24/04/2023
Drogie, Drodzy,
Permanente Sąsiedztwo wyemigrowało na pół roku, stąd również cisza w działaniu i na mediach społecznościowych.
Po zimowym śnie razem z intensywnym budzeniem się natury do życia, rodzą się pomysły na kolejne spotkania.
Jakie tematy spotkań by Was interesowały? Rolnictwo miejskie? Nasiona? Grzyby? Zgłębienie praktyki lub teorii permakultury? Wpólne, edukacyjne spacery po łąkach? A może skupienie się na aspekcie społecznym, rozwoju organizacji i działania w obrębie tematyki rolnictwa miejskiego? Dajcie znać! 🐝🌱🥕
fot. Marcin Dominiak
14/07/2022
Dziękujemy ogromnie Grupa z Pasją! Współpraca z Wami to czysta przyjemność 🌱☀️🦋
Już knujemy kolejne akcje 👀🐝
12/07/2022
Ostatnim warsztem z cyklu „Czy miasto może dawać plony?” był warsztat poświęcony ogródkom społecznym. 🐝
Zastanawialiśmy się jakie są siły, szanse, słabości i zagrożenia przy zakładaniu takich ogródków. Mimo, że zagrożenia i słabości również się pojawiają, to siły i szanse swoją mocą znacznie namawiają do wspólnego tworzenia ogródków.🦋
Poza tym, permakultura mówi, że problem niesie za sobą zawsze rozwiązanie, więc permakulturowcy i permakulturowczynie się ich nie boją. 🐌
Naładowani jesteśmy więc energią i chęcią tworzenia takich wspólnych, zielonych, jadło-dajnych miejsc 🥬
Nie zabrakło również elementu praktycznego! Założyliśmy dwie podwyższone grządki na ogródku w Rewir Twórczy - Centrum Aktywności Lokalnej i posadziliśmy w nich różne fasole 🌱 (dzięki Bruno za skrzynie, ziemię, kompost i gnojówkę z pokrzywy, dziękujemy Rewirowi za miejsce na ogródku)
Warsztaty poprowadził Bruno Leśne Zachariasiewicz, dziękujemy za ten ogrom wiedzy i inspiracji z opowieści o tworzeniu swoich własnych ogródków społecznych. Bruno działa również przy Ołbiński Ogród Otwarty oraz fundacji Plastformers, polecamy śledzić!
Dziękujemy Eko Tytka za zapełnienie po raz kolejny naszych brzuszków!
Dziękujemy Grupa z Pasją za po raz kolejny udostępnienie nam miejsca na warsztaty!
❤️
Jako, że był to ostatni warsztat, po którym nastąpiło jeszcze integracyjne spotkanie kończące cykl, możecie jeszcze spodziewać się posta podsumowującego!
Oraz wypatrywać kolejnych akcji Permanentnego Sąsiedztwa 👀
Warsztaty odbyły się w ramach Mikrogranty, Wrocławski Instytut Kultury.
Fot. Hanna Maria Mokijewska i Marcin Dominiak
☀️
26/06/2022
Dziś o 18:00 spotykamy się w OpatoVice Beach Bar na podsumowaniu cyklu warsztatów „Czy miasto może dawać plony?”
Będzie to luźne spotkanie nastawione na lepsze poznanie się, wymienienie się doświadczeniami ogrodowymi i permakulturowymi oraz porozmawianie o tym, jakie mamy plany ogródkowe i permakulturowe na przyszłość! 🪲🌱 być może niektóre z nich zamienią się w społeczne ogródki, kooperatywy lub sąsiedzkie wymiany plonami?
Zapraszamy również tych, którzy nie uczestniczyli w żadnym z warsztatów, a chcą poznać ludzi o podobnej zajawce! 🦎🌾☀️
25/06/2022
Zwolniło się kilka miejsc na dzisiejsze warsztaty "Jak ugryźć społeczne ogrodnictwo?" Jeśli ma ktoś ochotę na spontaniczną naukę i spędzenie wspólnie sobotniego popołudnia, to zapraszamy do Rewiru Twórczego (ul. Swojczycka 118) na godzinę 14:00! 🐛🌿🌻
23/06/2022
Za nami warsztaty o dzikich roślinach jadalnych!
W zaledwie cztery godziny poznaliśmy około 40 gatunków jadalnych, a w dodatku często smacznych i zdrowych roślin, które możemy znaleźć na zielonych terenach Wrocławia! ✨🌱 Szukaliśmy w okolicach Wyspy Opatowickiej. Jesteśmy pełni inspiracji, by włączyć dzikie rośliny i tak zwane „chwasty” do naszej codziennej diety. Już suszymy pierwsze zbiory 👀
Dziękujemy Maćkowi za tak wyczerpujące i inspirujące warsztaty! Bio.różno
A za dwa dni już nasze ostatnie warsztaty w cyklu „Czy miasto może dawać plony?” Tym razem zastanowimy się jak ugryźć społeczne ogrodnictwo? I takiego ogrodnictwa będziemy mieli również okazję doświadczyć! Miejsc już nie ma, ale zapraszam do zapisów na listę rezerwową, gdyż zawsze zwalnia się kilka miejsc. Warsztaty odbędą się w Rewir Twórczy - Centrum Aktywności Lokalnej!
Nie możemy się doczekać! 🐛
Cykl organizowany jest w ramach 28. Edycji Mikrogranty, Wrocławski Instytut Kultury.
Fot. Hanna Mokijewska i Marcin Dominiak
10/06/2022
Zwolniły się dwa miejsca na jutrzejsze warsztaty o dzikich roślinach jadalnych, zapraszamy! 👀 🌱 Zapowiada się piękna pogoda ☀️
06/06/2022
Wszystkie miejsca na drugi warsztat/spacer o dzikich roślinach jadalnych z cyklu "Czy miasto może dawać plony?" już się rozeszły! Od teraz wszyscy chętni zapisywani są na listę rezerwową 🦥
01/06/2022
W sobotę spotkaliśmy się na pierwszych warsztatach z cyklu "Czy miasto może dawać plony?" 🌱
Od tamtego czasu pojawia mi się w głowie masa pomysłów, jak mogę zagospodarować swoją przestrzeń na balkonie, żeby mieć więcej pysznych i zdrowych plonów oraz choć trochę przyczynić się do rozwoju bioróżnorodności w mieście. 🐛 🐝 🦋
Nauczyliśmy się jak hodować wiszące pomidory, jak skonstruować hydroponiczną farmę okienną i kompost, jak oczyścić wodę i sprytnie wykorzystać mini przestrzenie i energię ciśnienia oraz słońca. Wszystko dzięki ogromnej wiedzy Łukasz Nowacki, dziękujemy bardzo za te wyczerpujące warsztaty! ☀️
W przerwie nasze brzuszki wypełnił pyszny poczęstunek od Eko Tytka!
A warsztaty odbyły się w naszym niezastąpionym Rewir Twórczy - Centrum Aktywności Lokalnej prowadzonym przez Grupa z Pasją!
Dziękujemy bardzo!
Dziękuję również wszystkim uczestnikom za udział, pytania i obecność
25/05/2022
Wszystkie miejsca na pierwsze, sobotnie warsztaty permakultury na balkonie i małych przestrzeniach już się rozeszły! 🐜 Od teraz chętni wpisywani są na listę rezerwową 🐢