19/11/2025
Cześć :)
Zapewne część z Was zna i pamięta Antka – mojego Męża, a dla tych którzy Go jeszcze nie znają to z dumą przedstawiam. Lekarz weterynarii i BEHAWIORYSTA psów i kotów Twój.Psichiatra.
Pracuje na terenie Warszawy. Działa na zasadzie konsultacji domowych – przyjeżdża do Was, zbiera dokładny wywiad, obserwuje Waszego futrzaka w warunkach domowych, jak i na spacerze, po czym układa dokładny, holistyczny plan działania.
Zapewniam, że Antek jest super osobą do współpracy, wkłada w swój zawód całe swoje serce no i ma extra podejście zarówno do zwierząt, jak i Ich właścicieli. Jeśli Wasze zwierzę przejawia problemy z zachowaniem to zachęcam do kontaktu, a jeśli nie Wasze, to może Waszych bliskich – przekazujcie namiar :)
Wrzucam Antka stronę z formularzem kontaktowym https://www.psichiatra.pl.
Znajdziecie Go także na Instagramie https://www.instagram.com/twoj_psichiatra/.
Dobrego dnia,
Zuza :)
12/06/2024
Pewnie każdy z Was zna kogoś, kto doświadczył wypalenia zawodowego, czyli stanu fizycznego, emocjonalnego i psychicznego wyczerpania, który często wynika z długotrwałego stresu w pracy😥
W weterynarii stresu nie brakuje, dlatego dziś przedstawiam Wam sześć kluczowych strategii, które mogą pomóc w zapobieganiu wypaleniu zawodowemu:
1. Codzienny relaks po pracy 🧘♀️😴
Absolutnie kluczowy dla zdrowia psychicznego! Nawet kilka minut dziennie poświęconych na odpoczynek znacząco zmniejsza stres. I jeszcze raz podkreślam – nawet kilka minut się liczy!
Polecam Wam:
👉🏻Medytację
👉🏻Techniki oddechowe
👉🏻Krótką drzemkę (power nap)
2. Rozmowa o emocjach 🫣
Co by było gdybyście szczerze, bez wstydu zaczęli dzielić się z bliskimi swoimi uczuciami i myślami? Taka rozmowa może pomóc w redukcji napięcia emocjonalnego i zapobiegać kumulowaniu się negatywnych emocji. A jeśli nie czujecie się komfortowo z rozmową z bliskimi czy rodziną to pamiętajcie o profesjonalnej pomocy np. psychologa czy coacha.
3. Kontakt z naturą 🌲🌿
Spędzanie czasu na świeżym powietrzu i kontakt z naturą ma udowodnione korzyści dla zdrowia psychicznego. Redukuje stres, poprawia nastrój i zwiększa poziom energii.
4. Rozwój zainteresowań i pasji 🎨🎸
Posiadanie hobby i rozwijanie pasji to doskonały sposób na odcięcie się od codziennych obowiązków zawodowych. Pozwala nam na chwilę zapomnieć o naszych pacjentach i złapać dystans / nową perspektywę.
5. Sen 🛌
Odpowiednia ilość i jakość snu są kluczowe dla regeneracji organizmu i umysłu. Brak snu może prowadzić do zwiększonego stresu i wypalenia.
Pomoże Wam w tym:
👉🏻Regularny harmonogram – kładzenie się spać i wstawanie o stałych porach
👉🏻Higiena snu – unikanie ekranów przed snem, spokojna i ciemna sypialnia
👉🏻Relaks przed snem – czytanie książki, ciepła kąpiel
6. Aktywność fizyczna 🤸♂️🏋🏼
Regularna aktywność fizyczna jest nie tylko korzystna dla zdrowia fizycznego, ale również psychicznego. Pomaga w redukcji stresu, poprawia nastrój i zwiększa poziom energii.
A jak Wy się chronicie przed wypaleniem zawodowym? Co byście dodali do tej listy?
27/05/2024
Kontynuując temat asertywności... 💪🏻
Cytat Brene Brown w pierwszej chwili może się wydawać nielogiczny. Przecież skoro powiemy komuś NIE, to ta osoba się obrazi, na pewno ją urazimy i nie będzie chciała z nami rozmawiać. Jak to niby ma nas do siebie zbliżyć? 🤷♀️
A co jeśli spojrzymy na granice jak na informację o nas, o tym z czym czujemy się dobrze lub źle, w czym nam komfortowo? To trochę tak, jakbyśmy po prostu rozmawiali i dawali się lepiej poznać… 🫠
Jasno komunikujemy na co się zgadzamy lub nie. Co nam służy lub nie. Jak ktoś może się do nas zwracać, a czego nie będziemy akceptować.
Będąc uważnymi i otwartymi na nasze granice i granice innych osób, dajemy sobie wzajemnie możliwość na zawiązanie naprawdę głębokich, szczerych, wyrozumiałych znajomości. 🤗
Nie każda postawiona granica musi kończyć się cichymi dniami, kłótnią czy niewygodną atmosferą w pracy czy w domu.
Myśleliście kiedyś o granicach w ten sposób czy jednak nadal kojarzą się z czymś trudnym i niebezpiecznym? 🤔
07/05/2024
Asertywność / stawianie granic / mówienie NIE / niepozwalanie sobie wejść na głowę.
Podczas sesji nazywacie to różnie. Chodzi o to samo. Czyli o co?
O mówienie TAK sobie!
✨O stawanie po swojej stronie.
✨ O wyrażanie swoich potrzeb.
✨O dbanie o siebie i swoje zasoby.
Weterynaria to specyficzna dziedzina i specyficzna praca. Praca, w której końca nie widać, w której stres nieraz sięga zenitu razem z naszym zmęczeniem, a pacjenci mnożą się w poczekalni.
Ale czy oznacza to, że macie przyjść do pracy wcześniej i wyjść z niej po czasie? 🤷♀️
Czy rzeczywiście coś się stanie jeśli zostawicie dyżurującego lekarza z nagłym przypadkiem, a Wy pójdziecie po 10 h dyżurze do domu? 😮💨
Czy rzeczywiście coś się stanie jeśli Wasz gabinet nie będzie błyszczał następnego dnia? 😏
Czy rzeczywiście coś się stanie jeśli zadzwonisz z wynikami badań jutro? 🫣
Wydaję nam się, że:
👉🏻 MUSIMY coś zrobić,
👉🏻 to na nas ciąży cała odpowiedzialność,
👉🏻 ktoś się obrazi / kogoś urazimy,
👉🏻 ktoś nas od razu zwolni,
👉🏻 popsujemy atmosferę w pracy,
👉🏻 jesteśmy niezastąpieni,
👉🏻 inny lekarz sobie bez nas nie poradzi…
Mogłabym wymieniać bez końca.
Ale wiecie co? To bardzo często jest tylko w Waszych głowach. I jak jednak zdecydujecie się postawić granicę / powiedzieć NIE czy wyjść z pracy o czasie to NIC się złego nie stanie.
A wręcz przeciwnie! Wy poczujecie przypływ wolności i pewności siebie, bo zrobiliście tak, jak czuliście, a otoczenie się przystosuje, nabierze do Was szacunku, zrozumie, że na pewne sytuacje czy zachowania sobie nie pozwalacie.
Asertywności nie da się nauczyć przez noc, powiązana jest z pewnością siebie, doświadczeniem w pracy, jest tematem dość delikatnym, ale nieraz się przekonałam na sobie i na podstawie Waszych odczuć, że WARTO zacząć z nią pracować i postawić na siebie i swoje zdrowie (psychiczne i fizyczne).
A jeśli macie z nią problem i potrzebujecie wsparcia zapraszam na sesje! Link do zapisów w bio.
29/04/2024
Zaskoczeni? Pewnie ani trochę.
Mimo wszystko uznałam, że wrzucę dla przypomnienia 😊
Niby taka oczywistość, a obserwuję, że jest w nas masa lęku pt. ‚co inni o nas pomyślą. Co wg nich powinniśmy robić, jak się zachowywać, co mówić, jakie mieć zdanie...’
I wiecie co? Ten lęk bardzo trzyma w miejscu i nie pozwala działać. A im dłużej zwlekamy i boimy się działać, tym lęk staje się silniejszy, a krytyczny głos w naszej głowie głośniejszy. 🤦♀️
👉🏻A co jeśli mi się nie uda? Co wtedy INNI o mnie powiedzą / pomyślą?
👉🏻A co jeśli mi się uda? O matko. Wtedy to już w ogóle!
I wiecie do jakich wniosków dochodzimy wspólnie podczas sesji?
Że zgadza się – ludzie mają swoje zdanie na nasz temat. Rozmawiają. Komentują. Lubią nas lub nas nie lubią. I to się nie zmieni. Taki jest fakt. I co więcej - nie mamy na to absolutnie żadnego wpływu! 🤷♀️
Nigdy nie będzie tak, że wszyscy będą nas lubić, nikt nas nie będzie krytykował i w naszym kierunku wszyscy będą wysyłać tylko same uśmiechy. 🫣
Tak NIE będzie. NIGDY. Zawsze ktoś coś komuś powie, zawsze ktoś skrytykuje, będzie miał inne zdanie czy napisze nieprzyjemny komentarz. 😮💨
Ale czy dlatego mamy bać się żyć? Działać? Zmieniać? Rozwijać?
A może to wcale nie lęk przed oceną innych, a NASZE wewnętrzne przekonania trzymają nas w miejscu, a mówimy, że boimy się opinii innych? 😳
A co jeśli boimy się, że inni pomyślą na nasz temat to, w co my już wierzymy na swój temat od dawna? 🫣
Zachęcam Was do spojrzenia na to zagadnienie z nowej perspektywy.
Warto dokładnie przyjrzeć się naszym przekonaniom. Czy są to przekonania wspierające czy wręcz przeciwnie?
Dobra wiadomość jest taka, że z niewspierającymi przekonaniami można pracować i je zmieniać, a zła taka, że same się nie zmienią. A wręcz mają tendencje do stawania się trudniejszymi do zniesienia i bardzo hamującymi w rozwoju.
02/04/2024
Wracam po świętach wypoczęta i pełna energii do działania. A nic tej energii nie dodaje mi tak, jak Wasze zadowolenie, zmiany i osiągane przez Was cele.
Przez ostatnie 5 miesięcy miałam przyjemność pracować z lek. wet. Alicją Cygan i w tak krótkim czasie osiągnęła wszystko, po co się do mnie zgłosiła. Zaczynałyśmy z wieloma pomysłami, ale z brakiem planu, a skończyłyśmy z całkowitym porządkiem, planem i na końcu spełnionym marzeniem.
Alicja, dziękuję Ci za ten wspólny, owocny czas, Twoją ciężką pracę, zaangażowanie i zaufanie. Życzę Ci kolejnych sukcesów na Twojej ścieżce zawodowej i nie tylko!
Jeśli macie masę pomysłów i nie wiecie od czego zacząć, jak pewne tematy ugryźć, czego tak naprawdę chcecie i o czym marzycie, to wpadnijcie do mnie chociaż na jedną sesję – poznamy się, przegadamy to, z czym przychodzicie i zaproponuję Wam plan na dalsze spotkania. Link do zapisów w BIO.
22/03/2024
Często słyszę to pytanie, więc postanowiłam je podsumować.
Jak to jest z tym 'dobrym momentem' na mentoring czy coaching? Myślę, że zawsze jest DOBRY MOMENT, o ile mamy siłę działać, planować naszą przyszłość i nie potrzebujemy wcześniej np. pójść na terapię i zaopiekować się przeszłością. Jednocześnie uważam, że nigdy nie ma IDEALNEGO momentu, a ten, który jest, jest wystarczająco dobry, by zacząć. 👏
Pamiętajcie, że moją rolą jest pomoc w odnalezieniu motywacji i chęci do działania. Więc jeśli Wam się po prostu nie chce, a czujecie, że życie, które teraz prowadzicie nie jest Wasze / nie przynosi satysfakcji / radości / spełnienia albo ciągle spełniacie czyjeś oczekiwania zamiast żyć po swojemu, to zachęcam Was mimo wszystko, do dania coachingowi / mentoringowi szansy. 😊
Zapewniam Was, że podczas procesu wydarzy się wiele i nagle motywacja do działania się pojawi!
A dobry moment to według mnie ten:
👉 przed życiowymi zmianami czy wyzwaniami – zmiana pracy, zmiana stanowiska, przebranżowienie, zmiana nawyków, założenie/rozwijanie swojego biznesu, przeprowadzka
👉 w trakcie zmagań czy trudności – stres, problem z komunikacją, brak pewności siebie czy asertywności, brak motywacji do działania, wypalenie zawodowe, brak równowagi praca/dom
👉 gdy towarzyszy Wam uczucie zagubienia – nie wiecie czego chcecie, potrzebujecie kogoś, kto pomoże Wam uporządkować chaos w Waszej głowie
👉 gdy pragniecie samorozwoju – potrzebujecie wyzwań, nowych celów, zmian (nawet, gdy wszystko jest ok)
👉 gdy macie problem z osiągnięciem marzeń i celów – potrzebujecie pomocy w ułożeniu planu i określeniu kroków, które będą prowadzić do samorealizacji.
Jak widzicie coaching może być fajnym wsparciem w bardzo wielu aspektach Waszego życia. Bywa, że podczas sesji mentoringowych skupiamy się tylko i wyłącznie na rozwoju Waszej kariery, ale nie raz zahaczamy o problemy z komunikacją czy brakiem asertywności.
Każdy proces jest inny, bo szyty na miarę dla każdego z Was z osobna. Jeśli macie ochotę spróbować to zapraszam do zapisów. Link w bio 🎉
11/03/2024
Drogie koleżanki i drodzy koledzy po fachu – dziś wpis dedykowany tylko Wam! Przez ostatnie 8 lat pracowałam klinicznie w Anglii, wyjechałam prosto po studiach w 2015 roku.
Podczas pandemii udało mi się dodatkowo ukończyć studia coachingowe na londyńskiej uczelni The Coaching Academy.
Połączenie znajomości środowiska weterynaryjnego i miękkie umiejętności coachingowe, umożliwiają mi niesienie Wam specjalistycznej pomocy!
🐕WET MENTORING 🐈jest dla Ciebie jeśli:
💉 czujesz, że utknęłaś_ąłeś w miejscu ze swoją karierą,
💉nie jesteś pewna_pewien czy praca, którą wykonujesz jest dla ciebie,
💉wahasz się czy pozostać w roli klinicznej czy rozważyć inne ścieżki kariery,
💉potrzebujesz praktycznych rad i wskazówek jak sprawnie odnaleźć się w zawodzie za granicą,
💉 czujesz ogromny strach przed nieznanym więc zwlekasz z decyzją o zmianie kariery,
💉jesteś przeciążona_y swoją pracą i nie potrafisz się od niej odciąć,
💉nie możesz znaleźć balansu między życiem prywatnym, a zawodowym.
💥A dodatkowo💥:
😭doświadczasz zwątpienia w siebie, niepokoju i strachu przed popełnieniem błędów,
😮jesteś sfrustrowana_y, zagubiona_y, niezdecydowana_y i zdemotywowana_y,
😢nieraz czujesz się wypalona_y zawodowo,
😐 nie wiesz jak radzić sobie ze stresem?
🔥A jednocześnie jesteś🔥:
👉gotowa_y na zmianę,
👉wiesz, czego nie chcesz, ale nie wiesz, czego tak naprawdę chcesz,
👉 masz pomysły na to, co chciałabyś_łbyś robić, ale brakuje Ci pewności siebie lub wiedzy jak to zrobić,
👉myślisz o wyjeździe za granicę, ale nie wiesz od czego zacząć i jak go zorganizować?
To WET MENTORING jest dla Ciebie! Link do zapisów w BIO! Serdecznie Was zapraszam 😊