Istnieje wiele mitów nt edukacji seksualnej i metod działania edukatorek i edukatorów. Nie, nie jesteśmy trenerkami seksualnymi 😅
❗️właściwie prowadzona edukacja seksualna:
🤓łączy wiedzę i przekazywanie informacji, pozwalajàcy w sposób pozytywny i odpowiedzialny podchodzić młodzieży do własnej seksualności.
👧👱♀️🧔♂️👵🏻przekazuje treści dostosowane do wieku i potrzeb
✋ uświadamia o znaczeniu umiejętności wyznaczania własnych granic, dzięki czemu stanowi najlepszą formę zabezpieczenia przed przemocą seksualną
🙌 powinna zakładać, że seksualność jest niezbywalnym elementem życia każdego człowieka (od narodzin do śmierci)
🙆♂️szanuje młodych ludzi i ich decyzje
🏳️🌈szanuje mniejszości seksualne
🙋♀️🙋♂️opiera się na zasadzie równości płci
Jakie znacie mity na temat edukacji seksualnej i edukatorek/edukatorów?
Grow To Glow
Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from Grow To Glow, Education Website, .
Operating as usual
Pytania dotyczące na przykład planów związanych z założeniem rodziny czy znalezieniem osoby partnerskiej są często zadawane przez członków rodziny, zwłaszcza podczas czasu świątecznego z różnych powodów. Zrozumienie tych motywacji może pomóc w lepszym radzeniu sobie z takimi pytaniami i budowaniu bardziej otwartej i zrozumiałej komunikacji w rodzinie.
Członkowie rodziny mogą pytać o nasze plany, ponieważ zazwyczaj troszczą się o twoje / wasze szczęście i dobrostan. Dla wielu osób rodzina jest istotnym elementem wsparcia, a pytania dotyczące planów życiowych mogą wynikać np. z chęci udzielenia ewentualnej pomocy czy wyrażenia zainteresowania twoim / waszym życiem.
Pytania dotyczące założenia rodziny czy o osobę partnerską często wynikają z utrwalonych wzorców społecznych i kulturowych. W niektórych społeczeństwach istnieje silne oczekiwanie, że ludzie powinni osiągnąć pewne etapy życiowe, takie jak małżeństwo i rodzicielstwo.
Czasami pytania te wynikają z braku zrozumienia ewolucji społeczeństwa i zmian w podejściu do życia rodzinnego. Współczesne społeczeństwa różnią się od tych sprzed kilku dekad, a my - ludzie podejmujemy różne decyzje dotyczące związków i rodziny.
Członkowie rodziny mogą być zaintrygowani perspektywą nowych doświadczeń życiowych, takich jak małżeństwo czy rodzicielstwo. Pytania o te sprawy mogą wynikać z pragnienia dzielenia radości związanej z takimi etapami życiowymi i uczestniczenia w nich w sposób emocjonalny czy dosłowny.
1. Otwarta komunikacja.
Zamiast unikać tematu, postaraj się otwarcie rozmawiać z rodziną o swoich planach i przemyśleniach. Wyrażanie uczuć i myśli może pomóc zrozumieć, dlaczego te kwestie mogą być dla ciebie ważne i jaka jest Twoja perspektywa.
2. Ustalanie granic.
W miarę potrzeb ustalaj jasne granice odnośnie swojej prywatności. Możesz wyrazić swoją wdzięczność za zainteresowanie, ale jednocześnie podkreślić, że nie zawsze masz gotową odpowiedź na tego typu pytania i potrzebujesz czasu na podjęcie tematu. Dodatkowo, mimo iż pytania mogą być zadawane z troski i innych dobrych powodów, to still tematy, które dotyczą ciebie, pozostają twoimi tematami, a więc niekiedy są intymne..
3. Edukacja.
W miarę potrzeb - możliwości spróbuj wyjaśnić, jak zmieniają się społeczne normy i jak różne osoby podejmują różne decyzje dotyczące życia w ogóle. Dzielenie się swoją perspektywą może pomóc w zrozumieniu, że wybory życiowe są indywidualne i różne dla każdego.
4. Szukanie wsparcia.
Jeśli pytania te są dla ciebie zbyt trudne, wprowadzają w zakłopotanie, stresują, pamiętaj, że nie musisz nic 🙂 Ale możesz też poszukać wsparcia wśród osób przyjacielskich lub osoby partnerskiej. A może w rodzinie jest ktoś, z kim trzymasz sztamę? Wspólna rozmowa z innymi może pomóc w lepszym zrozumieniu własnych uczuć i podjęciu decyzji, co się potrzebuje zrobić.
Wychodząc z założenia, że nie każdy rodzic czuje się dobrym edukatorem dla swojego dziecka w dziedzinie dojrzewania płciowego, rozejrzałam się wokół żeby poznać możliwości edukacji seksualnej w lokalnej społeczności. Wnioski, niestety nie były optymistyczne. Większa część edukacji w tym zakresie to lekcje biologii i WDŻ w szkole. Biologia, jak wiadomo, skupia się na anatomii i fizjologii, WDŻ najczęściej jest nacechowane konserwatywnie i odbywa się w duchu katolickiego schematu relacji (w naszej szkole prowadzi te zajęcia katecheta).
Uznałam, że brakuje w obu przypadkach wiedzy na temat zmian emocjonalnych w okresie dojrzewania, ciałopozytywnego podejścia do samych siebie (bez wstydu i wtłaczania w poczucie winy czy grzech), brakuje wiadomości na temat własnych granic co skutkuje brakiem umiejętności ich wytyczania i egzekwowania ich przestrzegania od innych. Wiedza na temat seksualności młodych ludzi, popędu seksualnego, budzących się potrzeb, rodzących się relacji i dostępu do bezpiecznej antykoncepcji również jest znikoma. W efekcie dorośli wśród młodzieży tracą zaufanie i odpowiedzi na pojawiające się w swoich głowach pytania młodzi ludzie szukają w sieci i wśród rówieśników (których wiedza oparta jest na tym samym Internecie - często krzywdząca, przekłamana,
zniekształcona pornografią).
Odczuwając w sobie gotowość do przekazania rzetelnej wiedzy, bez zawstydzania, bez tabuizacji, z normalizacją zmian fizjologicznych, z uspokojeniem o normalność własnego rozwoju, postanowiłam zrobić krok w przód i stać się tą osobą, która „coś z tym zrobi”.
Tworzę programy warsztatów i pogadanek w grupach, dostosowane do wieku i potrzeb.
Jestem biolożką i edukatorką seksualną, kobietą otwartą, słuchającą i mówiącą bez zażenowania, poszukującą odpowiedzi na wiele rodzących się pytań i potrafiącą budować relacje. Działam w oparciu o pozytywne podejście do cielesności, mam wiedzę merytoryczną i chętnie się rozwijam.
Fot.: Jakub Ćwiklewski - FOTOGRAF
Wizaż: Hair&MakeUp Studio Ewa Sokołowska
Studio: FotopunktElk
❗️ O tym, że edukacja seksualna jest potrzebna mówi ogromna większość (89% badanych)*
❓Jaki jest jednak jej autentyczny wygląd?
❗️jedynym źródłem edukowania w tym zakresie dzieci i młodzieży w szkołach są lekcje WdŻ. Sporadycznie szkoły dopuszczają współpracę z edukatorami z organizacji pozarządowych (zwłaszcza w ostatnich latach)
❓kto edukuje młodych ludzi
❓ jakie treści przekazuje
❓dlaczego tak mało jest zajęć dotyczących granic, consentu i przemocy na tle seksualnym?
Jest wiele lekcji odrobienia, drodzy Dorośli
Jako edukatorzy seksualni w szkołach wypadliście naprawdę marnie.
*na podstawie raportu Grupy Ponton „WDŻ na dwóję” : https://ponton.org.pl/raporty/
(Insta: link w bio)
Czy w polskiej szkole istnieje edukacja seksualna? Z raportu wynika, że aż 89%‼️ badanych osób uważa, że edukacja w szkole jest potrzebna.
Jak to wygląda w rzeczywistości?
W szkołach odbywają się lekcje Wychowania Do Życia w rodzinie (tzw.: WDŻ) i, niestety nie jest kolorowo 😒
Bardzo często prowadzą je nauczyciele słabo przygotowani do rozmów z młodzieżą na temat seksualności. Lekcje są zorganizowane w nieciekawy lub nacechowany ideologicznie sposób. Nauczyciele bywają zawstydzeni treściami, o których mają rozmawiać 😲
Wiedza prezentowana przez prowadzące osoby nie jest poparta badaniami naukowymi (zerknij na cytaty z raportu wybrane na grafikach).
Lekcje odbywają się w czasie zastępstw lub na koniec dnia lekcyjnego (często jako 8 godzina, z której młodzież najchętniej rezygnuje).
Cały raport wraz z ciekawymi wnioskami i cytatami z badanych znajdziecie w linku w bio i komentarzu.
❓jak to wyglądało/wgląda u Was?
🔍Edukacja seksualna trwa przez całe życie, bo nasza seksualność (czyli płciowość), nie kończy się wraz z upływającym wiekiem.
⏳Zmieniamy się, a na każdym etapie naszego rozwoju, płciowość i seksualność mają nieco inny kształt.
📚Ważne, żebyśmy budując swoją świadomość płciową bezpiecznie czerpali wiedzę z rzetelnych źródeł, opartych na faktach, badaniach naukowych, nie nacechowanych ocenami moralnymi.
♥️Poznając siebie łatwiej akceptujemy zmiany, oswajamy je i uruchamiamy w sobie ciałopozytywność - lubienie swojego ciała wraz z jego nieszablonowym wyglądem i funkcjonowaniem. 🧑🦲👨🏽🦱🧑🏻🦰🧑🦯🧑🦼Dajemy sobie przestrzeń na wyjątkowość oraz otwieramy ciekawość na różnorodność. 🤹♀️