Vi har ju helt missat att tacka alla som gjorde Left Over försäljningen precis så otroligt lyckad som den blev!
Stort tack till alla försäljare och besökare!
Kulturfabriken
Kulturfabriken var ett 3årigt samprojekt. I huset finns nu Konstföreningen och Bild och formskolan kvar.
Ibland arrangerar vi evenemang tillsammans och använder då Kulturfabriken som ett namn på lokalerna.
13/03/2025
På lördag är det dags igen!
LEFT OVER loppis på Kulturfabriken, Fabriksgatan 4 i Mariehamn.
Över 20 deltagare säljer påbörjade arbeten, prototyper, udda saker, material, verktyg, färger och äldre alster, både konst och konsthantverk.
Vi har ett litet café på övre våningen så att besökarna kan vila och återhämta sig lite, för man brukar bli kvar länge på LEFT OVER...
Tänk på att det är en hel del privatpersoner som säljer så ta med kontanter. Många tar också mobile pay eller liknande.
Hjärtligt välkomna på lördag 15. mars kl. 11-16!
11/03/2025
Försäljarna i LEFT OVER börjar förbereda sig... det ser ut att bli mycket fina saker att fynda även detta år!
Välkommen till Fabriksgatan 4 lördag 15.3 kl. 11-16!
05/03/2025
LEFT OVER försäljning
Ålands Konstförening, Ålands Slöjd & Konsthantverk och Bild o formskolan arrangerar ett försäljningstillfälle där hantverkare och konstnärer med flera säljer material, verktyg, och äldre produkter/verk som blivit över.
Evenemanget hålls i Kulturfabriken, Fabriksgatan 4, Mariehamn, lördag 15 mars kl. 11-16.
Mycket intressanta saker alltså som man kanske inte hittar på en vanlig loppis!
Även i år blir det pop up café med Anna-Greta Helsing, både sött och salt.
Hjärtligt välkommen!
Tack till alla som besökte Left Over i år och till alla glada försäljare! Ett mycket lyckat evenemang och så fint att se så många saker komma till nya kreativa hem. 😊🤩😍
Tack alla!
04/03/2023
Mycket folk, mycket saker till salu och riktigt mycket kul!
Välkommen på söndag också, kl 11-16!
03/03/2023
Idag har en del av försäljarna på helgens Left Over försäljning plockat upp sina saker. Det finns så mycket spännande, bra, roliga, vackra och inspirerande grejer!
Mönster, tyger, garn, pärlor, läderbitar, knappar, böcker, broderisatser, verktyg, färger och papper. Och säkert mycket till som jag glömt.
Du måste helt enkelt komma och titta själv, i morgon öppnar vi kl. 11 och håller på till kl. 16, samma sak på söndag.
I huset håller även Anna-Greta Helsing pop up cafe', så du kan pausa lite mellan de olika våningarna.
Varmt välkommen till Kulturfabriken , Fabriksgatan 4!
Obs, det är många privatpersoner som säljer så inte så många har kortdragare. Endel har siirto eller mobile pay, annars är det kontant betalning som gäller.
Alue
Kategoria
Nettisivu
Osoite
Fabriksgatan 4
Mariehamn
22100