Центар Мајка Тереза Гевгелија

Образовен центар за лица со посебни потреби. An educational center for people with special needs.

Operating as usual

Photos from Центар Мајка Тереза Гевгелија's post 17/04/2024

Со време спремни за Велигден.Повелете одберете го Вашиот Велигденски рачно изработен украс.
Пишете ни во порака или повелете во работилница Мајка Тереза секој работен ден од 8 до 16 часот.

Photos from Центар Мајка Тереза Гевгелија's post 12/04/2024

Изминатава недела си имавме гостинка.
La chère Anne-Marie de Nice-France.
Едно е јасно-не е важно од каде си и каде живееш,важно е таму каде што одиш да најдеш другари-les copins,како што вели Anne-Marie.
Се потрудивме да ја усреќиме бар на неколку дена.Успеавме,се гледа по нејзиното лице.Таа не сака разделби, но наскоро повторно ќе нѐ посети.
Им благодариме на нејзините прекрасни родители за довербата во нашата институција и тимот.
До скоро видување!
À bientot Anne-Marie!

04/04/2024

Денес се поздравивме со уште еден наш херој,завршивме со уште една успешна логопедска приказна.
Со среќа понатаму идно прваче.
Им благодариме на родителите за довербата која ја имаа во нас!

Photos from Центар Мајка Тереза Гевгелија's post 03/04/2024

По иницијатива на професорките Милица Ампова,Ирена Минова и Мелита Периќ и организација од директорката Росица Шабанова, дел од учениците од текстилната струка денес ни беа гости по повод светскиот ден на аутизмот.Имавме заедничка креативна работилница,спортски игри, музика и дружба.Денот беше прекрасен.

02/04/2024
Photos from Центар Мајка Тереза Гевгелија's post 14/03/2024

Деновиве го прославивме роденденот на нашата Христина.На другарчињата им се придружи и Јове .
Најсреќна да си убавице наша!

11/03/2024

Благодарност до вработените во Рина Ком кои веднаш нè известија дека нашиот паун се наоѓа на нивниот плац.

Photos from Центар Мајка Тереза Гевгелија's post 08/03/2024

Полниот штанд денеска за брзо се испразни .Ви благодариме на сите Вас хумани луѓе кои нè поддржавте.Како што ветивме,собраните средства во понеделник ќе ги донираме на семејството чија куќа беше опожарена.
Честит празник дами!

Photos from Центар Мајка Тереза Гевгелија's post 06/03/2024

Драги колешки-логопеди,Ви го честитаме денот на логопедијата !
Продолжете да нижите успешни приказни!

Photos from Центар Мајка Тереза Гевгелија's post 06/03/2024

Поради лошите временски услови,спречени сме денеска да излеземе на плоштад.Повелете во работилница Мајка Тереза.

Photos from Центар Мајка Тереза Гевгелија's post 29/02/2024

По повод празникот на жената,8ми март,и оваа година организираме хуманитарен базар на рачни изработки.Базарот ќе биде во 2 дена ,на 7ми и 8ми март,од 11 до 14 часот кај споменикот Сава Михајлов.
Овојпат одлучивме собраните средства да ги донираме за помош на семејството од Гевгелија чија куќа беше целосно опожарена.
Повелете,посетете нè.Заедно сме посилни!

Photos from Центар Мајка Тереза Гевгелија's post 24/02/2024

Заеднички се радувавме за нашиот другар Јове. Ја исполнивме неговата желба да нè почасти од неговата прва плата а ние му возвративме со скромен подарок.
Честитки Јове уште еднаш.Да ти се множат платите и со здравје да си ги трошиш.

Photos from Центар Мајка Тереза Гевгелија's post 23/02/2024

Успешно реализирана социо-едукативна работилница на тема:Себеспознавање и грижа за менталното здравје.Истата веднаш предизвика љубопитност и заинтересираност за следна работилница на оваа и слични теми.
Голема благодарност до предавачите и до сите присутни.

Запознајте се себеси и грижете се Вашето ментално здравје!

21/02/2024

Ве покануваме на работилница во петок, 23.02.2024 година со почеток од 18 часот на тема:

Себеспознавање и грижа за менталното здравје.

Предавачи:
Мери Кузманова-специјален едукатор и рехабилитатор и гешталт едукант;
Сашка Карајанова-психолог.

Место: просториите на Центар Мајка Тереза-трети кат.

Photos from Македонски Каритас's post 15/02/2024
14/02/2024

📢📢📢 7 години Центар Мајка Тереза-15.02.2024

📣Отворен ден во просториите на Центарот

🥂💐🎂Родители,соработници,пријатели-повелете сите на дружење во текот на целиот утрешен ден ,15.02.2024 од 08.00 до 16 часот.

Photos from Центар Мајка Тереза Гевгелија's post 14/02/2024

Повелете,посетете нè!

Photos from Центар Мајка Тереза Гевгелија's post 13/02/2024

Повелете утре,14.02 од 10.30 до 14 часот на нашиот штанд на изработки кај споменикот Сава Михајлов.Ве очекуваме.

13/02/2024

📢📢📢По повод 7 години постоење Центар Мајка Тереза, денеска вклучување во живо во емисијата Отворен свет на Македонско Радио-Радио Скопје со почеток од 14:10 часот!!!
Соговорник-Трајкова Зорица, локален оперативен координатор.

ФМ 97.3; 98.9; 93.3

Photos from Центар Мајка Тереза Гевгелија's post 09/02/2024

Во првите денови од месец февруари ги прославивме родендените на нашите Кирил и Давид.Дел од прославите низ фотографии .

Photos from Центар Мајка Тереза Гевгелија's post 03/02/2024

Дел од дневните активности.
Центар и работилница Мајка Тереза.

30/01/2024

Уписите се во тек!!!

Photos from Центар Мајка Тереза Гевгелија's post 17/01/2024

Во посета на сестрите Евхаристинки и парохијата Св. Петар и Павле во Гевгелија по покана на сестрите.Домаќински пречекани по повод Христовото раѓање.

16/01/2024

📢📢📢Во живо денеска на Радио Скопје во 14 часот, вклучување на Зорица Трајкова.
Фрекфенција за Гевгелија 99.2.

Photos from Центар Мајка Тереза Гевгелија's post 15/01/2024

Задоволството е поголемо кога си приготвуваат сами.
Одбележување на Стара Нова година со нашите корисници во работилницата.

11/01/2024

Во првите работни денови од новата 2024 година, Центарот на Македонски Каритас света Мајка Тереза во Гевгелија за лица со попречености, го посети Н.В.П. д-р Киро Стојанов заедно со Великиот Приор г-от Антон Кајтази, кој во името на Витези Темплари на Великиот Приорат на Македонија даруваше Божиќно пакетче за сите во центарот. Гостите беа пречекани од страна на директорот на Македонски Каритас отец Зоран И. Стојанов и персоналот на Центарот и запознаени со работата и приемот на деца кои имаат потреба од помош во овој специјализиран центар.

Want your school to be the top-listed School/college in Gevgelija?

Click here to claim your Sponsored Listing.

Videos (show all)

Ѓорги на сите деца од Центарот Мајка Тереза,  на сите вработени и сите деца со попреченост од општината и пошироко  им г...
МАКЕДОНИЈА ВО НАШИТЕ СРЦА ❤️❤️❤️ОДИМЕ ДО КРАЈ💯😇
Дел од денешната атмосфера.Благодариме од ❤️😇
Говор на о. Димитар Ташев по повод вчерашниот Меѓународен ден
Ти благодариме ❤️ Ребека за посетата и убавите зборови упатени за нашиот Центар.
Весело со нашиот Давид📻🎤🎶🎵
Радост! Среќа! 🐎👌❤️
Честит празник на сите Македонци каде и да сте.❤️Испеано од срце од нашите посебни Македонци.Македонија Вечна 🇲🇰
Ѓорги денес направи прекрасен гест. Својот тапан го подари на своите другари од Дневниот Центар.
Центарот препознатлив и надвор од нашата држава, во Полска.

Location

Telephone

Address

Деко Ковачев бр. 96 Гевгелија, Македонија
Gevgelija
1480

Opening Hours

Monday 08:00 - 18:00
Tuesday 08:00 - 18:00
Wednesday 08:00 - 18:00
Thursday 08:00 - 18:00
Friday 08:00 - 18:00
Other Gevgelija schools & colleges (show all)
Факултет за туризам и бизнис логистика - УГД Факултет за туризам и бизнис логистика - УГД
7-ми Ноември бб
Gevgelija, 1480

Факултетот за туризам и бизнис логистика е основан на 15 јули 2008 година во Гевгелија, при Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип.

Центар за странски јазици "Future" Центар за странски јазици "Future"
Слободан М. Данко наспроти КАМ маркет
Gevgelija

" The more you learn the more you earn."

СОУ Јосиф Јосифовски - Гевгелија СОУ Јосиф Јосифовски - Гевгелија
Ulica Makedonija 1
Gevgelija, 1480

Средно општинско училиште Јосиф Јосифовски - Гевгелијa

Edukativen centar ,,MY SCHOOL"-Gevgelija Edukativen centar ,,MY SCHOOL"-Gevgelija
Ulica Risto Farsinin
Gevgelija, 1480

Learning is a treasure that will follow its owner everywhere!!!

Mystic Dance Gevgelija Mystic Dance Gevgelija
Marshal Tito Gevgelija
Gevgelija, 1480

Prvoto uciliste za hiphop i moderni tanci vo Gevgelija, otvoreno vo januari 2008 godina vo prostorii

Logic Land Logic Land
Маршал Тито 180
Gevgelija, 1480

Добредојдовте во Logic Land, каде започнува вашето програмерско патување! 🚀 Од Python до PHP и HTML, нудиме курсеви за секоја возраст. Научи програмирање денес, и трансформирај ја иднината! 🌟

ZEDM Slozuvalka ZEDM Slozuvalka
Gevgelija

Здружение за едукација на деца и млади СЛОЖУВАЛКА, Гев?

Артелингва - Едукативен центар и преведувачко биро, Гевгелија Артелингва - Едукативен центар и преведувачко биро, Гевгелија
Pande Duganov 14 (pozadi Jugo Vo Prostoriite Na ArtelinguaPrintHouse
Gevgelija, 1480

Aртелингва - Едукативен центар и преведувачко бирo тел:

Helen Doron Gevgelija Helen Doron Gevgelija
Marshal Tito 191
Gevgelija, 1480

Иновативен метод за изучување на англиски јазик.

Seminarski raboti  Proektni zadaci Семинарски работи Проектни Задачи Seminarski raboti Proektni zadaci Семинарски работи Проектни Задачи
Ристо Динев
Gevgelija, 1480

Семинарски, Проектни задачи, Бизнис Планови, Дипломски

Macedonian Archaeology Macedonian Archaeology
Gevgelija

Страница од областа на Македонската археологија и работи поврзани со неа