Heuris- Koło Naukowe Ekonomii Behawioralnej

Heuris- Koło Naukowe Ekonomii Behawioralnej

Heuris- Koło Naukowe Ekonomii Behawioralnej działa przy Katedrze Mikroekonomii i Ekonomii Instytucjonalnej na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

13/03/2015

Wodzeni na ekonomiczne pokuszenie

rzecz o łamaniu reguł - w biznesie i w codziennym życiu :)

obserwatorfinansowy.pl Łamiemy reguły, które narzuciliśmy sobie sami oraz te, które narzuca nam prawo i obyczaj. – Skuteczniejsze są ogólne regulacje niż zbyt szczegółowe przepisy. Uleganie pokusie nie zawsze jednak musi być złe – przekonuje dr Łukasz Woźny, ekonomista SGH.

26/11/2014

Zapraszamy wszystkich jutro o godz. 18:00 do sali 201E, gdzie odbędzie się otwarte spotkanie naszego koła, na którym zostanie przedstawiona prezentacja dot. podstaw ekonomii behawioralnej, dzięki której dowiecie się kilku istotnych kwestii oraz, mamy nadzieję, zainteresujecie się szerzej tematem :)!

23/09/2014

BBC - Future - Healthy eating: The mind games of supermarkets

trochę o wpływie marketów na nasze wybory ekonomiczne :)

bbc.com You’re often manipulated to buy at the supermarket. Now hidden design tricks can sway you to pick healthier food without realising, says Veronique Greenwood.

07/09/2014

7 psychologicznych zasad ustalania cen

Jak odbieramy ceny i dlaczego marketerzy robią z nami co chcą ;)

forbes.pl Wielkie firmy już wykorzystują psychologię w strategiach cenowych i w ten sposób starają się maksymalizować zyski. Dlaczego nie miałbyś spróbować i ty?

24/08/2014

Prawica wojuje na słoniach

Trochę na temat framingu i myślenia szybkiego oraz wolnego ;)

wyborcza.pl Dlaczego obrońcy życia są za karą śmierci, a dzieci hipisów idą do korporacji. Z George'em Lakoffem, językoznawcą i politologiem, rozmawia Katarzyna Wężyk

17/07/2014

McDonald's przedobrzył

A propos restauracji - za dużo opcji zawsze oznacza problemy z wyborem ;)

pierwszymilion.forbes.pl Istotą fast foodu jest prostota. Rozbudowując swoje menu, największe sieci franczyzowe świata, takie jak McDonald’s, a wcześniej Burger King, popełniły grzech pierworodny. W efekcie dziś potrzebne jest wielkie wietrzenie i powrót do tego, co dobre

17/07/2014

11 Psychological Tricks Restaurants Use To Make You Spend More Money

11 patentów, które sprawiają, że wydajemy więcej w restauracji ;)

businessinsider.com Ever notice that you don't see dollar signs on a menu? That's a deliberate choice.

13/07/2014

Przednia wyspa wspiera Buffetta

czyli intuicji rynkowej po prostu nie da się nauczyć ;)

pb.pl Mózgi najlepszych inwestorów działają w podobny sposób — udowodnili amerykańscy naukowcy

27/05/2014

WATCH: Our buggy moral code

Klasyka :)

ted.com Behavioral economist Dan Ariely studies the bugs in our moral code, and shows how we are predictably irrational.

06/05/2014

Jak sklepy manipulują klientami? - Bankier.pl

ciekawy wywiad o behavioral pricingu i o tym, jak często dajemy się złapać ;)

bankier.pl Dlaczego określone produkty stoją w sklepie na tej a nie innej półce, co przemilczają producenci i jak manipulują nami sprzedawcy,...

05/05/2014

Jak wygrać w kamień, papier, nożyce?

Już wiemy jak wygrywać w papier, kamień, nożyce ;)

wyborcza.pl Naukowcy od lat zajmują się teorią gier. Tym razem badacze z chińskiego uniwersytetu Zhejiang zabrali się za grę, którą wszyscy znamy z podwórek. Czy jakaś strategia daje większe szanse na zwycięstwo?

24/04/2014

The Right Colors Make Data Easier To Read

okazuje się, że przy prezentacji danych warto korzystać z odpowiednich kolorów ;)!

blogs.hbr.org Using existing color-concept relationships leads to faster analysis.

14/04/2014

Nasze koło znalazło sie w folderze promującym wydział NE. Jesteśmy oficjalnie w grze ;)

09/04/2014

Gra o pieniądze

czy kupujemy produkty zgodnie z teorią gier, czyli wybieramy najtańsze? nie, ponieważ jest jeszcze marketing...

forbes.pl Bez marketingu konkurujący ze sobą przedsiębiorcy obniżaliby ceny tak długo, aż kolejno zmuszeni byliby zamykać swoje biznesy. Na pobojowisku zostaliby tylko najwytrwalsi, co nie znaczy że najsprytniejsi. Taki scenariusz, zwłaszcza w Polsce, nie jest niczym szczególnym. Jest raczej bazarową regułą.…

08/04/2014

Czy tłum jest mądrzejszy od najlepszych analityków CIA? Good Judgment Project udowadnia, że tak

mądrość tłumu pomaga we właściwych przewidywaniach ;)? wygląda na to, że tak - nie przypadkowo wykres przypomina rozkład normalny...

technologie.gazeta.pl Od kilku lat w USA w ramach projektu Good Judgment Project tysiące ochotników próbuje przewidzieć przyszłość. Niektórym prognozom nie są w stanie dorównać profesjonaliści z CIA. Jak to możliwe, jak to działa?

07/04/2014

Behavioural economics and public policy - FT.com

świetny artykuł dotyczący wykorzystania ekonomii behawioralnej w polityce społecznej + ciekawie opisane różnice i konflikty w podejściu do samej nauki ;)

ft.com The past decade has been a triumph for behavioural economics, the fashionable cross-breed of psychology and economics. First there was the award in 2002 of the Nobel Memorial Prize in economics to a psychologist, Daniel Kahneman – the man who did as

06/04/2014

Zarobili miliony na darmowych produktach

nie ma nic za darmo :) artykuł tylko to potwierdza, polecamy!

forbes.pl Istnieje kategoria firm, które z darmowości uczyniły dochodowy biznes. Oferują one usługi prawdziwie darmowe w sensie pieniężnym, bez żadnego drugiego dna. Tyle, że walutą stajemy się my sami

03/04/2014

Nie znaleziono - Bankier.pl - Polski Portal Finansowy - informacje o: kredyty, kredyt, podatki,...

Czy Donald Tusk wykorzystuje efekt status quo przy reformie ZUS/OFE? Zapraszamy do przeczytania ;)

bankier.pl Bankier.pl - Największy i najlepszy portal finansowy. Informacje o gospodarce, inwestowaniu, finansach osobistych i prowadzeniu firmy. Kursy walut, notowania akcji, fundusze. Dane o wszystkich produktach bankowych: kredyty, konta, lokaty i karty kredytowej oraz informacje na tematy: kredyty, kredyt,...

24/03/2014

Oficjalnie zakończyliśmy pierwszą rekrutację do naszego koła. Wysłaliśmy maile do osób, które się dostały i zapraszamy na pierwsze spotkanie ;)

24/03/2014

Dziękujemy za nadesłane aplikacje. Jest ich naprawdę sporo, więc teraz czas na ich sprawdzanie ;)!

13/03/2014

Pracownicy okradają swoje firmy

dodajmy do tego, że większość oszustw to zwyczajne "prywatyzowanie" biurowego sprzętu i materiałów ;)
tymczasem, zapraszamy do rekrutacji: https://www.facebook.com/events/231180183753741/?ref=22

firma.pb.pl Przeciętny polski oszust zajmuje kierownicze stanowisko w firmie, którą okrada. Ma 41 do 50 lat, wykształcenie wyższe, pracuje dłużej niż 10 lat.

03/03/2014

The Economic Times

nice move Google ;) im więcej informacji, tym większa szansa na racjonalnego klienta.

Google will show restaurant menu, prices in search

The company believes it will help web users make a more informed decision before they reserve a table for dinner or lunch.

Read more at: http://ow.ly/ubJmU

04/02/2014

The global thought leaders 2013

Daniel Kahneman na 14 miejscu rankingu "The Global Thought Leaders 2013". To bardzo dobry znak, biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie BE :)

gdi.ch Who are the thought leaders shaping today's discourse on the future of society and the economy? Whose ideas are defining and changing our lives? GDI has measured the influence of the world's most important thinkers and presents the "Global Thought Leader Map".

27/01/2014

Siemionczyk: O świecie psychologów

"nastroje inwestorów" nie takie znów najgorsze :)

parkiet.com Dlaczego na GPW znów tanieją akcje? No cóż, pogorszyły się nastroje inwestorów. Często słyszę, że analitycy sięgający po to wyjaśnienie ruchów indeksów to zwykli hochsztaplerzy, kpiący z tych, którzy domagają się diagnozy rynkowych wydarzeń.

23/01/2014

6 sztuczek, byś kupił więcej jedzenia niż zamierzałeś

BE is everywhere ;)

stylzycia.newsweek.pl Oto dlaczego zamiast kanapki kupujemy zestaw i czemu karmel dodawany jest do naszego jedzenia. Specjalistka od marketingu i zachowań konsumentów opowiada o trikach stosowanych przez restauracje ze śmieciowym jedzeniem.

21/01/2014

A marketer’s guide to behavioral economics

Fajny insight od McKinsey'a :)

mckinsey.com Marketers have been applying behavioral economics—often unknowingly—for years. A more systematic approach can unlock significant value. A McKinsey Quarterly article.

20/01/2014

Autosugestia w Google pokazuje: "jaką drogą przeszła ekonomia behawioralna i ile jeszcze musi przejść?" w stosunku do innych nauk ekonomicznych. Polecamy artykuł: http://bit.ly/1bCGr82

20/01/2014

prawda :)

20/01/2014

Heuris- Koło Naukowe Ekonomii Behawioralnej's cover photo

19/01/2014

Dan Ariely: Are we in control of our own decisions? | Video on TED.com

tak na dobry początek, polecamy zarówno Dana Ariely'ego, jak i konferencje TED :)

ted.com Behavioral economist Dan Ariely, the author of Predictably Irrational, uses classic visual illusions and his own counterintuitive (and sometimes shocking) research findings to show how we're not as rational as we think when we make decisions.

Want your school to be the top-listed School/college?

Website