By zebza

By zebza

Blog i kanał na YouTube o użytecznych interfejsach, UX i projektowaniu graficznym. Design, geek and more: www.zebza.net

Operating as usual

16/01/2023

W tym roku również objęłam patronatem WIAD - Światowy Dzień Architektury Informacji - Toruń, Poland i ich Konferencję Naukową WIAD23 Orientacja i odnajdowanie drogi, która odbędzie się online w dniach 4-5.03.2023.

Głównym tematem konferencji będzie Wayfinding. Można go zdefiniować jako rozwiązywanie problemów przestrzennych – online i offline. To wiedza o tym, gdzie jesteś oraz dokąd i jaką drogą możesz się udać. Nie da się tego osiągnąć bez dobrej architektury informacji.

Dobra architektura informacji daje nam sposoby na zrozumienie sytuacji, odfiltrowanie szumu i skupienie się na punktach orientacyjnych. Tworzy środowiska dostępne, zrównoważone i rozszerzalne. Umożliwi nam znalezienie ścieżki, w kontekście danej sytuacji, czasu, osobistych doświadczeń i oczekiwań.

Od wczoraj dostępne są już bilety, które w pierwszej turze (do 25.01.2023) kupicie taniej, bo za 39 zł.

Zarejestrować się można na stronie https://wiad.edu.pl, a więcej informacji znajdziecie też w innych kanałach konferencji.

Instagram: https://www.instagram.com/wkolo_ux
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/wiadtorun

06/01/2023

W sobotę zapraszam was na spotkanie na żywo z Kasią Kędzielską, z którą miałam okazję pracować w Mobee Dicku. Pogadamy o studiach za granicą – Kasia zrezygnowała z roboty badaczki i wyjechała do Holandii, a potem Hiszpanii żeby studiować pewien ciekawy kierunek. Pogadamy o jej wyborach, oczekiwaniach i przede wszystkim – czy żałuje tego wyboru? :D Jutro – w sobotę, o 12:00, pogadamy na moim kanale. Spotkanie będzie dostępne również później jeśli termin wam nie pasuje. Link do spotkania: https://www.youtube.com/watch?v=-WpfC55vF0I

PS. Jeśli nie widzieliście wcześniejszego posta, to daje znać, że się powoli z tego fanpejdża zawijam. Facebook mi nie służy, więc częściej znajdziecie mnie w zebzowym newsletterze i na moim instagramie 🫡

03/01/2023

Co u was słychać? Dziś przychodzę do was z zapowiedzią, że powoli się z Fejsbuka będę wycofywać. Sama nie korzystam za bardzo z FB, od czasu do czasu zerkam na fejsbukowe grupy i to by było tyle. Dlatego od dawna, publikowanie tutaj jest dla mnie mocno wymuszane, a ja wolę skupić się na innych moich kanałach.

Jeszcze w tym miesiącu pojawi się tu kilka wpisów, również te przypominające o zamknięciu tego profilu (nie do każdego dotrze dzisiejszy wpis), a już teraz zapraszam was w inne miejsca, które aktualizuję dużo częściej.

👉 Newsletter – w tym roku z comiesięcznego wydania, pojawią się wiadomości dwa razy w miesiącu. Pozwoli mi to szybciej reagować min. na konferencje, webinary, meetupy, o których dowiaduję się czasem na ostatnią chwilę. Newsletter w tym roku nie będzie miał swojego archiwum na blogu. Zapisać się można tu: https://zebza.net/newsletter/
Na tej stronie macie też podlinkowane starsze wydania.

👉 Instagram – tu wrzucam, zwłaszcza w formie instastories, więcej osobistych treści. Jeśli chcecie pooglądać widoczki z Amsterdamu albo innych fajnych miejsc, a przy okazji być na bieżąco, a nie lubicie newsletterów, to w tym miejscu jestem dość aktywna. Link tu: https://www.instagram.com/zebzanet

YouTube i blog działa dalej. Kilka osób prosiło też o dodanie nagrań na popularne platformy dla podcastów. Powoli przerzucam więc materiały i tam – o czym będę was informować niebawem 🎙️

01/01/2023

A wiecie, że to dziś? Zebzowy kanał świętuje urodziny :D 6 lat tworzenia materiałów i spotkań na żywo. Dzięki, że tu jesteście!

Tymczasem na kanale pojawił się wczoraj nowy film, a już w najbliższą sobotę będzie spotkanie na żywo. Więcej oczywiście tu: https://www.youtube.com//

22/12/2022

Co mnie zaskoczyło, gdy szukałam pracy w Holandii?

Pod koniec lipca 2022 zaczęłam odpowiadać na holenderskie ogłoszenia na rolę projektantki produktu (Product Designer). I kilka obserwujących osób pytało mnie, co mnie najbardziej zaskoczyło lub czy widzę jakieś różnice, między szukaniem pracy w Polsce a Holandii.

Nie szukałam od dłuższego czasu pracy w Polsce, za to kilkanaście osób udało mi się na ostatnim stanowisku zatrudnić. Więc z tej perspektywy patrząc, zobaczcie co zaskoczyło mnie najbardziej w moich poszukiwaniach!

👉 wymaganie listu motywacyjnego
Który okazał się ważną częścią rekrutacji. Od korposów, po startupy – praktycznie każda firma, do której słałam zgłoszenie, go wymagała.

👉 dużo formularzy do wypełniania
Sporo, zwłaszcza tych większych firm, wymagała uzupełnienia formularzy na ich stronie. I nie każda miała opcją zassania informacji z LinkedIna lub CV. Trzeba więc było wpisywać historię pracy, wyklikiwać daty, podawać lokalizacje i tak kilkukrotnie.

👉 wykształcenie kierunkowe jako wymóg
Przyznam, że spodziewałabym się bardziej jako „mile widziane”, tymczasem wiele firm zaznaczało również poziom wykształcenia (np. minimum magister).

👉 szybkie odpowiedzi
Nie spodziewałam się, że tak szybko będę dostawać odpowiedzi. Te pozytywne i te odmowne. Właściwie nie byłam przygotowana na to, że tak szybko wskoczę z etapu „zgłoszenie” do „o matko jutro mam rozmowę”.

👉 mało ofert na pracę zdalną
W Holandii już jakiś czas temu wszyscy wrócili do biur. No może nie wszyscy, ale dominującymi ofertami były te na pracę w biurze lub hybrydową. Zdalnie działają np. startupy, które mają główne oddziały poza Holandią.

Czy coś z tych punktów was zdziwiło? A może macie doświadczenie w szukaniu pracy poza Polską i podzielicie się swoimi obserwacjami?

05/12/2022

Ugh, minęło trochę czasu od ostatniego lajwa – tym bardziej, że musiałam przesunąć podsumowanie poprzedniego Idź Pan w UI!. Ale udało się – znalazłam biurko, mikrofon i wydaje się, że uda się tym razem nadrobić zaległości. Dlatego zapraszam was jutro, o 18:30 na mikołajkowego lajwa. Pooglądamy projekty nadesłane w 27 zadaniu.

Spotkamy się pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=Av0lMQNVdO0

30/10/2022

Jest szansa, że mija właśnie najbardziej szalony miesiąc mojego życia. Przeprowadziłam się do innego kraju, znalazłam nową pracę, żeby po 3 tygodniach wyjechać do... Arabii Saudyjskiej na tydzień (z całą masą ludzi, których nie znałam). Zdjęcie jest więc nieprzypadkowe – ot taki zachód słońca złapany przypadkiem kilka dni temu.

Wróciłam już do Holandii i (jak dobrze pójdzie) odbiorę w czwartek klucze do mieszkania. W idealnym scenariuszu, z końcem listopada wrócę do lajwów i nagrywania materiałów.

A jak już jesteśmy przy lajwach, to jutro kończy się termin nadsyłania projektów do ostatniego Idź Pan w UI! Zadanie o tyle trudniejsze tym razem, bo wymaga projektowania rozwiązania na... zegarek. Treść zadania znajdziecie na blogu, pod tym linkiem: https://zebza.net/idz-pan-w-ui-27/

19/10/2022

Jestem w połowie mojego trzeciego tygodnia nowej pracy, więc nadal tu cichawo. I nadal mieszkam w hotelu, więc wiecie... :D Mimo to udało się dokończyć jeden z najdłuższych tekstów na blogu, hah – o audytach. Jest też zapis październikowego newslettera i przypominam o nowym zadaniu Idź Pan w UI! 😎

Link: https://zebza.net/audyt-ux/

14/10/2022

Cicho tu, bo jak wiecie (albo was to ominęło, bo nie widzieliście ostatnich filmów) przeprowadziłam się do Holandii, zaczęłam nową pracę i próbuję ogarnąć rzeczywistość. Ale udało się w tym wszystkim wrzucić na bloga treść nowego zadania :D! Czas trochę dłuższy, bo i zadanie wymagać będzie zapoznania się z wytycznymi pewnego design systemu... jakiego? Zobaczcie w treści zadania, tutaj: https://zebza.net/idz-pan-w-ui-27/

24/09/2022

Halko, Poznań, jesteście tu?

Za kilka dni – 29.09 (w czwartek) o godzinie 19:00 w poznańskim Schronie odbędzie się druga edycja wydarzenia Santa Grafika. Zainicjowane w tym roku spotkania projektantów będą wydarzeniem cyklicznym, odbywającym się co miesiąc. Skierowane do wszystkich osób działających kreatywnie: designerów, ux-owców, content creatorów i wszystkich innych osób posługujących się dziwnymi tytułami w stopkach mailowych.

Tym razem na scenie wystąpią: Michał Mierzwa (Uniforma Studio), Bartosz Włodarczyk i Łukasz Słotwiński.
Na koniec odbędzie się panel z gośćmi wydarzenia, który poprowadzi Weronika Harzyńska.

Link do wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/468168611991031

17/09/2022

Słuchacie podcastów? Bo ja w sumie niespecjalnie za nimi przepadam :D

Zdarzyło się, że wśród polskich podcastów o projektowaniu pojawiły się dwa nowe projekty. Aktualizuję więc mój wpis o polskich materiałach, który znajdziecie tu: https://zebza.net/polskie-materialy-o-ux/

I zapraszam do podcastów:
👉 Zależy, co?
👉 Design i Biznes

15/09/2022

Dobra, ja wiem, że teraz wszyscy przeżywają sprzedaż Figmy do Adobe, ale ja jeszcze chciałabym wspomnieć o czymś, czym społeczność projektowa podniecała się kilka dni wcześniej 😛

We wtorkowym newsletterze główną rolę odegrał nowy komponent zaprezentowany przez Apple – Dynamic Island. I wzbudził wiele emocji wśród społeczności osób projektujących (na Twitterze :P). Pojawiły się zarówno słowa zachwytu (– Jakie sprytne wykorzystanie ograniczeń!), po krytykę (– Przecież to łamie wszystkie reguły!).

Ja się wstrzymuję z opinią do testowania, trudno inaczej ocenić użyteczność tego komponentu niż w naturalnym kontekście.

A jeśli chcecie poczytać więcej, to zapraszam do archiwum newslettera (archiwizuję newsletter na blogu tylko do końca tego roku, później nie będę już tego robiła). Jest nie tylko o wyspach 👀 Link: https://zebza.net/n09-dynamic-island/

12/09/2022

DesignWays już zaraz!

Tym razem nie uda mi się wpaść do Krakowa ale jestem bardzo ciekawa jak wypadnie tegoroczna edycja. Dwa dni, kilka ścieżek tematycznych i otwarcie się na zagranicznych prelegentów – tego właśnie będzie można doświadczyć 19 i 20 września.

Nadal możecie kupić bilety, zarówno na wersję stacjonarną, jak i tę online. Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia: https://www.designways.io/pl/bilety

19/08/2022

Piąteczek to takim lekkim i przyjemnym tematem zarzucę, czyli szukaniem pracy :D Na kanale i blogu pojawiło się kilka materiałów na ten temat, więc łapcie, jeśli was to interesuje:

👉 Q&A o szukaniu pracy – odpowiedzi na pytania, które padały w komentarzach na YouTube i na Instagramie (https://zebza.net/szukanie-pracy-qanda/)

👉 Jak sobie organizuję to całe szukanie – tutaj materiał na kanale, nie stworzyłam jeszcze wersji tekstowej (https://www.youtube.com/watch?v=LRsCdw7q-uo)

A jak u was? Jesteście w trakcie poszukiwań? A może dopiero do tego się przymierzacie?

16/08/2022

Cześć! Co u was słychać? U mnie wciąż remontowo/rekrutacyjnie i mam nadzieję, że zaraz wakacyjnie :D Więc wracam dziś do was z tekstem o projektowaniu dashboardów w produktach, który powstał przy okazji ostatniego zadania Idź Pan w UI!

Dashboard to taki typ ekranu, który często można zobaczyć na „driblowych szotach". Wykresy bez danych, kalendarze bez dat czy inne słodkie, błyszczące dekoracje, które nie wnoszą zbyt wiele – wyglądają ładnie owszem, ale nijak się mają do użytecznych rozwiązań. No i warto pamiętać, że nie zawsze ten dashboard będzie potrzebny.

Wpis na blogu złapiecie tu: https://zebza.net/dashboard-ui-jak-go-zaprojektowac/

06/08/2022

Na FB zrobiło się trochę cicho, co nie znaczy, że na kanale i blogu nie pojawiały się nowe materiały. Nadchodzące tygodnie będą jednak dla mnie na tyle angażujące, że postanowiłam wrzucić wam info, że ta cisza się trochę przedłuży.

Ci co oglądają YouTube lub Instagrama wiedzą już, że jestem w trakcie szukania pracy. Zbliża się też wakacyjny wyjazd, remont i przeprowadzka, więc... sami rozumiecie :D

Więc żyję, ale dzieje się na tyle sporo, że FB jest ostatnim miejscem, do którego chce mi się zaglądać. Od czasu do czasu wrzucę tu zajawkę tekstów lub video, które mogliście przypadkiem przeoczyć 👀

Do usłyszenia niebawem!

PS: Niebawem wysyłam kolejny newsletter – to dobra okazja żeby się do niego dopisać jeśli jeszcze tego nie zrobiliście (https://zebza.net/newsletter/).

25/07/2022

W czwartek o 17:00 robimy kolejne podsumowanie Idź Pan w UI! – jeśli macie ochotę zobaczyć nadesłane projekty, przedstawiające dashboard aplikacji mobilnej, wpadajcie tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=cVgXQ9i-3o0

11/07/2022

Mentoring odmieniamy ostatnio przez wszystkie przypadki. Ale czy warto w ogóle angażować się w taką współpracę? O tym porozmawiam już niedługo z Ulą Mitas-Drozdowską, Senior UX Designerką w ING, która doświadczenia związane z mentoringiem zbierała zarówno od strony mentee jak i mentorki.

Tematy, o których będziemy rozmawiać to między innymi:

– Jak szukać mentorów i ile to może kosztować?
– Jakie są w ogóle programy mentoringowe w Polsce?
– Jak może wyglądać współpraca na linii mentor-mentee?
– I co mogą wynieść z takiego mentoringu również mentorzy?

Spotkanie ma charakter otwarty – Ula będzie odpowiadać na moje pytania, ale jak zawsze – zapraszamy was do zadawania swoich pytań! Dlatego wpadnijcie o 17:00 w czwartek (14 lipca) i pogadajmy o mentoringu, o tutaj: https://bit.ly/3uEPJyp

05/07/2022

Po miesiącu przerwy od zadań, wrzucam kolejne wyzwanie na bloga. Co powiecie na dashboard aplikacji mobilnej?

Termin na zrobienie projektu żeby wziąć udział w wyzwaniu to 17 lipca. A kilka dni później zrobimy podsumowanie online.

Link do zadania tu: https://zebza.net/idzpanwui-dashboard-aplikacji/

26/06/2022

Małe studio projektowe, czy może jednak postawić na własną markę osobistą i freelance? Pogadam o tym trochę z Martą Nawrocką, projektantką graficzną i ilustratorką, która jest współwłaścicielką łódzkiego studia brandingowego makaki, a oprócz głównej działalności graficznej prowadzi markę papierniczą My Own Freckle.

Na rozmowę (na żywo) zapraszam was w poniedziałek o 17:30: https://www.youtube.com/watch?v=MJY8PsMqNR0

21/06/2022

Prezentujecie swoje projekty? Czy wysyłacie mailem czy Slacku i czekacie na odpowiedź/wrażenia? Jeśli to drugie, to zerknijcie na tekst lub film na YouTube, w którym gadam dlaczego warto jednak poświęcić chwilę na dobrą prezentację swojego projektu (nawet jeśli to praca w trakcie – a nie finalny projekt!).

Link do bloga: https://zebza.net/prezentacja-projektow/
Link do filmu na YT: https://www.youtube.com/watch?v=X3zoeL13DQs

13/06/2022

Human Interface Guidelines (czyli wytyczne do projektowania na urządzenia od Apple) doczekały się odświeżenia. Na pierwszy rzut oka widać zmiany wizualne – pojawiły się charakterystyczne, gradientowe grafiki jako ilustracje poszczególnych działów. Ale zmiany pojawiły się również w strukturze dokumentacji – i tu zamiast podstron z wytycznymi dla platform mamy ogólne wytyczne, wzorce i komponenty (które można wyfiltrować dla konkretnych platform).

Link do dokumentacji jest tu: https://developer.apple.com/design/human-interface-guidelines/guidelines/overview

10/06/2022

Do zapisanych osób na newsletter trafił już czerwcowy tekst. Ci, którzy się nie zdecydowali, znajdą wersję blogową... no na blogu ;) Było o interfejsach – i wbrew pozorom nie tylko o obrazkach.

Link do wpisu jest tu:https://zebza.net/n06-projektowanie-ui/

A tu się można zapisać na newsletter, bo będę wysyłać też krótsze wiadomości, z rzeczami bardziej „na bieżąco", które nie będą archiwizowane na blogu: https://zebza.net/newsletter/

30/05/2022

Osoby wchodzące do branży czy nawet pracujące już zawodowo pewnie nie raz czuły się przytłoczone. Tym jak wiele tematów można ruszyć, zgłębić się w kolejne specjalizacje, książki, kursy i warsztaty. Powstało narzędzie, które ma trochę w tym chaosie pomóc.

UX Career Strategizer to 8-stopniowy warsztat, który pomoże ogarnąć wam możliwe sposoby rozwoju w zawodowej ścieżce. Określić najlepszy dla was kierunek kariery i zaplanować strategiczne działania, aby osiągnąć swoje cele. Został stworzony jako tablica w Miro, więc można skorzystać z szablonu za darmo (wystarczy wam do tego darmowe konto w Miro).

Przejście przez zadania zajmie 3-5 godzin i według autorów, warto rozdzielić to na dwie sesje.

To też niezłe narzędzie dla osób, które zarządzają zespołem projektantów, a nie wypracowali do tej pory niczego własnego (fajny punkt wyjścia do mapowania kompetencji zespołu).

26/05/2022

Przyjechałam do Warszawy bo udało mi się załapać na stacjonarną wersję Research Confetti (pisałam wam już o tym wydarzeniu). Tymczasem, niczym Maryla na Sylwestra, po pandemicznej przerwie postanowiłam się odmrozić i wystąpić na scenie. Padło na meetup organizowany przez Miquido – Halo Design. Przyznam, że po takiej przerwie od gadania z ludźmi, wiecie, na żywo, się stresuję :D

Kto będzie z nami na miejscu?

A ja przy okazji przypominam, że niebawem kolejna część zebzowego newslettera! Co więcej, w drugiej połowie roku pojawią się krótkie wiadomości wysyłane między głównymi mailami. Mniej rozbudowane, ale wciąż (mam nadzieję) warte uwagi. Te nie będą archiwizowane na blogu, więc jeśli nie chcecie, żeby coś was ominęło, to siup – zapraszam tutaj: https://zebza.net/newsletter

23/05/2022

Jeżeli jakimś cudem was to ominęło, to daję znać, że już niebawem odbędzie się konferencja badawcza organizowana przez Allegro. Słowo klucz – darmowa. Na stacjonarne spotkanie wejściówek już nie złapiecie, ale wciąż można pobrać link do wersji online.

Jeśli kręcą was badania lub wręcz przeciwnie – jeszcze się w badania nie mieliście okazji wkręcić… to dobra okazja żeby spróbować!

Dwa dni – 26 i 27 maja (czwartek, piątek), w godzinach popołudniowych.

Informacje o wydarzeniu wraz z agendą i linkiem do zapisu złapiecie tu: https://allegro.pl/zobacz/uxconfetti

22/05/2022

Tym razem na kanale pojawi się Dawid Tkocz, którego być może kojarzycie z jutubowej działalności. Pogadamy o wypaleniu zawodowym (tak, Dawid ma dość bycia Product Designerem), ale też o jego działalności w ramach Fabryki Juniorów – społeczności, którą buduje. Dawida zapytam min. o:
– Skąd taka radykalna decyzja (czyli co wkurza go w projektowaniu)?
– Czy nie boi się, że będzie żałował tej decyzji?
– Jakie rady dałby sobie sprzed roku?
– Czym jest (i dla kogo) Fabryka Juniorów?
– No i co dalej?

Choć tytuł spotkania brzmi dość poważnie, rozmowa będzie miała luźny charakter. Więc jeśli macie ochotę pogadać z nami na czacie to zapraszam o 14:00 w środę (25.05) pod ten link: https://www.youtube.com/watch?v=8sg0xnRUiQk

17/05/2022

Tradycyjnie, po kolejnym zadaniu z Idź Pan w UI!, robimy podsumowanie na żywo. Już w ten czwartek, o 19:30 spotkamy się na moim kanale, o tu: https://www.youtube.com/watch?v=zIqDfzwSgAE

Tym razem zadaniem było stworzenie mobilnej wersji strony głównej wydawnictwa. Jak poszło uczestnikom zobaczycie na spotkaniu 🥰

16/05/2022

W sieci znajdziemy całe mnóstwo darmowych treści o projektowaniu UX, usług, interfejsów (UI Design), projektowaniu graficznym i pochodnych tematów. Dużo więcej jest oczywiście tych w języku angielskim (dlatego warto uczyć się angielskiego równolegle z UXowymi tematami, jeśli czujecie tu braki). Nie oznacza to wcale, że po polsku nic nie znajdziemy. Polskich kanałów, blogów, podcastów czy newsletterów jest całkiem sporo.

Lista jest na blogu, o tu: https://zebza.net/polskie-materialy-o-ux/

Jeżeli widzicie, że kogoś pominęłam, dajcie znać – chętnie uzupełnię listę : )

06/05/2022

Jako, że ostatnio, no cóż, zwolniłam się z pracy, przede mną po kilku dobrych latach, zrobienie własnego portfolio. To również obszar do którego wskazówek na swoim instagramowym profilu udziela Ela. I właśnie o portfolio – o tym czego często brakuje w UXowych portfolio (i to nie tylko osób początkujących) porozmawiam z Elą Bojarczuk – Product Designerką w OLX Group, w trakcie spotkania na żywo.

We wtorek, o 18:00 spotkamy się na zebzowym kanale, o tu: https://www.youtube.com/watch?v=ok8SNnC1tgY

A instagramowe konto Eli złapiecie tu: https://www.instagram.com/ela.bojarczuk_ux/

01/05/2022

Dla tych co przypadkiem nie mają planów na majówkę, wrzucam kolejne zadanie Idź Pan w UI! A jeśli robicie same super rzeczy, odpoczywacie, czy coś – spokojnie. Zadanie trwa do 14 maja!

Treść zadania znajdziecie tutaj: https://zebza.net/idz-pan-w-ui-25/

27/04/2022

Dziś World Graphic Design Day, czyli tak zwany „Dzień grafika". Czego życzycie Wszystkim projektantom i projektantkom graficznym z tej okazji? Żeby logo już nigdy nie było większe? Żeby klienci nigdy nie narzekali, że „co tak drogo?"? A może czegoś jeszcze? 😏

23/04/2022

Przy weekendzie możecie zerknąć na ostatni materiał na kanale czy blogu, czyli nowe książkowe polecajki. Tym razem tytuły skupiły się wokół tematów UXowych, mamy więc coś o projektowaniu pod ekrany dotykowe, dostępności czy wykorzystaniu psychologii w projektowaniu.

Tytuły, o których opowiadam to:
👉 100 rzeczy, które każdy projektant powinien wiedzieć o potencjalnych klientach, Susan Weinschenk
👉 Accessibility for Everyone, Laura Kalbag
👉 Touch Design for Mobile Interfaces, Steven Hoober
👉 Strategia Umami, dr Aga Szóstek

A linki są tu – wpis na blogu (https://bit.ly/3k3hYkH), film na YT (https://bit.ly/39eTH9j).

14/04/2022

Pomijając te wszystkie wokółoscarowe dramy, chciałam wam dzisiaj podrzucić zwycięzcę tegorocznych nagród w kategorii krótki film animowany – The Windshield Wiper.

Kilkanaście minut kadrów krążących wokół jednego pytania – czym jest miłość? – obejrzycie tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=i8MQl7vCkMQ

13/04/2022

Na kanale YouTube konferencji DesignWays pojawiły się nagrania zeszłorocznych wystąpień. Więc wpadajcie tu i zerkajcie: https://bit.ly/37Hozye – może to Wam pomoże podjąć decyzję czy chcecie wziąć udział w tegorocznej edycji :)

No i pamiętajcie, że jeszcze dziś można zgłosić się z propozycją tematu wystąpienia. Call for papers zbierają już tylko dzisiaj – więcej info na stronie wydarzenia (https://www.designways.io/).

04/04/2022

Zazwyczaj gadamy tu o czymś związanym z warstwą wizualną projektów. Ale dzisiaj dla odmiany chciałabym pokazać wam świetny materiał o... dźwięku.

Kojarzycie ścieżkę dźwiękową do Diuny? Odpowiadał za nią znany i wielokrotnie nagradzany kompozytor Hans Zimmer. W nagraniu dla Vanity Fair opowiada jak powstawały przynoszące największe ciary fragmenty ścieżki. I niektóre mogą być dla was zaskoczeniem.

Pięknie słucha się ludzi z pasją i niestandardowym podejściem do pracy – zerknijcie na to jak twórcy muzyki dochodzili do wytworzenia dźwięków, wymyślenia ich źródeł i tego jak powinny brzmieć. Piękny przykład twórczości, którą wszyscy możemy się inspirować.

Materiał (13 minutowy, nawet nie zauważycie kiedy zleci) jest tu – https://www.youtube.com/watch?v=93A1ryc-WW0

A na Spotifaju można znaleźć ścieżkę dźwiękową z filmu :)

PS. Dziś o 20:00 na kanale widzimy się na podsumowaniu ostatniego Idź Pan w UI!

03/04/2022

Szykuje się świetna inicjatywa dla juniorów!

Tonik Design Academy przyjmuje w kwietniu 16 osób (Junior Product Designers) na dwudniowe warsztaty. Będzie okazja żeby zrobić portfolio review, popracować nad projektem i załapać się na afterka. Wszystko co trzeba zrobić to zapakować laptopa pod pachę, przyjechać do Poznania, no i warto zacząć od zapisania się. Całość jest darmowa, więc pewnie będzie sporo chętnych, ale warto próbować!

Po więcej szczegółów zachęcam do zerknięcia na stronę https://www.tda.tonik.com/

02/04/2022

Kojarzycie konferencję DesignWays? Jeśli nie, to czas najwyższy nadrobić. Po raz kolejny zebza będzie patronować temu wydarzeniu, więc pewnie nie raz jeszcze o nich wspomnę. We wrześniu, 19-20 w Krakowie, będzie okazja spotkać się ponownie!

Trwa właśnie Call for Papers, więc jeśli jesteście zainteresowani wystąpieniem na scenie, to można się zgłaszać. Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia, o tu: https://www.designways.io/

A 20 kwietnia rusza sprzedaż biletów, więc warto obserwować ich by być na bieżąco!

Kto planuje wystąpić lub po prostu pojawić się w Krakowie?

01/04/2022

W poniedziałek, 4 kwietnia o 20:00, odpalamy kolejne podsumowanie Idź Pan w UI! W zadaniu do zaprojektowania była podstrona schroniska informująca o tym jak wirtualnie zaadoptować zwierzaka.

Zgłosiło się ponad 20 osób i na spotkaniu na żywo! Obejrzymy kilka projektów i zastanowimy się, co można zrobić inaczej, co się udało, a na co trzeba zwracać szczególną uwagę, projektując interfejs graficzny?

Spotkanie odbędzie się pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=WdqC7K5QQ0I

31/03/2022

Są projekty poboczne, które rozkręcamy i mamy z nich mnóstwo radochy. A czasem i kasy. A są takie, które niespecjalnie wypalają. I o nich też czasem warto pogadać.

Na blogu i kanale wylądował materiał, gdzie opowiadam o sklepie, dlaczego go zamknęłam, co moim zdaniem poszło bardzo nie tak? I co zmieniłabym, gdybym robiła to jeszcze raz?

Przy okazji testowałam nowy format na kanale – nagrania audio :v Podobno wyszło nieźle (chociaż wciąż się muszę nauczyć lepiej obrabiać dźwięk przy montażu :

Want your school to be the top-listed School/college?