16/04/2026
Školstvo teško dolazi u medije, teže od "posrnulih" poduzetnika, starleta, afera profesionalnih rođoljuba ili kadrovskih rješenja iz Domovinskog pokreta, osim ako ne digne spuštene glave i gaće i ne zatraži svoje; budući da nas u subotu čeka drugi prosvjed u nekoliko tjedana, naletjeh danas na tekst o tome kako su učitelji izgubili autoritet i koji su prioriteti današnjih generacija.
Tobože, ne idemo ukorak s vremenom, ne znamo se prilagoditi, vrijeme nas je pregazilo kao i vrijednosti koje zastupamo.
Na zgražanje mama s fejsa i tata s šanka, koji, kao i ekipa iz ministarstva ili Agencije, znaju sve o školstvu ili malo više od toga, javno kažem - neću se prilagoditi, pogotovo kad vidim kakvo je vrijeme kojem bih se trebao prilagođavati.
U moje vrijeme učenici su se trebali prilagoditi školi, a ne obratno.
Trebali su se prilagoditi životu, a ne živjeti pod staklenim zvonom.
U to vrijeme, nas su učili da najvrednije stvari u tom životu, poput prijateljstva, ljubavi ili odanosti nemaju cijenu; danas svi i sve imaju cijenu. Ako ste gledali Kuma i sjećate se kako Michael Corleone kupuje senatore i kardinale, prijatelje i neprijatelje, po sitan kusur, onda znate o čemu govorim - o vremenu kojem se nikad neću prilagoditi i toj prilagodbi učiti svoje učenike jer bih time pljunuo sam na sebe.
Autoritet, kažete?
Škola ga je izgubila onog dana kad je pristala da je tretiraju kao uslužnu djelatnost, po principu - kupac je uvijek u pravu. To pravilo možda vrijedi po travničkim benzinskim pumpama, ali ne u mojoj učionici. Izgubila ga je onog dana kad se pomirila s nametanjem pedocentrične pedagogije koja poznaje samo prava bez obaveza.
S onim - učenik je u centru. Taj pedagoški geocentrični sustav, u kojem se sav svijet vrti oko učenika, pojedinca, doveo je do uzgoja hedonističkih i obogaljenih generacija nesposobnih da se nose s izazovima života.
Praksa da se gledamo u ekrane umjesto u oči dovela nas je do toga da ne vidimo nikoga osim sebe.
Imam i od prvog dana sam imao odličan odnos s učenicima; imam razumijevanja za njih i izazove odrastanja, za probleme s kojima se susreću, za činjenicu da im moji predmeti nisu jedini, da ne može svakog zanimati povijest i zemljopis, da učenici s 2 ili 3 sutra mogu biti bolji ljudi od superodlikaša. Ne jednom sam, kad sam vidio da su umorni, da su imali tri-četiri ispitivanja, da im nije ni do čega, prekinuo priču o Balkanskim ratovima ili utjecaju Golfske struje na BDP Norveške i pričao s njima; ne njima, nego s njima.
Nisam ni za kakve austro-ugarske metode, nisam konzerva, ali prijatelji ne možemo biti, barem dok su mi učenici; mora se znati tko je učitelj, a tko učenik, iako bi se inspekcija i više savjetnice teško složile sa mnom.
Dostojanstvo smo izgubili onog dana kad smo pristali raditi za plaće ispod civilizacijskog i egzistencijalnog minimuma; tko pristaje biti crv ne bi se trebao čuditi kad ga zgaze.
Izgubili smo i dostojanstvo i puno više od toga onda kad smo pristali da se naša obrazovna politika vodi u EU, koja injektira sredstva za svoje besmislene reforme izvršiocima na Sveticama; EU koja u zadnje vrijeme sve više sliči na sovjetski centralni komitet, samo s puno većim dnevnicama i boljim vinom.
U vremenu sveopće idiotizacije (pogledajte tko odlučuje o vašim životima i igra se vašim egzistencijama) školstvo je nepotrebno; u svijetu koji barata nulama učitelji su trošak.
Zašto sve to, pitat ćete?
Davno vam je odgovorio Robbespierre kad je rekao - istinska sloboda temelji se na prosvijećivanju pojedinca i naroda; put u autokraciju i neslobodu počinje masovnim zaglupljivanjem.
Robbespierre, složit ćete se, teško da se može uklopiti u nas; ako ni zbog čega drugog, zbog nadimka Nepotkupljivi.
Piše: Žukov
14/03/2026
12/02/2026
05/02/2026
15/01/2026
08/01/2026
22/12/2025
12/12/2025
10/12/2025
05/12/2025
22/11/2025
15/11/2025