Elo Roi Organization

Elo Roi Organization

It is a non profit Community Based Organization aim to support and help orphans,vulnerable children, and widows from Interior villages in Tanzania.

Operating as usual

UPENDO FAMILY-YERUSALEM CENTER 15/02/2020

TODAY IT HAS BEEN A VERY BLESSED DAY TO US , WE HAD A CHANCE TO SPEND A DAY AT “UPENDO FAMILY, YERUSALEM CENTER” which is found in Mafinga-Iringa. We are blessed for the first time to meet the director and founder of this center, REV. FR. BRUNO MGAYA. We spend hours chatting and playing with children, visiting around and see all the amazing activities they do at the center, such as fish ponds, poultry and farming. We shared with them some clothes, shoes and a little money to support their needs.
There is 35, children, from age 3 to 17 years of age. These children needs, clothes, shoes, blankets, school things. The very touch thing we learn is a challenge of transport, the center does not have any means of transport, when it happens they have an emergency to run a child to hospital at night they must carry the child on back from the center to Changarawe health center. So they are in need of a transport like motor cycle or something like that.
Please if you have anything would like to offer to the center keep in touch with us.
Every blessing

LEO IMEKUWA SIKU YA BARAKA KWETU, TUMEPATA NAFASI YA KUTEMBELEA NA KUTUMIA SIKU NZIMA KATIKA KITUO CHA WATOTO YATIMA KINACHOITWA “UPENDO YERUSALEM” kinachopatikana mjini Mafinga. Tumebarikiwa kuonana na mkurugenzi na mwanzilishi wa kituo hiki, PADRE BRUNO MGAYA. Tumefurahi kutumia muda kuongea na mkrugenzi pamoja na walezi wa watoto pia na watoto wenyewe, tumejifunza na kuona shughuli mbalimbali wanazozifanya katika kituo hiki zinazowawezesha kujikimu na kuwafundisha watoto maisha ya kujitegemea. K**a vile ufugaji wa samaki, ufugaji wa kuku, ufugaji wa nguruwe na ng’ombe pamoja na kilimo.
Kituo kina watoto wapatao 35, wenye umri wa kuanzia miaka 3 hadi miaka 17. Mahitaji makubwa ya watoto ni nguo, viatu, vifaa vya shule na pia upendo kutoka kwa wanajamii kuwatembelea. Pia changamoto kubwa sana kwa sasa ni usafiri kwakuwa hawana chombo chochote cha usafiri kinachowasaidia hasa wanapopatwa na dharula za mtoto kuugua usiku, hivyo wanalazimika kubeba mtoto mgongoni na kutembea umbali wa kilomita 10 kufika kituo cha afya. Hivyo kwa yoyote ambaye anaweza kuwasaidia kupata chombo cha usafiri hata pikipiki, basi karibu sana wasiliana nasi tutakupa maelekezo ya kuwafikia. Karibu pia wewe mwenye chochote unachofikiri unaweza saidia watoto hawa. Wasiliana nasi, tuungane kuonesha upendo kwa watoto hawa.
Mungu awabariki sana.

TODAY IT HAS BEEN A VERY BLESSED DAY TO US , WE HAD A CHANCE TO SPEND A DAY AT “UPENDO FAMILY, YERUSALEM CENTER” which is found in Mafinga-Iringa. We are blessed for the first time to meet the director and founder of this center, REV. FR. BRUNO MGAYA. We spend hours chatting and playing with children, visiting around and see all the amazing activities they do at the center, such as fish ponds, poultry and farming. We shared with them some clothes, shoes and a little money to support their needs.
There is 35, children, from age 3 to 17 years of age. These children needs, clothes, shoes, blankets, school things. The very touch thing we learn is a challenge of transport, the center does not have any means of transport, when it happens they have an emergency to run a child to hospital at night they must carry the child on back from the center to Changarawe health center. So they are in need of a transport like motor cycle or something like that.
Please if you have anything would like to offer to the center keep in touch with us.
Every blessing

LEO IMEKUWA SIKU YA BARAKA KWETU, TUMEPATA NAFASI YA KUTEMBELEA NA KUTUMIA SIKU NZIMA KATIKA KITUO CHA WATOTO YATIMA KINACHOITWA “UPENDO YERUSALEM” kinachopatikana mjini Mafinga. Tumebarikiwa kuonana na mkurugenzi na mwanzilishi wa kituo hiki, PADRE BRUNO MGAYA. Tumefurahi kutumia muda kuongea na mkrugenzi pamoja na walezi wa watoto pia na watoto wenyewe, tumejifunza na kuona shughuli mbalimbali wanazozifanya katika kituo hiki zinazowawezesha kujikimu na kuwafundisha watoto maisha ya kujitegemea. K**a vile ufugaji wa samaki, ufugaji wa kuku, ufugaji wa nguruwe na ng’ombe pamoja na kilimo.
Kituo kina watoto wapatao 35, wenye umri wa kuanzia miaka 3 hadi miaka 17. Mahitaji makubwa ya watoto ni nguo, viatu, vifaa vya shule na pia upendo kutoka kwa wanajamii kuwatembelea. Pia changamoto kubwa sana kwa sasa ni usafiri kwakuwa hawana chombo chochote cha usafiri kinachowasaidia hasa wanapopatwa na dharula za mtoto kuugua usiku, hivyo wanalazimika kubeba mtoto mgongoni na kutembea umbali wa kilomita 10 kufika kituo cha afya. Hivyo kwa yoyote ambaye anaweza kuwasaidia kupata chombo cha usafiri hata pikipiki, basi karibu sana wasiliana nasi tutakupa maelekezo ya kuwafikia. Karibu pia wewe mwenye chochote unachofikiri unaweza saidia watoto hawa. Wasiliana nasi, tuungane kuonesha upendo kwa watoto hawa.
Mungu awabariki sana.

31/12/2019

SHALOM WAPENDWA. TUNAPENDA KUWASHUKURU SANA KWA UPENDO WENU, TUNAJUA NA TUNAAMINI WAKO WALIOTUOMBEA NA KUWAOMBEA WALE WOTE TUNAOLENGA KUWAFIKIA KATIKA HUDUMA YETU KWA WATOTO YATIMA, WAJANE NA WATOTO WENYE MAZINGIRA MAGUMU. MWAKA 2019 UMEKUWA MWAKA MZURI KWAKUWA TUMEPATA NEEMA YA MUNGU KUWAONESHA UPENDO WENZETU.
KWAPAMOJA TUNAWATAKIWA BARAKA ZA MUNGU TUNAPOELEKA KUMALIZA MWAKA 2019 NA KUUPOKEA MWAKA 2020, MUNGU AZIDI KUWAINUA KATIKA UTUME WENU, MUNGU AWAFANIKISHE NA MKAENDELEE KUFANYIKA BARAKA KWA JAMII YETU. MUNGU AWALINDE NINYI NA FAMILIA ZENU. MWAKA 2020 UKAWE MWAKA WA MAFANIKIO.
KWA JINA LA YESU KRISTO.
AMEN.
SHALOM DEAR EVERYONE. WE THANK YOU VERY MUCH FOR THE LOVE YOU HAVE SHOWED US IN THIS MINISTRY. THANK YOU FOR ALL WHO YOU HAVE BEEN PRAYING FOR US, YOUR PRAYERS LIFTED US TO BE ABLE TO REACH THOSE WHO ORPHANS, VULNERABLE CHILDREN AND WIDOWS IN THE INTERIOR VILLAGES. THE YEAR 2019 HAS BEEN A SUCCEFUL YEAR TO US BECAUSE THROUGH GOD’S GRACE WE’VE BEEN ABLE TO SHARE GOD’S LOVE TO THOSE WHO ARE IN NEED. TOGETHER WE WISH YOU EVERY BLESSING AS WE APPROACH THE END OF YEAR 2019 AND ENTERING 2020, WE PRAY THAT GOD LIFT YOU UP AND YOUR MISTRY, MAY THE LORD PROSPER YOU AND YOUR FAMILY, MAY THE LORD MAKE YOU HOPE TO THE COMMUNITY WE LIVE.
IN JESUS NAME.
AMEN

23/10/2017

Itimbo village- Anglican Church. giving clothes, shoes to people in need.

GLORY TO GOD

This is a short video clip we took at Itimbo Village in the Anglican Church where we gave few things to the orphans, vulnerable and widows. we thank you ever...

ITIMBO VILLAGE 10/09/2017

SHALOM. we thank God for another Sunday we have been blessed to share our time and God's love with God's beloved people at itimbo village. Thank you everyone for your support and prayers, today we gave some clothes and shoes to orphans,vulnerable children and widows at itimbo village as you can see it through the photos here.we had 40 people and we been able to give to 30 of them and 10 people we didn't gave them anything untill next time when God give us a chance again to visit here.

SHALOM. we thank God for another Sunday we have been blessed to share our time and God's love with God's beloved people at itimbo village. Thank you everyone for your support and prayers, today we gave some clothes and shoes to orphans,vulnerable children and widows at itimbo village as you can see it through the photos here.we had 40 people and we been able to give to 30 of them and 10 people we didn't gave them anything untill next time when God give us a chance again to visit here.

03/09/2017

Elo Roi Organization

This is matanana village thank God we enjoyed to share his love with these people at Anglican church in matanana village. we had 50 women (young and old) and 30 children below 15 years old, shared with them the love of God by giving them some clothes and shoes. Still we have more 25 young men above 14 who are in need of clothes, shoes. we hope to be able to have something for them next month.
THANK YOU EVERYONE WHO IS SUPPORTING US THROUGH PRAYING FOR US.

Matanana Village 03/09/2017

This is matanana village thank God we enjoyed to share his love with these people at Anglican church in matanana village. we had 50 women (young and old) and 30 children below 15 years old, shared with them the love of God by giving them some clothes and shoes. Still we have more 25 young men above 14 who are in need of clothes, shoes. we hope to be able to have something for them next month.
THANK YOU EVERYONE WHO IS SUPPORTING US THROUGH PRAYING FOR US.

This is matanana village thank God we enjoyed to share his love with these people at Anglican church in matanana village. we had 50 women (young and old) and 30 children below 15 years old, shared with them the love of God by giving them some clothes and shoes. Still we have more 25 young men above 14 who are in need of clothes, shoes. we hope to be able to have something for them next month.
THANK YOU EVERYONE WHO IS SUPPORTING US THROUGH PRAYING FOR US.

[05/23/17]   Greetings to everyone. We thank you for showing us some love on our page. we appreciate your support. Today we would like to announce that we have started our campaign of helping/supporting orphan,vulnerable and all children living in difficulties, in interior villages. So we welcome anyone who is willing to give help/suport to them on clothes, shoes, blankets and anything else which you think will help them. we also welcome sponsorship of children for school needs. Please feel free to drop us a message about anything, we will get back to you soon as we can.
We wish you every blessing.

23/05/2017

Elo Roi Organization's cover photo

16/10/2015

Elo Roi Organization

Location

Telephone