Jak zapewne zauważyliście 42 Zjazd ZHP wprowadził alternatywną rotę Przyrzeczenia Harcerskiego. Podobnie jak część osób biorących w dyskusji przed samym głosowaniem tej zmiany na zjeździe uważamy, że otwiera to nowe pole do rozmów o duchowości, wierze i religii.
Aby te rozmowy były konstruktywne przygotowaliśmy propozycję mini poradnika do dyskutowania o duchowości. To kilka prostych zasad skrojonych pod nasze potrzeby. Jeżeli macie pomysły, które moglibyśmy dopisać do tej listy dajcie znać w komentarzach!
---
1. Szukaj wspólnego gruntu. Ta dyskusja toczy się o wartościach, a te w ZHP mamy w miarę wspólne, niezależnie od tego, kto skąd je wywodzi. Najpierw dojdź do tego, co Cię łączy z Twoim rozmówcą. To stworzy lepszą atmosferę do rozmowy o ewentualnych różnicach.
2. W dyskusjach opierajmy się na faktach i wymieniajmy opinie na ich temat. Fakty są podstawą merytorycznej dyskusji. Opinie na temat faktów mogą być różne. Nie myl swoich opinii z faktami.
3. Niezależnie od tego, czy wierzysz w Boga, czy też nie; bądź na tyle uprzejmy, aby przed ujawnieniem swojego stanowiska dodać zwrot stylu: "wierzę, że" albo "moim zdaniem". Staraj się nie prezentować swoich poglądów tak, jakby były to fakty - to zamyka przestrzeń do dyskusji. Ta zasada sprawdzi się też w rozmowach na inne tematy.
4. Jeżeli uważasz, że jesteś wierzący, niewierzący, liberałem, konserwatystą, patriotą, kosmopolitą, lewicowcem, prawicowcem itd..., i chcesz się na to powołać w dyskusji, bądź gotów w jasny sposób wyjaśnić, co to konkretnie dla Ciebie znaczy. Nasz język pełen jest terminów wieloznacznych z dużym bagażem historycznym albo pozbawionych jednego konkretnego znaczenia - Ty znajdź swoje znaczenie.
5. To, że coś wydaje Ci się oczywiste, nie oznacza jeszcze, że jest to równie oczywiste dla Twojego rozmówcy. Spróbuj w prosty, zrozumiały dla każdego sposób opisać to, co dla Ciebie oczywiste. Dzięki temu sam sprawdzisz, czy dobrze rozumiesz to, co wydaje Ci się, że rozumiesz.
6. To, że coś wydaje Ci się oczywiste, nie oznacza jeszcze, że jest to prawda. Wchodząc w dyskusję, bierz pod uwagę możliwość zmiany swojego zdania pod wpływem argumentów innych dyskutantów. Zastanowienie się, jakie fakty lub argumenty przekonałyby Cię do porzucenia swego początkowego stanowiska, świetnie wskażą Ci fundamenty, na których Twój pogląd się opiera.
7. Naprawdę nie musimy ani się nawzajem nawracać, ani odwodzić od wiary religijnej. To, że różnie patrzymy na świat, może być naszym zasobem, a nie linią podziału. Spróbujmy się najpierw lepiej poznać - może dzięki temu lepiej się zrozumiemy i nie będziemy czuli potrzeby, żeby się nawzajem zmieniać?
8. Zanim skrytykujesz czyjeś poglądy upewnij się, że dokładnie wiesz, jakie są poglądy osoby, z którą rozmawiasz. Często jest tak, że przypinamy innym łatki na podstawie jednej wypowiedzi albo komentarza, który źle zinterpretowaliśmy.
9. Czyż nie lepiej jest zadawać pytania zamiast wygłaszać “kazania”? Dobre pytanie drąży temat i pomaga rozmówcom płynąć dalej we wspólnym kierunku. Wygłoszenie jakiejś tezy przy jednoczesnym informowaniu całego świata o tym, że jest ona wspaniała i niepodważalna może postawić w dyskusji tamę, a chyba nie o to chodzi?
10. Nie myl kwestionowania Twojego poglądu z atakiem na Ciebie samego. Podważanie Twojej tezy nie oznacza podważania Twej mądrości czy kompetencji. Wielu sławnych ludzi, w tym noblistów, głosiło również poglądy ewidentnie błędne.
---
Czekamy na Wasze komentarze!
Wyniki naszych wspólnych poszukiwań prześlemy do właściwego wydziału GK. Może nawet skleimy z tego jakiegoś małego pdf-a, którym będzie się można podzielić.
Czuwaj!
Szkoła Wychowania Duchowego
Szkoła Wychowania Duchowego to projekt dotyczący rozważań o wychowaniu duchowym w harcerstwie.
Szkoła Wychowania Duchowego, to miejsce o tym czym jest wychowanie duchowe i jak z nim pracować w organizacji harcerskiej, a jednocześnie strona SWD jest swoistym repozytorium materiałów, artykułów i dokumentów o wychowaniu duchowym. Wychowanie duchowe to jeden z głównych obszarów rozwoju młodego człowieka w harcerstwie. I pomimo tego, że jest to obszar często wymieniany, to jednocześnie jest jedn
Operating as usual
W 70. Biuletynie Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej pojawił się artykuł będący przyczynkiem do dyskusji o wychowaniu religijnym w ZHP.
Czytaliście?
Biuletyn do dostania (za darmo!) tutaj:
https://zawacka.pl/Detail/index/118
Polecamy bardzo ciekawy wywiad z profesorem Mikołejko!
My się tu ciągle trochę podsmiechujemy z figury fajnego księdza z gitarą. Pan Profesor też ją dostrzega.
Zbigniew Mikołejko: - Młodzi rozczarowani Kościołem. Nie wystarczy gitara
Warto
https://jerzysosnowski.pl/2021/11/07/wolanie-obawiam-sie-na-puszczy/
Wołanie, obawiam się, na puszczy | Jerzy Sosnowski niedziela 7 listopada 2021— Autor Jerzy Sosnowski W jednym z komentarzy internetowych znalazłem zdanie (z kontekstu wynika, że człowieka wierzącego!), które lapidarnie określa dzisiejszą sytuację Kościoła w Polsce: „Kościół jest tak moralnie skompromitowany, że nie interesuje mnie ...
Druhny i druhowie, pojawia się nowa przestrzeń do dyskusji o roli duchowości w ZHP. Możliwe, że właśnie te dyskusje rozstrzygną jakiego światopoglądu ZHP będzie oczekiwał od harcerzy i harcerek.
Rada Naczelna wyznaczyła terminy dyskusji instruktorskich poświęconych roli religii i rozwoju duchowego w Harcerskim Systemie Wychowawczym. Przygotowano 10 otwartych spotkań dla różnych grup odbiorców (szczegóły w linku) więc każdy będzie miał okazję się wypowiedzieć.
Jakie argumenty powinny Waszym zdaniem paść w tej dyskusji?
W linku znajdziecie terminy spotkań, formularz zgłoszeniowy i materiały pomocnicze (proponowane warianty):
https://gkzhp.sharepoint.com/sites/RadaNaczelnaZHP/SitePages/Podyskutujmy-duchowosc.aspx
Już jutro, 12 maja 2021, o godzinie 19.00, kolejna prelekcja w Szkole Wychowania Duchowego.
Będziemy rozmawiali o różnych perspektywach duchowości: filozoficznej, społecznej, psychologicznej, teologicznej.
Celem jest odpowiedź na pytanie w jaki sposób we wzajemnym poszanowaniu różnych wyznawanych wartości, wygospodarować w naszej organizacji przestrzeń do rozwoju duchowego.
Przybywajcie!
https://gkzhp.sharepoint.com/sites/wychowanieduchowe/_layouts/15/Event.aspx?ListGuid=aa00326f-a6bd-452c-b354-791b6e42edcd&ItemId=4
Wczorajsza prelekcja jest już dostępna do obejrzenia.
Jeśli ktoś nie ma czasu obejrzeć całej, a chciałby jakiś interesujący kawałek, to podajemy nawigację po głównych tematach:
Prolog: 0:35
a. Przedstawienie autora, w tym o Radomiu: 05:00
b. Dlaczego taki temat?: 07:55
Rozdział I – Świat wyobrażony: 09:14
a. Legenda o Peugeot: 10:35
b. Świat wyobrażony: 14:40
Rozdział II – Tylko Bóg: 16.29
a. Księga Mormona: 19:33
Rozdział III – Umowy: 24:22
a. Wymiar Arki Przymierza: 25:50
b. Płaca minimalna w Szwecji: 27:25
Rozdział IV – Prawa Człowieka, część pierwsza: 30:10
a. Sakrament koronowania na króla: 31:00
b. Rafał Lemkin: 31:55
c. Czy byłoby lepiej, gdyby treść konwencji o ludobójstwie objawiła się Lemkinowi?: 35:27
d. Teza I: 36:40
Rozdział V – Prawa Człowieka, część druga: 37:12
a. Prawa człowieka a nauczanie kościoła katolickiego: 41:02
b. Ćwiczenie intelektualne: 42:51
Rozdział VI – Zastrzeżenie: 44:49
a. Ewolucja norm moralnych w religiach: 46:11
Epilog: 51:38
a. Podsumowanie: 53:38
https://web.microsoftstream.com/video/7860435e-6547-4e83-b4df-1eb940830a74
Rafał Klepacz o dzisiejszym wystąpieniu:
Czy członek ZHP musi wyznawać jakąś religię?
Aktualnie Rada Naczelna ZHP (nie Zarząd!) konsultuje zagadnienia związane z wychowaniem duchowym na Zjazd ZHP.
Jedna z osi tej dyskusji przebiega wokół rozważań, czy członek ZHP musi uznawać istnienie bytów pozamaterialnych. W dyskusji przewijają się warianty od pełnej dowolności poglądów do oczekiwania od członków wyznawania jakiejś religii.
O tę oś chciałbym oprzeć to wystąpienie. Czy można opierać swój system etyczny, o inny byt niż „boski”? Czy mogą istnieć inne niż nadprzyrodzone źródła norm moralnych?
Te pytania chcę zadać, choć zdaję sobie sprawę, że w tym jednym wystąpieniu nie znajdę odpowiedzi. Zapraszam dziś o 20.00 do Szkoły Wychowania Duchowego!
Czym jest wychowanie duchowe w ZHP?
Podczas pracy nad ostatnią prelekcją [link na końcu posta] i dyskusji po niej sformułowaliśmy naszą definicję wychowania duchowego w ZHP, co o niej sądzicie?
"Wychowanie duchowe w ZHP to:
• Przekazywanie harcerskich wartości oraz postaw i norm moralnych.
• Pomoc w poszukiwaniu i dążeniu do wybranego celu i sensu życia.
• Rozbudzanie i wzbogacanie świata przeżyć wewnętrznych.
• Wyrabianie wrażliwości na piękno, w tym na piękno przyrody, a także na kulturę i jej wytwory.
• U osób wierzących: pielęgnowanie religijności rozumianej jako szczególny rodzaj więzi człowieka z bóstwem lub absolutem.
• Wyrabianie zdolności do mierzenia się z przeciwnościami losu, zachowywania pogody ducha, wspierania na duchu innych."
Najważniejsze dla naszych rozważań jest to, że religijność (albo wiara w rzeczy nadprzyrodzone) jest jednym z aspektów duchowości, ale nie jest z nią równoznaczna i nie jest warunkiem koniecznym do jej posiadania.
Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?
Link do prelekcji - "Czym jest wychowanie duchowe?"
https://web.microsoftstream.com/video/2a940032-eb03-4fae-9754-cfcf3ad71273
Jeśli ktoś nie zdążył, albo nie mógł obejrzeć - nic nie szkodzi. Zapis spotkania jest już dopstępny:
https://web.microsoftstream.com/video/2a940032-eb03-4fae-9754-cfcf3ad71273?referrer=https:%2F%2Fgkzhp.sharepoint.com%2F
Zgadzacie się z definicją wychowania duchowego zaprezentowaną przez Macieja?
Duchowość to:
• Wyznawane wartości oraz przyjmowane postawy i normy moralne.
• Poszukiwanie lub dążenie do wybranego celu i sensu życia.
• Świat przeżyć wewnętrznych.
• Wrażliwość, na kulturę i jej wytwory, na piękno, także na piękno przyrody.
• Szczególny rodzaj więzi człowieka z bóstwem, absolutem, lub ogólnie pojmowaną sferą pozazmysłową; religijność.
• Zdolności do mierzenia się z przeciwnościami losu, zachowywania pogody ducha, wspierania na duchu innych - siła ducha.
Najważniejsze dla naszych rozważań jest to, że religijność (albo wiara w rzeczy nadprzyrodzone) jest tylko jednym z aspektów duchowości. Nie jest równoznaczna z duchowością i nie jest warunkiem koniecznym do jej posiadania.
Dzisiaj, 28.04.2021, o 19.00, Rada Naczelna ZHP zaprasza na spotkanie, na którym będzie zaprezentowany materiał z dyskusji o roli religii i rozwoju duchowego w harcerskim systemie wychowawczym, który później będzie stanowił podstawę dyskusji i konsultacji w środowiskach.
Dyskusja jest wypełnieniem zobowiązań XL Zjazdu ZHP, który polecił przeprowadzenie dyskusji o roli religii i rozwoju duchowego w ZHP.
Nas szczególnie interesuje ten drugi człon uchwały, więc na pewno nasi swd i swd wezmą udział w spotkaniu. Was również do tego zachęcamy!
https://teams.microsoft.com/dl/launcher/launcher.html?url=%2F_%23%2Fl%2Fmeetup-join%2F19%3Ameeting_NDk2MDEyZDYtNzc1Ni00NTBiLThmNmEtYmE1YjVkZTI4OTcz%40thread.v2%2F0%3Fcontext%3D%257B%2522Tid%2522%3A%2522e1368d1e-3975-4ce6-893d-fc351fd44dcd%2522%2C%2522Oid%2522%3A%2522b607d36e-cf2b-4140-a861-705c2571e77d%2522%2C%2522IsBroadcastMeeting%2522%3Atrue%257D%26btype%3Da%26role%3Da%26fbclid%3DIwAR0SCbR4CLZ-p6_DkO1hgAwSKwUCD1c9gnvEzIExqFxapjfqffU4T31ITaA%26anon%3Dtrue&type=meetup-join&deeplinkId=43b03fa5-7c82-4573-974d-da77dd4be726&directDl=true&msLaunch=true&enableMobilePage=true&suppressPrompt=true
Już w tym tygodniu, w piątek, 30 kwietnia 2021, swd. Maciej Bryja spróbuje wyjaśnić co to w ogóle jest wychowanie duchowe.
Bądźcie z nami!
Można nas słuchać w samochodzie w drodze na majówkę, na słuchawkach podczas spaceru, w fotelu popijając ciepłą herbatę.
A jeśli nie możecie nas słuchać na żywo, zawsze będzie mogli odsłuchać nagranie.
Do usłyszenia!
https://gkzhp.sharepoint.com/sites/wychowanieduchowe/_layouts/15/Event.aspx?ListGuid=aa00326f-a6bd-452c-b354-791b6e42edcd&ItemId=2
KORZENIE ROSNĄ OD DOŁU
Od jakiegoś czasu obserwujemy coraz więcej fajnych inicjatyw robionych w bardziej w ruchu harcerskim niż w organizacji. Pewnym wentylem działań oddolnych, pozaorganizacyjnych, są w ZHP ruchy programowo – metodyczne, które na przestrzeni lat udowodniły, że są w stanie prowadzić ciekawe projekty. Tu warto wspomnieć o Rajdzie Odkrywców organizowanym przez PRO, czy kursach metodycznych organizowanych przez RPM Ręka Metody czy działalność RPM Wędrownictwo.
Jednak rpm, to nadal jakaś forma zorganizowania się, a widać chęć działania poza jakimikolwiek strukturami, nawet tak lekkimi jak rpm. Wynika to najprawdopodobniej z braku potrzeby kierowania swojej aktywności na działania organizacyjne i chęci wykorzystania całej energii wyłącznie na przedmiot działania. Ostatnimi czasy takimi oddolnymi, pozaorganizacyjnym inicjatywami są program HoPS - wspiarający komendy w czasie pandemii w obszarach horyzontów, przedsiębiorczości i służby (stąd nazwa), „Wyprawa po laskę” - projekt dla chłopaków niepewnych swojej męskości, Z24 – quasi informacyjna strona na fb, niby trochę śmieszkowa, ale zorganizowaną przez Z24 debatę kandydatów na naczelnika ZHP obejrzało ponad 10 tys. osób i wreszcie Metodologos - Oficjalni Hultaje i Hultajki Metody Harcerskiej, projekt który ma popularyzować i przybliżać metodę harcerską.
Dokładnie w ten rodzaj inicjatyw wpisuje się Szkoła Wychowania Duchowego. Absolutnie oddolny i stojący obok jakichkolwiek struktur projekt dotyczący, w odróżnieniu od wszystkich pozostałych, wychowania duchowego. Dziedziny, która wymieniana jest jako jeden z kluczowych obszarów rozwoju człowieka w ZHP, a jednocześnie trochę zapomniana i zaniedbana.
Szkoła Wychowania Duchowego powstała więc z potrzeby zadbania o ten ważny wycinek działalności ZHP. SWD jest dość luźną wspólnotą, kolektywem instruktorów i instruktorek, bez żadnego kierownictwa, a łączy nas jedynie chęć wsparcia kadry ZHP w przeprowadzaniu działań wychowawczych na rzecz wychowania duchowego.
Zakładamy, że będzie to działalność prowadzona w trybie akcyjnym, dwa razy w roku przez kilka tygodni. Ale wszystko zależy od tego z jakim przyjęciem spotka się pierwsza edycja SWD (S1) i czy będziemy mieli energię na przygotowywanie kolejnych.
Pomiędzy edycjami SWD, chcemy prowadzić serwis o wychowaniu duchowym, który będzie gromadził materiały, artykuły i dokumenty dotyczące wychowania duchowego w harcerstwie.
Z uwagi na otwarty charakter projektu, zachęcamy do dzielenia się z nami swoimi pomysłami, wszelkimi uwagami do jej funkcjonowania, spostrzeżeniami. A może nawet, do włączania się w jej działanie.
Cos więcej napiszemy, po zakończeniu tej edycji SWD 😊
https://gkzhp.sharepoint.com/sites/wychowanieduchowe
Już w najbliższy piątek, 30 kwietnia 2021, swd Maciej Bryja poprowadzi nas po różnych definicjach pojęcia 'wychowanie duchowe', opowie jak zmieniało się jego rozumienie i czym w harcerstwie dzisiaj jest i może być wychowanie duchowe.
Maciek opowiada z precyzją karabinu snajperskiego SWD. Warto posłuchać!
Zapraszamy na inauguracyjny wykład w pierwszej edycji Szkoły Wychowania Duchowego (SWD)!
https://gkzhp.sharepoint.com/sites/wychowanieduchowe/_layouts/15/Event.aspx?ListGuid=aa00326f-a6bd-452c-b354-791b6e42edcd&ItemId=2
Zapraszamy do udziału w Szkole Wychowania Duchowego (SWD). Uczestnikiem SWD może być każda osoba, chcąca pogłębić swoją wiedzę o wychowaniu duchowym, lub poszukująca inspiracji, wsparcia w tym obszarze. Szkoła składa się z trzech form: prelekcji, wywiadów, warsztatów i podsumowania w formie biwaku.
Dołączyć do szkoły można na każdym etapie, można wziąć udział w pojedyńczych wydarzeniach, bądź we wszystkich. Formuła jest luźna, a członkostwo w szkole niezobowiązujące. Wszystkie aktywności SWD będą nagrywane, a nagrania umieszczone na stronie projektu. Można więc będzie do nich wracać lub odsłuchać je w dowolnym dla siebie czasie - jeśli z jakichś powodów udział bezpośredni w zajęciach szkoły będzie niemożliwy.
Zakończenie tej edycji Szkoły Wychowania Duchowego planujemy w czerwcu, podczas weekendowego biwaku w lesie, gdzie przy ognisku będzie można rozmawiać bardziej bezpośrednio.
Prowadzącymi zajęcia w Szkole Wychowania Duchowego (SWD) są Specjaliści Wychowania Duchowego (SWD) i Samoucy Wychowania Duchowego (SWD). Różne perspektywy, różne spojrzenie na wychowanie duchowe łączy precyzja wyrażania myśli podobna do precyzji karabinu snajperskiego SWD.
Dostęp do zajęć i treści SWD mają wyłącznie osoby posiadające dostęp do konta słuzbowego w ZHP.