Psychodiabetyk

Psychodiabetyk

Udostępnij

🥑 Dietetyk kliniczny
🧠 Psychodietetyk to be
🥊 Diabetyk typ1

🔹 Psychologiczne aspekty życia z cukrzycą
🔹 Przyjazna dieta
🔹 Edukacja
🔹 Wsparcie

🔍 Stres przy cukrzycy – jak z nim wygrać? Wskazówki dla diabetyków - Blog Dietly 14/11/2020

Dziś obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ CUKRZYCY❣️
Z tej okazji popełniłam dla Dietly.pl artykuł zbierający w całość to o czym dotychczas pisałam, rzucając więcej światła na fizjologiczny aspekt roli stresu w cukrzycy. Może komuś z Was przyda się taka przypominajka. 🌞

Wszystkim cukrzykom w dniu rocznicy życzę dużo siły, zdrowia i spokoju 🥰

Zapraszam do lektury:
https://dietly.pl/blog/stres-przy-cukrzycy

🔍 Stres przy cukrzycy – jak z nim wygrać? Wskazówki dla diabetyków - Blog Dietly Diety specjalistyczne•11/14/2020Stres przy cukrzycy – jak z nim wygrać? Wskazówki dla diabetyków Cukrzyca jest chorobą, która dla osób nie mających z nią na co dzień bezpośredniego kontaktu, może wydawać się prosta w kontroli i zarządzaniu. Główne zalecenia terapeutyczne dotyczą...

20/10/2020

🛌Cukrzyca typu 1 nie jest “chorobą trzustki”, wpływa ona na funkcjonowanie całego organizmu. Żywienie, Stres, sen, ruch, samorealizacja, wsparcie, samoakceptacja itd, to wszystko mega istotne rzeczy, które składają się na ogólnie pojęty dobrobyt. Od nas słodziaków wymaga to jeszcze większej siły, motywacji i samozaparcia, biorąc pod uwagę, że jest to kwestia wręcz “być albo nie być” a nawet “żyć albo nie żyć”.

Dziś będzie o śnie. Nie wiem jak dla Was, dla mnie bycie niewyspanym jest gorsze niż bycie głodnym lub na hiperglikemii (no, może porównywalnie -bez kija nie podchodź). Nie umiem czytać ani pisać ze zrozumieniem, wypowiadam słowa, które nie mają zupełnie nic wspólnego z tym co mam na myśli, chce mi się płakać, jestem głęboko nieszczęśliwa - nie działam. Podczas snu organizm pracuje jak szalony aktualizując wszystkie systemy naszego ciała, abyśmy od rana byli produktywni, szczęśliwi i mieli siłę do tego całego “ogarniania cukrzycy” no i życia poza nią.

Dobry sen (7-9h) :

🔹zmniejsza insulinooporność tkanek na działanie insuliny

🔹obniża ciśnienie i spowalnia oddech i rytm serca

🔹odbudowuje zasoby energetyczne

🔹zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, Alzheimera i nowotworów

🔹reguluje trawienie

🔹zwiększa ogólną odporność organizmu

🔹reguluje testosteron : libido, przyrost masy mięśni, gęstość tkanki kostnej

🔹pobudza metabolizm

🔹poprawia pamięć, koncentrację i produktywność

🔹chroni przed wystąpieniem wielu zaburzeń psychicznych tj, nerwica, lęki i depresja

🔹oczyszcza krew z produktów przemiany materii

Spanie to nie lenistwo ani marnotrawstwo czasu. Kawa powinna być smakołykiem a nie substancją otwierającą oczy. Człowiek wyspany to człowiek o silnym ciele i umyśle. Nasza wola wraz z narastającym zmęczeniem jest słabsza. Pamiętajcie o tym kiedy po zdrowym śniadaniu i obiedzie, przyjdzie czas na kolację i poczujecie wielką chęć na wszystko co w ręce wpadnie. Nie tylko to jak się żywimy ma wpływ na nocne podjadanie. Niedosypianie jest równie niebezpiecznie w kontekście odchudzania jak jedzenie zbyt małej ilości kalorii czy głodzenie się. Jeśli chcesz zdrowo się rozwijać całe życie, musisz zdrowo spać całe życie.

Dobranoc🧡

13/10/2020

🙋Arteterapia to rodzaj psychoterapii, który pomaga pacjentom w odkryciu, rozpoznaniu oraz zrozumieniu swoich uczuć i emocji za pomocą procesu twórczego.

Każdy człowiek posiada pokłady kreatywności i twórczości. Czasem bywają nieużywane...🧐

Czas to zmienić!

Baw się, nie oceniaj. Maluj, tańcz, gotuj, śpiewaj, wbijaj gwoździe i wkręcaj śruby, rób zdjęcia i artystyczne makijaże, czytaj książki na głos wczuwając się w rolę narratora, koloruj mandale, pisz wiersze, twórz nowe żarty, stwórz insta o swojej pasji i dziel się nią z innymi...albo wymyślaj kolejne sposoby na bycie aktywnym i twórczym, bo mi nie wystarczy na to wszystko miejsca w tym poście. 😅

Często borykamy się z nieumiejętnością spojrzenia na swoje problemy i wyzwania z dystansem i szerszą perspektywą. Przez kiepską organizację pracy, odpoczynek budzi w nas poczucie winy, a więc ostatecznie NIE JEST efektywny. Nie mam na myśli leżenia przed TV z paczką chipsów i butelką piwka. Nie zrozumcie mnie źle, wszystko jest dla ludzi, raz na jakiś czas! Nie jest jednak OK, jeśli jest to nasz główny rodzaj wypoczynku.

Regenerujący odpoczynek ma charakter CZYNNY. Polega na odciążeniu tych zmysłów, które wykorzystujemy podczas wykonywania codziennych obowiązków i aktywowaniu tych obszarów, którym na co dzień nie poświęcamy zbytnio czasu.

🖌️Twórczość zwiększa:

🔹Fizyczny dobrostan - kwestia psychosomatyki. Człowiek odstresowany➡️bardziej zrelaksowany➡️wypoczęty➡️ wydajny/produktywny➡️ spełniony➡️szczęśliwy

🔹Umysłowy dobrostan - nasze zdolności do skupienia się i rozwiązywania problemów w każdej sferze życia będą na znacznie wyższym poziomie

🔹Emocjonalny dobrostan - podnosimy poczucie własnej wartości, odczuwamy różne pozytywne emocje jak np. duma, chęć samodoskonalenia, ulga, spokój, radość. Dajemy zdrowe ujście negatywnym emocjom takim jak frustracja, zdenerwowanie, złość, bezsilność, smutek, żal, rozgoryczenie

➡️Emocji często będących codziennością dla diabetyków i ich bliskich😬

Zacznijmy więc w wolnym czasie aktywizować swoją kreatywność. W efekcie będziemy zdrowsi i szczęśliwsi CODZIENNIE. A czy nie o to nam wszystkim chodzi..? 🤔

Ja na przykład lubię robić te instagrafiki.

A Wy co tworzycie? 🌞

11/10/2020

Trening uważności (mindfulness)🧠

Moim zdaniem najprostszy w wykonaniu i najtrudniejszy w opanowaniu. Nie jest to jednak relaksacja, to ważne. To trochę jak powrót do wczesnego dzieciństwa, kiedy to całym sobą, ze zdziwieniem uczymy się świata.🐣

Wbrew temu co może nam się wydawać, bycie całkowicie skupionym na jednym obiekcie, konkretnym wrażeniu a przede wszystkim na byciu “tu i teraz”, jest mega wymagającym zadaniem. Każdego dnia jesteśmy rozpraszani przez ogromną ilość informacji. Jeśli nie zadbamy o mały reset dla naszych przebodźcowanych mózgów, nasze organizmy siłą rzeczy będą zmęczone, a psychiki coraz słabsze.😞

Dbamy o odporność organizmu zdrową dietą i ćwiczeniami. Nie zapominajmy więc o odporności psychicznej, ją też należy wzmacniać.

Trening uważności polega na skupieniu pełnej uwagi na wybranym fragmencie rzeczywistości. Chodzi w nim o zaangażowanie się w to, co dzieje się w danym momencie i miejscu, “resetując” podświadome, ciągłe martwienie się o przyszłość lub rozpamiętywanie przeszłości.

Do treningu nie potrzebujemy żadnego sprzętu czy konkretnych warunków. W każdym momencie możemy “coś” zauważyć i zatrzymać się przy tym na chwilę. Sesja może trwać równie dobrze pół godziny co trzy minuty. Tym “czymś” może być cokolwiek, o ile znajduje się to w Twoim otoczeniu. Wybierz co chcesz i pomyśl o tym na różne sposoby. Jeśli to możliwe, zaangażuj wszystkie zmysły. Spójrz przed siebie, widzisz jakiś kubek? Słyszysz szum chwiejących się na wietrze drzew? A może nadepnąłeś właśnie na kasztana? Użyjmy go jako przykładu. Podnieś go, zauważ jak lśni, poczuj jego fakturę, kształt, wagę. Powąchaj go i mocno ściśnij w dłoni, podrzuć do góry i złap, albo nie łap, ale zauważ jak upada, odbija się od ziemi i turla po niej. 🧐

Po drodze może pojawić się wiele różnych myśli, to normalne. Postaraj się wtedy powrócić do skupienia na kasztanie, lub innym “cosiu”, na którym pierwotnie się koncentrowałeś.

Dziś więc spróbujmy skupić się na miłym, niedzielnym wieczorze. 🤗🧡

06/10/2020

Często piszę ODDYCHAJCIE .
Zatem dzisiaj o tym JAK oddychać.🧐

Istnieją dwa główne tory oddechowe: piersiowy 👎 i brzuszny 👍
Nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniego poziomu dwutlenku węgla w pęcherzykach płucnych i tlenu we krwi. Większość z nas nie potrafi prawidłowo oddychać, przez co chodzimy “jak za mgłą”. Ciężej nam się pracuje, myśli, tworzy...ogólnie - żyje. Czas to zmienić!

Jeśli nie aktywujemy przepony, nadmiernie aktywujemy mięśnie okolicy piersiowej, obręczy barkowej i szyi. To skutkuje przede wszystkim bólami głowy, spiętą szyją, bolącym karkiem i barkami. Kiedy jesteśmy zestresowani, zaczynamy oddychać torem “piersiowym do kwadratu”. Często zbyt szybko, zbyt płytko, nadmiernie i za długo wstrzymując powietrze w płucach. W efekcie tracimy za dużo CO2, zaś O2 nie ma możliwości w pełni przenikać z krwi do tkanek, co skutkuje niedotlenieniem organizmu. Taki stan wpływa na nadmierne pobudzenie układu nerwowego, przyczyniając się do odczuwania ciągłego napięcia, drażliwości, bezsenności, lęków, strachu, stresu i bezsilności. Ponadto zbyt małe ruchy przepony negatywnie wpływają na procesy trawienne, przyczyniając się do powstania refluksu, wzdęć czy IBS.

Oddech torem brzusznym opiera się na prawidłowej i silnej pracy przepony. Jest głębszy, dzięki dużej pojemności jamy brzusznej. Dodatkowo zmniejsza napięcia powstałe w narządach trzewnych i wzmacnia mięśnie dna miednicy. Więcej tlenu przy oddechu przeponowym = lepsze dotlenienie i odżywienie komórek całego ciała. Niedostateczne natlenienie krwi prowadzi do zmian (i w efekcie chorób) w układzie krążenia - jakże ważnym dla nas, cukrzyków.

Jak więc zacząć oddychać przeponowo? Oto proste ćwiczenie:

🔹Zrelaksuj mięśnie brzucha
🔹Ułóż jedną rękę na klatce piersiowej a drugą na brzuchu i spróbuj wziąć oddech tak, aby ręka na brzuchu podniosła się pierwsza. Możesz również położyć książkę (lub kilka, challenge accepted) i spróbować unieść ją ku górze dzięki powietrzu wypełniającemu brzuch
🔹Z wydechem spuść powietrze z brzucha, niech pępek delikatnie zapada się w kierunku kręgosłupa.

🧘 Miłego wieczoru 🧡

05/10/2020

👨‍⚕️Dr. Johannes Schultz zauważył, że osoby praktykujące jogę i medytację doświadczają pozytywnych odczuć ciepła i ciężkości ciała, dzięki czemu znajdują się w stanie relaksu. Stworzył trening autogenny. Dzięki niemu pacjenci cierpiący z powodu stresu i lęków, już od pierwszych ćwiczeń czuli się dużo lepiej. Przede wszystkim znów odczuwali spokój i bezpieczeństwo, co w terapii psychologicznej i psychiatrycznej jest szczególnie istotne.

Działa on poprzez wzbudzanie uczucia ciepła i ciężkości w różnych częściach ciała, za pomocą stwierdzeń opisujących ten stan. Rozluźnienie wpływa na autonomiczny układ nerwowy, który w odpowiedzi wysyła do ciała sygnały indukujące głębsze rozluźnienie i relaks.

A więc :

🔹Najlepiej przed pójściem spać, po usunięciu rozpraszaczy tj. TV, telefon, radio itp. - ułóż się wygodnie, przymknij oczy i weź kilka głębokich oddechów (80% możliwości, nie 120%)

🔹Powiedz do siebie, lub wyraźnie pomyśl 1 RAZ: "Jestem całkowicie spokojny"

🔹Teraz 6 RAZY powiedz/wyraźnie pomyśl: "Moje ręce są bardzo ciężkie"

🔹Następnie robimy to samo, tym razem koncentrując się na nogach, powtarzając wcześniej zdanie o byciu całkowicie spokojnym

🔹Kolejnym krokiem jest koncentracja na uczuciu ciepła. Mówimy wiec: "Moje (kolejno: ręce/nogi/brzuch/czoło*) są przyjemnie ciepłe", to również powtarzamy (6 RAZY), dla każdej wypisanej w tym punkcie części ciała, poprzedzając każdą z nich zdaniem o byciu całkowicie spokojnym (1 RAZ)

*w przypadku czoła zamieniamy przyjemnie ciepłe na przyjemnie chłodne

🔹W kolejnym kroku mówimy/myślimy (6 RAZY) najpierw o sercu, następnie o oddechu: "Moje serce bije spokojnie i miarowo/ mój oddech jest spokojny i miarowy”, nie inaczej niż wcześniej, najpierw zaznaczając jak bardzo spokojni jesteśmy (1 RAZ)

🔹Na koniec najlepiej zaśnij, noc będzie spokojna a szansa na wypoczęcie będzie większa. Jeśli jednak po treningu wstajesz, daj sobie chwilę - nie rób tego za szybko. Przez moment jeszcze poleż, pooddychaj i delikatnie otwórz oczy. Dopiero po tym podnieś się z pozycji leżącej (najlepiej obracając się na bok), do pozycji siedzącej, a następnie wstań.

PS
Pamiętajmy, że to co do siebie mówimy i o czym myślimy, ma ogromny wpływ na to jak się czujemy i jak funkcjonujemy na co dzień. Bądźmy więc dla siebie dobrzy i serdeczni❣️🤗

Dobranoc🌖

02/10/2020

Jest to metoda relaksacji wykorzystywana w terapii wielu schorzeń psychosomatycznych, jak na przykład nerwica i stany lękowe.

Ważne, aby koncentrować pełną uwagę na tych częściach ciała, które są w danym momencie napinane i rozluźniane.
Pomaga to rozpoznawać i regulować niepotrzebne napięcia mięśni w zwyczajnych, codziennych sytuacjach.

To naprawdę proste i przyjemne!

Zaczynamy? A więc:

🔹Skoncentruj uwagę na prawej stopie. Poczuj ją. Następnie napnij mięśnie palców zawijając je do dołu i policz do 10.
🔹Spokojnie rozluźnij mięśnie stopy. Poczuj jak znika z niej napięcie.
🔹Zostań chwilę w stanie relaksu. Weź głęboki oddech (przez nos), powoli wypuść powietrze (nosem lub ustami).
🔹A teraz przenieś całą swoją uwagę na lewą stopę…itd. 🤗

Powtórz te czynności dla lewej stopy, a następnie dla każdej kolejnej partii mięśni.

✨Kolejne grupy mięśniowe

1. Stopy
2. Łydki
3. Uda
4. Podbrzusze
8. Pośladki
9. Brzuch
10. Klatka piersiowa
11. Plecy
12. Bicepsy
13. Ramiona (unieś ramiona do góry, policz do 10, powoli je opuść)
17. Szyja (przechyl głowę mocno do tyłu, policz do 10, powoli opuść głowę na klatkę piersiową)
18. Szczęka (mocno zaciśnij zęby, policz do 10, powoli rozluźnij mięśnie szczęki)
19. Język (przyciśnij język mocno do podniebienia, policz do 10, rozluźnij język)
20. Oczy (zaciśnij mocno mięśnie wokół oczu, policz do 10, rozluźnij mięśnie)

🌞 Na koniec spokojnie chwilkę poleż, poodychaj (staraj się oddychać przeponowo).

Możesz być z siebie dumny - właśnie zrobiłeś dla swojego zdrowia i samopoczucia piękną rzecz!
Znajdźcie dla siebie w ten weekend chwilkę na relaks i odpoczynek...🧘

Buziaki! 🧡

02/10/2020

Dzień dobry! 🌞

Przedstawiam Wam "składowe relaksu".
Po kolei omówimy każdą z nich. Dzisiaj dowiemy się więcej na temat treningu Jacobsona.

Stay tuned! 🙋🧡

01/10/2020

Reakcją odwrotną do stresu jest relaksacja, czyli stan, w którym organizm jest spokojny, rozluźniony, a wszelkie reakcje stresowe są zatrzymane.
Oczywiście jeśli ten stan osiągamy i utrzymujemy w rozsądny sposób...😎🛀

28/09/2020

Dobry wieczór kochani 🤗

Zacznę od czegoś co uważam za absolutną podstawę. Nie tylko w cukrzycy ale ogólnie w życiu. 🧐

Mianowicie STRES i jego wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie.

Stres jest niezbędny dla naszego przetrwania. Potrafi nas mobilizować, pobudzać do działania, wyostrzać zmysły. W sytuacjach zagrożenia wydziela szereg hormonów, wzmacnia bicie serca, podnosi ciśnienie krwi, przyspiesza oddech. Jest to genialny mechanizm ratujący życie w sytuacji jego zagrożenia, wykształcony u ludzi tysiące lat temu, aby zwiększyć nasze szanse w ucieczce przed niedźwiedziem, albo w walce z wrogiem chcącym skrzywdzić nasze potomstwo. 🤼

Niestety w obecnych czasach te wszystkie reakcje pojawiają się zbyt często, niekiedy nawet przewlekle, a to już jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Wszystkich stresorów nie sposób wymienić w jednym poście... Stałeś kiedyś w korku w drodze do pracy? Czy znasz to uczucie zalewającej całe ciało irytacji i wkurzenia na tych wszystkich ludzi, którzy tak jak Ty postanowili wyjść z domu na ostatnią chwilę? A no właśnie, to co się z nami dzieje w takich sytuacjach wyrządza nam dużą krzywdę, wyprowadzając nas z równowagi, niekiedy psując cały dzień. I po co to komu? A jednak, łatwiej powiedzieć - trudniej zrobić. Żyjemy w czasach pośpiechu, gdzie im więcej obowiązków = sukces, choroba = słabość, długi odpoczynek = lenistwo, a fakt, że ktoś się czymś mocno stresuje i pracuje po godzinach to oznaka, że “jemu to naprawdę zależy”. 🤔

Patrząc z perspektywy cukrzycy dochodzi pewien problem. Stres bardzo wpływa na poziomy glukozy we krwi. Cukrzyca - jej specyfika, obciążenia fizyczne i psychiczne są same w sobie stresorami, z którymi musimy mierzyć się każdego dnia. Diabetykom nie umiejącym odpowiednio reagować na stresory - cukier szaleje. Możesz jeść idealnie wyliczone porcje i dbać o dawki insuliny, ale jeśli często chodzisz zestresowany to wyrównanie glikemii nie będzie możliwe. W odpowiedzi na silny stres, zwiększeniu ulegają stężenia hormonów kontrregulujących (katecholamin, glukagonu, kortyzolu i hormonu wzrostu). To w połączeniu z niedoborem insuliny prowadzi do kwasicy ketonowej. Jest to bardzo niebezpieczny stan, w którym zaburzeniom ulegają: gospodarka węglowodanowa, tłuszczowa, białkowa, wodno-elektrolitowa oraz kwasowo-zasadowa.

Czasami jesteśmy w stanie przewidzieć, że danego dnia będziemy się stresować (mając ważny egzamin, występ, konfrontację itp). Wtedy koniecznie należy pamiętać aby zaplanować większe dawki insuliny. Często bywa jednak, że coś (lub ktoś) wytrąci nas z równowagi w trakcie jednego mrugnięcia, i jeśli wtedy nie będziemy potrafili opanować nerwów, całe nasze wysiłki dietetyczne pójdą na marne...Możemy równie dobrze zjeść pączka bez podawania insuliny. 🥴🤤

Pamiętam jak kiedyś na wizycie u diabetologa czułam się bezsilna, było mi wstyd, bo hemoglobina glikowana była gorzej niż zła. Powiedziałam Pani doktor, już płacząc, że nie daję sama rady tego ogarnąć, że się staram a i tak wyniki są złe a ja czuję się beznadziejnie. Powiedziała wtedy “kochanie, cukry szaleją głównie przez błędy dietetyczne i stres. Nie stresuj się i będzie dobrze”.😑 To było dawno temu, ale pamiętam jak idiotycznie czułam się wychodząc z gabinetu. Co to za rada “weź się nie stresuj”... Ok, ale jak? Czy jest jakiś magiczny guzik, który należy wcisnąć i po kłopocie? Sporo czasu zajęło mi zrozumienie, że to proces, że tego się człowiek musi nauczyć. Krok po kroku poukładać sobie wszystko w głowie z pomocą odpowiednich narzędzi. Dzięki umiejętności zapanowania nad emocjami i świadomym reagowaniu na stresory, będziemy czuć się bardziej sprawczy, zyskując siłę i moc do kontrolowania pozostałych aspektów niezbędnych do ogarnięcia cukrzycy: insulinoterapii, diety i aktywności fizycznej. I tak, można sobie to wypracować i to kosztem jedynie czasu i własnych chęci! Sama tego jeszcze w pełni nie opanowałam, oj nie...😅

System nie jest idealny, a sami lekarze diabetolodzy niekiedy nie zdają sobie sprawy z wyzwań jakie niesie za sobą cukrzyca oraz ogromnym znaczeniu czynników psychologicznych w terapii słodziaków. Spróbujmy więc zadbać również o tę sferę naszego życia, ponieważ jest ona bardziej istotna niż mogłoby się wydawać.

W kolejnym wpisie przedstawię Wam kilka sposobów na walkę ze stresem w trudnych i nagłych sytuacjach. 🌞

Dziękuję za uwagę i spokojnego wieczoru życzę ❣️

24/09/2020

Cześć! 👋

Wyobraź sobie, że do Twoich drzwi puka nieproszony gość. Bez ogródek grzecznie informuje, że od dzisiaj zostanie z Tobą już NA ZAWSZE. Nie masz wyjścia, już postanowione. Może i nie Twoja decyzja, ale Twój Interes. Ach, no i najważniejsze - od teraz to on będzie epicentrum Twojego wszechświata. Nie obchodzi go Twój życiowy rytm ani plany. Pod groźbą utraty zdrowia i życia MUSISZ kontrolować poziomy cukru we krwi, idealnie dostosowywać dawki insuliny do każdego posiłku, wysiłku, snu, humorów, stresorów...itd. Jak się nie ogarniesz to będzie Cię straszyć tragicznymi powikłaniami i sprawi, że będziesz się czuć źle, czasami bardzo źle. Fizycznie i psychicznie.

Brzmi jak wstrętny typ, prawda? Niestety życie z typkiem zwanym cukrzycą jest obecnie rzeczywistością milionów ludzi na całym świecie.

Choruję na cukrzycę typu I od 19 lat.
Moja droga jest długa i wyboista - jak każdego kto należy do gangu słodziaków.

Dzięki medycynie MOŻNA z nią bardzo dobrze żyć. Można, ale nie trzeba. Można ją również wypierać, ignorować, buntować się przeciwko niej i nie ma w tym nic dziwnego. Większość z nas tego doświadcza. To w zupełności NORMALNE. Nie jest to jednak ZDROWE.


Negatywne emocje i destrukcyjne zachowania związane z cukrzycą mają wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na relacje z otoczeniem i najbliższymi nam ludźmi. Żeby ogarnąć tę chorobę potrzebujemy zrozumieć jej mechanizmy i wpływy na nasze zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne.

Psychologiczne aspekty życia z tą chorobą są super ważne i niezbędne do nawiązania zdrowej relacji ze samym sobą, jedzeniem i otoczeniem, a co za tym idzie do utrzymania długotrwałej motywacji potrzebnej do prawidłowego prowadzenia cukrzycy.

Na tym profilu będę dzielić się z Wami rzetelną wiedzą i własnym doświadczeniem z zakresu dietetyki, psychodietetyki, psychologii i diabetologii.

Z całego serca pragnę pomóc Wam żyć pełnią życia, z cukrzycą za pan brat. Jeśli jesteś diabetykiem lub masz wśród swoich bliskich czy znajomych osobę chorą na cukrzycę, polecam obserwować ten profil. Mam nadzieję, że to co tu udostępnię pomoże Ci zrozumieć złożoność tej choroby i potrzeb słodziaków.

Jestem pewna, że razem będzie nam raźniej ogarnąć tego typka. 🤗

Miłego czwartku ❣️

Chcesz aby twoja szkoła była na górze listy Szkoła w Wroclaw?

Kliknij tutaj, aby odebrać Sponsorowane Ogłoszenie.

Lokalizacja

Adres

Wroclaw