E-stúdió

E-stúdió

Megosztás

Élmény és mozgás stúdió...
-LongiKid komplex neuro-szenzomotoros állapotfelmérés
-Egyéni TSMT
-Egyéni tornáztatás
-Egyéb konzultáció

22/02/2026

https://www.facebook.com/share/p/1HqbxKBvci/

2.rész
Gyermekpszichológus vagyok, mégsem hiszi el senki, amikor azt mondom, hogy

a jól megválasztott játékok irtó sokat adnak az önálló játék-tevékenységhez.

Sokan érkeztetek ennek a trendnek köszönhetően, és látom, mennyire megérint titeket ez a téma. Így most kibontom egy kicsit, mire is gondolok pontosan.
A régieknek emlékeztető, az újaknak ismerkedés. Szóval ha újra és újra látod egy ilyen felütésű posztomat, tudd, van benne valami más, mint az előzőben. Ez a 2.

Vannak játékok, amelyek túlingerlik a gyerekeket, mert villognak, hangosak, a gombnyomogatáson kívül nem lehet velük mit csinálni.
És vannak olyanok, amelyek teret hagynak a képzeletnek.

A játékok két nagy csoportba sorolhatók: a nyílt és a zárt végű játékok. A zárt végű játékok azok, amiknek egyértelmű célja, befejezése van. A formabeillesztő, a kirakó, a társasjáték. A nyílt végű játékok azok, amelyek bármivé átalakulhatnak: egy építőkocka, egy golyó bármi lehet a gyermek képzeletében. Persze a játékok egy része nem ennyire egyértelműen kategorizálható, a nyílt és zárt végű játékok inkább egy kontinuum két végpontját adják.
A zárt végű játékok is értékesek: szabálytudatot, feladattartást, kitartást fejlesztenek.
De az önálló, elmélyült játékhoz gyakran a nyílt végű eszközök adnak nagyobb szabadságot.

Mindemellett fontos az is, hogy a játék életkorilag megfelelő legyen, passzoljon a gyermek személyiségéhez, a többi játékhoz…
Ha az önálló, elmélyült, szabad játékot szeretnénk támogatni, akkor célszerű a nyílt végű és minél egyszerűbb játékokat előnyben részesítenünk. Ezekkel tud a gyermek fantáziája szárnyalni.

Hogy mi segíti még az önálló játékot?
🧸a játékok ideális mennyisége (nem túl sok),
📦a jól kialakított rendszer (de nem a merev!),
🛝ha van tér játszani,
🕐ha van idő játszani,
🗣️ha nem szól bele egy felnőtt sem a játékba, (csak kereteket tart),
🎗️ha a szülő támogatóan, de elvárásoktól mentesen van jelen,
🥰ha meg van töltve valamennyire a szeretettartály, …

Ha szeretnéd megtudni, hogy milyenek a jó játékok és mik a kerülendők, akkor olvasd el a blogon az erről szóló bejegyzésemet.

Ha pedig az önálló játékot szeretnéd támogatni, hagyj egy 🌟kommentben és jelzem, ha elkészült az ezzel kapcsolatos tartalom!

Photos from TSMT Modell's post 22/08/2025
17/03/2025

A TSMT® nem varázslat, hanem tudomány - és egy eszköz, amellyel támogathatod gyermeked képességeinek kibontakoztatását.

́sterápia ́sfejlesztés

10/02/2025

Kiss Miklós Photo

Mobile uploads 09/02/2025
12/11/2024

Jelentkezni privát üzenetben lehet nálam!

06/11/2024

Tegnap nagyon elkeseredtem, de nem adom fel. Egy magánbölcsőde vezető szakemberével beszélgettem. Csak az emlékek kedvéért (hiszen itt ritkán írok 9-10 éven aluliakról), bölcsibe fél évestől 3 éves korig járnak gyerekek. Akik nyilvánvalóan cukik. Gondolom nektek is felvillan most néhány kép ebből a korszakból. Nekem is. Viszont a beszélgetés végére olyan szorítást éreztem, hogy nem is emlékszem hogyan köszöntünk el egymástól.

"Jön reggel a gyerek (3) és látom, hogy mobil van a kezében, mert azt mondja az apuka, hogy enélkül nem tud az autóba beülni."
"Van egy gyerek (2,5), aki általában pizsamában érkezik. Az anyuka szerint inkább nem vitatkozik vele reggel, hogy át kell öltözni, mert akkor ordít."
"Jön reggel a gyerek (3) és ha hiszed, ha nem, mindennap más játékot kap előző nap délután, amit behoz a bölcsibe."
"Azt mondja az anyuka, hogy hétvégén nem eszik otthon szinte semmit a gyerek, amin csodálkozom, mert a bölcsiben 5 napig mindent megeszik amit elé teszünk."
"Azt mondja az anyuka, hogy ha nem nézhet a gyerek (2) esténként a youtube-on meséket, akkor olyan "ideges" lesz, hogy le kell fogni."
"8 gyerek van a csoportban, abból 7 nem tud semmivel játszani, nem köti le őket semmi, folyamatosan mozgásban kell lenniük. Jövőre a többség oviba megy."
"Azt meséli az anyuka, hogy konkrétan fél a gyerektől (3), nehogy hisztizzen, ezért inkább mindent megvesz neki amit kér és a mobil mindig ott van vésztartaléknak."
"A bölcsiben világos szabályok vannak, amit érdekes módon néhány nap után minden gyerek betart, sőt ha esetleg nem úgy történik aznap valami, akkor szólnak."
"Azt mondja az anyuka, hogy esténként sír, mert a gyerek (2,5) semmilyen érzelmet nem mutat felé (...). Ő az a gyerek, aki egész nap ölelget és azt mondogatja, hogy szeretlek. Mit mondjak erre? Ha van egy kis időm, beszélgetek az anyukával."
"Azt mondja ma az egyik gyerek (3), hogy apa megígérte, hogy egész hétvégén nézhetem a bogyóésbabócát, ha csöndben vagyok az autóban."
"Ahogy leülünk az asztalhoz és beszélgetünk evés közben, mindenki elkezd enni. Érted, mindenki."
"Nálunk összesen 1 hét szünet van, nyáron. Az összes többi időben nyitva vagyunk. És ha hiszed, ha nem, a gyerekek 90 százaléka is bent van. 52 hétből kis túlzással 50 hetet. És még csak most mennek oviba."

Aztán nagy ugrás, kamasz lesz a gyerek és mérgesek vagyunk rá, hogy túl sokat mobilozik, a screen time kezelhetetlen, szemtelen, nem figyel oda, motiválatlan, sokszor agresszív.
Az, hogy 2-3 évesen mobilon vagy képernyőn néznek tartalmat az elsősorban azért problémás, de nagyon, mert így alapvető funkciók nem fejlődnek megfelelően az agyban. Emellett a játszás, mint olyan (amiről tudjuk, hogy elképesztően fontos a fejlődéshez) szinte teljesen kimarad az életükből. Ez ráteszi őket egy olyan "pályára", ami nagyon nehezen visszafordítható.

A párhuzamot azért írtam, mert pont ugyanezek miatt jönnek a szülők, hogy "baj van a kamasszal, csak a mobil az élete". A kisgyerekkori kütyüzéstől függetlenül a mobilozás a kamaszkor egyik alapvető "lételeme", a mobilozás, a mobillal való élet, a mobilon való kommunikáció.

Ezt mindig úgy érdemes megközelíteni, hogy tudod-e: mit talál meg ott a képernyőn, ami nincs a valóságban? Mit ad neki a mobilozás? Biztonságot? Láthatóságot? Sikerélményt? Mitől veszi el az időt? Szerinted ez sok vagy nagyon sok? Szerinte mennyi lenne az elég? Milyen szabályok vannak a mobillal, képernyővel kapcsolatban otthon?

Nem akarom leegyszerűsíteni a kérdést, de az, hogy a kisgyermekkor és a kamaszkor között van valamiféle kapcsolat, az nem kérdés. A kérdés most csak az, hogy kértek-e segítséget. Vagy azt gondoljátok, hogy az idő majd megoldja.
Szücs Szilvi mediátor
Kép: Holly Andres, Pinterest

16/09/2024
04/09/2024

Privát üzenetben várjuk a jelentkezést!😉🥰

Photos from E-stúdió's post 02/04/2024
Szeretnéd, hogy a(z) iskolaod elsőként szerepeljen az Iskola tematikájú vállalkozások között Kecskemét városában?

Kattints ide a szponzorált hirdetés igényléséhez.

Helyszín

Kategória

Telefonszám

Weboldal

Cím


Kós Károly Utca 14/a
Kecskemét
6000