IIEST Shibpur Placements

Welcome to the official Placement News Center of IIEST Shibpur (Formerly BESU and BE college).

This is Official Placement Page of Indian Institute of Engineering Science and Technology.

[05/16/19]   Bridge & Roof
Internship
Mechanical Engineering
1. Akash Deep
2. Rohit Majumdar
3. Mitul Kumar
4. Dheeraj Kumar Dubey
Congratulations!!

[05/16/19]   Internship -3rd year
DCL
1.Diksha-Electrical Engineering
2.Sourup Pal- Civil Engineering
3.Divya Laxmi-Mechanical engineering
Congratulations

Placement representatives 2k19 Signing off

P. S - Many major faces missing

[05/09/19]   CESC Unmesh (Internship)
Electrical engineering
1.Himon Chakraborty
2. Akash Kedia
Mechanical engineering
1.Amrit Chatterjee
2.Brajesh Kumar

[05/09/19]   AECOM Limited- Design Engineer
Civil Engineering
1.Jayeeta Mondal
2.Ayan Biswas
3.Sakil Farhan
Heartiest Congratulations to all.

[05/09/19]   Babtech Consulting Engineering- Assistant Design Engineer
Civil engineering
1.Jyotirmoy Saha
Congratulations!!

[05/09/19]   Electrosteel Casting Ltd - Graduate Engineer
Civil engineering
1.Nikunj Agrawal
Congratulations!!

[05/09/19]   ITD Cementation India Ltd- Graduate Engineer Trainee(Pool campus)
Civil Engineering
1.Neetu Singh
2.Mayank Shekhar(#PR)
Congratulations to both.

[05/09/19]   DMT Consulting Pvt Ltd- Graduate Engineer Trainee
Prashant Kumar- Mining Engineering
Congratulations!!!

[04/21/19]   S K Samanta & Co. (Graduate Engineer Trainee)
Mechanical Engineering
1. Debabrata Mandal
Electrical Engineering
1. Puspasish Mal
Congratulations!!

[03/19/19]   Hyundai Motor India Limited- Selected candidates
Mechanical engineering
Graduate Engineer Trainee
1. Avik Kumar Tapadar
2. T. Reshmi Satish
Post Graduate Engineer Trainee
3. Rohit Ranjan Gupta
Congratulations to everyone !!

[03/19/19]   Simplex Infrastructure Ltd- Assistant Engineer
Civil engineering
1. Madhab Paul
2. Mohit Doharey
3. Uttam Kumar
4. Akhilesh Kumar
5. Soumya Sahana
Congratulations to all !!

[03/19/19]   Daikin Air- Conditioning India Pvt LTD - Internship
Mechanical engineering
1.Akash Bera
2. Anukul Vats
3.Sounak Ghosh
4. Pratik Kumar Das
Wait-list
1. Mainak Dutta
2. Sourav Das
Heartiest congratulations to all!!

[03/19/19]   Tega Industries- Internship
Ankit Kumar - Mechanical
Congratulations!!

[03/08/19]   COGNIZANT TECHNOLOGY SOLUTION'S ASSOCIATES

CST
1. Kumari Awayavee
2. Shivam Kumar Nayak
3. Sushovan Saha

Information technology

1. Sukanta Nandi
2. Amit Kumar
3. Vaibhav Pandey

Congratulations to all

[03/06/19]   Acxiom Consulting pvt. Ltd.

Information technology
1. Rashmi Singh
2. Ankit Kumar
Computer Science Department
1. Amitabh Kumar

Congratulation to all

[03/04/19]   Elegant Marine- Final selections
1. Rajib Dey- Mechanical
2.Pranay Khewle- Mechanical
Congratulations!!

[03/04/19]   Tata BlueScope Steel (27/02/2019)
Graduate Engineer Trainee

Mechanical Engineering
1. Abhranil Das

Electrical Engineering
1. Arpita Ghosh

Congratulations!!

[02/26/19]   Gainwell Commosales Pvt Limited (25/02/2019)

Graduate Engineer Trainee

Mining Engineering Department
1.Souvik Saha
2.Saumyajyoti Dey
3.Amit Dey

[02/13/19]   Google Bangalore (Off Campus)

Abhipso Ghosh (Information Technology)

Congratulations

[02/06/19]   Tata Steel BSL (Graduate Engineer Trainee) (24/01/2019)

Mechanical Engineering
1. Siddhant Kumar Sabar
2. Supratik Chakraborty

Metallurgy and Materials Engineering
1. Niladri Santra
2. Akash Jaiswal
3. Pallabi Manna
Congratulations!

[02/06/19]   Tata Steel Limited (Management Trainee) (21/01/2019)
Computer Science and Technology
1. Sourav Das
2. Pallavi
Waitlist
1. Aman Saraswat

[01/17/19]   Jindal Stainless Limited (Graduate Engineer Trainee) (10/01/2019)

Mechanical
1. Rajesh Ray Singha
2. Murshidul Haque

Electrical
1. Shamik Bose

Metallurgy and Materials Engineering
1. Vicky Kishor

Congratulations!!

[01/17/19]   Tata Steel Limited (Management Trainee (17/01/2019)
Mining Engineering:-
1.Somnath Kundu
2.Abhishek Singh
3. Iswar Dey
4.Durgekar Mohit Pradeep
Congratulations!!!!

[01/15/19]   Aditya Birla Group (Graduate Engineer Trainee)(08/01/2019)

Mining Engineering
1.Asutosh Kumar Saha
2.Shashwato Das Sharma(2nd Offer)
3.Rishabh Gaurav
4.Priyanshu

Mechanical Engineering
5.Rantim Deb Roy
6.Krishna Murari Prajapati

[12/20/18]   Tata Power Company Ltd(20-12-2018)- Graduate Engineer Trainee
Selected candidates
Electrical
1.Souradeep Saha
2.Vivek
3.Tanmoy Patra
4.Chandrima Chatterjee
5.Sayantani Das
Mechanical
6.Pulasta Chakraborty
Electronics
7.Gourab Barik
Wait list
1. Reesav Bhowmick- Mechanical
2.Ranjeet Kumar- Electronics
Congratulations

[12/19/18]   Tega Industries Ltd(18-12-2018)- Graduate Engineer Trainee
1.Manish Kumar Sharma
2. Sangeet Bhattacharya
3.Rahul Kumar
Congratulations !!

[12/19/18]   Haldia Petrochemicals(17-12-2018)-Management Trainee
Selected Candidates
1.Kaushal Kishore - Mechanical
2.Avik Chakraborty- Metallurgy
Standby Candidates
1. Rantim Deb Roy- Mechanical
2. Vicky Kishore- Metallurgy
Congratulations to all.

[12/17/18]   Samsung R&D Institute India(11-12-2018)- Engineer Trainee
Computer Science and technology
1.Vibhash Chandra
2.Rishabh Kumar Sharma
3.Tarang Barua
4. Sarbamoy Mallick
5. Shubhodeep Bhowmick
Information Technology
1.Syed Saikat Iqbal
2. Siddhant Bajaj

[12/17/18]   Saint Gobain India( Management Trainee) 12-09-18
1. Debjit Majumder( Civil Engineering)
Congratulations!

[12/17/18]   IPM Commodities Pvt Ltd(11-12-2018) Engineer Trainee
Metallurgy
1. Madhav Singh- Selected
2.Debjit Kar - Waitlist
3. Deep Das - Wait list

[12/17/18]   Vikram Solar Ltd (12-12-2018)- Graduate Engineer Trainee
1. Manik Chandra Karmakar- Electrical
2.Anwesha Roy. - Electronics and Telecommunication
3.Subhajit Das - Mechanical
4. Debjit Kar- Metallurgy(#PR)
5.Prakhar Saxena - Mechanical (MTech)

[12/17/18]   Maruti Suzuki India Ltd(14-12-2018)- Graduate Engineer Trainee
Civil engineering
1. Shabab Naiyer
2.Sanatan Mahata

[12/17/18]   Tata Projects Ltd(11-12-2018) - Graduate Engineer Trainee
1. Digvijay Deb- Electrical engineering
2.Mahendra Lal Shaw- Electrical engineering
3.Ravi Ranjan - Electrical engineering
4.Mrinmay Khamrui- Civil engineering
5. Shuvam Mukherjee- Civil engineering
6. Soham Mukherjee- Mechanical engineering

[11/19/18]   Tata Steel (Internship):-

Mining
1.Sougata Mazumder
2.Nabyendu Neogi

Mechanical
1. Arjun Arvind
2. Shubham kumar

Electrical
1. Prakhar Aditya
2. Gaurav kumar

Waitlist

Mining
1. Abhishek Kumar

Mechanical
1. Ankit kumar
2. Akash bera

[11/12/18]   DCPL(Development Consultants Pvt Ltd)-Engineer Trainee) (2-11-2018)
1.Avilash Biswas- Civil Engineering
2.Sourav Pramanik- Mechanical engineering
3.Shuja Ahmed Khalee - Mechanical engineering
4.Deep Dasgupta- Electrical engineering
5.Kumar Pranshu- Electrical engineering
6.Debasmita Paul-Electrical Engineering
Congratulations to all!!

[11/12/18]   Zycus: Business Development Associate (12 November 2018)
1. Harsha Gupta - Mining
2. Shipra Singh - Civil

[10/13/18]   Maruti Suzuki India Ltd.
Graduate Engineer Trainee (13/10/2018)

Mechanical Engineering
1. Sayan Dutta (#PR)
2. Debabrata Rit
3. Akash Nayak
4. Rohan Banerjee

Congratulations!!

[10/10/18]   Shapoorji Pallonji & Co. Ltd- Graduate Engineer Trainee ( 10 Oct 2018)
Civil engineering
1.Animesh Gorain
2. Amit Kumar
3. Biplob Ghosh
4. Pramit Das
5. Sayan Das
Congratulations guys!!

[10/06/18]   M N Dastur &Co(P) Ltd- Graduate engineer (29 Sep 2018)
Selected candidates:
1. Debadri Som- Civil
2. Kumaresh Pal- Mechanical
3. Abhinaba Banerjee- Mechanical
4. Arnab Jana- Electrical
5. Gourab Bhowmik - Electrical
6. Joydeep Kundu- Metallurgy
Waitlisted candidates:
1. Avilash Biswas- Civil
2. Rounak Goswami - Electrical
3. Debjit Kar - Metallurgy
Congratulations to all !!

[10/03/18]   Vedanta Resources
Graduate Engineer Trainee (3rd Oct 2018)

Civil

1.Debjit Majumder
2.Vishal Bharti

Electrical Engineering

1.Irene
2.Vishal Kumar

Mechanical

1.Arighna Sinha(#PR)
2.Ankur Jha(#PR)
3.Abhishek Kumar Singh
4.Pratik Raj
5.Diya Ray

Metallurgy & Material Science

1.Shivam Kumar(#PR)
2.Saurabh Kumar(#PR)
3.Anamika Chaudhary
4.Krishan Dey
5.Shashank Sharma

Mining Engineering

1.Arpit Srivastava (#PR)
2.Rohit Anand
3.Satyabrata Nayak
4.Tuhin Kundu

[09/25/18]   Capgemini Technology Services India Ltd - Senior Analyst (24 September, 2018)

AEROSPACE:
1. Rishav Dev(#PR #2nd_offer)
2. Lokesh Bhushan
3. Rohan Banerjee (#2nd_offer)
4. Ambar Banerjee (#3rd_offer)
5. Probuddho Chatterjee
6. Vijit Kanjilal

CIVIL:
1. Rishabh Rai (#PR)
2. Sushant Kumar
3. Anwesha Das

CST :
1. Samanway Sahoo
2. Kunal Roychoudhury
3. Akash Deep
4. Rohit Kumar
5. Sandipan Sarma

ELECTRICAL:
1. Aman Raj
2. Shagufta Naz

ETC:
1. Azhar Hussain
2. Anindya Rana
3. B Smriti
4. Sayan Seth
5. Siladittya Manna
6. Mayank Raj
7. Sayantan Sarkar
8. Deepanjan Maji
9. Anish Basu
10. Anchita Roy
11. Surjani Biswas
12. Soumyadip Chatterjee
13. Aritra Dasgupta

IT:
1. Mohit Negi(#3rdoffer)
2. Sourav Maji(#3rdoffer)
3. Agnibha Chandra(#4thoffer)
4. Anurag Kumar(#PR) (#3rdoffer)
5. Aditya Mishra(#4thoffer)
6. Md Nafees Zakee
7. Devang Singh(#3rdoffer)
8. Tushar Kumar Pandey

MECHANICAL:
1. Pradeepta Panja
2. Akash Verma
3. Premchandra Kumar
4. Akash Sarkar

MECHATRONICS :
1. Aman Dungarwal

METALLURGY:
1. Vivek Bothra

MINING:
1. Pritam Roy(#PR)
2. Sujit Kumar

Congratulations!!

[09/14/18]   Cognizant Technology Solutions - Programmer Analyst Trainee (4 September, 2018)

AE :

1.Anubhav Halder
2.Ambar Banerjee
3.Rohan Banerjee
4.Himanshu Giria
5.Deepak Thakur
6.Rajdeep Das

CE :

1.Rishabh Rai
2.Debjit Majumder
3.Satyam
4.Rounak Ghosh
5.Arpan Basu
6.Sumit Ranjan
7.Sayak Patra
8.Vishal Bharti

CST :

1.Sushovan Saha
2.Rounak Mazumder
3.Rohit Kumar
4.Tapoban Pramanik
5.Samanway Sahoo
6.Akash Deep
7.Shivam Nayak
8.Anupama Biswas
9.Titash Das
10.Shaonli Pal
11.Ranojoy Barua
12.Arnab Sinha

EE :

1.Deep Dasgupta
2.Rishav Saha
3.Vibhav Kumar
4.Priyadeep Biswas
5.Devjyoti Das
6.Aman Shaw
7.Ranapratap Majee
8.Rounak Goswami
9.Tanmoy Patra

ETC :

1.Binamra Pan
2.Azhar Hussain
3.Anish Basu
4.Animesh Harsh
5.Sayantan Sarkar
6.Mayank Raj
7.Amit Kumar
8.Saket Suman
9.Anchita Roy
10.Sonal Narwade
11.Achala Modi
12.Anshu Gupta

IT :

1.Mohit Negi
2.Aditya Mishra
3.Payel Bera
4.Agnibha Chandra
5.Diwakar
6.Badam Prasad
7.Debdatta Barman
8.Pankaj Ray
9.Vaibhav Pandey
10.Snehlata Yadav
11.Sourav Maji
12.Smriti
13.Devang Singh
14.Sankalp Roy

ME :

1.Pradeepta Panja
2.Sourav Goswami
3.Ankur Jha
4.Rohit Ghorai
5.Siddhartha Chatterjee
6.Soham Zemse
7.Akash Verma
8.Rantim Roy
9.Ritwik Chakraborty

MET:

1.Shashank Sharma
2.Akash Jaiswal
3.Saurabh Kumar
4.Krishan Dey
5.Vivek Bothra

MIN :

1.Rohit Anand
2.Abhishek Singh

PG :

1.Priyatham Kunarapu
2.Subhankar Sarkar
3.Soumyadip Chatterjee
4.Manoj Prasad
5.Akash Sarkar
6.Ritartha Chaki
7.Bijoy Mandal
8.Rahul Dutta
9.Zeeshan Qadir
10.Anik Biswas
11.Pankaj Ray

Congratulations Everyone.

[09/13/18]   Infosys - System Engineer (6 September, 2018)

AE :

1.Anubhav Halder
2.Rishav Dev
3.Ambar Banerjee

CE :

1.Rounak Ghosh
2.Sushant Kumar
3.Sumit Ranjan
4.Vishal Bharti

CST :

1.Tapoban Pramanik
2.Ranojoy Barua
3.Rohit Kumar
4.Sushovan Saha
5.Akash Deep

EE :

1.Digvijay Deb
2.Tanmoy Patra
3.Devjyoti Das
4.Supratik Dey
5.Mahendra Shaw

ETC :

1.Deepanjan Maji
2.Saket Suman
3.Souvik Das
4.Anchita Roy
5.Mayank Raj
6.Pallab Sarkar
7.Sonal Narwade

IT :

1.Mohit Negi
2.Agnibha Chandra
3.Ankit Kumar
4.Devang Singh
5.Anurag Kumar
6.Md Ali
7.Debdatta Barman
8.Sankalp Roy
9.Diwakar
10.Payel Bera
11.Aditya Mishra
12.Sachin Kumar
13.Sourav Maji

ME :

1.Akash Ramji
2.Ankur Jha
3.Rantim Roy
4.Arighna Sinha

MET :

1.Madhav Singh
2.Ankit Anand
3.Anamika Chaudhary
4.Krishan Dey

MIN :

1.Harsha Gupta
2.Saumya Dey
3.Shashwato Sharma
4.Priyanshu
5.Prashant Kumar

PG :

1.Subhankar Sarkar
2.Priyanka Naskar

Congratulations Everyone!

[09/12/18]   TCS - Research & Innovation (CTO) Unit Hiring (20 August, 2018) :

1. Ranit Chatterjee (CST)
2. Madhurima Ganguly (CST)
3. Anumita Dasgupta (CST)
4. Anish Datta (IT)

Congratulations!

Want your school to be the top-listed School/college in Howrah?

Click here to claim your Sponsored Listing.

Location

Address


Indian Institute Of Engineering Science And Technology, Shibpur
Howrah
711103

Opening Hours

Monday 08:00 - 17:00
Tuesday 08:00 - 17:00
Wednesday 08:00 - 17:00
Thursday 08:00 - 17:00
Friday 08:00 - 17:00
Other Howrah schools & colleges (show all)
Kidzee Shibpur Littlestar Kidzee Shibpur Littlestar
29C Ram Mohon Mukherjee Lane Shibpur Mandirtala
Howrah, 711102

Growing your unique child with India's favorite Preschool Kidzee, at Shibpur Howrah. Admission open from Toddler, Playgroup, Nursery, Jr.kg & Sr.kg.

Nayachak jadunath high school Nayachak jadunath high school
Manikpir, Howrah
Howrah, 711322

its our school

Siddheshwar, Howrah Siddheshwar, Howrah
Howrah, 711414

This is very sweet village...so many people is present there...

Ekabbarpur Gobinda Panja High School- H.S Ekabbarpur Gobinda Panja High School- H.S
Ekabbarpur
Howrah, 711302

Welcome to the UN-OFFICIAL Page of the co-ed School, Established-1954 Code-6193 under WBBSE board.

All India Student Bloc- AISB-Howrah All India Student Bloc- AISB-Howrah
347,N.S.BOSE ROAD
Howrah

a.i.s.b. a leftist student org.our moto socialism,peace, and progress

Nibra high school Nibra high school
NH6, Nibra
Howrah, 711409

This is a official page of Nibra High School

Narasinha Dutt College, Howrah Narasinha Dutt College, Howrah
Aswani Kumar Mandal Road
Howrah, 711101

ADDRESS-169. BILIOUS ROAD HOWRAH-711101 PHONE NO-26438049

CompZee CompZee
Ramrajatala
Howrah, 711104

Tutoring Center

Radhey Radhey Institute Radhey Radhey Institute
Howrah, 711202

Radhey Radhey s n institute whr we provde u wth n amzng grup f hghly qlfied tchrs of all vital subjcts undr a single roof.

Menoka Smriti Vidyamandir Menoka Smriti Vidyamandir
Vill.+ P.O.-Amoragori,P.S.-joypur,Block-Amta 2
Howrah, 711401

Estd in1960. Amoragori, Howrah.

Chittran - School Of Art & Craft Chittran - School Of Art & Craft
North Baksara Deshbandhu Colony
Howrah, 711110

Heritage Mission, Birshibpur Uluberia. Heritage Mission, Birshibpur Uluberia.
Birshibpur Station Road
Howrah, 711316

An ideal day boarding school