Menő Jövő Minisuli

Menő Jövő Minisuli

Megosztás

A XII. kerületben, 2017 szeptemberétől induló kis létszámú alsós tanulócsoport várja tagja

11/02/2019

14+1 OK, AMIÉRT BEÍRATNÁD A GYEREKED EGY FINN ISKOLÁBA:

Tanulmányok szerint a finn kisiskolások a világ legjobban teljesítő tanulói, annak ellenére, hogy kevesebb időt töltenek iskolában, mint más országok tanulói, és maximum 30 percnyi házi feladatot kaphatnak egy nap.

Mit csinálnak másképp?

1. Minden ingyenes.

A finn oktatás ingyenes. És ebbe beletartoznak az étkezések, a kirándulások, táskák és írószerek. Ha a tanuló lakhelye és az iskola között több, mint 2 km van, akkor iskolabusz viszi őket iskolába. Minden költséget az állam fizet. A központi költségvetés 12,2%-át fordítják az oktatásra.

2. Egyénként kezelik a diákokat.

Minden tanulónak a képességei szerint kell teljesítenie a feladatokat. Együtt tanulnak az egészséges és a különböző fizikai vagy értelmi fogyatékkal élő gyerekek. Ha egy diák nem tud elvégezni egy feladatot, a tanár különórát ad neki, amit az iskola szintúgy megfizet. És külön figyelmet fordítanak az idegennyelv tanulására is.

Az az elvük, hogy a diákok mindig tudnak választani maguknak hasznos elfoglaltságot. Ezért, ha egy tanóra éppen nem érdekli, akkor olvashat vagy varrhat helyette.

3. Motiváló osztályzás

A finnek 1-től 10-ig osztályoznak. Az első két évben nem kapnak jegyeket, csak szóbeli megjegyzést, ami a ’lehetne jobb’-tól a ’tökéletes’-ig terjed. Harmadik osztálytól kezdve is csak a saját jegyedet tudod, az osztályzatok nem publikusak a többiek előtt. Ugyanakkor a jegyek nem arra szolgálnak, hogy a diákot ’minősítsék’, hanem hogy motiválják a teljesítményét és tökéletesítsék a tudását az egyéni tantervéhez képest.

4. Mászkálhatsz zokniban

A finn iskolákban nincs egyenruha. Úgy öltözködsz, ahogy jól esik. Nincs elvárás ezzel kapcsolatban. Sőt, gyakori látvány, hogy zokniban mászkálnak a gyerekek az iskolában.

5. Nem muszáj a padban ülni. Kültéri órák.

Feküdhetsz a szőnyegre, vagy a tantermekben lévő kanapéra is. Ha az idő engedi, a tanárok az iskolák mellett speciálisan kialakított amfiteátrum formájú füves részen is tarthatják az órát.

6. Kevés a házi.

A finn oktatáspolitika szerint a diákoknak legalább annyi időt kell tölteni pihenéssel, és a családjukkal, mint a tanulással. Ezért egy diák egy napra maximum 30 percnyi házifeladatot kap, ügyelve arra, hogy lehetőleg az is olyan anyag legyen, ami felkelti az érdeklődését. Például a történelem oktatás bevett módszere, hogy a diákok interjúkat készítenek nagyszüleikkel a 40-es 50-es évekről, majd megvitatják velük a régiidők és a modern világ különbségeit.

7. Nincsenek dolgozatok.

Van náluk egy közmondás: „Vagy az életre készülsz fel, vagy a dolgozatodra.” Erre az egyszerű gondolatra hivatkozva, megszüntették a dolgozatírást. A tanár véletlenszerű tesztet írathat, amire nem ad osztályzatot, hanem ellenőrizni tudja, hogy melyik diák hol tart az anyagban. Az első téttel bíró dolgozatot 16 évesen írják, a gimnáziumhoz szükséges szintfelmérőt.

8. Nincsenek tantárgyak!

A legtöbb finn iskolában már megszűntek a tantárgyak, helyette összefüggések szerint oktatnak (Phenomenon Based Learning). Tanórák helyett 6 hetes szekciók vannak, mialatt a diákok egy témát vizsgálnak különböző szempontokból. Például a migráció témakörét vizsgálják földrajzi szempontból (honnan jönnek), történelmi szempontból (mik az előzményei, történelmi hasonlatosságai), kulturális szempontból (milyen tradícióik vannak). Az órák végén a diákoknak kérdéseket kell feltenni, amire meg kell próbálniuk saját maguknak válaszolni. A tanárok ösztönzik a diákokat az órákon belüli kommunikációra, ezért a tanórák inkább hasonlítanak egy egymást véleményét meghallgató beszélgetéshez, mint egy klasszikus tanórához.

9. Hosszú szünetek.

Nem számít, hogy milyen érdekes egy óra, a szünet úgyis érdekesebb lesz. A finn iskolákban minden órában 15 perc szünetet tartanak.

10. Tanárnak lenni menő. + Segédtanár.

A Helsinki-i Pedagógiai Egyetemen hússzoros a túljelentkezés. Felmérések szerint tízszer többen szeretnének tanárok lenni, mint ahány pozíció van. Egy átlagos tanári fizetés 3500 euró. (Ez az ottani átlagkereset másfélszerese, tehát arányaiban véve kb. olyan, mintha nálunk 300.000 forint lenne.) Finnországban tanárnak lenni egy nagyon tekintélyes dolog, hisz ők képzik a jövőt. Nem kell szigorú szabályok szerint oktatniuk. Minden tanár maga választhatja meg, hogy melyik könyvből tanít, milyen programot használ. Minden tanár mellett van egy segédtanár is az órákon, aki segít segíteni a diákoknak a feladatok megértésében.

11. A diákok olyan dolgokat tanulnak, amire szükségük lehet az életben.

Az úszásoktatás azzal kezdődik, hogy mi a teendő, ha valaki fuldoklik. Háztartás-órán főzni, kötni és varrni tanulnak. Külön hangsúlyt kap az oktatásban a természetvédelem. Az informatikaórán honlap és portfólió készítés a tananyag. Az alapgondolat az, hogy képessé tegyék a diákokat arra, hogy megértsék a körülöttük folyton változó világot, és élni tudjanak benne. Semmi fölösleges adat, évszám stb nem kell megtanulni, mert arra úgyis ott van az internet.

12. Nincs minőségi különbség az iskolák között.

Finnországban nincs szükség iskolaválasztásra. Mindenki a legközelebbi iskolába jár, nincsenek ’elit’ intézmények. Nem számít hol él a gyerek, mindig lesz lehetősége jó tanároktól, jó tárgyi feltételek mellett tanulni és a legjobb minőségű menzán fogyasztani.

13. A gyerekek választhatnak, hogy mit szeretnének enni.

A menza ingyenes és változatos. A menü egy hónappal korábban fent van az iskola honlapján. Egészséges étrendre ösztönzik a gyerekeket, állandó vegetáriánus opcióval.

14. Éjszaka a suliban.

Évente néhány alkalommal hálózsákkal mennek a gyerekek iskolába és bent aludhatnak az osztályban tanári felügyelet mellett. Filmeket néznek, játszanak, ilyenkor szokás az is, hogy másnap fagyit kapnak reggelire.

+1 Kutya a könyvtárban

Vannak külön erre a célra tréningezett úgynevezett ’olvasókutyák’, akik szeretik, ha meséket, történeteket olvasnak nekik.

-

Tudom, hogy egyes pontoknak egyelőre nincs realitása Magyarországon, de ez kéne, hogy legyen az irány. Mindenesetre én már attól is mosolygok, hogy végigolvastam ezeket a pontokat.

De mik azok a soft skillek? 25/01/2019

https://www.facebook.com/worldeconomicforum/videos/10155081394521479/
"Jack Ma azt mondja, hogy csak a nevelés megváltoztatása tudja a gyerekeinket segíteni, hogy versenybe szállhassanak a gépekkel. 2030-ra a robotok 800 millió féle munkakört fognak kiváltani, ennyi mindent fognak ellátni az emberek helyett. A nevelés manapság óriási kihívás. Ha nem változtatjuk meg azt a módot, ahogy tanítunk, harminc év múlva komoly bajban leszünk. Az a tananyag, amit tanítunk, és módszer, ahogyan tanítjuk gyermekeinknek, kétszáz évvel ezelőttiek. Amit tanítunk: információs tudásalapú, és nem tudjuk megtanítani a gyerekeknek, hogy képesek legyenek versenyezni a gépekkel, mert azok „okosabbak”. (És gyorsabbak…) Valami egyedit, különlegeset kell tanítanunk, olyat, amiben a gépek soha nem fognak tudni utolérni bennünket. Ezek a „soft skills” – néhányat itt felsoroltak: https://hvg.hu/kkv/20140523_De_mik_azok_a_Soft_Skillek – azok, amikre szükség lenne, hogy megtanítsuk a gyerekeinknek. Értékrend, hit, független gondolkodás, csapatmunka, másokkal való törődés, ezek is „soft skills”. Az informatív tudás nem fogja tudni megtanítani neked ezeket. Ezért mondom, hogy szerintem a gyerekeknek a következőket kéne tanítanunk, a nevelésükbe beépítenünk: sport, zene, festés (kézműves foglalkozás), művészetek – hogy az embereket különbözővé tegyük. Minden olyasmit kéne tanítani, ami megkülönböztet minket a gépektől . Ha a gép jobban tud valamit csinálni, csak bele kéne ebbe gondolnunk…" Hadd tegyem hozzá én is: kreatív gondolkodást kéne tanítani, ami már az előbb felvázolt probléma megoldására is segítene kitalálni utakat, módokat. A kreativitás ugyanis tanítható! Gyönyörű példa rá Kaszás György könyve, tele játékokkal, ötletekkel, megvalósítható, gyakorlatias tanácsokkal. https://moly.hu/konyvek/kaszas-gyorgy-kreativitassuli

De mik azok a soft skillek? Könnyedén elsajátíthatóak, és nagyban hozzájárulnak az üzleti sikerhez.

A csendes tragédia amiről senki sem beszél, pedig mi gyerekeinket érinti 06/08/2017

A szülőnek bölcsnek kell lennie ahhoz, hogy képes legyen gyermeke igazi érdekét szem előtt tartani. Nagyon könnyű elkeveredni az útvesztőkben: a kicsik túlságos kényeztetése milyen veszélyeket hordozhat magában? Mary Poppinsokra lenne ma szükség, hogy helyére tegyük ezt a dolgot: http://www.magnificat.ro/portal/index.php/hu/koezoes-ertekeink/14776-a-csendes-tragedia-amirol-senki-sem-beszel-pedig-mi-gyerekeinket-erinti

A csendes tragédia amiről senki sem beszél, pedig mi gyerekeinket érinti A csendes tragédia amiről senki sem beszél, pedig mi gyerekeinket érinti Kategória: Közös Értékeink! Megjelent: 2017. augusztus 02. szerda, 09:11 Írta: Antal Emőke Találatok: 362952 Nyomtatás E-mail Kedves Gyermeknevelő Testvérek!! Annak idején Kopp Mária, magyar orvos, pszichológus, a „Mentális Egé...

Iskolaalapítás, iskolaválasztás: alternatív iskola vagy tanulócsoport? 29/07/2017

Egy nagyon józan, mindent gyakorlatiasan és jól tájékozottan ismertető cikk az otthonoktatásról, magániskolákkal összehasonlítva.
http://szulo2pont0.hu/munka/624-iskolaalapitas-iskolavalasztas-alternativ-iskola-vagy-tanulocsoport

Iskolaalapítás, iskolaválasztás: alternatív iskola vagy tanulócsoport? Az elmúlt években egyre inkább keresik a szülők, családok az alternatív oktatási megoldásokat. Divat ez, vagy természetes igény? Egyáltalán mit is keresünk? Korszerű iskolát? Esetleg a szülők által létrehozott magántanulói csoportot? Az intézmények oldaláról az alapítás nehézségeiről és kö...

Clonlara School 29/07/2017

Szabadság az oktatásban, nevelésben: Clonlara! 😉

Clonlara School Clonlara School

27/07/2017

Nagyon köszönöm kedves Ildiko Rethati, tökéletesen egyetértek. Igyekszem küzdeni ez ellen, próbálom támogatni, hogy a színek megmaradhassanak a gyerekek lelkében. Ezért is találtam ki a Minisulit, hogy ehhez kedvezőbb feltételeket teremtsek. Nagyszerű vagy, hogy elküldted, köszönöm! 😘

Egy tökéletes rövidfilm arról, hogyan töri meg az egyéniségeket a modern társadalom Mindenkinek látnia kellene ezt a cuki, de egyben velejéig ható animációs kisfilmet.

CSAK EGY KÉRDÉS 10/07/2017

Egy gondolat, ami mélyen megérintett: a helyes viselkedés, a jellem, az emberség előbbre való a tudásnál? https://kreativitassuli.wordpress.com/2017/03/31/csak-egy-kerdes/

CSAK EGY KÉRDÉS A japán sulikban a diákok negyedikes – 10 éves – koráig semmilyen vizsga nincsen. Miért? Mert ez első három évben nem a tanulók tudásának vagy tanulási minőségének értékelése a cél, hanem a helyes …

NEM LESZ TANTEREM, HÁZI FELADAT ÉS BIFLÁZÁS A FINN ISKOLÁKBAN 10/07/2017

Van kitől és van mit ellesni. Már csak bátorság kell hozzá, hogy valamit ebből itthon is megpróbáljunk megvalósítani. Ha miniben is. https://kreativitassuli.wordpress.com/2017/03/31/nem-lesz-tanterem-hazi-feladat-es-biflazas-a-finn-iskolakban/

NEM LESZ TANTEREM, HÁZI FELADAT ÉS BIFLÁZÁS A FINN ISKOLÁKBAN 2016 őszén a finn általános iskolákban új kerettantervet vezetnek be, amelyet bizonyos körök részéről az a kritika ért, hogy a világ legjobb oktatási rendszerének hanyatlásához vezet. A finneket a …

Szeretnéd, hogy a(z) iskolaod elsőként szerepeljen az Iskola tematikájú vállalkozások között Budapest városában?

Kattints ide a szponzorált hirdetés igényléséhez.

Helyszín

Kategória

Telefonszám

Weboldal

Cím


Haránt Köz 20
Budapest
1037