Permanentne Sąsiedztwo

Permanentne Sąsiedztwo

Udostępnij

Sąsiedzkie, wspólne działanie na rzecz rolnictwa miejskiego, permakultury i kreatywności w mieście. In the spirit of permaculture.

ENGLISH

Permanent Neighborhood is a project based on collective social action for urban agriculture, food sovereignty, biodiversity, environmental education and creativity in the city.

24/04/2023

Drogie, Drodzy,
Permanente Sąsiedztwo wyemigrowało na pół roku, stąd również cisza w działaniu i na mediach społecznościowych.
Po zimowym śnie razem z intensywnym budzeniem się natury do życia, rodzą się pomysły na kolejne spotkania.
Jakie tematy spotkań by Was interesowały? Rolnictwo miejskie? Nasiona? Grzyby? Zgłębienie praktyki lub teorii permakultury? Wpólne, edukacyjne spacery po łąkach? A może skupienie się na aspekcie społecznym, rozwoju organizacji i działania w obrębie tematyki rolnictwa miejskiego? Dajcie znać! 🐝🌱🥕

fot. Marcin Dominiak

Photos from Grupa z Pasją's post 14/07/2022

Dziękujemy ogromnie Grupa z Pasją! Współpraca z Wami to czysta przyjemność 🌱☀️🦋

Już knujemy kolejne akcje 👀🐝

Photos from Permanentne Sąsiedztwo's post 12/07/2022

Ostatnim warsztem z cyklu „Czy miasto może dawać plony?” był warsztat poświęcony ogródkom społecznym. 🐝

Zastanawialiśmy się jakie są siły, szanse, słabości i zagrożenia przy zakładaniu takich ogródków. Mimo, że zagrożenia i słabości również się pojawiają, to siły i szanse swoją mocą znacznie namawiają do wspólnego tworzenia ogródków.🦋

Poza tym, permakultura mówi, że problem niesie za sobą zawsze rozwiązanie, więc permakulturowcy i permakulturowczynie się ich nie boją. 🐌

Naładowani jesteśmy więc energią i chęcią tworzenia takich wspólnych, zielonych, jadło-dajnych miejsc 🥬

Nie zabrakło również elementu praktycznego! Założyliśmy dwie podwyższone grządki na ogródku w Rewir Twórczy - Centrum Aktywności Lokalnej i posadziliśmy w nich różne fasole 🌱 (dzięki Bruno za skrzynie, ziemię, kompost i gnojówkę z pokrzywy, dziękujemy Rewirowi za miejsce na ogródku)

Warsztaty poprowadził Bruno Leśne Zachariasiewicz, dziękujemy za ten ogrom wiedzy i inspiracji z opowieści o tworzeniu swoich własnych ogródków społecznych. Bruno działa również przy Ołbiński Ogród Otwarty oraz fundacji Plastformers, polecamy śledzić!

Dziękujemy Eko Tytka za zapełnienie po raz kolejny naszych brzuszków!
Dziękujemy Grupa z Pasją za po raz kolejny udostępnienie nam miejsca na warsztaty!
❤️

Jako, że był to ostatni warsztat, po którym nastąpiło jeszcze integracyjne spotkanie kończące cykl, możecie jeszcze spodziewać się posta podsumowującego!

Oraz wypatrywać kolejnych akcji Permanentnego Sąsiedztwa 👀

Warsztaty odbyły się w ramach Mikrogranty, Wrocławski Instytut Kultury.

Fot. Hanna Maria Mokijewska i Marcin Dominiak

☀️

26/06/2022

Dziś o 18:00 spotykamy się w OpatoVice Beach Bar na podsumowaniu cyklu warsztatów „Czy miasto może dawać plony?”
Będzie to luźne spotkanie nastawione na lepsze poznanie się, wymienienie się doświadczeniami ogrodowymi i permakulturowymi oraz porozmawianie o tym, jakie mamy plany ogródkowe i permakulturowe na przyszłość! 🪲🌱 być może niektóre z nich zamienią się w społeczne ogródki, kooperatywy lub sąsiedzkie wymiany plonami?
Zapraszamy również tych, którzy nie uczestniczyli w żadnym z warsztatów, a chcą poznać ludzi o podobnej zajawce! 🦎🌾☀️

25/06/2022

Zwolniło się kilka miejsc na dzisiejsze warsztaty "Jak ugryźć społeczne ogrodnictwo?" Jeśli ma ktoś ochotę na spontaniczną naukę i spędzenie wspólnie sobotniego popołudnia, to zapraszamy do Rewiru Twórczego (ul. Swojczycka 118) na godzinę 14:00! 🐛🌿🌻

Photos from Permanentne Sąsiedztwo's post 23/06/2022

Za nami warsztaty o dzikich roślinach jadalnych!

W zaledwie cztery godziny poznaliśmy około 40 gatunków jadalnych, a w dodatku często smacznych i zdrowych roślin, które możemy znaleźć na zielonych terenach Wrocławia! ✨🌱 Szukaliśmy w okolicach Wyspy Opatowickiej. Jesteśmy pełni inspiracji, by włączyć dzikie rośliny i tak zwane „chwasty” do naszej codziennej diety. Już suszymy pierwsze zbiory 👀
Dziękujemy Maćkowi za tak wyczerpujące i inspirujące warsztaty! Bio.różno

A za dwa dni już nasze ostatnie warsztaty w cyklu „Czy miasto może dawać plony?” Tym razem zastanowimy się jak ugryźć społeczne ogrodnictwo? I takiego ogrodnictwa będziemy mieli również okazję doświadczyć! Miejsc już nie ma, ale zapraszam do zapisów na listę rezerwową, gdyż zawsze zwalnia się kilka miejsc. Warsztaty odbędą się w Rewir Twórczy - Centrum Aktywności Lokalnej!

Nie możemy się doczekać! 🐛

Cykl organizowany jest w ramach 28. Edycji Mikrogranty, Wrocławski Instytut Kultury.

Fot. Hanna Mokijewska i Marcin Dominiak

10/06/2022

Zwolniły się dwa miejsca na jutrzejsze warsztaty o dzikich roślinach jadalnych, zapraszamy! 👀 🌱 Zapowiada się piękna pogoda ☀️

06/06/2022

Wszystkie miejsca na drugi warsztat/spacer o dzikich roślinach jadalnych z cyklu "Czy miasto może dawać plony?" już się rozeszły! Od teraz wszyscy chętni zapisywani są na listę rezerwową 🦥

04/06/2022

Mniszek pospolity już przekwitł, ale na wrocławskich polach i w lasach znajduje się jeszcze masa niedocenionych roślin, które warto zajadać, ponieważ dostarczają wielu zdrowych substancji do naszego organizmu. 🌼

Już za tydzień drugie warsztaty z cyklu "Czy miasto może dawać plony?" Tym razem będzie to "Dzika kuchnia. Spacer w poszukiwaniu roślin jadalnych." 🌱 Zostały ostatnie 3 miejsca!

Zapisy: www.bit.ly/permanentne-sasiedztwo

"Wielu ludzi na świecie uważa, że rośliny, które potocznie nazywamy „chwastami” nie mają nam nic do zaoferowania (oprócz bólu pleców spowodowanego uporczywym pieleniem naszego ogródka). Jednakże w rzeczywistości jest całkowicie inaczej. Wiele roślin, które często traktujemy jak sól w oku z powodzeniem mogą być wykorzystywane w kuchni lub są oficjalnie używane w ziołolecznictwie.
Oczywiście, aby korzystać z dobroci naszych łąk i robić to w bezpieczny sposób oraz z poszanowaniem dla matki ziemi musimy być odpowiednio przeszkoleni. Z tego powodu mamy przyjemność zaprosić Was na warsztaty z tematyki dzikiej kuchni oraz ziołolecznictwa, które odbędą się na wałach Nadodrzańskich w okolicach wyspy Opatowickiej.

Warsztaty będą podzielone są na dwie części:
Teoretyczna - opiera się na omówieniu zagadnień z zakresu: BHP zbiorów, metody ekologicznego zbioru, metody suszenia, metody przetwarzania, rozpoznawanie roślin, sporządzanie przetworów.
Praktyczna – wspólnie ruszamy w teren, gdzie zaprezentowane zostaną rośliny w swoim naturalnym środowisku."

Maciej Makoś tak opisał warsztaty, które dla nas poprowadzi. Jest edukatorem przyrodniczym, biologiem, botanikiem, zielarzem. Podczas swoich warsztatów edukuje ludzi na bliskie jego sercu tematy tj.: zbieranie/ przetwarzanie ziół oraz jadalnych dzikich roślin, zastosowanie technik permakulturowych w miejskim ogrodnictwie oraz roli bioróżnorodności w życiu ekosystemu tak jak i ludzi. Udziela się również w redakcji popularnonaukowej Radia Luz na 916.fm. A na co dzień możecie złapać go na jego Instagramie .rozno.

Photos from Permanentne Sąsiedztwo's post 01/06/2022

W sobotę spotkaliśmy się na pierwszych warsztatach z cyklu "Czy miasto może dawać plony?" 🌱

Od tamtego czasu pojawia mi się w głowie masa pomysłów, jak mogę zagospodarować swoją przestrzeń na balkonie, żeby mieć więcej pysznych i zdrowych plonów oraz choć trochę przyczynić się do rozwoju bioróżnorodności w mieście. 🐛 🐝 🦋

Nauczyliśmy się jak hodować wiszące pomidory, jak skonstruować hydroponiczną farmę okienną i kompost, jak oczyścić wodę i sprytnie wykorzystać mini przestrzenie i energię ciśnienia oraz słońca. Wszystko dzięki ogromnej wiedzy Łukasz Nowacki, dziękujemy bardzo za te wyczerpujące warsztaty! ☀️

W przerwie nasze brzuszki wypełnił pyszny poczęstunek od Eko Tytka!

A warsztaty odbyły się w naszym niezastąpionym Rewir Twórczy - Centrum Aktywności Lokalnej prowadzonym przez Grupa z Pasją!

Dziękujemy bardzo!

Dziękuję również wszystkim uczestnikom za udział, pytania i obecność

25/05/2022

Wszystkie miejsca na pierwsze, sobotnie warsztaty permakultury na balkonie i małych przestrzeniach już się rozeszły! 🐜 Od teraz chętni wpisywani są na listę rezerwową 🐢

18/05/2022

Pierwsze warsztaty już 28.05! 🌱 Wczoraj ruszyły zapisy, a połowy miejsc już nie ma. Zainteresowani, śpieszcie z klikaniem: www.bit.ly/permanentne-sasiedztwo 👀

To jest również najwyższa pora, żeby przedstawić szczegóły warsztatów i naszego pierwszego prowadzącego. 👇

Podczas pierwszego warsztatu dowiemy się jak zaprojektować permakulturowy balkon i jak najlepiej wykorzystać małe przestrzenie. Skupimy się również na odzysku wody, na kompostowaniu i uprawach wertykalnych. Nie zabraknie też części praktycznej, podczas której zbudujemy dwa modele: jednym będzie pojemnik podsiąkowy do odwróconej uprawy pomidorów, a drugim będzie model żyjącej maszyny do hydroponicznej uprawy warzyw i innych roślin jadalnych!

Warsztaty poprowadzi Łukasz Nowacki - futurysta, nauczyciel permakultury, praktyk projektowania regeneratywnego, człowiek wielu pasji. Absolwent kierunku Ochrona Środowiska na Uniwersytecie Łódzkim, specjalista w zakresie Ekohydrologii i biotechnologii ekosystemowych. Założyciel Fundacji TRANSFORMACJA, Prywatnie „grzybowzięty” miłośnik hamaczenia pod gwiazdami, dobrego jedzenia i survivalu. Twórczo wyżywa się w swoim siedlisku permakulturowym - Dolina mgieł - nad rzeką Pilicą.
Dolina mgieł - siedlisko permakulturowe Fundacja TRANSFORMACJA

Wszystko to odbędzie się w naszym ukochanym Rewir Twórczy - Centrum Aktywności Lokalnej prowadzonym przez Grupa z Pasją. Rewir ma również swój rozwijający się ogródek, zajrzyjcie na ich stronę lub po prostu na ogródek! 🥬

Jesteśmy szczęściarzami, bo o nasze podniebienia i brzuszki znów zadba Eko Tytka 🍀

Nie możemy się doczekać! ☀️

Na video wystąpiły swojczyckie drzewa 🌳

Wydarzenie odbywa się w ramach Mikrogranty 💫

Chcesz aby twoja szkoła była na górze listy Szkoła w Wroclaw?

Kliknij tutaj, aby odebrać Sponsorowane Ogłoszenie.

Lokalizacja

Strona Internetowa

Adres

Wroclaw