يا رهايي از معنويت داريم.
خداوند در همه جا حاضراست. محال است براي نيم ثانيه در زندگي يك موجود حضور نداشته باشد.
سر و كليه ي اجزاي موجود در آن، سيستم اعصاب، مغز، مخچه و جمجمه تحت كنترل چاكرای 7 هستند. اين چاكرا مربوط به كل بدن هم هست و تمام چاكراها را در برمي گيرد.

به اميد متعالي شدن.يا حق

http://mahshahryoga.blogfa.com/category/59

29/04/2019
12/02/2019

Photos from ‎پرتو یوگا‎'s post

09/03/2017

سه تمرین یوگا برای جلوگیری ازکمردرد در محیط کار

میزان تقاضا برای مربیان یوگا در شرکت ها، همواره با تعداد کارمندانی که به کمردرد دچار هستند ارتباط مستقیم دارد. تمرینات یوگا در محل کار برای کاهش تنش و انقباض مزمن در نواحی شانه، گردن، بازو، کمر و پشت مفید است. این فشارها معمولا در اثر نشست های طولانی مدت پشت میز کار و انجام حرکات تکراری مانند تایپ کردن ایجاد می شوند و تمرین منظم یوگا در محل کار در کاهش آنها موثر است.
کمردرد معمولا در اثر انقباض در نواحی گردن، شانه و بازو تشدید می شود. حتی چند دقیقه تمرین یوگا بر روی صندلی در بهبود فشار وارده به این نواحی در طی ساعات طولانی کار موثر خواهد بود. در این مقاله سه تمرین یوگا آموزش داده می شوند که به صورت نشسته روی صندلی انجام می گیرند. شرکت هایی که به دنبال متخصصین یوگا در محل کار هستند می باید متخصصین آموزش یوگا بر صندلی را استخدام نمایند.

1. کشش طویل کننده کمر

صندلی خود را به اندازه طول دست ها از میز دور کنید. پیش از شروع، سه نفس طولانی، آرام و عمیق از بینی بکشید. با بازدم تمام هوای موجود در ریه هایتان را خارج کنید و سپس دم بعدی را بگیرید. حالا با سه تنفس کامل تر، با پنج شماره دست ها را به طرفین باز کنید و بالا ببرید. با هر دم دست ها را بالا برید و با هر بازدم آن ها را به طرفین باز گردانید. هر دم و بازدم را پنج شماره طول دهید.
حالا دست ها را به اندازه عرض شانه از هم دور کنید، اندکی به جلو متمایل شوید و کف دست ها را روی میز قرار دهید. حال با یک بازدم آرام، به جلو خم شوید. کشش را تا جایی که احساس راحتی می کنید ادامه دهید و در این وضعیت برای سه تنفس کامل بمانید. دو مرتبه ی دیگر هم این حرکت را انجام دهید. حالا سر جایتان بازگردید و برای دقیقه ای استراحت کنید. در این حالت طویل شدن ستون فقرات و کاهش تنش در آن را احساس کنید.

2. پیچ نشسته ستون فقرات

این وضعیت یوگا روشی بسیار خوب برای آزاد کردن تنش در سرتاسر پشت، کمر، بازوها و گردن است. با پشتی صاف وسط صندلی تان بنشینید و پاهایتان را روی زمین قرار دهید. دست چپتان را بر قسمت بیرونی زانوی راست قرار دهید و دست راست را از پشت به وسطِ پشتی صندلی برسانید. یک دم عمیق بگیرید و با بازدم به آرامی به سمت راست بچرخید.
به تنفس خود ادامه دهید. با هر بازدم کمی بیشتر به راست بچرخید و با هر دم اجازه دهید بدنتان اندکی به سمت جلو رها شود. این عمل رابه مدت سی ثانیه ادامه دهید. حالا از وضعیت خارج شده و آن را در سمت مخالف تکرار کنید.

3.کشش مفصل ران در وضعیت نشسته

برطرف کردن انقباض ناحیه باسن، به کاهش درد و تنش در کمر کمک می کند. با پشتی صاف وسط صندلی تان بنشینید و پاهایتان را روی زمین قرار دهید. سه مرتبه نفس عمیق و طولانی بکشید به طوری که هر دم و بازدمتان 5 شماره طول بکشد. به آرامی مچ پای راستتان را روی زانوی پای چپ قرار دهید و به جلو خم شوید تا کشش مطبوعی را احساس کنید. در این وضعیت خیلی به بدنتان فشار نیاورید و تنها در حد توان خود بدن را کشش دهید. به مدت سی ثانیه در این وضعیت بمانید، و سپس به سراغ سمت مخالف بروید.

http://mahshahryoga.blogfa.com

20/12/2015

سوامی ساتیاناندا ساراسواتی

يكي از مهمترين ویژگی های مربی يوگا، داشتن ذهنی پايدار و شخصيتي متعادل است. اگر او نا آرام و ناپايدار و مرتباً درگیر طوفان های زندگي و فراز و نشیب های هیجانی باشد، در نهایت تنها خواهد توانست برخی مطالب را به شما آموزش دهد. صدها هزار معلم، پروفسور، سخنران، معلم خصوصی و استاد يوگا در سراسر جهان وجود دارند که باید جدای از انتقال دانش، احساسات شخصی، جاذبه و حالات روحی خود را به شاگردانشان منتقل کنند. در غیر این صورت، وقتي شما در كلاس آنها شركت مي كنيد، مطالب زیادی فرا می گیرید که بعدها می توانید در باره شان گفتگو كنيد، اما وقتي به آن فكر مي كنيد، احساس مي كنيد در زندگي يا در شخصيت دروني تان هيچ تغییری حاصل نشده است.
معلم يوگا چه چيزي می تواند به شما بدهد؟ تجربه و دانش.
دانش به حوزه فکری وعقلاني شما محدود مي شود و تجربه شما را قادر مي سازد آنچه را ياد گرفته ايد در عمل به کار برده و درونی کنید. انجام يوگا چه تجربه ایی در بر دارد؟ رو به رو شدن با شرايط مختلف زندگي همراه با آرامش، شجاعت و درک.
زندگي مسيری هموار یا راهی ساده نيست، بلكه سلسله تجاربي از فراز ونشیب های اقتصادي، هیجانی و درونی است.
وقتي تصمیم دارید نزد مربی، يوگا یاد بگیرید، ديدن گواهينامه او راه درست تصمیم گیری نیست. درست است كه گاهی داشتن گواهينامه براي باز كردن يك موسسه لازم است ولي برای شاگرد، گواهینامه مربی مهم نيست. دنبال گواهينامه و میزان تحصیلات معلم یوگا نباشيد، بلكه ببينيد آیا بين دو طرف مغز او تعادل كاملي برقرار است؟ در بيشتر مردم سمت چپ و راست مغز مدام در جدال هستند. سمت چپ با آنچه سمت راست می اندیشد مخالف است، و سمت راست به آنچه سمت چپ می پذیرد انتقاد دارد، و همین دليل تضاد در رفتار انسان است. براي آن که بتوانید معلم یوگا شوید، لازم است بين اين دو بخش مغزتان هماهنگي کامل وجود داشته باشد.

http://mahshahryoga.blogfa.com

09/09/2015

تغذيه در يوگا

اگر بخواهيم از بنيه و سلامتي كه بر اثر تمرينات يوگا بدست آورده ايد، استفاده كنيد بايستي توجه داشته باشيد كه چه مي خوريد و چطور مي خوريد.
" شما همان چيزي هستيد كه مي خوريد. پس از خوراكيهاي خوب استفاده كنيد. "

همه يوگي ها نسبت به مردم عادي غذاي كمتري مصرف مي كنند ولي در عين حال سليقه خوبي درباره انتخاب غذا دارند و از خوراكيهاي خوب لذت مي برند .

بيشتر يوگي ها گوشت نمي خورند و يا خيلي كم از گوشت استفاده مي كنند. غذاي اكثر آنها ميوه و سبزي و غذاهاي گياهي توام با شير و فرآورده هاي آن است. البته بعضي از يوگي ها مطلقاً گياهخوارند. ريشه اعتقادات گياهخواري را بايد در احساس، ترحم و اكراه از آزردن حيوانات جستجو كرد.

موضوع تغذيه با سرزمين و فرهنگ هركسي ارتباط دارد. نوع آب و هوا و شغل افراد در نوع تغذيه آنها اثرمي گذارد. در كشورهاي سردسير و براي افرادي كه كار بدني مي كنند غذاهاي پركالري و چرب لازم است. ولي كساني كه كار بدني زيادي ندارند و در آب و هواي ملايمي زندگي مي كنند مي توانند از غذاهاي كم كالري و غذاهاي گياهي سبك بيشتر استفاده كنند.

آشنايي با آشپزي صحيح به طوري كه از ارزش غذايي خوراكيها كاسته نشود اهميت زيادي دارد. اصل كلي آن است كه غذاهايي را كه مي توان به طور خام مصرف كرد نبايد پخت و آنهايي را كه ميتوان آپ پز نمود نبايد سرخ كرد. مصرف غذاهاي سرخ شده و غذاهايي كه مدتها با حرارت زياد پخته شده اند و مواد حياتي آنها از ميان رفته است توصيه نمي شود.

يوگي ها غذاها را به سه دسته تقسيم مي كنند:

1 - سات ويك : كه غذاهاي مطلوب يوگي است، خوراكيهاي تازه، ملايم و مغذي.يك غذاي سات ويك شامل غذاهاي گياهي و فرآورده هاي شير است. اين غذاها به ساده ترين وضع تهيه مي شوند بدون نمك و فلفل زياد.

اين دسته شامل : نخود، لوبيا، عدس، باقلا و ديگرحبوبات و سبزيها شامل كلم، كاهو، اسفناج، كرفس و ديگر سبزيهاي خوراكي. و انواع ميوه ها ي شيرين و مغزها شامل بادام و گردو و مانند اينها به اضافه لبنيات و عسل.

2- راجاسيك : نام راجاسي به طرز تهيه و خوردن غذا توسط شاهان قديم هندي گفته مي شود. آنها عقيده داشتند كه در سر ميز غذا نبايد كمتر از 56 نوع غذا چيده شود. بالطبع تهيه اين انواع مختلف غذا كه بعضي از غذاها سرخ شده، بعضي ها با فلفل و كاري و ساير مواد مضر و زيان آور تهيه مي شود و انواع مختلف شيريني و مشروبات سرو مي شدند.

غذاهاي راجاسي از نظر يوگا و تمرين كنندگان آن غير قابل قبول مي باشد. اين غذاها شخص را چاق كرده و براي بدن زيان آور است. معمولاً شخص پس از صرف اين نوع غذاها احساس سنگيني و سستي مي نمايد.

غذاهاي راجاسي باعث مي گردد خشم و شهوت تحريك و زيان هايي از اين جهت به وجود آورد.

اين غذاها آدمي را از معنويات اندكي جدامي سازد و بيشتر به جهان مادي وابسته مي سازد.

غذاهاي راجاسيك عبارتنداز : گوشت قرمز، ادويه هاي تند، ريشه هاي گياهي مثل هويج و سيب زميني.

گوشت قرمز و ماهي اگر كم مصرف شود و سرخ كرده نباشد و به طور سالم و ساده پخته شده باشند چندان مضر نيست.

3- تاماسيك:غداهاي ممنوع. غذاهايي است كه با فلفل، نمك، خردل و سس زياد تهيه شده باشند كه اين نوع غذاها ضمن زيان داشتن طبيعت شخص را خشن، جنگجو و شلوغ بار مي آورد و اين صفات از جنبه يوگا غيرقابل قبول مي باشد.

يوگي ها برخلاف غربيان خوردن جگر و قلوه را منع مي كنند زيرا اين دو عضو محل جذب و دفع سموم بدن است و با خوردن آنها مقدار زيادي سم نيز وارد بدن انسان مي شود.

مواد غذايي چه گياهي و چه غيرگياهي به تنهايي هيچ كدام از سه نوع فوق نمي باشند، بلكه طرز پختن و تهيه اين مواد ممكن است آن را به يكي از سه حالت فوق درآورد.

مثلاً سيب زميني يا كلم ممكن است به صورت تاماسي پخته و آماده شود و گوشت و جوجه به صورت ساتويك كه اين بستگي به شخص تهيه كننده دارد.

خيلي از مردم داراي اين نظريه غلط مي باشند كه با كم كردن نيروي غذايي و كالريها وزن كم و برعكس آن اضافه خواهد شد. ولي يوگا اين عقيده را باطل دانسته و عقيده دارد كه طرز تهيه غداها و طرز خوردن به طور درست و صحيح مي تواند اشخاص چاق را لاغر و اشخاص لاغر را چاق نمايد.

در انسان چهار عمل اساسي وجود دارد كه بسته به چهار سيستم تشريحي و فيزيولوژيك است. همه اين فعاليت ها در كليه افراد بشر وجود دارد وليكن تسلط يكي از اين فعاليت ها برسايرين موجب پيدايش طبع مخصوص مي گردد.

* تغديه اي كه بسته به سيستم جهاز هاضمه است : تسلط اين سيستم بر ساير فعاليتها طبع لنفاوي به وجود مي اورد.

* تنفسي كه بسته به سيستم روي و خوني است: تسلط اين سيستم بر ساير فعاليت ها طبع دموي به وجود مي آورد.

* روحيه كه بسته به سيستم عصبي است : تسلط اين سيستم بر ساير فعاليتها طبع عصبي به وجود مي آورد.

* تحرك كه بسته به سيستم استخواني وعضلاني است: تسلط اين سيستم بر ساير فعاليت ها طبع صفرائي به وجود مي آورد.

دارندگان هر يك از طبايع چهارگانه واحد خصائص جسماني، رواني و تمايلات خاصي هستند و از لحاظ غذائي هر كدام اشتها و ذوق خاصي دارند كه در حد اعتدال بهتراست ارضاء گردند.

1- طبع لنفاوي : داراي اشتهاي معمولي است خواستار غذاهاي تند نيست بلكه بيشتر غذاهاي سنگين را دوست دارد. مي تواند غذاهاي آردي و گوشت گوساله مصرف نمايد.

2- طبع دموي : ميل فراوان به گوشت و آشاميدن مشروبات الكلي دارد. غذاهاي مناسب براي او گوشت به مقدار متعادل و سبزيجات و ميوه است.

3- طبع عصبي : اغلب كم غذا و به همه چيز اشتها ندارد. بهتراست به طورمتنوع و كم، غذا مصرف كند. غذاهاي مناسب براي طبع وي عبارتند از سبزيجات، پنير تازه، قارچ ها، ماهي و گوشت بره است.

4- طبع صفرائي : ميل به پرخوري دارد ليكن در عوض خيلي زود با رژيم هاي غذائي مختلف در روند زندگي خوي مي گيرد. وي بايد گوشت كم چربي، مرغ و تخم مرغ و غداهاي آردي به طور اعتدال و غذاهاي خام فراوان ميل كند.

اما چگونگي خوردن غذا : مهمترين نكته در خوردن غذا داشتن آرامش دروني و عشق پاك و بي آلايش و احساس خرسندي و شكرگزاري است. غذائي كه با عشق تهيه و پخته شده باشد و در محيطي آرام و سرشار از عشق و محبت صرف شود، به آدمي نيروي حيات و توان زندگي مي بخشد اگر چه غذا ساده و اندك باشد.

غذاهايي كه در جلسات و جوامع پرتنش و سرشاراز رقابت خصمانه خورده مي شود، باعث انواع بيماريها چون زخم معده، فشارخون، بيماريهاي قلبي و كبدي مي شود اگر چه غني و سرشار از مواد غذائي باشد.

اگر در سرسفره غذايي را به كسي تعارف مي كنيد اين كار را با عشق و ايثار انجام دهيد و ايمان داشته باشيد كه پاداش آن را دريافت خواهيد كرد.

غذا خوردن انباشتن معده نيست، بايد از غذا لذت برد. خوردن غذا با عشق و لذت و آرامش توام باشد. غذايي كه در حال خشم و غضب مصرف مي شود براي بدن سم است و غذايي كه بدون آرامش با پريشان حالي مصرف شود عاري از لذت و بي فايده است.

داستان ذن در اين زمينه شنيدني است: شاگردان از استاد پرسيدند كه آيا او متحمل رياضت مي شود يا نه؟

استاد پاسخ داد : آري.

پرسيدند : چگونه؟

استاد گفت : چون گرسنه مي شوم غذا مي خورم و هنگامي كه خسته باشم مي خوابم.

شاگردان با حيرت گفتند : ما همه چنين مي كنيم اين كه رياضت نيست.

استاد گفت: شما چنين نمي كنيد. هنگامي كه غذا ميخوريد فكر شما در جاي ديگر است و چون مي خوابيد دچار كابوس هستيد.

http://mahshahryoga.blogfa.com/cat-141.aspx

08/04/2015

پراتي هارا (كنترل حواس)

پراتي هارا يعني باز پس گرفتن حواس، از همان كودكي به ما آموخته اند كه افكار خود را متوجه خارج نماييم ولي هيچ وقت نگفته اند كه به چه چيزهاي دروني متوجه باشيم بنابراين اغلب ما استعداد توجه به درون را از دست داده ايم.

پراتي هارا عبارت است از در خود فرو رفتن و تجرد از دنياي خارج و آزاد كردن خويش از اسارت حواس و متمركز كردن فكر بر روي يك نقطه يا يك موضوع و اين اولين مرحله راجایوگا يا يوگاي تفكري و پنجمين مرحله يوگا است.

لفظ پراتي ها را از دو جزء پراتي به معناي : در مقابل و آهارا يعني: بركشيدن تشكيل شده است.

در مجموع يعني بر كشيدن حواس از محسوسات و قدرت داشتن ذهن در باز پس گرفتن عادات و افكار گذشته، عادات و افكاري كه سرمشق زندگي قرار گرفته و شخص را از زندگي حقيقي جدا مي سازد پايه و اساس به دست آوردن آرامش، سلامتي و خوشبخت شدن در زندگي مي باشد.

براي اينكه بتوانيم ضمير را مانند اول به درون معطوف نماييم بايستي از توجه به خارج جلوگيري كنيم و بايد دانست كه قدرت ذهن در مورد متوجه شدن به درون و باز پس گرفتن عادات و افكار گذشته ذاتي نيست و بر طبق نظر يوگا چنين قدرتي اكتسابي است.

پراتي هارا كه مرحله پس از حركات و كنترل تنفس مي باشد بالاترين مرحله براي رسيدن به آزادي مي باشد. ما بايد به خودمان يادآوري نماييم كه آزادي چيز پوشيده و مرموزي نيست. آزادي براي ما به اين معني است كه قدرت ذهن در انجام اعمالش آزاد باشد. آگاهي ذهن در اثر بار سنگين عادات و تمايلات شخص به طرف غير آگاهي كشيده مي شود.

پراتي هارا سبب مي گردد كه ذهن قادر و توانا گردد تا با نيروي خواستن عادات و تمايلات غيرآگاهانه را به عقب رانده و آگاهي خويش را ظاهر سازد.

پراتي هارا يك راننده نامرئي براي ذهن مي باشد و ذهن را به طرف آگاهي هدايت مي نمايد.

مي توان گفت پراتي هارا عبارت است از جداسازي من درون و حقيقي از من موجود و ظاهري.

پراتي هارا يك شكل آگاهي به درون ذهن مي باشد براي بيدار كردن ذهن و شناختن من. با وجود ازدياد دانش در دنياي كنوني اغلب ما در مورد آنچه كه در درونمان وجود دارد بي اطلاع هستيم و نمي توانيم به اين سوال پاسخ دهيم كه (من چه كسي هستم؟). اگر به اين سوال جواب درست و صحيح دهيم خود را از غم ها و رنج هاي دنيوي رها نموده ايم.

اشخاص عصبي به علت نداشتن قدرت شكيبايي قادر به بازپس گرفتن و پس كشيدن حواس خود نمي باشند. حتي براي يك لحظه ذهن آنان به روي تصورات واقعي معطوف نمي گردد. اين قبيل اشخاص به طرف خودخواهي كشيده شده به طوري كه كسي نمي تواند به آنان كمك كند حتي تمرينات "پراتي هارا".

شرايط محل اجراي تمرينات:

تمرين پراتي هارا بايد در محلي آرام، دور از هر جنجال و سروصدا انجام شود. به نحوي كه افكار گسسته نشود.

درجه حرارت هواي محل تمرين بايد معتدل بوده از سرماي شديد و گرماي زياد در امان باشد.

گوشه اي از منزل را براي اين كار اختصاص داده، اين گوشه بايد تميز، روشن و داراي هوا باشد و از لحاظ تركيب ظاهري زشت و زننده نداشته باشد.

حالات تمرين:

به يكي از حالات تفكري (چهار زانو يا لوتوس) يا به هر حالت ديگر كه راحت هستيد روي زمين بنشينيد. بدن بايد كاملا ثابت و بي حركت و آرام و به طور طبيعي قرار گيرد. به 4طوري كه اتخاذ حالت موجب گسيختگي افكار نگرديده و در آن دخالت نداشته باشد.

تنفس در پراتي هارا:

تنفس بايد آرام انجام شود .هنگامي كه آشفته هستيم تنفس ما سريع و تشنجي است. ولي اگر به طور ملايم و با آرامش كامل تنفس كنيم موجب پيشرفت و ترقي و تقویت خاطر و ضميرمان خواهد شد. همان طور كه در حالت تفكري بي حركت مي نشينيم به آهستگي و از راه بيني هوا را به درون كشيده و بعد خارج كنيد. دقت كنيد كه دم (فرو بردن) و بازدم (بيرون بردن) آرام و طولاني و به فرمان شما باشد.

نكته مهم:

دو نوع بيماري رواني وجود دارد:

الف - كناره گيري از دنياي خارج يكي از دلايل بيماري رواني مي باشد. كسي كه خود را از دنيا جدا بداند و عقب بكشد تمام كارهاي قابل توجه و لازم زندگي را از دست خواهد داد و در نتيجه ذهن را براي بمباران شدن توسط افكار و ايده هاي زيان آور ياري ميدهد.

ب - شكل ديگر بيماري رواني عدم قابليت ذهن در كنار كشيدن خود از مسائل پيچيده و اضظراب آميز زندگي مي باشد.

در هر دو حالت شخص نيروي بازگشت به حالت سلامتي را از دست خواهد داد.

شخص مي خواهد به تمام خوشبختي هايي كه در اطرافش وجود دارد فاتح باشد و با ديدن خوشبختي ها شاد و سعادتمند گردد وليكن بايد دانست كه در اطراف ما فقط خوشبختي ها و شادي ها وجود ندارد بلكه وقايع دراماتيك و غمگين نيز ممكن است براي ما وجود داشته باشد. اين حقيقت را بايد قبول كرد كه فقط دنيا براي ما به وجود نيامده بلكه ما نيز براي جهان بوجود آمده ايم و خود را براي مواجه شدن با تمام وقايع جهاني و زندگي بايد آماده نماييم. براي تمام شادي ها و غم ها.

اجراي تمرين پراتي هارا:

- لباس راحت پوشيده و در محيط آرام به روي زمين بنشيند عضلات خود را رها سازيد و بدن كاملا كشيده و آرام تنفس كنيد.

- احساس كنيد كه براي انجام تمرين خيلي آرام و آماده هستيد و داراي نيروي اراده و خواستن مي باشيد. البته با اراده و خواستن ملايم نه شديد و تند.

- سعي كنيد حس تفكرات خارجي را ازخود دور كنيد چنان باشيد كه گويي خود را در پتويي از سكوت پيچيده ايد.

- توجه خود را به جاي دنياي خارج به دنياي درون خود معطوف سازيد به افكار خود اجازه دهيد كه هر طور مي خواهند به داخل ذهن رسوخ كنند سپس جريان اين افكار را كه آزادانه مانند جويباري در خاطرتان مي گذرد با دقت مطالعه نماييد و ببينيد كه چگونه هر فكري به فكر ديگر مي انجامد و چون دانه هاي زنجير با پايان يافتن هريك، ديگري شروع مي گردد.

- چندي به همين نظاره قانع باشيد. خود را به منزله وجود مجزايي تصور كنيد كه در خارج به مطالعه افكار شما مشغول است. مثل اينكه آن افكار انگشتان دست و پاي شما هستند و شما بر آنها مي نگريد.

- همان طور كه به مداومت مي گذرند بيهودگي اكثر آنها را مشاهده كنيد و ببينيد كه تا چه حد كوچك و ناهماهنگ هستند. پس از آنكه خوب ارزش هر يك را درك كرديد شروع كنيد از تعداد افكار بي حاصل و بيهوده بكاهيد. اميدوار نباشيد كه بتوانيد يك دفعه تعداد قابل ملاحظه اي از آنها را محو كنيد. انتظار نداشته باشيد كه ضمير شما مانند كليد چراغ برق با يك فشار دست دگرگون شود. يك چنين شدت عملي در آغاز كار غيرممكن است. سالها تمرين لازم است كه بتوانيد خاطرخود را تحت كنترل دقيق و لازم در آوريد. در هر مرحله از تمرينات سعي كنيد مقداري از افكار بيهوده را دور بريزيد. حتي اگر يك فكر بيهوده را هم بتوانيد دور بريزيد كار بزرگي انجام داده ايد.

- كاستن افكار بيهوده به نحوي كه ذكر شد موجب كنترل فكر و تسلط ذهن خواهد شد و نيروي درون را تقويت مي كند.

- تقليل افكار فقط براي هنگام تفكر روزانه شما نيست. در هر موقع روز كه خاطر شما با افكارتان مشغول شود مي توانيد افكار بد را به دور ريخته و از خود دور كنيد.

- با تمرين روزانه 20 الي 30 دقيقه پراتي ها را، ذهن از بار اضطراب رهايي پيدا خواهد نمود.

- بردباري، صبر و حوصله در انجام تمرين شرط لازم براي موفقيت مي باشد. در صورت ادامه تمرين و به كار بردن صبر و حوصله تمام ناراحتي هاي انباشته شده در ذهن پس گرفته شده به دور ريخته خواهند شد و ذهن قادر به كنترل اعمال شخص مي گردد.

http://mahshahryoga.blogfa.com/cat-40.aspx

Location

Category

General Manager

فروغ برهانی

Payment Options

Cash

Telephone

Address

Janbaz Blvd
Mashhad
Other Education in Mashhad (show all)
تدریس خصوصی فیزیک در مشهد تدریس خصوصی فیزیک در مشهد
Mashhad

This page built for connecting students have desire to learn Physics and English to private teacher in Mashhad

دانستنی ها و تعمیرات موبایل دانستنی ها و تعمیرات موبایل
Mashhad
Mashhad

پاسخ به تمام سوالات شما ! گردآورنده : Behrooz Noroozy

Startup Weekend Mashhad Startup Weekend Mashhad
Mashhad

استارتاپ ویکند یک رویداد جهانی جهت تشویق کارآفرینی است. http://swmashhad.ir

i3Center i3Center
No 24, Mahdi 3, Mahdi St, Ferdowsi Boulevard
Mashhad

The i3center aims to provide training which is relevant to market demands for the employment of IT professionals.

Iran Apple Workshops Iran Apple Workshops
Mashhad

برگزاری دوره های عمومی و تخصصی آموزشی OS X و iOS در ایران. http://macworkshop.ir

انجمن علمی شهرسازی دانشگاه آزاد مشهد انجمن علمی شهرسازی دانشگاه آزاد مشهد
شهرک غرب(قاسم آباد) - بلوار امامیه - خیابان استاد یوسفی - دانشگاه آزاد اسلامی مشهد - دانشکده هنر و معماری
Mashhad

DLF DLF
Mashhad

Tarrahan Tarrahan
Iran
Mashhad

نیاز به آموزش های تخصصی وتربیت افراد متخصص

English School English School
No. 46, Farhang St.,Farhang 28
Mashhad, +98511

English School Does What It Says on the Tin

شهرسازی آزاد مشهد شهرسازی آزاد مشهد
Ghasem Geles
Mashhad

کارشناسی شهرسازی آزاد مشهد

مرکز مشاوره مقاله، پایان نامه، ترجمه، تحقیق مرکز مشاوره مقاله، پایان نامه، ترجمه، تحقیق
Mashhad

مرکز تخصصی مشاوره مقالات، پایان نامه ها و پروژه های دانشجویی 09152211004 www.raahefarda.com