Under sommarlovet 2016 (6.6 – 4.8) är detta vårt sommarjobb, och barnen är välkomna till Gabrielas hem i Vestervik (Degerängsvägen 17). Anmäl ditt barn hellst en dag på förhand, men i specialfall försöker vi ordna med plats även om du ringer samma morgon. Efersom vi är hemma hos Gabriela finns föräldrarna i närheten vid behov.
- Bokning
Vid anmälan uppge din epostadress så skickar vi dig ett formulär som du skall fylla i före ditt barn kommer till oss. Ta med egen lunch och mellanmål. Det finns även saft och frukter som vi bjuder på om någon blir lite hungrig mellan måltiderna.
- Planerade aktiviteter
När det är vackert väder och lämpliga barngrupper har vi tänkt åka till någon lekpark, biblioteket eller strand. Vi meddelar i så fall till föräldrarna på förhand. Vid behov kommer någon vuxen att komma med.
- Priser
* Under sommarlovet 2016
Från kl. 08:00 till 16:00
8 timmar 30 €
6 timmar 25 €
4 timmar 20 €
efter kl.16:00 5 € / timme
Övriga tider och arrangemang enligt överenskommelse.
* Året runt
10 € / timme
”Nattvakt” 50 € för upp till 12 timmar. Specialönskemål enligt överenskommelse.
- Om oss
* Gabriela Lopez
Jag fyller 18 i början av Juli i år, och går andra året i Ekenäs Gymnasium. Jag tillbringade läsåret 2015-16 i Australien i Brisbane som utbyteselev. Jag har en lillebror som nu är 2 år jag har erfarenhet av att passa barn från tidigare. Jag gjorde PRAO 2014 vid Österby förskola. Jag pratar Spanska, Svenska, lite Finska, Engelska och läser nu Franska.
* Lina Knopman
Jag är 18 år och går i Ekenäs Gymnasium. Jag gjorde PRAO vid Österby förskola 2014. Jag tycker mycket om barn och har god erfarenhet av att passa barn i olika åldrar. Jag pratar Svenska, Finska, Engelska och Tyska.