01/01/2026
Känner behov av att reflektera lite över året som gick. Sådär i korthet kunde man kanske säga att det lite känns som att vi i tidigt skede av året hamna i en centrifug, ur vilken vi INTE kom ut med riktigt alla fjädrar i behåll. 🤯
För somliga svårtolkade spelregler har styrt än i den ena riktningen, än i den andra. Resultatet blev inte bättre av att det som slungades runt i centrifugen var levande människor.
För att överhuvudtaget kunna ta beslut gällande den verksamhet som vi driver i Parfix, måste man förstå vad det handlar om. Jag trodde att jag visste, tack vare min långa erfarenhet som arbetsledare på grönenheten. Jo, jag lärde mig nog en hel del under dom åren eftersom de långtidsarbetslösa fanns med i bilden redan då. Jag gläntade lite på dörren till en för mig ganska främmande värld så att säga.
Men ändå var det först när jag startat Parfix och kört en tid, som jag på riktigt förstod vilken värld jag hamnat i. Kanske borde jag byta ut ordet "värld" till "verklighet", så att ingen i misstag får för sig att det är något som går att jämföra med mucklornas värld i Pettsson och Findus.
Inte var det någon nyhet för mig att det finns sämre lottade i vårt samhälle men att det finns så mycket misär som det jag fått bevittna under åren, det hade jag inte insett tidigare. Utan Parfix skulle jag inte inse det än i denna dag! Det som kanske skrämmer mest är att jag även insett att steget från att ha allt till att ha ingenting är kusligt kort. En liten felbedömning - ett ogrundat beslut - kan vara startskottet till en färd ner i avgrunden för den som drabbas.
Varje vuxen individ har ansvar för sitt eget liv, det är sant. Men tyvärr, p.g.a en rad olika orsaker, klarar somliga inte särskilt bra av att hantera sitt liv, sin vardag. "Livshanteringssvårigheter" som vi kallar det. Dessa människor behöver stöd av olika slag, antingen för en tid eller för resten av livet. Med rätt stöd kan vi hjälpa sådana personer att komma genom en svår period i livet eller ge dem ett meningsfullt liv hela vägen igenom. Det vi absolut inte kan förvänta oss är att det skall gå snabbt eller att varje Parfixare, efter sin tid hos oss, garanterat är redo för ett normalt arbetsliv. Tror vi på riktigt det, då har vi stuckit huvudet i busken och vägrar se verkligheten.
Nu vill jag absolut inte att ni skall tro och tänka att de som jobbar i Parfix är eländiga stackare som inte kan ta hand om sig själva! Det jag vill säga är att det finns orsaker till långtidsarbetslöshet och dessa orsaker varierar från person till person. Orsakerna kan vara många och tenderar att bli flera ju längre arbetslösheten varar. Att reda upp i soppan kräver tid, kraft och tålamod. För den arbetsösa är kraft och tålamod ofta en bristvara medan tid däremot finns för mycket av. Meningslös tid!
Att få gå till ett meningsfullt arbete, ens för några timmar några dagar i veckan, kan ge just den kraft som behövs för att man skall orka ta itu med sin situation.
Så trots att den verklighet som många lever i är sådan att jag får ångest bara av att lura i dörrspringan, så är de alla härliga människor, som ofta besitter en betydligt större dos empati än en vanlig Virtanen eller Johansson. De är kännande och tänkande individer, precis som du och jag, och förtjänar det stöd som krävs för att få sina liv tillbaka på spåret.
Jag hoppas att våra värdegrunder, mod, kärlek och smidighet skall få plats på det nya året så att även de sämre lottade skall få känna sig berörda. Är vi modiga nog att sträcka ut handen till dom som behöver oss mest? Finns kärleken vi talar om på riktigt eller är det bara vackra ord vi bollar med i läger var solen skiner? Sker tillväxten vi åberopar på bekostnad av de svagare?
Ordspråket säger " en stark ledare trycker inte ner utan lyfter upp". Kanske var och en som fungerar som någon form av ledare, så här på det nya årets första dag, skulle stanna upp och fråga sig själv "hurudan ledare vill just jag vara?" Kanske måste vi inte heller följa de världsliga vindarna i alla situationer!
Till sist vill jag rikta ett enormt TACK till alla er där ute som ser och förstår hur mycket denna verksamhet behövs! 🙏
God fortsättning på det nya året❣️
-Sonja-