01/03/2021
Când dăruim devenim mai buni?
Iar e "1 Martie", iar trebuie să dăm bani? Iar trebuie să dăm Mărțișoare? Hai că o facem și pe asta!
Asta a fost energia și motivația mea ani de zile. Pur și simplu nu vedeam "de ce" atâta bătaie de cap.
Mi se părea....
https://evocoaching.ro/2021/03/01/1-martie/
26/02/2021
Obișnuiam să judec foarte mult oamenii.
Obișnuiam să îi vad ca fiind răi, nepricepuți, și uneori chiar mai des decât mi-aș fi dori… inferiori mie…(pentru că mi-era frică de ei)
Din nefericire nu știam ce fac.
Ceea ce am început să observ totuși este faptul că starea mea de spirit era foarte …nașpa (termen tehnic 😉 ).
Tot timpul nemulțumit, veșnic afectat de cei din jurul meu de comportamentul lor și de felul lor de a fi. Aveam impresia că toți sunt impotriva mea și că ei complotează cu prima ocazie ca să îmi facă rău.
Cred că poți să îți imaginezi că nu eram cea mai plăcută persoană din lume dacă stăteai în preajma mea.
Eram foarte supărăcios și irittat de tot și toate.
Și lucrurile se înrătățeau constant.
Nu mai râdeam cu zilele, sau chiar săptămânile și relațiile mele, chiar și cu cei apropiați, părinți și frate , erau tensionate.
Mă simțeam singur, mă simțeam neînțeles dar mai simțeam că există un răspuns undeva care îmi scapă.
Așa că pe la 22 de ani ...
>>> Citește restul articolului pe
https://evocoaching.ro/2021/02/25/iertarea/
24/02/2021
Un gând pentru cei care și-ar dori o Relație mai frumoasă.
Am trecut prin cateva relatii la viața mea. nu multe, cateva.
Totuși dacă ar fi să observ un lucru pe care l-au avut in comun toate relatiile mele care s-au terminat este faptul ca:
Toate au inceput cu Apreciere Reciprocă și
toate sau terminat cu Critică Reciprocă.
Stăteam de vorba la un moment dat cu parintele Dan, asa îi place să i se spună, parintele protopop Dan Hognogi de la parohia Adormirea Maicii Domnului din Cluj Napoca.
Urma sa incepem o colaborare impreuna la scoala parohiala de vara pentru copii.
Din una in alta discutiile noastre au ajuns la inevitabilul subiect al Casatoriei.
Pentru că relațiile sunt un subiect foarte important pentru mine nu m-am putut abține și l-am întrebat: Care este Sfatul pe care îl dă cuplurilor casatorite care se află în momente grele de provocare.
Iar raspunsul lui a fost simplu și foarte eficient:
"Îi întreb cm se comportau unul cu altul la începutul relației
și le propun să înceapă să se comporte la fel."
Cred că acest răspuns subliniază foarte bine
De Ce relațiile se termină.
Nu este un motiv complicat, oamenii nu s-au schimbat, sunt aceiași, nu este vorba că nu a dus gunoiul, sau că nu a făcut mâncare
Ceea ce s-a schimbat în schimb este felul în care aceștia își vorbeau și se comportau unul cu altul.
Poate că înainte își spuneau mai des o vorbă bună
Poate că la început erau mai atenți și mai curiosi în momentul în care vorbeau
Poate că la început căutau mai multe motive să râdă
Poate ca la început Apreciau mai mult clipele ce le aveau la dispoziție în loc să se lase prinși de banalitatea telefonului sau televizorului.
Aprecierea verbală sau prin comportamente este un indicator asupra sanatatii oricărei relații.
Dacă a trecut o zi și nu ne-am arătat reciproc Aprecierea,
aceea este o zi în care am renunțat la idea de a avea o relație.
==== Dedicație ====
pentru toate cuplurile care își doresc o nouă șansă la o relație frumoasă și iubitoare.
p.s. bineințeles ca e mai ușor să renunți la critică și să Apreciezi în momentul în care îți place de tine și ai o Stare de BIne...
Doar de ce crezi că fac eu video-urile alea de dimineața de la 7???Numa' zic.... ;)