03/07/2026
„Matematika oblikuje naš svijet“
Osnovna škola Bartula Kašića iz Zadra, u školskoj godini 2025./26., izabrala je za svoj projekt „Matematika oblikuje naš svijet” našu školu kao partnera.
Učenici iz Zadra boravili su u Pečuhu od 28. 04. 2026. do 30. 04. 2026. g. u pratnji svoje ravnateljice Katice Skukan i profesorica Natalije Zvelf i Ive Slačanac, upoznali kulturne znamenitosti grada Pečuha i družili se sa svojim vršnjacima. U ovom su projektu sudjelovali naši učenici 6-ih razreda. Svoje smo goste uključili u terensku nastavu: traženje vremenske kapsule u Starokršćanskoj grobnici Cella Septichori i Katedrali uz pomoć vjeroučiteljice Ágnes Tomola. S našim su učenicima u mješovitim grupama uspješno odigrali kviz u centru grada. Nakon toga su učenici iz Zadra predstavili u školi svoje projekte o znamenitim zgradama grada Zadra: o Crkvi sv. Šime, Crkvi sv. Donata, Narodnim trgu, Stomorici, Katedrali sv. Stošije, Pet bunara, Dvorani Krešimira Ćošića. Zadnji dan smo ih uključili u matematički kviz, a bili su nam gosti i na opraštanju 12-og razreda.
Naši su učenici u pratnji svojih nastavnica, Marice Dudás Gyöngyös, Mirjane Murinyi i Ágnes Tomola, svoj projekt odradili u Zadru od 15. do 17. lipnja 2026. godine i tako upoznali kulturne znamenitosti grada Zadra. Pročelnica Upravnog odjela za odgoj i školstvo profesorica Tihana Magaš organizirala je prijem za učenike koji su sudjelovali u ovom projektu te uručila prigodne poklone učenicima. Uz pomoć vjeroučiteljice Ljiljane Elek uživo smo posjetili poznate zgrade Zadra. Nakon razgledavanja učenici su proveli aktivnost Znamenitosti zadarskog poluotoka - Potraga za blagom koji ih je doveo do Pozdrava Suncu.
Naša su darovita djeca prezentirala kulturne znamenitosti grada Pečuha, povezali matematičke sadržaje s kulturnom i povijesnom baštinom prikazujući Starokršćansku grobnicu Cella Septichoru, Džamiju, Katedralu, Koncertnu dvoranu Kodály i Kulturnu četvrt Zsolnay. Nakon svojih prezentacija učenici su u mješovitim grupama nastavili zajednički rad u radionici „Matematika i umjetnost- Mona Lisa kroz opseg, površinu i zlatni rez“, koja je za cilj imala da učenici kroz praktične aktivnosti povezuju matematiku i umjetnost, upoznaju se s konceptom zlatnog reza i povezivanje zlatnog reza s matematikom i umjetnošću (omjeri, proporcije).
Učenici su imali i slobodnog vremena koje su proveli u zajedničkom druženju, uživanju na plažama, zajedničkim ručkovima u OŠ Bartula Kašića. Nastavnice su se dogovarale o nastavku zajedničke suradnje i realizaciji zajedničkih projekata.
Jako nam je bilo interesantno povezati povijest s matematikom. Tijekom razmjene iskustava mnogo smo naučili jedni od drugih. Ovaj projekt smo uspješno završili u nadi buduće suradnje.
Ma**ca Dudás Gyöngyös (matematika)
Murinyi Mirjana (povijest).
20/06/2026
21. 05. 2026. 8.r. na izletu, na terenskoj nastavi u Budimpešti u Parlamentu i Kući terora.
19/06/2026
12. lipnja u našoj je školi po prvi put održano natjecanje iz matematike za učenike nižih razreda pod nazivom Miros Logos. Za natjecanje se prijavilo 39 učenika nižih razreda koji su kroz zanimljive i izazovne zadatke mogli pokazati svoje matematičko znanje i logičke vještine.
Zahvaljujemo Marici Dudás na organizaciji natjecanja, svim učiteljima nižih razreda na radu u pripremi učenika, Jadranki Kovács-Darvas za tiskanje spomenica, Ákosu Kolláru na fotografiranju te profesorici Riti Ronta na pomoći u provedbi natjecanja!
Pobjednici:
1. razred:
🥇Huba Mrakova (1./b)
🥈Soma Szabó (1./a)
🥉Mirna Istókovics (1./b), Tin Tesanovic (1./b)
2. razred:
🥇Milos Vitéz (2./b)
🥈Lotte Magdaléna Buzási (2./b), Péter Hideg (2./b), Milos Orosdy (2./b)
🥉Mirkó Goják (2./a), Mirkó Benovics (2./b), Márk Haris (2./b)
3. razred:
🥇Oliver Gábor Győrvári
🥈Eliza Kádár
🥉Bene Ákos Jakab
4. razred:
🥇Róbert Harmat (4./b)
🥈Miléna Istókovics (4./b), László Vitéz (4./b)
🥉Panna K***s (4./a), Ruben Sántavy (4./a), Amira Veszna Molnár (4./a)
Nadamo se da će Miros Logos postati tradicija u našoj školi! 🎉
Június 12-én iskolánkban első alkalommal rendeztük meg a Miros Logos elnevezésű alsós matematika versenyt. A megmérettetésre 39 lelkes alsó tagozatos tanuló regisztrált, akik izgalmas feladatokon keresztül mérhették össze matematikai tudásukat és logikai készségüket.
Köszönjük a verseny megszervezését Gyöngyösné Dudás Máriának, a tanulók felkészítésében végzett munkát valamennyi alsós pedagógusnak, az emléklapok kinyomtatását Kovács-Darvas Adriennek, a fényképek elkészítését Kollár Ákosnak, valamint Ronta Rita tanárnőnek a verseny lebonyolításában nyújtott segítségét!
A győztesek:
1. évfolyam:
🥇Mrakova Huba (1./b)
🥈Szabó Soma (1./a)
🥉Istókovics Mirna (1./b), Tesanovic Tin (1./b)
2. évfolyam:
🥇Vitéz Milos (2./b)
🥈Buzási Lotte Magdaléna (2./b), Hideg Péter (2./b), Orosdy Milos (2./b)
🥉Goják Mirkó (2./a), Benovics Mirkó (2./b), Haris Márk (2./b)
3. évfolyam:
🥇Győrvári Oliver Gábor
🥈Kádár Eliza
🥉Jakab Bene Ákos
4. évfolyam:
🥇Harmat Róbert (4./b)
🥈Istókovics Miléna (4./b), Vitéz László (4./b)
🥉K***s Panna (4./a), Sántavy Ruben (4./a), Molnár Amira Veszna (4./a)
Bízunk benne, hogy a Miros Logos hagyománnyá válik iskolánkban! 🎉
16/06/2026
Dragi naši učenici!
I ove vas godine čeka Glumački kamp na Jadranu!
15/06/2026
Nikola Kitanics, učenik 3. razreda i nogometaš omladinskog pogona PMFC-ja, proglašen je igračem godine za svoje nastupe u sezoni 2025./2026. Nagradu mu je uručio vlasnik PMFC-ja, Zsolt Baksa. Čestitamo!:)💪⚽
Kitanics Nikola 3. osztályos tanuló, a PMFC utánpótlás labdarúgója, a 2025/2026-os szezonban nyújtott teljesítményéért az év játékosa díjat kapta. A díjat a PMFC tulajdonosa, Baksa Zsolt nyújtotta át. :)💪⚽
15/06/2026
Naša učenica 2.b razreda, Rebeka Kászonyi, zahvaljujući svom kvalitetnom nastupu na natjecanju u pripovijedanju, 12. lipnja dobila je poziv kao gost predavač na priredbu koja se održala u Kulturnom Centru Apáczai Közösségi Háza u Pečuhu. Tom je prilikom ponovno izvela pripovijetku „A nyulacska harangocskája - Zvončić malog zeca”, koja je na natjecanju u pripovijedanju postigla velik uspjeh. Publika je nastup primila s puno ljubavi i zahvalnosti, a duhoviti dijelovi priče donijeli su slušateljima mnogo veselih trenutaka i smijeha. Čestitamo Rebeki na izvrsnom uspjehu i želimo joj još mnogo uspjeha u budućnosti!
Kászonyi Rebeka, 2.b osztályos tanulónk a mesemondó versenyen nyújtott színvonalas szereplésének köszönhetően június 12-én vendégelőadóként kapott meghívást a Pécsi Kulturális Központ Apáczai Közösségi Házának rendezvényére. Az eseményen ismét előadta a mesemondó versenyen nagy sikert aratott A nyulacska harangocskája című láncmesét. A közönség szeretettel és hálás szívvel fogadta az előadást, a mese humoros részei pedig sok vidám pillanatot és nevetést szereztek a hallgatóságnak. Gratulálunk Rebekának a szép teljesítményhez, és további sikereket kívánunk neki!
14/06/2026
Nulti (jezično-pripravni) razred naše Hrvatske gimnazije Miroslava Krleže boravio je od 25. do 29. svibnja u Hrvatskoj u sklopu jezičnog i kulturnog programa.
Tijekom boravka posjetili smo Nacionalni park Krka, razgledali znamenitosti Šibenika. Poseban dojam na učenike ostavile su priče iz prve ruke o Draženu Petroviću koje nam je prenio Fabijan Žurić (Fabo), njegov prijatelj i suigrač iz KK Šibenka. Posjetili smo i Gimnaziju Antuna Vrančića, gdje su naši učenici posjetili dva školska sata hrvatskoga jezika i upoznali povijest škole. Od srca zahvaljujemo ravnatelju Ivanu Kneževiću na srdačnom prijemu. Osobito nas veseli što je ovaj posjet otvorio vrata budućoj suradnji između naših škola. Učenike su na ovom putovanju pratili razrednica Magdalena Drinóczi i profesor Zoran Marijanović.
Posebno smo zahvalni obitelji Goher, roditeljima našeg učenika, koji su nam velikodušno osigurali besplatan smještaj, dva p**a nas počastili večerom te nesebično pomagali u organizaciji programa.
Hvala svima koji su omogućili da ovo putovanje bude tako lijepo, sadržajno i nezaboravno!