VUC Lyngby

VUC Lyngby

Del

VUC Lyngby, VUC Business Partner og Lyngby HF tilbyder kvalitetsuddannelse til unge og voksne.

19/06/2026

KÆMPE til lykke🥳🫶🏼🎓✨

18/06/2026

Hvordan skaber vi et stærkt demokratisk klasserum? 🌍
På VUC Lyngby henter vi inspiration fra Europa 💡
Gennem internationale samarbejder udvikler vi undervisningen og styrker fællesskabet i klassen.
Som underviser på VUC Lyngby Katrine Dalsgård siger:
“Vi er en lille skole, men det skal ikke betyde, at vi lukker os om os selv.”
Vores kursister kommer med mange forskellige baggrunde, og derfor arbejder vi hver dag med:
✨ dialog og refleksion
✨ plads til forskellighed
✨ ansvar og fællesskab
Internationalt samarbejde giver os nye perspektiver og gør os endnu bedre til at møde vores kursister der, hvor de er 🌱
👉 Læs hele historien HER:
https://vuclyngby.dk/inspiration-fra-europa-udvikler-det-demokratiske-klasserum-paa-vuc-lyngby/

VUC Lyngby - Din fremtid, dit valg. 18/06/2026

Hvordan skaber vi et stærkt demokratisk klasserum? 🌍

På VUC Lyngby arbejder vi aktivt med at udvikle undervisningen, så der er plads til både forskellighed, dialog og fællesskab.

Her spiller internationale samarbejder en vigtig rolle. Gennem udveksling med Finland og Spanien, samarbejde med et gymnasium i Nordmakedonien og møder med internationale lærerteams får vi nye perspektiver, som vi tager med direkte ind i undervisningen.

Som underviser på VUC Lyngby Katrine Dalsgård siger:

"Vi er en lille skole, men det skal ikke betyde, at vi lukker os om os selv."

Mange af vores kursister kommer med erfaringer fra andre undervisningstraditioner.

Derfor er vi ikke kun en skole, men også en vigtig indgang til det danske samfund og dets demokratiske værdier.

De internationale projekter giver blandt andet inspiration til at:

✔ skabe et trygt rum for dialog og uenighed
✔ styrke ansvarsfølelse og fællesskab
✔ forstå vores kursisters baggrunde bedre

Og måske vigtigst af alt: Vi bliver mindet om, hvor meget vi faktisk har til fælles på tværs af lande og kulturer.

👉 Nysgerrig på at læse mere?
Læs hele artiklen her:

VUC Lyngby - Din fremtid, dit valg. 18. juni 2026 Inspiration fra Europa udvikler det demokratiske klasserum på VUC Lyngby Internationale samarbejder styrker VUC Lyngbys faglige udvikling og vigtige rolle som indgang til det danske samfund og dets demokratiske værdier. De bidrager også med nye perspektiver på undervisning og under...

Photos from VUC Lyngby's post 04/06/2026

🎓 Første student fra VUC Lyngby anno 2026

Smilet var stort, da Sebastian blev taget imod med konfettikanon, flag og perlende bobler af hele familien i foyeren på VUC Lyngby. Huen sad perfekt, og den nyslåede student delte krammere ud til alle.

Sebastian er en af de elever på VUC Lyngby, som har valgt at læse en fuld HF på enkeltfag, samtidig med at han spiller fodbold på professionelt niveau.

Gennem VUC Lyngbys samarbejde med FC København får unge spillere mulighed for at kombinere uddannelse og elitesport.

Det kræver både disciplin og energi at balancere skole og fodbold fodbold – og det har Sebastian gjort med stor dedikation 👏

Nu er han i mål med sin ungdomsuddannelse, og vi ønsker ham held og lykke med den videre sportskarriere. 🍀

29/05/2026

Perfekt vejr til at male bannere til vognturen☀️🎨😎 24xy lægger sjæl og flid i arbejdet med at forvandle de hvide flader til kreative statements📣🥳

29/05/2026

Banner in the making🎨🙌🏻 Go Go Go 24xy🫶🏼🫶🏼🫶🏼

28/05/2026

Ses vi til Åbent Hus kl 15.30? 🍉🥤🍬😎

28/05/2026

Kommer du og besøger os i dag? ÅBENT HUS på VUC Lyngby fra kl. 15.30-17.00. Kom og hør om vores uddannelsestilbud! Forfriskninger og solskin til alle☀️☀️☀️🤗

26/05/2026

Åbent hus på VUC Lyngby 🗓️

Er du nysgerrig på, hvad vi er for en skole, og hvilke fag du kan læse hos os?

Så kom til Åbent hus på torsdag d. 28. maj kl. 15.30 - 17.00.

Her kan du møde vores undervisere og vejledere, som står klar til at hjælpe dig videre med dine fremtidsplaner.

Hvad kan du høre om?
🔹HF-enkeltfag: Hør om vores hold og få rådgivning til din uddannelsesvej.
🔹AVU: 9. og 10. klasse for voksne.
🔹For dig over 25 år: Undervisningstilbud, hvis du vil være bedre til dansk, matematik eller engelsk.
🔹Ordblindeundervisning: Bøvler du med ordene, så har vi gratis undervisningstilbud til dig, der er ordblind.

Uanset dit mål, så hjælper vi dig på vej. ➔

📍 Adresse: Nybrovej 114, 2800 Kongens Lyngby
🕒 Tidspunkt: Torsdag d. 28. maj kl. 15.30 - 17.00

Vi glæder os til at se dig!

Vil du plassere din skole på toppen av Skole-listen i Kongens Lyngby?

Klik her for at gøre krav på din sponsorerede post.

Type

Telefon

Adresse


Nybrovej 114
Kongens Lyngby
2800

Hvad er åbningstiderne?

Mandag 07:30 - 15:00
Tirsdag 07:30 - 15:00
Onsdag 07:30 - 15:00
Torsdag 07:30 - 15:00
Fredag 07:30 - 14:00