Musselburgh, Akademia Języka Polskiego im. Gen. Stanisława Maczka przy ECP

Misją Akademii jest troska o utrzymanie znajomości języka polskiego w mowie i piśmie przez młode pokolenie wychowujące się z dala od Ojczyzny.

Operating as usual

Photos from Akademia Języka Polskiego im. Gen. Stanisława Maczka przy ECP's post 11/05/2024
01/05/2024
Photos from Akademia Języka Polskiego im. Gen. Stanisława Maczka przy ECP's post 22/04/2024

Międzynarodowy Dzień Ziemi 🌍 to idealny pretekst do kształtowania prawidłowej postawy proekologicznej💚💙. Uczniowie naszej szkoły uczyli się jak zostać małym ekologiem. Powstały barwne plakaty, na których dzieci przedstawiały swoje pomysły na to jak pomóc i co robić każdego dnia, aby nasza planeta Ziemia była czysta i zadbana. Uczniowie poznali również zasady segregowania śmieci.


Photos from Akademia Języka Polskiego im. Gen. Stanisława Maczka przy ECP's post 21/04/2024Nasza szkoła po raz czwarty wzięła udział w 💛. Jest to program społeczno – edukacyjny organizowany 19 kwietnia przez Muzeum Historii Żydów POLIN. Tego dnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
Korzystając z wartościowych materiałów , udostępnionych przez Muzeum POLIN, nasi uczniowie zobaczyli lub wysłuchali następujących opowiadań:
klasy 1 - "Pamięć drobinek",
klasy 2 - "Strasznie strasznie",
klasy 3 - "Było - nie ma - jest",
klasy 4 - "Strasznie strasznie",
klasy 5 - "Strasznie strasznie",
Klasy 6 - "Takich dwóch, jak nas trzech".
Warto podkreślić, że w powyższych opowiadaniach wojenna rzeczywistość była tylko tłem głównego tematu rozmowy. Uczniowie uczyli się postepowania zgodnie z wartościami dobra, przyjaźni, współczucia i sprawiedliwości. Kształtowali postawy empatyczne oraz umiejętność podejmowania w rozmowie trudnych tematów, takich jak śmierć, tęsknota i strata. Zajęcia te miały na celu uwrażliwienie na krzywdę i niesprawiedliwość oraz motywowanie do działania na rzecz innych.
Podczas zajęć dzieci wykonywały symbol Akcji - papierowy żonkil.
Dlaczego żonkile?
Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.

14/04/2024

‼️UWAGA‼️

ROZPOCZYNAMY ZAPISY 🖋 NOWYCH UCZNIÓW NA ROK SZKOLNY 2024/2025 pod linkiem 👇👇👇👇👇

ecp-scotland.co.uk/zapisy-online

📌 Prowadzimy zajęcia od przedszkola do A-Level.
📌 Interesujące zajęcia dodatkowe.
📌 Matematyka, historia i geografia w cenie czesnego.
👇👇👇Więcej informacji na plakacie lub na stronie 👇👇👇
https://ecp-scotland.co.uk/
Jeśli masz dodatkowe pytania zadzwoń ☎️ (0044)7542134315

04/04/2024

Dziękujemy za nominację naszej Pani Dyrektor do nagrody Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej 🥰🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇵🇱❤️ Jesteśmy dumni!

Zachęcamy do głosowania 🤗 wystarczy zostawić 👍 lub ❤️ pod zdjęciem kandydata na oficjalnej stronie Osobowości Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej👇👇

https://www.facebook.com/share/p/Fn6ZYmVSYtEK3yhK/

Małgorzata Firlit

Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Uniwersytetu SWPS W Sopocie.
Założycielka, dyrektorka i nauczycielka Edukacyjnego Centrum Polonijnego w Edynburgu, która z powodzeniem powołała do życia 3 polonijne placówki edukacyjne działające w ramach ww. organizacji.

W pełni wykwalifikowana pedagog i doświadczona terapeutka, którą cechuje
wieloletnie i niezwykłe zaangażowanie w rozwijanie polskiego dziedzictwa i kultury
poza granicami kraju.

Małgorzata przez ostatnie dziesięciolecie nieustannie prowadzi trzy szkoły polonijne w rożnych miejscowościach, stając się w ten sposób niekwestionowaną liderką, która
zasługuje na uznanie. Jej wkład w społeczność polonijną, pielęgnowanie tradycji i nauka języka polskiego przejawia się poprzez jakość podejmowanych działań na rzecz edukacji i promocji Polski w Wielkiej Brytanii.

Moja kandydatka organizuje szereg inspirujących wydarzeń, które nie tylko integrują społeczność i uczą, ale budują silne więzi uczniów z ojczyzną. To właśnie dzięki staraniom Małgorzaty wielu uczniów rozwija i pielęgnuje polską tożsamość w Szkocji.

Jest nie tylko nauczycielką i psychologiem, ale przede wszystkim prawdziwą działaczką społeczną, która w życiu kieruje się głęboką miłością do ojczyzny. Jej osoba jest iskrą rozpalającą miłość do polskiego dziedzictwa w setkach polonijnych dzieci.

Prowadzenie trzech dużych szkół polonijnych działających dwa dni w tygodniu to zadanie wymagające poświęcenia, determinacji i oddania, które od lat dostrzegam w Małgosi.

Jej praca często przekracza granice szkolnych murów, poza którymi ta wspaniała kobieta inspiruje nie tylko dzieci, nauczycieli, ale całe zgromadzone wokół jej szkół społeczeństwo do zaangażowania w zachowanie i promocję polskiej kultury.

To prawdziwa działaczka i mentorka, która przekazuje wiedzę o Polsce i miłość do swojego kraju, a powołane do życia przez nią polonijne szkoły i szereg inicjatyw stają się dla wielu miejscem, gdzie język polski pełni rolę żywego przekazu dziedzictwa.

Wyróżniając Panią Małgorzatę jako Osobowość Polonijną Roku pragnę wyrazić uznanie dla jej niezwykłego zaangażowania, determinacji i poświęcenia w kształtowanie polskości.
Tytuł, o który występuję dla Pani Małgorzaty może stać się wyrazem wdzięczności
społeczności polonijnej za jej nieustanną i inspirującą pracę.
Pani Małgorzata zasługuje na miano prawdziwej Ambasadorki Polskości, ponieważ
dzieło, które stworzyła i pielęgnuje jest architekturą polskiego dziedzictwa w Szkocji.
Małgosia jest osobą, która w magiczny sposób od wielu lat zabiera uczniów,
nauczycieli i przyjaciół organizacji w podróż przez historię, tradycje i piękno kultury polskiej.
Działania
W latach 2014-2015 i 2018 koordynowała warsztaty metodyczne dla nauczycieli
polonijnych w Szkocji. Organizowała szkolenia dla rodziców na temat dwujęzyczności.
W 2015 roku zainicjowała powstanie dwóch oddziałów Akademii Języka Polskiego
im. Gen. Stanisława Maczka przy ECP w Dalkieth i Edynburgu, a cztery lata później
powołała do życia trzeci oddział w Musselburgh’u. Jako dyrektor szkół polonijnych
bierze czynny udział w wielu ważnych wydarzeniach propagujących nauczanie
języka, kultury i historii Polski.
Jest autorką i realizatorką projektu edukacyjnego “Young Explorers of Polish
Scottish Heritage Project” – “Młodzi odkrywcy dziedzictwa polsko-szkockiego”, w
którym około 100 uczniów polonijnych miało możliwość zwiedzenia oraz poznania pięciu miejsc związanych z historią polsko-szkocką w latach 2016/2017.
Na zaproszenie Prezydenta RP brała udział w obchodach Święta Niepodległości w Polsce w 2017 roku.
Współorganizowała II Majowy Piknik Rodzinny w 2018 r.

Organizowała Przystanek Dwujęzyczność w roku 2018, ramach którego odbyły się inicjatywy takie jak: warsztaty metodyczne dla nauczycieli ze Szkocji, warsztaty dla rodziców, Dzień Rodziny, gry i zabawy dla dzieci.
Była pomysłodawczynią i realizatorką projektu Tartan,, Generał Maczek Academy of Polish Language” w roku 2019.
Powołanie do życia w czasach pandemii szkół online – projektu promującego naukę języka polskiego w trudnym czasie, na które składały się lata 2020 i 202.
Z inicjatywy, która uruchomiła Małgosia od kilku lat odbywa się Festiwal Piosenki
Polskiej w Szkocji dla wszystkich polonijnych dzieci. W tym roku odbędzie się już czwarta edycja. Pierwsza edycja odbyła się online. W drugiej i trzeciej edycji w Jury zasiadała Majka Jeżowska.
Pomysłodawczyni i współautorka dwóch dużych projektów związanych z promowaniem na świecie „Wielkiej Polskiej Mapy Szkocji”, a w tym publikacja
książki dla młodzieży pt. „Mapa wspomnień” oraz filmu edukacyjnego dla dzieci pt.„Wielka Polska Mapa Szkocji”. Obie pozycje są dostępne za darmo w dwóch językach (polskim i angielskim).
Pomysłodawczyni i realizatorka projektu pt. „Poprawa zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży po pandemii” – przez dwa lata pozyskiwała środki na terapię dla dzieci i młodzieży w celu poprawy ich zdrowia psychicznego, jako skutków pandemii Covid19.
Pomysłodawczyni i organizatorka I Festynu Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka w roku 2023.
Jest pomysłodawczynią i producentką filmu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży pt.„Zwierzęta wojny”. Film jest dostępny nieodpłatnie na YouTube w dwóch wersjach językowych.
Organizowała stacjonarny Turniej Gry pt.,, Miś Wojtek w Szkocji” w roku 2023.
Dni Generała Maczka w Szkocji.
Brała udział w wielu projektach polonijnych:
„Rodzina Polonijna 2018 i 2023”
Festiwal Języków obcych w Szkocji
Otwarcie Alejki Maczka w Edynburgu
Odsłonięcie Ławeczki Generała Maczka w Edynburgu
Otwarcie Alejki Generała Maczka przy Wielkiej Polskiej Mapie Szkocji
Akcja Żonkile upamiętniająca Powstanie w warszawskim Gettcie
Reprezentowała Szkocję podczas debaty w TVP Polonia na temat korzyści, jakie niesie za sobą dwujęzyczność w 2022 r.
Reprezentowała Szkocję podczas spotkania nauczycieli polonijnych w Wielkiej Brytanii z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą.
Współorganizowała Narodowe Czytanie w roku 2018 i 2019.
Kilkukrotnie była zapraszana na spotkania Cross Party Group on Poland w szkockim parlamencie.
Projekt pt.,,Mam oko na Polskę” zrealizowany z powodzeniem w roku 2022.
Dwukrotnie reprezentowała Szkocję na Światowych Zjazdach Polonii i Polaków

Życzymy powodzenia!

Wiosenne miesiące w oddziale Musselburgh - rok szkolny 2023/2024 28/03/2024

Na ostatnich zajęciach utrwaliliśmy spółgłoski miękkie ś/si, ć/ci, ń/ni, ź/zi. Dyskutowaliśmy także na temat roli babci w życiu każdego dziecka w oparciu o tekst podręcznikowy “U babci Zosi”. Jako podsumowanie zajęć stworzyliśmy naszą klasową kuchnię, w której próbowaliśmy własnych sił w czynności która kojarzy nam się z babcią, tj. pieczenie ciasteczek. Ciasteczka wyglądały przepysznie do tego stopnia, że trzeba było przypominać, iż służą one jedynie do zabawy, a nie do jedzenia ☺ W między czasie zostaliśmy zaproszeni na spektakl pod tytułem “Kopciuszek” zorganizowany przez klasę IV. Natomiast klasa II zaprosiła nas na pożegnanie Zimy z Marzanną. To był dzień pełen wrażeń. Beata Zielska.

Wiosenne miesiące w oddziale Musselburgh - rok szkolny 2023/2024 28/03/2024

'R' jak ryba, rower, ręka, różowa rękawiczka, rogal - poznanie obrazu graficznego głoski 'R'. Na zajęciach uczniowie dopasowywali wyrazy do obrazków i układali rozsypankę literową, zestawiali kolorami małe i duże litery oraz wyszukiwali 'r' w wyrazach. Dodatkową atrakcją był ślimak znaleziony przez naszego ucznia w drodze do szkoły. Kamila Małaj

08/03/2024

Muzyczna niespodzianka w wykonaniu uczniów i uczennic klasy 1c 🌷🌹🥀🎼
❤️Z okazji Dnia Kobiet życzymy wszystkiego najlepszego ❤️

Photos from Akademia Języka Polskiego im. Gen. Stanisława Maczka przy ECP's post 03/03/2024

🇵🇱 W dniu dzisiejszym, 2 marca 2024, w najstarszych klasach sobotnich, uczciliśmy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, który obchodzimy 1 marca. Podczas zajęć uczniowie zobaczyli film z cyklu „Bohaterowie Niepodległej - Bogusław Szul-Skjöldkrona” oraz porozmawialiśmy na temat sytuacji Polski po zakończeniu II w.ś. i początkach komunizmu. Jak również o tym, jak narodzili się Żołnierze Wyklęci oraz skąd wzięła się ich nazwa. 🇵🇱
Dziękujemy Polski Klub Historyczny w Szkocji / Polish History & Heritage Club ❤️

Festiwal Polonijny Losy Polaków
Instytut Rozwoju Języka Polskiego
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Instytut Pamięci Narodowej
Stowarzyszenie EDUS
Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"
Fundacja Wolność i Demokracja


26/01/2024

Z radością informujemy, że nasza szkoła przynależy do Stowarzyszenie EDUS, organizacji parasolowej zrzeszającej szkoły polonijne w Szkocji 🇵🇱🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿22/12/2023

Z radością informujemy, że Musselburgh, Akademia Języka Polskiego im. Gen. Stanisława Maczka przy ECP otrzymała dofinasowanie w wysokości 34 000,00 PLN na realizację działania: doposażenie placówek oświatowych w Wielkiej Brytanii 🤗

Projekt finansowany ze środków Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. Maksymiliana Marii Kolbego, w ramach konkursu: Środki na realizację projektów innowacyjnych i cyfrowych z zakresu
edukacji, nauki i budowy społeczeństwa informacyjnego, w tym w szczególności w obszarze Programu GovTech Polska, realizowany przez Fundacja Wolność i Demokracja
DZIĘKUJEMY ❤️🇵🇱🥰

"Co ze świętami?"-Teatr Kultura w naszej szkole 21/12/2023

17 grudnia 2023 roku naszą szkołę odwiedzili aktorzy z Teatru Kultura ❤️ Uczniowie wraz z rodzicami mieli okazję obejrzeć wspaniałe przedstawienie „Co ze świętami?” 🎅🏻🎄❄️🤶⛄️ Ogromne podziękowania kierujemy do nauczycieli i rodziców za ogromną pomoc w przygotowaniu tego wyjątkowego wydarzenia ❤️❤️❤️ Jesteście wspaniali 🥰 Dofinansowano przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki Dziękujemy Fundacja Wolność i Demokracja za wsparcie naszego projektu

17 grudnia 2023 roku naszą szkołę odwiedzili aktorzy z Teatru Kultura ❤️ Uczniowie wraz z rodzicami mieli okazję obejrzeć wspaniałe przedstawienie „Co ze świętami?” 🎅🏻🎄❄️🤶⛄️

Ogromne podziękowania kierujemy do nauczycieli i rodziców za ogromną pomoc w przygotowaniu tego wyjątkowego wydarzenia ❤️❤️❤️ Jesteście wspaniali 🥰

Dofinansowano przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki

Dziękujemy Fundacja Wolność i Demokracja za wsparcie naszego projektu

Koncert Zimowy 2023 - oddział Musselburgh 21/12/2023

Tradycyjnie w okresie Bożego Narodzenia nasza szkoła organizuje Koncert Zimowy. W tym roku w oddziale w Musselburghu nasi zdolni uczniowie odśpiewali polskie kolędy, odwiedzając przy tym różne regiony naszego pięknego kraju. Poruszające występy, które mieliśmy przyjemność wysłuchać, na długo zostaną w pamięci widzów! Serdeczne podziękowania należą się wszystkim występującym, którzy zapewnili nam świetną rozrywkę; nauczycielkom, bez których wydarzenie nie mogłoby dojść do skutku; rodzicom, którzy niezwykle zaangażowali się w to, aby ten dzień był tak wyjątkowy. Ogromne podziękowania kierujemy do Rady Rodziców, która przygotowała świąteczny kiermasz🎄🌟🎄

Tradycyjnie w okresie Bożego Narodzenia nasza szkoła organizuje Koncert Zimowy. W tym roku w oddziale w Musselburghu nasi zdolni uczniowie odśpiewali polskie kolędy, odwiedzając przy tym różne regiony naszego pięknego kraju. Poruszające występy, które mieliśmy przyjemność wysłuchać, na długo zostaną w pamięci widzów!

Serdeczne podziękowania należą się wszystkim występującym, którzy zapewnili nam świetną rozrywkę; nauczycielkom, bez których wydarzenie nie mogłoby dojść do skutku; rodzicom, którzy niezwykle zaangażowali się w to, aby ten dzień był tak wyjątkowy.

Ogromne podziękowania kierujemy do Rady Rodziców, która przygotowała świąteczny kiermasz🎄🌟🎄

20/12/2023

Nasza Akademia Języka Polskiego im. Gen. Stanisława Maczka przy ECP otrzymała dyplom za udział w IV MIĘDZYNARODOWEJ PRZERWIE NA CZYTANIE. Dziękujemy za możliwość udziału w tym cudownym przedsięwzięciu, promującym ideę czytelnictwa

Want your school to be the top-listed School/college in Musselburgh?

Click here to claim your Sponsored Listing.

Videos (show all)

Muzyczna niespodzianka w wykonaniu uczniów i uczennic klasy 1c 🌷🌹🥀🎼❤️Z okazji Dnia Kobiet życzymy wszystkiego najlepszeg...
W Dniu Ojca życzymy zdrowia, szczęścia i spełnienia marzeń 🥳
🌹🌷🌼W Dniu Matki życzymy miłości, ciepła i radości🌹🌷🌼
Informacje o naszej Akademii pojawiły się w programie informacyjno – publicystycznym, „POLONIA 24" - audycja koncentruje...

Location

Category

Telephone

Address


South Street
Musselburgh
EH216AT

Opening Hours

9:30am - 1:30pm

Other Schools in Musselburgh (show all)
East Lothian Guitar Lessons East Lothian Guitar Lessons
2 Eskside East
Musselburgh, EH217RU

Online Guitar Lessons East Lothian Guitar Lessons has a longstanding reputation and over 15 years experience in providing some of the best online 1 to 1 and group lessons available.

Queen Margaret University Alumni Queen Margaret University Alumni
Queen Margaret University Drive
Musselburgh, EH216UU

Official account for alumni and friends of Queen Margaret University, Edinburgh. Wherever you are in the world, and whatever you end up doing, we want to keep in touch with you and help ensure your memories of QMU last a lifetime.

Pinkie St. Peter's out of school club Pinkie St. Peter's out of school club
44 Pinkie Road
Musselburgh, EH217HA

We are a non profit organisation providing quality childcare at affordable prices.