28/04/2019
De Geest van de Congregatie
Naar het model van de Middeleeuwse abdijen waren er “koorzusters en lekezusters” en dat bleef zo tot aan het 2e Vaticaans Concilie. Het SLOT was strikt. De Constituties eisten “Een geest van geloof en gehoorzaamheid, van liefde en ijver, van zelfverloochening en eenvoud”, zoals Ignatius van Loyola het voorhield. Het kloosterleven was heel streng, de stilte heerste en de taken waren menigvuldig. Je mocht familie ontvangen 3 of 4 maar per jaar maar je ging zelf nooit meer terug. Dat alles veranderde wel met het 2e Vaticaanse Concilie : geleidelijk aan kwam verandering, versoepeling, openheid.
Onderwijs
De bedoeling was : Christelijke vorming geven, jongeren rechtop doen staan, onderwijs en opvoeding verschaffen aan meisjes in een tijd waar dat voor meisjes niet kon. Onze stichteres beklemtoonde sterk de grote aandacht voor de armen. Bij elke school kwam telkens een armenschool die gratis was. Logisch dat het geld dat op het ‘pensionaat’ betaald werd, diende om die school in stand te houden.
De Congregatie heeft zich ondertussen ook verder uitgebreid. Altijd is er veel aandacht besteed aan culturele vorming van de leerlingen. In al onze scholen was muziek beoefenen een heel belangrijk punt; Een afzonderlijke vleugel met pianolokalen heette Ste. Cécile. Er was ook jaarlijkse een wedstrijd met een externe jury. Ook tekenen en boetseren stond hoog aangeschreven. Sommigen herinneren zich wellicht nog de grote zolder. Er was toneel en Z. Brigitte, een Deens-Engelse religieuze, leidde ons in in de koormuziek.
Voor het onderwijs kwam wel verandering met de subsidiëring van het Onderwijs. Voor sommigen was die overgang niet altijd zo evident. Maar anderen hebben zich echt ingezet om van Hemelsdaele een open school te maken, ruimdenkend: wie kent niet Z. Magdalena, Z. Clémentine, Z. Hélène, Zr. Casimir en Zr. Marguerite-Marie!
En dan ook niet vergeten de geestelijke directeurs van de zusters en de school : om er maar enkelen te noemen : Monseigneur Vandermeersch, Kanunnik Gesquiere, Monseigneur Vanden Bunder, E.H. Weyts
In 2015 was de fusie met Sint- Leo een voldongen feit ! Uniform werd afgeschaft, onze identiteit werd opgeheven! Toch willen wij de mensen die zich hebben ingezet om het fusieplan zo gunstig mogelijk te houden voor de leerlingen, de leerkrachten en de ouders heel oprecht bedanken. Gelukkig kon de venieuwing van de school hier de lagere school en kleuterschool herbergen en herrees een school onder de naam Sint-Leo-Hemelsdaele Bassisschool Brugge. Er is nieuwleven en dank zij de crèche ook hoop voor de toekomst.
Buiten de grenzen
Vraag van Biscchoppen en Kerk bracht ons in al die tijd ook buiten de grenzen :
Naast België waar we waren in Doornzele, Antwerpen en Gent en nog zijn in Luik, Flône en Brugge, tellen we 11 grote colleges in Brazilië , 2 grote verzorgingstehuizen en 5 sociale centra. Ook in Afrika kun je ons terugvinden in RDC, in Rwanda, in Togo en sinds kort ook in Uganda.