Blinken OSA Archivum

Hívás Útbaigazítási információk Weboldal Az iskola elérése

Blinken OSA Archivum Complex archival institution, a repository of Cold War and international human rights violations

Blinken OSA Archivum at Central European University is an archival laboratory. While actively collecting, preserving, and making openly accessible documents related to recent history and human rights, we continue to experiment with new ways to contextualize primary sources, developing innovative tools to explore, represent, or bridge traditional archival collections in a digital environment. Our approach to acquisition is increasingly proactive and inclusive, and we actively seek out non-traditional material, material previously marginalized based on its content, social origin, or form. At Blinken OSA Archivum, professional archival work is integrated with public programs, and our Galeria Centralis serves as the focal point of exhibitions, performances, film screenings, lectures, and seminars. Through all of these endeavors, we advocate: open access and transparency in public administration; equal rights to information; the ethical use of private data; open formats and open standards; and broad access to cultural heritage.

08/10/2026

🌱 Élelmezés, város, közösség – Megjelent a legfrissebb hírlevelünk!
Októberben és novemberben is beszélgetésekkel, könyvbemutatóval, városi sétákkal és filmes programokkal várunk benneteket – a sport és a bioetika kérdéseitől a fenntartható élelmezésen és a szabadság különböző értelmezésein át egészen Budapest átalakuló városi tereinek felfedezéséig.

👉 A teljes hírlevél: https://mailchi.mp/ceu/budapest_260924-13707866
📬 Feliratkozás: https://forms.office.com/e/W31gdULtqD

Válogassatok programjaink közül, és találkozzunk újra a CEU-n!
—
What’s On at CEU This Autumn
From judicial independence and contemporary architecture to documentary film, there is plenty to discover at CEU this autumn. Join us for lectures, guided tours and film screenings in Budapest over the coming weeks.

👉 Read the full newsletter: https://mailchi.mp/ceu/budapest_260924-13707866
📬 Subscribe: https://forms.office.com/e/W31gdULtqD

Explore our upcoming programmes and join us again at CEU!

Elhunyt adományozónk, Erdélyi Anna Fájdalommal búcsúzunk Erdélyi Annától. Hálásak vagyunk neki, hogy a Blinken OSA Archi...
07/10/2026

Elhunyt adományozónk, Erdélyi Anna

Fájdalommal búcsúzunk Erdélyi Annától. Hálásak vagyunk neki, hogy a Blinken OSA Archivumnak adományozta férje, az 2020-ban elhunyt marosvásárhelyi fotográfus, Erdélyi Lajos páratlanul gazdag archívumát.

E hagyatékból rendeztük meg 2025-ben A tapintatlan fotóriporter című kiállítást, amely az Archivum egyik leglátogatottabb tárlata lett. Örülünk, hogy Anni még megérhette ezt a sikert.

Őszinte részvétünk családjának, és mindazoknak, akik ismerték és szerették.

A hagyatékról és a kiállításról linkek a kommentben.

05/10/2026

OSA rewind
2022 tavaszán nyílt meg a Félelemnélkül című kiállítás a Centràlis Galériában.

Az atomfizikus és emberi jogi aktivista, Andrej Szaharov születésének századik évfordulója, az Index of Censorship alapításának ötvenedik és a Beszélő első száma megjelenésének negyvenedik évfordulója alkalmából a Blinken OSA Archivum a Freeszfe diákjaival és oktatóival közös programsorozat keretében a félelem nélküli beszédet állította a központba.

A kiállítás olyan történeteket és példákat kapcsolt össze, amelyek a megszólalás, a hallgatás, a szabadság és a felelősség kérdéseit vizsgálták. Sophie Scholl történetétől és a szólásszabadság történetéből kiindulva a kortárs magyar valóságig – többek között az akadémiai szabadságért kiálló közösségek történetéig – vezetett.

A Félelemnélkül egy nagyobb programsorozat része volt, amely 2021-ben indult, és filmekkel, beszélgetésekkel, színházi előadásokkal, szemináriummal és más diszkurzív eseményekkel járta körül a félelem nélküli beszéd lehetőségeit.

Most egy rövid videóval tekintünk vissza a kiállításra.

Mit jelent megszólalni, amikor könnyebb lenne hallgatni?

🕊️ Emberi jog-e a béke? Mit jelentett ellenzékinek – és mit jelentett baloldalinak – lenni az 1980-as években?A Béketéri...
01/10/2026

🕊️ Emberi jog-e a béke? Mit jelentett ellenzékinek – és mit jelentett baloldalinak – lenni az 1980-as években?

A Béketéri esték harmadik részében a kelet-európai demokratikus ellenzék és a független békemozgalmak viszonyáról beszélgetünk.
A Dialógus-békecsoport hangsúlyozottan nem ellenzéki szerveződésként határozta meg magát – a rendszer mégis az ellenzék „trójai falovát” látta benne. Közben a demokratikus ellenzék és a Dialógus között is komoly nézetkülönbségek voltak.

❓ Hogyan viszonyult a demokratikus ellenzék a béke kérdéséhez?
❓ Miért nem jutott közös nevezőre az ellenzék és a békemozgalom?
❓ Hol húzódtak az ellenzékiség határai – az ellenzék és a rezsim szemében?
❓ Mit jelentett baloldalinak lenni a nyolcvanas években?
❓ Volt-e esély a rendszer demokratizálására és humanizálására?

A beszélgetés résztvevői:
▪️ Haraszti Miklós író, a demokratikus ellenzék tagja, a szamizdat Beszélő alapító szerkesztője
▪️ Ruzsa Ferenc filozófus, indológus, a Dialógus egyik vezető aktivistája
▪️ Svégel Fanni etnográfus, posztdoktori kutató

Moderátor: Enyedi Zsolt politológus, szociológus, a CEU Politikatudományi Tanszék oktatója, volt Dialógus-tag.

📍 Blinken OSA Archivum, Centrális Galéria
Arany János u. 32., Budapest

👉 Facebook-esemény: https://www.facebook.com/events/3549824261853959

A beszélgetés a Béketéri esték őszi programsorozat része, amely a Béketér – A független Dialógus-békecsoport című kiállításhoz kapcsolódik.

A kiállítás október 25-ig ingyenesen látogatható a Blinken OSA Archivum Centrális Galériájában.

A programsorozat a Blinken OSA Archivum, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára és a CEU Political Science Department együttműködésében jött létre.

🌙 Ilyen volt a Kutatók Éjszakája a Blinken OSA ArchivumbanKöszönjük mindenkinek, aki velünk töltötte a Kutatók Éjszakájá...
29/09/2026

🌙 Ilyen volt a Kutatók Éjszakája a Blinken OSA Archivumban

Köszönjük mindenkinek, aki velünk töltötte a Kutatók Éjszakáját! Szeptember 25-én három programmal vártuk az érdeklődőket: kurátori tárlatvezetéssel, kerekasztal-beszélgetéssel és egy rendhagyó fotóworkshoppal.

A Béketér – A független Dialógus-békecsoport kiállítás kurátori tárlatvezetése után a Béketéri esték második beszélgetésén az 1980-as évek politikai szocializációjáról, a békemozgalomról és a civil aktivizmusról volt szó. A beszélgetést sok kérdés és hozzászólás követte, remek párbeszéd alakult ki a résztvevők és a közönség között. 🎥 A felvétel hamarosan visszanézhető lesz a Blinken OSA Archivum YouTube-csatornáján.

📷 Nagyon izgalmas volt a Rontott fényképek kutatása workshop is. A résztvevők a Főfotó több mint 250 000, az 1980-as évekből fennmaradt „rontott” fényképet őrző gyűjteményének egy részével dolgozhattak: válogattak a képek között, saját mini-gyűjteményeket állítottak össze, a kiválasztott fotókat pedig digitalizáltuk. Jó volt látni, mennyi történetet, emléket és kérdést indítanak el ezek az egykor félretett felvételek.

A Béketéri esték folytatódnak!

📅 Október 8. | Emberi jog-e a béke? Az 1980-as évek ellenzéki mozgalmai és a béke

👉 https://archivum.org/hu/events/is-peace-a-human-right-the-democratic-opposition-and-peace-in-the-1980s
---

Researchers’ Night at the Blinken OSA Archivum

Thank you to everyone who joined us for Researchers’ Night! On September 25, we welcomed visitors with three programs: a curatorial guided tour, a panel discussion, and a unique photo workshop.

Following the curatorial guided tour of On Peace Square – The Independent Peace Group Dialogue, the second event in our Peace Square Evenings series explored political socialization in the 1980s, the peace movement, and different forms of civic activism. The discussion was followed by many questions and comments, creating a lively exchange between the panelists and the audience.

🎥 A recording will soon be available on the Blinken OSA Archivum’s YouTube channel.

📷 Our Researching Flawed Photographs workshop was also a particularly exciting part of the evening. Participants had the opportunity to work with a selection from the Főfotó collection, which holds more than 250,000 “flawed” photographs from the 1980s. They explored and selected images, created their own mini-collections, and we digitized their chosen photographs. It was fascinating to see how many stories, memories, and questions these once-discarded images can evoke.

Peace Square Evenings continues!

📅 October 8 | Is Peace a Human Right? The Democratic Opposition and Peace in the 1980s

👉 https://archivum.org/events/is-peace-a-human-right-the-democratic-opposition-and-peace-in-the-1980s

CEU Political Science Department
CEU Budapest
Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára

25/09/2026

A „Béketéri esték” programsorozat második eseményén kurátori tárlatvezetésre és kerekasztal-beszélgetésre kerül sor a Kutatók Éjszakája 2026 programsorozatának részeként.
A beszélgetést online is tudják követni az alábbi linken:
https://youtube.com/live/RbsOlz-q2o0

25/09/2026

🍂 Megjelent legfrissebb hírlevelünk: Folytatódik az őszi programszezon a CEU-n!

Köszönjük, hogy már az ősz első heteiben ilyen sokan csatlakoztatok hozzánk– és még csak most lendülünk bele igazán!

A következő hetekben laborbejárásokkal, beszélgetésekkel és kiállításokkal várunk benneteket. Olvassatok a Kutatók Éjszakája CEU-s programjairól, a Béketéri esték beszélgetéssorozatról, valamint a Lubics Szilviával készülő bioetikai beszélgetésről is.

👉 A teljes hírlevél: https://mailchi.mp/ceu/budapest_260924
📬 Feliratkozás: https://forms.office.com/e/W31gdULtqD

Találkozzunk újra a CEU-n!

—

🍂 Our latest newsletter is out: What’s On at CEU This Autumn
This autumn, CEU welcomes leading scholars, policy experts and public voices to discuss some of the most pressing questions facing democracies today.

Read about Kim Lane Scheppele’s lecture on Donald Trump and the rule of law, Budapest Forum 2026, and upcoming talks hosted by the CEU Democracy Institute and the Institute for Advanced Study.

👉 Read the full newsletter: https://mailchi.mp/ceu/budapest_260924
📬 Subscribe: https://forms.office.com/e/W31gdULtqD

Join us again at CEU!

🌙🔎 Ma este Kutatók Éjszakája!Gyertek a Blinken OSA Archivumba!Kiállítás, tárlatvezetés, beszélgetés és workshop vár benn...
25/09/2026

🌙🔎 Ma este Kutatók Éjszakája!

Gyertek a Blinken OSA Archivumba!
Kiállítás, tárlatvezetés, beszélgetés és workshop vár benneteket. 📸📚

A beszélgetés online is követhető: https://youtube.com/live/RbsOlz-q2o0

További info a beszélgetésről: https://archivum.org/hu/events/is-the-peace-movement-a-political-movement-political-socialization-in-the-1980s

Találkozzunk ma este az Archivumban!
📍 Arany János utca 32.

🌙 Kutatók Éjszakája 2026 a Blinken OSA Archivumban

Egy este, három különleges program: kurátori tárlatvezetés, kerekasztal-beszélgetés és egy rendhagyó fotóworkshop.

Szeptember 25-én a Béketér – A független Dialógus-békecsoport kiállítástól az 1980-as évek politikai aktivizmusán át egészen a Főfotó több százezer „rontott” fényképéig vezet az este.

🔹 17:00 | Kurátori tárlatvezetés a Béketér – A független Dialógus-békecsoport kiállításon

Hogyan próbáltak fiatal magyar békeaktivisták az 1980-as években önálló mozgalomba szerveződni, függetlenül az államapparátustól és a demokratikus ellenzéktől egyaránt?
A Béketér című kiállítás egy különleges, alulról jövő kezdeményezés, a független Dialógus-békecsoport történetét mutatja be.

A tárlatvezetést a kiállítás kurátorai, Viszket Zoltán, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának kutatója és Zsámboki Miklós, a Blinken OSA Archivum közösségi levéltárosa tartják.
👉 https://archivum.org/hu/events/curatorial-guided-tour-1

🔹 18:00 | Béketéri esték, 2. rész
Politikai mozgalom-e a békemozgalom? Politikai szocializáció az 1980-as években
A Dialógus-békecsoport sokak számára az első tapasztalatot jelentette az önálló politikai cselekvésről és közösségi szerveződésről. De mennyiben volt politikai mozgalom a Dialógus? Hogyan vált aktívvá egy korábban passzívnak tűnő generáció? Milyen politikai és kulturális erők formálták az 1980-as évek fiataljait? És milyen párhuzamokat találhatunk az akkori és a mai civil aktivizmus között?

Résztvevők:
▪️ Kassai Melinda, volt Dialógus-tag
▪️ Mikecz Dániel politológus, mozgalomkutató
▪️ Vásárhelyi Mária szociológus, közvéleménykutató

Moderátor: Enyedi Zsolt politológus, szociológus, a CEU Politikatudományi Tanszékének oktatója, volt Dialógus-tag.
👉 https://archivum.org/hu/events/is-the-peace-movement-a-political-movement-political-socialization-in-the-1980s

🔹 20:00 | Rontott fényképek kutatása a Blinken OSA Archivumban – workshop

📷 Mi történik azokkal a fényképekkel, amelyeket soha senki nem vett át?

A Blinken OSA Archivum több mint 250 000, az 1980-as években készült papírképet őriz a Főfotó egykori raktárából. Elmosódott, félresikerült, furcsa, hétköznapi és olykor egészen lenyűgöző felvételeket – egy korszak vizuális lenyomatait, amelyeket eredetileg senki sem szánt megőrzésre.
A Kutatók Éjszakáján először nyílik lehetőség arra, hogy a közönség is kézbe vegye és kutassa ezt a különleges gyűjteményt. Levéltárosaink segítségével minden résztvevő összeállíthat egy saját, 5–10 képből álló mini-gyűjteményt. A kiválasztott fényképeket beszkenneljük, majd egy online kiállításban tesszük közzé.
Mit tudhatunk meg egy korról azokból a képekből, amelyek „nem sikerültek”? Mit árulnak el a késő szocializmus hétköznapjairól, családjairól, tereiről, ünnepeiről és véletlen pillanatairól?

⚠️ A workshop regisztrációhoz kötött.
👉 https://app.kutatokejszakaja.hu/esemenyek/blinken-osa-archivum-1/rontott-fenykepek-kutatasa-a-blinken-osa-archivumban

📍 Blinken OSA Archivum – Centrális Galéria
Budapest, V. kerület, Arany János u. 32.
A Béketér – A független Dialógus-békecsoport kiállítás október 25-ig ingyenesen látogatható.

👉 https://archivum.org/hu/events/on-peace-square-the-peace-group-for-dialogue

Gyertek, kutassatok velünk a Kutatók Éjszakáján!

Cím

Arany János Utca 32
Budapest
1051

Telefonszám

00 36 1 327 3250

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Blinken OSA Archivum új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

Az Iskola Elérése

Üzenet küldése Blinken OSA Archivum számára:

Parancsikonok

Megosztás

Kategória