22/02/2012
Onze samenleving is voortdurend in beweging, al krijgen we soms de indruk dat alles stilstaat of achteruitgaat (vooral in Griekenland voelen ze dat nu). Voor jongeren is het anno 2012 veel moeilijker dan pakweg 40 jaar geleden. Het onderwijs geeft, naast zekerheden, ook opleiding voor beroepen waar we het bestaan nu niet van vermoeden.
Bovendien zijn enkele beroepen waarvoor behoorlijk wat scholing nodig was overbodig geworden. Onderwijs moet dus duurzaam zijn en gericht op voortdurend leren: aanwakkeren van de nieuwsgierigheid!
De leerlingen komen dan terecht in een uitdagende leeromgeving waarin ze zich zo goed mogelijk kunnen ontplooien op hun eigen tempo, maar ze moeten wel klare einddoelen behalen. Om dit te verkrijgen bestaan er geen toverformules, maar ik doe toch een poging: Ga = f(P,O)w
Opvoeden heeft tot doel om gedrag (G) van mensen in positieve zin te laten evolueren. Iedereen heeft zijn/haar persoonsgebonden kenmerken (P) en ontwikkelt zich voortdurend in functie (f) met/van de diverse omgevingen (O) waarmee men in contact komt. Het gaat erom warmte (w) te geven om zo een boost adrenaline (a) op te wekken. Anders gezegd: een jongere met een gezonde dosis nieuwsgierigheid (P) zal in een leerkrachtige context (O) nog beter (a) presteren (G) als hij of zij regelmatig feedback (w) krijgt.
Ons ‘mission statement’ bouwt hier op verder:
Onze collectieve ambitie is hoog inzetten op welbevinden en engagement, om de slaagkansen van jongeren kwantitatief en kwalitatief te verhogen.