25/06/2026
Savjetovanje za paušalne obrte.
Kod mene je vrlo raspisano kad krenem objašanjavati.
Dok pišem i skiciram, lakše i ja pratim korake i manje su šanse da nešto preskočim.
Ali najvažnije mi je da klijent razumije.
Kad se nešto radi sa razumijevanjem, sve to odlazi na puno kvalitetniju razinu.
uPlus s Nives Lovrić
25/06/2026
Obrtni registar.
Ovdje su vidljivi svi podaci tvog obrta od dana otvaranja.
Ako si tek u procesu otvaranja obrta, ovdje se možeš poigrati i sa pretragom imena za svoj obrt.
uPlus s Nives Lovrić
19/06/2026
Zatvaraš obrt?
Sve korake moraš proći koje si imala i kod otvaranja obrta.
Uzmi si vremena i pažljivo sve odradi do kraja.
I jedna napomena.
Nemoj zaboraviti prijaviti u mirovinskom staž koji si ostvarila preko obrta.
Ne ide automatski, moraš predati obrazac Zavodu za Mirovinsko osiguranje.
uPlus s Nives Lovrić
19/06/2026
Znam da se već spremaš na more i ljetna putovanja, ali nemoj zaboraviti na troškove koji su nam iza ugla.
Treba nam stići zaduženje II.kvartala poreza i razlika doprinosa (oni koji su zaposleni kod poslodavca).
To dvoje neće biti mali iznosi, tako da uračunaj to u svoj troškovnik prije nego potrošiš novac na ljetne gušte.
Sveee znam......a šta da radimo😏
uPlus s Nives Lovrić
05/06/2026
Organizacija je pola posla. Sve je manje stresno kad se organizira.
Ljeto meni dođe kao revizija da vidim do kud sam došla, da napunim baterije za drugi dio godine i da u rujnu startam friška i odmorna za nove izazove.
LIPANJ- već se pripremam za ljeto i ljetnu stanku tako što pred kraj mjeseca lipnja stopiram prihvaćanje novih klijenata te radim kontrolu poslovanja mojih postojećih klijenata kako bi i oni mogli mirno na zasluženi odmor.
SRPANJ I KOLOVOZ- ljeto, uživanje, odmor, radim samo sa postojećim klijentima, ne uzimam nove suradnje. Svima nam treba odmor i da punih baterija krenemo u ostatak godine. Početak srpnja je još mrvicu radni, ali kraj srpnja i početak kolovoza su rezervirani za opuštanje, dok se već krajem kolovoza psihički pripremam za početak rada.
RUJAN- eh taj rujan... sve kreće u pogon. Novi klijenti, nove suradnje, uglavnom čekate rujan za otvaranje obrta (valjda su ljeto i odmor odradili svoje), savjetovanja, a da ne spominjem instrukcije za učenike. Posla preko glave. Ali zato moja organizacija tu dolazi do izražaja. Papir i olovka i planiraj!
Ako razmišljaš o otvaranju obrta, a imaš onaj ALI, PA NE ZNAM, BOJIM SE, KAKO ĆU JA TO, MOŽDA IDUĆE GODINE, AJDE NE SADA, NEMAM VREMENA, NISAM JA ZA TO..... mogla bih dugo nabrajati, kreativni ste po tom pitanju...:-)
Pošalji mi mail KONZULTACIJE i posloži svoju priču prije ljeta kako bi stvarno uživala u ljetu i veselila se rujnu i novim počecima.
Neću te gnjaviti o koracima kako otvoriti obrt.
Pričat ćemo o tome zašto se bojiš i što te koči.
NAPOMENA: Nisam psiholog i ne pružam takvu podršku (ali volim psihologiju), već ću vas ohrabriti i posložiti vašu ideju kroz računovodstveno znanje, kroz brojeve jer kad posložimo brojeve, onda priča dobiva bolji smisao.
Nisam klasična knjigovotkinja/računovotkinja- volim vas ohrabriti i dati vjetar u leđa kroz razumijevanje u što ulazite i što vas sve čeka na poduzetničkome putu.
Nismo svi isti, pa ni savjetovanje sa svakim klijentom nije isto.
Ali ono što je jednako- želim da razumijete cijelu priču jer jedino tako možete ići dalje bez straha i kočnice.
P.S. Kaže FotoČar, daj da te fotkam da nemaš više one slike s moba:-)
Hvala Vanja:-)
Vaša Nives
uPlus s Nives Lovrić
01/06/2026
Zbog najavljene reforme u obrtima, do mene je čak došlo pitanje: "Što će ti biti sad s obrtom, ćeš ga zatvoriti?"
Ostala sam u šoku.
Zašto bi zatvorila??
Onda nailazim na tekstove koji spominju da će se mnogi obrti zatvoriti, mnogi obrti preći u firme, da je to povoljnije i sl.
Prilažem isječak iz jednog članka gdje se uspoređuju troškovi obrta i firme.
Sve je to ok, ali pazite gdje ste VI U TOJ PRIČI!
Ista stvar je bila 1.1.2026 -fiskalizacija.- panika je zavladala i nitko nije razumno gledao gdje je on u toj priči. Nije sve vrijedilo za svakoga.
Gledamo, pričamo i čitamo o drugima, pa zaboravimo na sebe.
Ali prvo gledaj gdje si TI u toj priči.
Ako ti je zarada u obrtu od 50-60 000 eura, ok, ima prostora i razloga za paniku....
Ali ako si i dalje u prvom poreznom razredu po zaradi, nemoj se zamarati svim silnim člancima i širenjem panike jer je tvoj porast minimalan.
Treba sudjelovati u peticijama i boriti se protiv povećanja nameta, ali nemoj odmah razmišljati o zatvaranju obrta.
Nismo svi u istoj situaciji.
Tako ni ja ne zatvaram obrt🤣 računica još uvijek štima💪.
Ajmo realno:
Doprinosi idu gore svake godine (od 200 na cirka 300 eura su skočili kroz par godina), a i povećao se porezni prag sa 40 na 60 000 eura i bilo je za očekivati da će to drzava ipak okrenuti u svoju korist. Ali ipak su ga debelo pretjerali...
Broj obrta jako raste iz godine u godinu i bilo je pitanje samo vremena kad će drzava na to reagirati.
Želim reći, sagledaj gdje si ti i mozda ipak nije tako strašno.
Barataj dobro svojim brojevima i financijama i dok računica štima, nemaš se šta brinuti.
Ako želiš, izrazi svoje mišljenje kroz komentar ili mi piši na mail.
Tu sam za vas🫡
uPlus s Nives Lovrić
28/05/2026
Jučer mi je u ured došao S. i odradili smo savjetovanje vezano za paušalne obrte.
Ali samo da vam prvo kažem tko je S.
S. je majstor koji mi je prije mjesec dana došao doma popraviti mašinu.
Suprug je bio doma dok je S. popravljao mašinu.
Kaže meni suprug: "Čuj nisam mu platio u gotovini jer je S. rekao da ne prima gotovinu i provukao sam karticu."
Moj suprug je sa S. ušao u razgovor oko obrta i dao je S. jednu moju vizitku, da se slobodno javi ako treba neku pomoć oko obrta.
Ja sam ostala paf kad mi je suprug rekao da S. nije uzeo gotovinu, već je izdao račun za primljen novac kartičnim plaćanjem.
Reko, vau, koji posložen obrtnik, sve radi po P.S.u.
E, vrlo brzo je S. shvatio da nešto nije redu i jučer je došao do mene u ured.
Naime, ZABA je osmislila aplikaciju za kartično plaćanje preko mobitela vlasnika obrta, ali im nedostaje jedan dio-račun za izvršenu uslugu.
S. je mom mužu izdao potvrdu o plaćanju, a ne račun.
Iz neznanja.
S. je imao odličnu ideju, dobru namjeru, ali zbog manjka informacija, nije shvatio da on ne izdaje račune, već potvrde i plaćanju.
Male lekcije. Učimo na vlastitim greškama.
uPlus s Nives Lovrić
19/05/2026
U medijima se priča o studentici Ani koja je kažnjena jer je na crno davala instrukcije...
Ok, to je jedna tema o kojoj se treba govoriti.
Ali!
Ja ću pokrenuti još jednu temu o kojoj sam već pričala, a to je:
NEMOJ BITI KAO MARKO I DATI DA TE UVJERE DA OBRT MOŽEŠ OTVORITI/VODITI SAM, AKO TI ZNAŠ DA TO NIJE TVOJE PODRUČJE I NISI SIGURAN KAKO ĆEŠ SE SNAĆI.
Ne mogu svi! Nisu svi za brojeve, papire, nisu svi informatički pismeni, nisu svi ekonomski obrazovani...nismo svi isti!
I nemoj biti prijatelj/ rođak/ osoba s ceste koja će uvjeravati nekoga da obrte mogu svi voditi SAMI.
Nije istina.
Hoćeš jednu pravu priču? Frišku od jučer?
Stigao mi je na vrata ureda Marko....
Čovjek oko 50g.
Vidno zabrinut.
I Marko što vas muči?
Marko je donio obrtnicu i brdo papira koje su mu uvalili da popuni i preda u nadležne institucije kako bi mogao provesti do kraja proces otvaranja obrta.
On je rekao da on ništa od toga ne razumije i ne zna te je dobio preporuku za mene, moli me da mu pomognem.
Nema problema.
Uzimam papir i olovku.
Ispisala sam cijeli A4 papir sa koracima koje Marko treba odraditi.
Da li bi Marko to sve znao sam bez da se informirao?
Da li bi mu pomogla osoba u poreznoj? Na mirovinskom?
Da li bi on to znao odraditi on line?
Nakon sat vremena ugodnog razgovora, Marko je s olakšanjem izašao iz mog ureda, meni je predao sve svoje brige, a on će dalje raditi ono u čemu je on najbolji.
Nebitno da li je to moj knjigovodstveni ured, ali savjetujte se s nekim tko je stručan i tko će vam pomoći.
Nemojte uzimati sve na svoja leđa.
Nemojte slušati druge ako vas uvjeravaju da to sve možete sami, a kad dođete doma, padate u depresiju jer su drugi rekli da to možete sami, a vi ne znate kuda dalje s koracima.
Budite svoji, slušajte sebe.
uPlus s Nives Lovrić
14/05/2026
Juuuuj, kako je meni fora biti poslovna:-)
Mislim na onaj dio kad upoznaš brdo kreativnih i poticajnih ljudi.
Oni imaju nešto za mene, ja nešto za njih, izmijenimo iskustva, ideje, dogovorimo suradnje za nas, za druge...
Ma meni je to sve baš cool:-)
Trenutno sam u suradnjama vezanim za sređivanje svega oko poslovnog prostora.
Tako je tu Wortkraftmaster - Web design koji mi izrađuje internet stranicu i koji mi pomaže da moja priča ode i na neku drugu razinu i da se cijeli moj proces nekako zaokruži.
Divna nam je suradnja i Ivan odlično odrađuje posao s obzirom da sam ja minimalno sudjelovala u idejama i kreacijama stranice. Ivan je sve skužio i odradio to baš onako kako treba.
Ako ste i vi u sličnim potrebama, svaka preporuka za Wortkraftmaster - Web design
https://www.facebook.com/profile.php?id=61585036826334
Stranica je još u izradi jer se čekaju sliiiiikice.
FotoČar i ja još samo moramo odraditi slikanje i to je onda to.
Slikanje kod FotoČar.....
Čim sam vidjela prvu njezinu fotku, odmah sam rekla: "Kad tad će i mene Vanja fotkati."
Koje fotke ta žena stvara.... ma divota!
I još je jedna žena u toj priči koja mi je napravila moju uPlus majicu:-)
To je moja divna Danijela s kojom imam suradnju od mojih prvih poduzetničkih dana i njezin krojački obrt D ART, obrt za proizvodnju i usluge.
I evo, sve se bliži nekoj zaokruženoj cjelini.
Joooš maaaalo:-)
uPlus s Nives Lovrić