Poznańscy Zielarze

Poznańscy Zielarze

Rekonstrukcja historyczna

21/05/2021

Smok nie do końca wikiński i niespecjalnie historyczny ten topór, ale JEST MOC 🔥😍🐉

24/10/2020

Jesteśmy na tyle starzy, że pamiętamy oryginał:)

Photos from Poznańscy Zielarze's post 10/04/2020

Na fali problemów z drożdżami Naczelna Wałkiria Zielarzy postanowiła podzielić się z Wami przepisem na nasze słynne podpłomyki

06/02/2020

Już niebawem wszystko wróci do normy:)

Temat wiecznie żywy i wraca nieubłaganie. Pozdrowienia dla wszystkich, których to spotkało :-)

24/12/2019

Szczodrych Godów - God Jul! ✨

18/11/2019

Tak było. True that.

31/10/2019

Dziś Dziady. Nastał mrok, można rozpalić ogień. Zanieście przodkom jadło i napitek, postawcie świeczkę albo chociaż powspominajcie.

03/08/2019

Nasze domowe dżemy, marmolady i powidła są idealne na podpłomyki;)

02/08/2019

Nasza wróżąca czeka na Was już dziś od 11.00!

01/08/2019

Ekipa Zielarzy ćwiczy przed jutrzejszymi podpłomykami🙂

30/07/2019

Powoli zbieramy się na XXV Festiwal Słowian i Wikingów:) A póki co - zdjęcie z naszego pierwszego Wolina, A.D. 2002. Od tamtej pory jesteśmy tu co roku!

Na zdjęciu 2/4 ówczesnej drużyny, o jakże dumnych wikińskich imionach: Czarodziej i Pyskata:)

26/07/2019

Wiśnia + jabłko + mięta. Woliński bestseller zaraz idzie do słoików:)

Photos from Poznańscy Zielarze's post 13/07/2019

A jak mija Wasz weekend? Bo u nas przygotowania do Wolina idą pełną parą:)

22/06/2019

Dziś Kupała, czyli słowiańskie święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. U wikingów - Midsummer, czas wzmożonej aktywności fizycznej, połowu ryb, wypraw handlowych i łupieżczych. Wspominano wtedy Sól (staronordyckie "Sun" - "Słońce") i jej brata-Księżyc, Máni. To moment, kiedy bogowie miłości i płodności Frey i Freya jednoczyli siły, by z kwiatów rodziły się owoce. Wtedy można było uhonorować także Aegira, jego żonę boginię morza Ran i ich dziewięć córek, Heimdalla z jego tęczowym mostem, oraz Baldura, boga światła.

Licencja: CC-BY-NC-ND http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/

12/06/2019

„Porady Różowej Brygady” po wikińsku:)

20/04/2019

U nas kwitną wiśnie - nieodmienny znak, że przyszła wiosna.* W te dni łączymy nasze pasje z tradycją, stąd jajka farbowane w łupinach cebuli (Słowianie barwili je na czerwono), w liczbie nawiązującej do dziewięciu światów wikińskiej mitologii. Wszystkiego dobrego!

*To właśnie z tych drzew robimy nasz słynny dżem;)

Photo by Złodzieje Dusz
Licencja: CC-BY-NC-ND http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/

28/02/2019

Wszyscy wrzucają dziś zdjęcia pączków, to my też. Niekoniecznie jadalne, chociaż nazwa "laurowiśnia" sugeruje owocowe nadzienie;)

Dziś Święto Pączka - i oto pączki. Świeżutkie, ekologiczne, wegańskie, bez tłuszczu... Pączki (o smaku) laurowiśni.
W Poznaniu już wiosna, jakby co:)

Licencja: CC-BY-NC-ND http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/

img-9gag-fun.9cache.com 19/02/2019

Słoneczko wyszło i robi się coraz cieplej. Czas wyciągnąć wikiński szpej i sprawdzić, co trzeba naprawić przed sezonem;)

img-9gag-fun.9cache.com

11/12/2018

Z Nordcon # # wracaliśmy z tarczą. Zajęliśmy drugie miejsce w konkursie strojów (zdjęcia później) oraz pierwsze miejsce w konkursie domowych nalewek! Wygrała nasza czarna porzeczka, która de facto była produktem ubocznym dżemowej manufaktury na Wolin:) Skål!

Licencja: CC-BY-NC-ND http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/

06/12/2018

Po raz pierwszy od bardzo bardzo dawna jesteśmy na imprezie bez stoiska🙂 Żeby było jasne - ten cały bagaż to dla 2 osób na 3 dni. Czas podbić (wikiński) # # Nordcon!

XX LAT TRYGŁAWA 05/09/2018

Skromna dokumentacja XX lecie Drużyny Grodu Trzygłowa / Triglav 20th anniversary. Raz jeszcze serdecznie dziękujemy za zaproszenie i czekamy na kolejny jubileusz!

Krótka relacja z obchodów XX-lecia Drużyna Grodu Trzyglowa w Szczecinie.

A few photos taken at Triglav's 20th anniversary in Stettin.

31/08/2018

Już jutro XX lecie Drużyny Grodu Trzygłowa / Triglav 20th anniversary. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalny dżem - w barwach Drużyny Grodu Trzygłowa, czyli czarno-czerwony (z czerwonej i czarnej porzeczki). Oba smaki pakowane są osobno do słoika, czyli w środku jest po równo jednego i drugiego:) Zapraszamy serdecznie do Szczecina!

Licencja: CC-BY-NC-ND http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/

WOLIN SLAVS AND VIKINGS FESTIVAL 2018 17/08/2018

Całość zdjęć tegorocznego Wolin - Festival of Slavs and Vikings. Nasze podpłomyki wystąpiły w roli dziękczynnego kołacza, podczas niedzielnej inscenizacji podziękowania za plony w świątyni.

Festiwal Słowian i Wikingów na Wolinie to największa tego typu impreza w Europie.
Annually, Wolin is home to Europe's biggest Germanic-Slavic Viking festival.

WOLIN SLAVS AND VIKINGS FESTIVAL 2018 11/08/2018

Pierwsza część zdjęć z Wolina 2018:)

Festiwal Słowian i Wikingów na Wolinie to największa tego typu impreza w Europie.
Annually, Wolin is home to Europe's biggest Germanic-Slavic Viking festival.

05/08/2018

Księżniczka Falka nie boi się żadnej pracy;)

Photos from Poznańscy Zielarze's post 03/08/2018

Czekamy na Was na Wolinie!

01/08/2018

Już od piątku do niedzieli podczas XXIV Festiwal Słowian i Wikingów będzie można skosztować naszych podpłomyków! Przygotowaliśmy także małe dżemiki "na wynos", w limitowanej ofercie. Do wyboru: truskawka + malina, wiśnia + jabłko + mięta, renkloda + limonka, truskawka + mięta, czarna porzeczka + czekolada, konfitura truskawkowa, czereśnia + lipa, wiśnia + chilli + czekolada, porzeczka mix: czarna i czerwona, truskawka + wanilia, malina + czerwona porzeczka oraz nasz absolutny hit: truskawka + rabarbar.
Zapraszamy:)

Licencja: CC-BY-NC-ND http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/

30/07/2018

Za chwilę skończymy się pakować i jedziemy na Wolin. Mamy nadzieję zobaczyć się z Wami w weekend - a w międzyczasie poczytajcie sobie dodaną poniżej notatkę, tak na wszelki wypadek, gdyby komuś po Festiwalu zachciało się wikińskiego męża albo wikińskiej żony:)

SZCZYPTA PRZYPRAW 30/07/2018
29/07/2018

Przygotowania do Wolina w toku. A jak tam Wasze dżemy?

29/07/2018

Nasza ekipa już gotowa na Noc Świętojańską:)

Photos from Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie's post 29/07/2018

Kilka zdjęć z Nocy Świętojańskiej. Działo się.

29/07/2018

Zapraszamy w dniach 23 - 4 czerwca na Noc Kupały do Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie!

Want your school to be the top-listed School/college?

Myślisz “To tylko na chwilę”, a potem się okazuje, że jesteś wikingiem połowę swojego życia

Na początku, jak wiadomo, była kanapka z jajkiem i rzeżuchą (podaję za: T. Pratchett, Eryk, Warszawa 2001). Co prawda, można dyskutować o roli majonezu, ale dla nas najistotniejsze jest to, że zielarstwo ma tak długą tradycję. Poza tym, rzeżucha jest bardzo zdrowa.

Po kanapce była kanapa, na której czworo miłośników fantastyki z poznańskiego Klubu Fantastyki Druga Era (to ci od Pyrkonu) zgadało się na temat swojego historycznego bzika. Ponieważ trzy czwarte grupy stanowiły kobiety, wybór padł na zielarstwo (umiejętność odróżnienia lubczyku od innych ziół jest bardzo pożądana). W taki to sposób powstała "Grupa Mądrych Bab i Czarownic oraz Czarodziejów i Driudów", która z czasem przybrała - na szczęście - dzisiejszą nazwę, będącą połączeniem profesji i patriotyzmu lokalnego.

Początki nie były łatwe, bo poruszaliśmy się trochę po omacku. Ostatnie lata przyniosły wręcz przesyt imprezami historycznymi, ale wtedy prym wiódł festiwal w Biskupinie i właśnie tam, we wrześniu 2001, w zadymionej chacie, nad kotłem z parującą herbatką, Poznańscy Zielarze mieli swój (nie)wielki debiut. Z uwagi na ilość dostępnych źródeł, łatwiej było nam zostać wikingami niż Słowianami. Poza tym wikińskie baby miały trochę więcej do powiedzenia niż Słowianki, i, jak przystało na wikińskie baby, zakrzyczałyśmy naszego biednego rodzynka.

W tym roku stuknie nam 17 lat nieprzerwanej działalności. Skład osobowy nieco się nam zmienił po drodze (ale Hegemonka ciągle rządzi twardą ręką - niekiedy jest to ręka dzierżąca wałek) i poszerzył się o osoby wróżące z run - najpierw godiego, a potem mądrą. Z czasem zaczęliśmy też poświęcać mniejszą uwagę ziołom, a większą podpłomykom. Od kilku lat uparcie zajmujemy pierwsze miejsca w konkursie dawnego jadła na Festiwalu Wikingów i Słowian na Wolinie, pokonując przy pomocy prostego placka z dżemem konkurencyjne mięsiwa, zupy i inne dostojne dania.

Braliśmy udział w licznych pokazach, imprezach firmowych, festynach i festiwalach w Polsce i za granicą. Jako pierwsi polscy wikingowie gościliśmy w norweskim Gudvangen (2003) i Sarpsborgu (2006) oraz duńskim Leire (2004). Wikińskie wyprawy nauczyły nas przede wszystkim trudnej sztuki pakowania samochodu - zanim nastała era busów i vanów, typowym autem każdego odtwórcy było kombi, obowiązkowo z dechami namiotowymi na dachu, obciążone ponad miarę. Na naszej trasie oprócz Skandynawii wielokrotnie znalazły się Niderlandy, Niemcy, Belgia, Anglia, Czechy, Francja oraz - zupełnym przypadkiem - miasteczko Waco w stanie Texas, które odwiedziliśmy na zaproszenie lokalnego Swedish Heritage. Trzy Zielarki jako Trzy Wiedźmy prowadziły poznańskie spotkanie z naszym ulubionym pisarzem, Terrym Pratchettem. W holenderskim museum-parku Archeonie zostaliśmy uwiecznieni na wieki kamerą samochodu Google’a. Na koncie mamy też kilka prelekcji na Pyrkonie, a nasza Hegemonka napisała też parę artykułów do “Gazety Rycerskiej”. Jeden z nich, “Poradnik dla młodych panien czyli wszystko, czego chciałybyście dowiedzieć się o życiu z wikingiem, ale boicie się zapytać” (Gazeta Rycerska 9/2005) - nadal aktualny! - polecamy do przeczytania tutaj, w osobnej notatce.

Obecnie, z uwagi na życie prywatne i zawodowe, jednoczymy zielarskie siły tylko kilka razy w roku. Poszczególni członkowie grupy są zaangażowani w indywidualne historyczne projekty, więc na bycie objazdową wikińską gastronomią po prostu nie starcza nam już czasu. Zostawiliśmy sobie jednak dwie najważniejsze dla nas imprezy: Noc Świętojańską w Szczecinie i Festiwal Słowian i Wikingów na Wolinie, gdzie Zielarze mają nieprzerwanie swoje stanowisko od 2002 roku. Na te okazje przygotowujemy specjalną autorską ziołową herbatkę oraz szeroką ofertę domowych dżemów i marmolad, i zawsze nam jest miło powitać znajome twarze.


Website