24/06/2025
🧨 𝐕𝐢𝐚ț𝐚 𝐛𝐚𝐭𝐞 𝐩𝐥𝐚𝐧𝐢𝐟𝐢𝐜𝐚𝐫𝐞𝐚: Ș𝐜𝐨𝐚𝐥𝐚 𝐝𝐞 𝟖 𝐨𝐫𝐞… 𝐜𝐮 𝐭𝐨𝐭 𝐜𝐮 𝐧𝐞𝐫𝐯𝐢 𝐢𝐧𝐜𝐥𝐮ș𝐢!
De când e plin Facebook-ul și toate știrile de subiectul „profesorii trebuie să stea 8 ore în școală”, n-am avut vreo criză de nervi din aia clasică. Nici n-am spart telefonul.
Pentru că, sincer, nu m-a supărat că ar trebui să stau 8 ore în școală.
Oricum muncesc mai mult de-atât zilnic, ca învățătoare. De ani de zile. La propriu.
𝐃𝐚𝐫 𝐦-𝐚𝐮 𝐬𝐜𝐨𝐬 𝐝𝐢𝐧 𝐩𝐞𝐩𝐞𝐧𝐢 𝐚𝐥𝐭𝐞 𝐥𝐮𝐜𝐫𝐮𝐫𝐢:
🔥 𝟏. 𝐂𝐨𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚𝐫𝐢𝐢𝐥𝐞 𝐝𝐢𝐧 𝐚𝐟𝐚𝐫𝐚 𝐬𝐢𝐬𝐭𝐞𝐦𝐮𝐥𝐮𝐢
𝐀𝐥𝐞𝐚 𝐜𝐚𝐫𝐞 𝐬𝐮𝐧ă 𝐜𝐚𝐦 𝐚ș𝐚:
„Așa le trebuie, dacă au votat cm au votat.”
„În sfârșit muncesc și ei, ca noi restul.”
„Bravo, în sfârșit se aliniază cu programul părinților!”
Mno... de aici mi s-o aprins crizocăreala didactică.
Se pare că jobul meu n-are legătură cu educația, ci cu politica, cu orarul părinților și, cel mai probabil, cu frustrările adunate ale celor care n-au avut curajul sau putința de a intra în învățământ.
📞 𝟐. 𝐕𝐫𝐞ț𝐢 𝟖 𝐨𝐫𝐞? 𝐎𝐤. 𝐃𝐚𝐫 𝐬ă 𝐟𝐢𝐞 𝐜𝐮 𝐭𝐨𝐚𝐭𝐞 𝐝𝐫𝐞𝐩𝐭𝐮𝐫𝐢𝐥𝐞
𝐕𝐫𝐞𝐚𝐮 ș𝐢 𝐞𝐮:
- telefon de serviciu, că m-am săturat să fiu sunată la 23:00 de părinți care „și-au amintit ceva important”.
- laptop de serviciu, că tot pe al meu lucrez până crapă tastatura.
- confidențialitate, că GDPR-ul se aplică doar în teorie. Numărul meu e mai public decât al primarului.
- și dreptul de a închide ușa școlii și să-mi termin programul. Ca orice angajat normal care muncește 8 ore.
🗃 𝟑. 𝐃𝐨𝐫𝐞𝐬𝐜 𝐩𝐞𝐫𝐬𝐨𝐧𝐚𝐥 𝐚𝐝𝐦𝐢𝐧𝐢𝐬𝐭𝐫𝐚𝐭𝐢𝐯. 𝐌𝐮𝐥ț𝐮𝐦𝐞𝐬𝐜.
𝐌-𝐚𝐦 𝐬ă𝐭𝐮𝐫𝐚𝐭:
- să completez sute de dosare de bursă,
- să centralizez cereri, să întocmesc rapoarte, să fac pe secretara, asistentul social, contabilul și femeia de serviciu (când nu e nimeni altcineva).
Vreau să predau. Atât. Pentru asta am fost pregătită. Nu pentru Exceluri și adeverințe.
🖍𝟒. 𝐕𝐫𝐞ț𝐢 𝐝𝐨𝐚𝐫 𝐩𝐫𝐨𝐠𝐫𝐚𝐦? 𝐏𝐞𝐫𝐟𝐞𝐜𝐭!
𝐏𝐫𝐨𝐠𝐫𝐚𝐦 𝐬𝐭𝐫𝐢𝐜𝐭? 𝐂𝐮 𝐩𝐥ă𝐜𝐞𝐫𝐞:
Adio excursii și tabere făcute pe răspunderea mea.
Adio „ieșiri de suflet”.
Adio ateliere, spectacole, zile de naștere, albume foto, concursuri și tot ce „nu scrie în programă”.
De azi înainte: programă, manual și caiet. Nimic în plus. Nimic pe suflet. Nimic uman.
💣 𝟓. 𝐏𝐫𝐨𝐩𝐮𝐧𝐞𝐫𝐞𝐚 𝐟𝐢𝐧𝐚𝐥ă:
Pentru acei părinți care ne „urăsc” atât de tare, care ne vor doar funcționali, care cred că suntem slugi cu vacanțe:
Hai să vă scutim de prezența noastră.
𝐃𝐞𝐦𝐢𝐬𝐢𝐨𝐧ă𝐦 î𝐧 𝐦𝐚𝐬ă. Ne deschidem școli private.
Cine vrea educație – să plăteascăăăăă!!!!!!!!!
➡️ 𝐕𝐫𝐞𝐚𝐮 𝐬ă 𝐩𝐨𝐭 𝐬𝐩𝐮𝐧𝐞: „𝐃𝐫𝐚𝐠ă 𝐩ă𝐫𝐢𝐧𝐭𝐞, 𝐟𝐚𝐜𝐭𝐮𝐫𝐚 𝐥𝐮𝐧𝐚𝐫ă 𝐞 𝟐𝟎𝟎𝟎 𝐝𝐞 𝐞𝐮𝐫𝐨. 𝐀𝐢 ș𝐢 𝐦𝐞𝐝𝐢𝐭𝐚ț𝐢𝐢, ș𝐢 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐞 𝐞𝐦𝐨ț𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥ă, ș𝐢 𝐚𝐟𝐭𝐞𝐫𝐬𝐜𝐡𝐨𝐨𝐥, ș𝐢 𝐝𝐫𝐮𝐦𝐞ț𝐢𝐢, ș𝐢 𝐣𝐨𝐜𝐮𝐫𝐢 𝐝𝐞 𝐝𝐞𝐳𝐯𝐨𝐥𝐭𝐚𝐫𝐞 𝐩𝐞𝐫𝐬𝐨𝐧𝐚𝐥ă. 𝐓𝐨𝐭𝐮𝐥 𝐢𝐧𝐜𝐥𝐮𝐬.”
𝐀ș𝐚-𝐢 𝐜ă 𝐝𝐞𝐣𝐚 𝐩𝐚𝐫𝐞 𝐦𝐚𝐢 „𝐝𝐞 𝐜𝐚𝐥𝐢𝐭𝐚𝐭𝐞”?
🎭 Viața bate planificarea, dar și răbdarea.
20/06/2025
16/06/2025
14/06/2025
12/06/2025
07/06/2025
05/06/2025
01/06/2025
25/05/2025
23/05/2025
23/05/2025
21/05/2025