25/12/2025
Magia Crăciunului e despre magia lui “a fi împreună”, așa cm avem nevoie fiecare dintre noi. În tihnă, cu liniște, cu momente de bucurie, fără presiune.
“A fi împreună” poate fi diferit pentru unii dintre noi, atunci când cineva e bolnav sau nu mai este aici, în această formă. Atunci “împreună” se transformă în amintire și magia prinde alte formă, poate devine chiar invizibilă în anumite momente. Ce ne rămâne atunci este prezentul, un zâmbet de copil, o cafea caldă, o masă gustoasă, o carte bună, o plimbare afară, un film în pat.
Dau mai departe ce am auzit zilele trecute, “Când trecutul e încărcat cu suferință, când viitorul nu știm ce ne aduce, să rămânem cât mai mult în prezent.”
Zilele acestea să fie cu ce aveți nevoie, azi, acum, în prezent!
03/03/2025
Poze random cu flori din ultimele zile.
Spring, please come! I need a reset!
07/01/2025
Cheers to the holiday 😒☕️
Vacanță în care s-a bifat:
🤒 o bronșiolită
🤕 3 varicele
🤧 un crocobaur de viroză
Ideea e că unele au trecut, altele încă sunt cu noi. Dar am bifat și:
🥱 somn până la 9/10
🎅🏼 cadourile de la Moș
🧞♀️🧚🏻♀️ joacă cu sirene și dragoni
☕️ cafele cu oameni dragi
Suntem gata de un an nou, cu momente de “aici și acum”, pentru că imprevizibilul poate bate mereu la ușă.
31/12/2024
☕️ 2024 la o cafea ☕️
2024 a fost cu multă muncă, cu muncă academică, cu finaluri de proces și începuturi noi
2024 a fost cu părinți și copii în cabinet, cu multă joacă, cu râsete și cu lacrimi, cu reușite, cu acceptări
2024 a fost cu multe, foarte multe pe plan personal, cu întrebări care și-au găsit răspuns, cu altele care s-au conturat și au rămas să-și găsească răspuns în 2025
2024 a presupus multe ore de terapie în care am plâns, am râs, m-am zvârcolit de durere, mi-am identificat resursele. Procesul continuă
2024 mă lasă cu o agendă plină, cu semne de întrebare, dar și cu momente frumoase, cu oameni dragi
2024 in a glimpse ✨
24/12/2024
Sărbători despre “a fi” și mai puțin despre a cumpără
Sărbători despre “împreună”, chiar dacă împreună înseamnă doar doi sau trei sau patru
Sărbători despre “azi”, cu puțin de ieri și puțin de mâine
Sărbători fără “trebuie”, deși uneori acest trebuie poate veni cu iz de trecut și mese rotunde. Doar că în goana zilelor, putem sări peste ceea ce ar trebui să fie aceste zile.
Cu liniște, cu sănătate, cu pace în suflet, cu speranță, cu timp cu cei de care aveti nevoie!
De la E&O citire “Merry Christmas!”
05/10/2024
👩💼 Joi am ieșit din rutina zilnică de cabinet și am fost la .festival unde mi-am dorit tare mult să le aud pe și - cunoscându-le cărțile!
👩🏫 Am fost la fel de impresionată de și .vanessalapointe și, din păcate, am ratat ultima prezentare - dar recuperez notițele de la colegi.
🤍 Fiecare dintre ele este o sursă de inspirație, sunt resurse extraordinare. Iar tot discursul lor s-a redus la “conectare” - dincolo de toate perspectivele aduse: de la joc, la disciplină, parenting conștient, somn.
💙 Conectarea, relația, a fi și a simți sunt ceea ce ne trebuie și sunt lucruri pe care le pierdem ca societate, sunt ignorate, sunt la coada listei de to do, ceea ce e îngrijorător din perspectiva sănătății mintale.
🌼 Nu toți suntem păpădii, unii suntem orhidei - asta însemnând că suntem mai sensibili la mediu.
🌈 Hai să ne lăsăm copiii să se joace, să nu îi mai punem să muncească de la vârste mici (asta însemnând scris, citit, fise de la 3 ani)!
🙅♀️ Disciplina nu înseamnă pedeapsa, disciplina înseamnă a vedea un comportament, a simți ce produce în noi, a acționa din interior.
🎭 Azi ne creștem copiii după considerente culturale, pentru a fi în linie. Îi vrem așa cm nu suntem sau poate nu am fost niciodată!
🤱 Somnul copiiilor mici poate fi optimizat pentru ei și familiile lor, nu trained! Trainuirea produce efecte la nivel de creier pe termen lung și avem studii care ne arată impactul.
19/09/2024
Lansare de carte 📚
Pospartum. Un memoir al “hăului” în care te poate arunca venirea pe lume a unui copil. Nu doar pentru mame, ci și pentru tați.
Nu are legătura cu propria iubire pentru copil, nu înseamnă că-l iubești mai puțin - deși gândurile te pot duce într-acolo.
Depresia e reală, îi afectează pe toți din jurul părintelui și copilului și e nevoie să fie luată în serios!
Lansare pe 26 septembrie, ora 18 la Humanitas Cișmigiu 📖📚
11/09/2024
Reintrarea în ritm
🫤 Și luni și marți m-am trezit cu “Mie nu îmi place să mă trezesc noaptea!”, “Unde e vara?”, “Vreau vacanță!”, “Unde e cafeaua aia?”, “Ah, mie chiar nu îmi place să calc.”, “Pachetul de școală de făcut!!!”. Toate mi se perindau prin minte și păreau că nu se așează.
😐 Desigur, pe lângă toate aceste gânduri ale mele, existau și “miorlăieli” (și le-am pus între ghilimele pentru că sunt absolut normale) ale copiilor, care deși toata vacanța nu s-a trezit mai târziu de 8-8.30, acum când e de ajuns la ora fixă la grădi/școală, ar mai dormi 🫣
🤷🏻♀️ Ce se întâmplă, de fapt, e că noi toți (copii și adulți) trecem printr-un proces de reacomodare. Și dacă la începutul vacanței ne gândeam cm o să ne descurcăm în timpul verii, așa ne gândim și acum “Oare când o să fie mai ușor?”.
🏃♀️➡️ Primele săptămâni sunt dificile pentru toate părțile: copil - părinte - cadru didactic. Cu toții avem nevoie să ne simțim în siguranță, să avem încredere, să cunoaștem, să creăm sau recreăm rutine, să ne conectăm. Orice diadă are nevoie să învețe dansul relațional și să se lase să fie în această relație:
🤍 părintele să conțină emoțional și să ghideze copilul, ascultându-i / înțelegându-i nevoile din spatele comportamentului;
🤍 cadrul didactic să cunoască fiecare copil și fiecare părinte, să fie disponibil pentru relație și să stea în ea cu fiecare copil pe care îl are (și să acopere asta zilnic, câte 4-8 ore!)
🤍 copilul să primească tot ceea ce au adulții de oferit, să se lase purtat în aceste relații, să prindă încredere. Scepticismul de început față de cadrul didactic e normal, nimeni nu se “aruncă” într-o relație decât dacă este o sete imensă de hrană emoțională neprimită.
🌼 Fiți blânzi cu voi și dați-vă timp zilele și săptămânile acestea, până vă găsiți ritmul.