16/08/2026
Уважаеми родители, лятото преваля, остават две седмици до френската учебна година и три седмици до нашата първа съботна глътка България в сърцето на Париж до Люксембургската градина!
Ако във вихъра на края на отминалата учебна година не сте успели да запишете децата си, вече можете да го направите ето тук:
https://www.languebulgare.fr/page/4031622-inscriptions
За всички колебаещи се родители, които още не са избрали училище, разходете се по страницата ни тук във ФБ или на сайта ни и ни се обадете, за да Ви разкажем подробно какво точно предлагаме за Вашето дете. Всички деца са различни, а ние това научихме за 20 години: да приспособяваме обучението към нуждите на всяко дете, на всеки млад човек, че дори и на всеки родител, желаещ да подкрепи семейния проект за повече български в живота им.
Записване / Inscriptions | Ecole bulgare Cyrille et Méthode à Paris
Записване / Inscriptions - Записване / Inscriptions - Записване на ученици - дистанционно обучение
07/08/2026
“Загуби ли един народ своя език - с него е свършено”
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1590590765771300&set=a.274963467334043&type=3
СТЕФАН ЦАНЕВ НА 90!
Към политиците
Излишно е да казвам, че българският народ оцеля през многовековните робства, оцеля, защото успя да запази езика си.
Загуби ли един народ своя език – с него е свършено.
Няма да е изненада за никого, ако кажа, че сега сме пред по-голяма опасност, отколкото по време на робствата. Глобалната интеграция е по-опасна от робството, защото е доброволна, тя заплашва да погълне малките народи не само икономически.
В общуването ни със света българският език става все по-излишен. Търговците са най-чувствителните ветропоказатели – вижте витрините им: там все по-рядко се среща български език.
Излишен е българският език и в осмото чудо на света – компютъра. (...)
Запазването на българския ни език не е само интелигентски каприз, това е национален стратегически проблем. (...)
Трябва да се въведе езиков ценз за публичните личности!
Извинявам се, но ме хваща срам, като се вслушам как говорят нашите политически мъже и дами в държавната говорилня – парламента. За ораторско изкуство не става и дума.
Българските политици и държавници говорят нехаен, немарлив, примитивен, беден, мършав, блудкав, развален български език.
Въпросните дами и господа би трябвало да знаят, че това не е техен личен проблем – техният език безвъзвратно влияе върху езика на цялата нация.
Щом се готвиш за политическа кариера, щом ще ставаш публична личност – научи се преди това да говориш добре.
ИЛИ ПЪК МЪЛЧИ – В ИМЕТО НА НАРОДА!
Откъс от „Езиков ценз за публичните личности” („Да убиеш вярата”, Издателство „Захарий Стоянов”, софия, 2012 г.)
На снимката: Стефан Цанев, 27 април 2010 г., НДК, юбилей на Любомир Левчев
Фото: © Анжела Димчева
© Sofia Ars Net,
02/08/2026
Скъп, много скъп, но от днес вече тъжен спомен за Наталия Дончева - българо-френска актриса и приятелка на училището ни (в средата след представлението на Le malade imaginaire, откликнала с радост на поканата ни за разговор на любимия ни български език)! Със същата радост и бликащ ентусиазъм я помним при връчването на свидетелствата на нашите ученици в края на една учебна година.
На 56 г. със значими роли във френското кино и театър тя вече не е между нас 🥲. Ще я помним!
Почивай в мир, Наталия!
01/08/2026
Търсим мотивирани специалисти за работа с деца в българска културно-образователна среда.
Възможности:
1. Детски учител за работа по моторика с детски групи с фокус народни танци
• Подходящо образование и/или опит в работа с деца на възраст 3-6 год.
• Отлична двигателна култура
• Интерес към българския фолклор
• Творчески подход, инициативност
2. Танцьор / хореограф
• Опит с български народни танци
• Умения за работа с деца
• Желание за ръководене на танцов състав „Българчета“
• Енергичност, отговорност и организационни умения
Ние предлагаме:
• Работа в ентусиазираща среда с подкрепящ екип в Париж
• Възможност за развитие на културни и образователни инициативи
Моля, изпратете кратко CV на: [email protected]
23/07/2026
Уважаеми родители и приятели на училището,
Вече можете да следите и страницата на училището в LinkedIn!
Помогнете да се разпространи още по-широко нашата обява за работа! Търсим цели четирима учители, отварят се възможности за различни профили!
Българско училище “Кирил и Методий” - Париж | LinkedIn
Българско училище “Кирил и Методий” - Париж | 6 followers on LinkedIn. Работим за усвояването на българския език в условия на двуезичие или многоезичие както във Франция, так....
23/07/2026
Поклон!
Ако сте в България, прескочете до Банско или посетете “Високото пространство” - последното жилище на Вапцаров в София. Там ще Ви посрещне изключителната Катя Зографова!
Стихотворенията му са преведени на повече от 40 езика. Носител е на Почетната световна награда за мир, дадена му посмъртно през 1953.
Никола Йонков Вапцаров
/07.12.1909 - 23.07.1942 г./
Борбата е безмилостно жестока.
Борбата както казват, е епична.
Аз паднах. Друг ще ме смени и…
толкоз.
Какво тук значи някаква си личност?!
Разстрел, и след разстрела — червеи.
Това е толкоз просто и логично.
Но в бурята ще бъдем пак със тебе,
народе мой, защото те обичахме!
14:00 ч. — 23.07.1942 г.