Поздравяваме всички по случай празника с едно страхотно хоро! Малки и големи, ръка за ръка, в чест на българското, на нашата общност и на българските слово и писменост!
Българско училище в Мюнхен
Българско училище в Мюнхен "Паисий Хилендарски"
Bulgarische Schule in München "Paisii Hilendarski"
Bulgarian School in Munich "Paisii Hilendarski"
Българското училище в Мюнхен „Паисий Хилендарски“ е основано през 2008 г. 🎓
Две години по-късно то е включено в „Списъка на българските неделни училища в чужбина“ към Министерството на образованието и науката на България. Това дава право на децата, на които е издадено свидетелство от нашето училище, да продължат образованието си в България, без да полагат приравнителен изпит. ✅📄
Удостоверенията
24/05/2026
🇧🇬 Честит 24 май, Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност! 📚
В Българско училище „Паисий Хилендарски" в Мюнхен отбелязахме празника с тържествена програма, изпълнена с рецитали, песни и много емоции от нашите малки и големи ученици.
Сред усмивки, български дух и споделена радост празникът продължи с пикник и българско хоро, в което се включиха ученици, учители, родители и приятели на училището.
Специални благодарности и на г-жа Милена Узунова, консул с ресор "Образование" в Генерално консулство на Република България в Мюнхен за официалния поздрав и уважението към труда на българските училища в чужбина. 🤍💚❤️ Тя връчи грамота за почетен член на училището на Здравка Филева в знак на признателност за нейната отдаденост, прецизност и грижа за финансовата дейност на училището. Също така благодарим на Генералното Консулство в Мюнхен за дарението към всички 16 български училища в Бавария!
Днес повече от всякога осъзнаваме колко голямо дело са оставили светите братя Кирил и Методий, дали на българския народ не само писменост, но и духовна независимост, култура и идентичност, които продължаваме да пазим и предаваме поколения наред, дори далеч от Родината. Както Паисий е разбирал това, когато пише „История Славянобългарска", която връща самочувствието на българския народ и поставя началото на движение, по-голямо от всички нас, така и ние, всички учители, родители и деца пазят живи българското слово и дух!
22/04/2026
150 години Априлска епопея!
12/04/2026
Преди великденската ваканция училището ни се изпълни с цветове и настроение 🐣🎨
Учениците боядисваха яйца, рисуваха и изработваха картички с много желание и въображение. Някои от тези малки творби вече са подарени на баба и дядо или са поднесени с обич на близките в България.
Желаем на всички светли празници, здраве и много споделени моменти със семейството тук или в България.
Христос воскресе! 🌸
Екипът на Българското училище в Мюнхен
Здравейте, приятели,
Този пост е чисто информативен и целта му е да достигне до възможно най-много българи извън страната:
Централната избирателна комисия активира платформата "заявление за гласуване в секция извън страната в изборите за народни представители на 19-ти април", която ще затвори в 22:59 ч. немско време на 24-ри март:
https://www.cik.bg/bg/ns19.04.2026/abroad/zayavlenie
Конкретно за гр. Мюнхен: планът е да имаме 1 избирателна секция в новата сграда на Генералното консулство (Tegernseer Landstraße 161, 81539 München (вход откъм Werner-Schlierf-Straße 12) и 3 избирателни секции в хотел Sofitel Munich Bayerpost (Bayerstraße 12, 80335 München).
Избирателните списъци извън страната винаги започват от 0 имена и целта ни е да достигнем до поне 1.000 души в секциите в Мюнхен, при традиционния брой очаквани гласуващи между 2.500 и 3.000 души. Окончателно локациите за гласуване ще бъдат оповестени на сайта на МВнР през април.
В случай че Германия не даде разрешение за откриване на избирателни секции на немска земя, може да се окаже, че на 19.04. местната българска общност може да гласува само в 1 избирателна секция в консулството. Това би довело до опашки и отказали се наши сънародници.
Предимства на успешно попълненото електронно заявление за гласуване извън страната:
1. Спомагате за избягването на опашки и на струпване на хора на едно място, защото секционната комисия не губи време в попълване на Вашите данни в избирателния списък - Вие вече сте част от него.
2. Не попълвате на място допълнителна декларация, с която да удостоверите, че не сте гласували и няма да гласувате в друга избирателна секция по света и у нас в изборния ден - Вие вече сте заявили волята си да гласувате в конкретната избирателна секция, чийто избирателен списък съдържа попълнените на сайта на ЦИК от Вас Ваши лични данни.
3. Заявявате ясно знак за солидарност пред българските и германските власти с местната българска общност, която отделя дни и седмици от свободното си време да намери подходящи изборни помещения, както и да излъчи опитни, компетентни и активни български граждани за членове на избирателните комисии, които прекарват половината съботен ден и целия неделен ден (06:30 ч. - 23:00 ч. местно време) в подготовката и организирането на българските избори с надежда за по-добра България. Също така спомагате за това, на местната българска общност да се гледа като на разумен и сигурен партньор при последващи избори и други културни и обществени инициативи от страна на местния домакин на избирателна секция (училище, хотел, друго).
4. Помагате на местната българска общност да се преброи по електронен път за броени дни – към днешна дата. Да, извадката няма да е представителна - например в Мюнхен не можем да достигнем до всички около 14.000 българи в града, но можем да стигнем поне до нашите близки, приятели и познати, както и до техните познати чрез споделяне на тази информация и линка.
Споделете формата за електронно заявление с всички ваши познати в и около Мюнхен, в Германия, в чужбина и гласувайте на 19.04. Ако тогава сте в България и имате свободно време, включете се в опазването на изборите в проблемните секции - лесно ще намерите в Google как това може да се случи. Част от функциите, които може да изпълнявате, са на член на секционна комисия, пазител на вота като упълномощен представител, видеонаблюдател при броенето на гласовете, видеорепортер или дрон-оператор в изборния ден, наблюдател.
Електронното заявление за гласуване НЕ ви обвързва със задължението да гласувате в конкретния град, за който сте го подали - Вие може да гласувате във всяка една секция извън България в изборния ден след попълване на място на вече споменатата допълнителна декларация, може да гласувате по постоянен адрес (по лична карта) в България след попълване на допълнителна декларация, а може и да не участвате във вота, ако това е Вашето желание или не можете поради лични или работни ангажименти да стигнете до българска избирателна секция в чужбина на 19.04.2026 г.
В този смисъл дори и твърдо решилите да НЕ гласуват български граждани също могат да бъдат солидарни с нашите сънародници в идните дни, като подадат електронно заявление за гласуване.
09/03/2026
По случай 8-ми март учениците от Българско училище „Паисий Хилендарски“ подготвиха с много любов специална изненада за своите майки. Заедно с учителките те майсториха красиви картички, чашки и подаръци, в които вложиха много старание и любов.
Други ученици имаха открит урок, рецитираха стихотворения и пяха песни, за да направят празника още по-специален и да изразят колко много обичат майките си. Сигурни сме, че тези малки жестове са донесли много усмивки и вълнение в домовете ви. Нека този ден ни напомни колко силна е майчината любов и колко важна е грижата за децата всеки ден.
Благодарим на всички майки, баби и учителки в нашето училище за търпението, топлината и вдъхновението, които давате! Бъдете здрави, обичани и винаги заобиколени от детски усмивки и признателност. 🌷
08/03/2026
От рубриката ни "Българи подкрепят Българи": Като част от общността на нашето българско училище, Kleiderino и неговите собственици биха искали да върнат нещо добро.
Затова 10% от вашите покупки ще бъдат дарявани на училището. ❤️
В Kleiderino ще намерите богато разнообразие от модели и много размери – за малки и по-големи деца. Дрехи, които не само изглеждат красиво, но и се носят с удоволствие.
🌈 Цветове, които носят настроение
✨ Дизайни, които се отличават
🤸♀️ Комфорт, който издържа на всяка детска лудория
📚✨ Kleiderino не е само магазин, а място за игра, за срещи и място за размяна на детски книги на немски и български език ! ✨📚
📍 Адрес в Трудеринг - Kirchtruderingerstr. 15a 81829 München
🌐 онлайн на www.kleiderino.de
05/03/2026
С огромна благодарност споделяме емоциите от тържественото отбелязване на националния празник на България "3 Март" 🇧🇬
Благодарим на Генерално консулство на Република България в Мюнхен и лично на консула Стефан Йонков за поканата и за възможността нашите учители и ученици да бъдат част от толкова вълнуващо събитие в Гащайг - дом на Мюнхенската Филхармония и културно сърце на града. Сборен детски хор от училища "Паисий Хилендарски" и Българско училище в Мюнхен "Дора Габе" заедно с изключителната Деси Добрева и ансамбъл Lazarka създадоха един незабравим момент за всички гости, изпълнен с любов към България.
Сградата на Гащайг беше осветена в цветовете на българския трибагреник – силен и вълнуващ символ на нашата идентичност далеч от родината.
Klicken Sie hier, um Ihren Gesponserten Eintrag zu erhalten.
Lage
Kategorie
Telefon
Adresse
Postfach 1066
Ottobrunn
85501
Öffnungszeiten
| Freitag | 16:45 - 19:30 |
| Samstag | 09:30 - 11:00 |