٠ • •i K R E• • ٠

٠ • •i K R E• • ٠

I K R E lexo,meso,studio,hulumto,zbulo ne Emer Te ALLAHUT

20/12/2013

Zjarri muk e dogji dot Ibrahimin a.s Thika nuk e vra Ismailin a.s Deti nuk e mbyti Musain a.s Balena nuk e hengri dot Junusin a.s "Perulu perpara lZotitl tende me bindje te plote,se ai eshte MBROJTESI i vetem

17/10/2013

Islami nuk kërkon që ta braktisim këtë botë, por ta menaxhojmë atë në emër të Allahut

Sejjid Kutub ka thënë:Islami nuk u kërkon besimtarëve që ta braktisin këtë botë, ngase ata janë krijuar që të jenë mëkëmbës në këtë botë, por, Islami kërkon prej besimtarëve që t’i drejtohen Allahut për menaxhimin me këtë botë dhe mos t’i ngushtojnë horizontet e tyre, ashtu që dunjanë ta shndërrojnë në mure të cilat do t’i ngujojnë brenda saj...Islami synon që ta lirojë “njeriun” nga muret e kësaj dunjaje të vogël, ashtu që e bën atë të punojë në dunja, por të ndjehet se është më i madh se ajo, ta ushtrojë mëkëmbësinë-hilafetin në dunja, por të jetë i lidhur me horizontin më të lartë. Së këtejmi, njeriut do t’i duken preokupimet që janë të lidhura vetëm për këtë botë, të pa rëndësishme dhe të imta, kur do t’i vështrojë nga lartësia e këndvështrimit Islam.
Mr J.B

11/10/2013

mos e le pa e lexu per shkak te dobis .
Dita e Arafatit

Es Selamu alejkum motra dhe Vllezerit e mi , se pari Allahu ju past pranu Xhuman te gjithve , e desha t'ju them qe te henen mos e leshoni ate dite o Vllezer dhe motra pa e agjeru se ka nje vler shum te madhe ajo eshte dita e Arafatit ne ate dite te fshihen gjynahet e vitit te kaluar edhe te ketij viti , beni dua shum o musliman-e se jo vetem Haxhilereve tan te dashur e te nderuar Allahu ja pranon dut por edhe neve na pranon kshtu qe ate dite o Vllezer e motra Allahu ka me dal para melaikeve duke u krenuar me ne , me Agjerimin e me namazin e duart qe kemi me i drejtu kah aj , edhe Vallahi Shejtanin kurr me te nenqmuar e me te perbuzur nuk ke me pa se ate dite andaj knaqne Allahun se aj nuk ka nevoj per ne por ne kemi per te , a po e vreni meshiren e tij bre naten e kadrit sa nje mije vjet e beri , ne ramazan na fshin gjynahet per nje vit , ne namaze gjate dites na i fshien mekatet e dites , ne xhuma gjat javes andaj o vllezerit e mi te dashur dhe oj motra e mija te ndershme mos ja ktheni shpinen kti Zoti kaq bujar , kaq i meshirshem , bane Allahun qe mu krenu para melaikeve diten e hene , bane shejtanin mu nenqmu deri ne at shkall sa nuk ban hiq bre , In shaa Allah e agjeroni ate dite e i shtoni ibadetet , e Allahu ju ruajt , e bashk In shaa Allah te tan e presim Bajramin .
Adm J.B

10/10/2013

“(O Allah), Udhëzona në rrugën e drejtë! Në rrugën e atyre që u ke dhuruar mirësi e jo në të atyre që kanë shkaktuar zemërimin Tënd, as në të atyre që janë të humbur”
Adm J.B

10/10/2013

Ne jete njerzit do te bejne shum padrejtesi ,por ti vazhdo te jesh i drejte duke duruar ,sepse gjithmon kush duron shperblehet nga Zoti dhe fiton .
Adm J.B

04/10/2013

Elhamdulilah Qe jemi Musliman
Adm J.B

02/10/2013

Ndonjëherë, Allahu na jep dhimbjen,
që ne të bëhemi më të fortë.
Ndonjëherë, Allahu na dërgon dështimin,
kështu që ne mund të jemi më të përulur.
Ndonjëherë, Allahu na dërgon sëmundjen,
kështu që ne mund të kujdesemi më mirë për veten.
Ndonjëherë, Allahu na merr çdo gjë që na ka dhënë,
kështu që ne mund të mësojmë vlerën e çdo gjëje që Ai na dha.
adm J.B

Want your school to be the top-listed School/college in Shkup?

Click here to claim your Sponsored Listing.

Location

Category

Telephone

Website

Address

Cair
Shkup
ADKTRJR
Other Schools in Shkup (show all)
SHMQSH"Braqa Milladinovci" SHMQSH"Braqa Milladinovci"
Lagja E Draçevës
Shkup

Shkollë e Mesme