Klubi "Etika e Besimtares"

Klubi "Etika e Besimtares"

Ngritja e vetëdijes edukativo-arsimore dhe fetare tek qytetarët

25/06/2021
25/08/2019Esselamu alejkum.
Nëna dhe motra të nderuara ju informojmë se Klubi Etika e Besimtares edhe për vitin e radhës mundëson regjistrimin e gjeneratës së re për ndjekjen e Mësim Besimit İslam për fëmijë dhe atë për dy grupë-mosha:

1.Grupi i parë:(4-6 vjeq)
2.Grupi i dytë:(7-9 vjeq)

Rezyme dhe përblembledhje e plan-programit mësimorë:

1.Grupi i parë gjegjësisht mësojnë nga duatë e ndryshme profetike para-pas rasteve të caktuara:(duaja me rastin hyrjes dhe daljes nga shtëpia,gjatë ngrënies së ushqimit, me rastin e veshjes së rrobave dhe të ngjashme.) Poashtu ligjërimi i fragmente të caktuara nga jeta e Pejgambereve dhe tregime për fëmijë, mësimin-memorizimin e sureve të shkurtëra nga Kur'ani.
2.Grupi i dytë gjegjësisht mësojne dhe ndjekin ligjërimet nga librat "Ecë Hapave shembullorë 1/2" e cila ndahet në tre njësi mësimore apo lëndë të caktuara si : Akide(besim), Ahlak(moral) dhe Fik'h (jurispodencë islame). Po ashtu memorizimin e pjesëve të caktuara nga Kur'ani dhe mësimin e pjesëve të caktuara nga jeta e Pejgamberëve dhe të parëve.

Regjistrimi bëhet me 01.09.2019.(e Diellë) në mektebet e Xhamisë së Jahja pashës me fillim nga ora 17:00.

Fëmijëve të dashur i'u mundësohet rreth harmonik dhe mjedis i ngrohtë ku në mënyrë kolektive dhe shoqërore do të mund t'i ndjekin mësimet dhe t'i zhvillojnë aftësitë e tyre.

Për informacione shtesë kontaktoni në: 070655918
(Sumeja Beluli)

Me rrespekt nga Stafi Etika e Besimtares.

15/06/2018

Urime festa e Bajramit ........

08/06/2018

FAMILJA SHAHINI NGA GOSTIVARI NUK I BËN DOT BALLË VARFËRISË

Familja shahini nga gostivari nuk i ben dot ball varferis. Te gjith njerezit qe kane deshire ta ndihmojne ket familje le te paraqiten ne numrin 071 655 428....

05/06/2018

“Allahumme inneke afuvvun tuhibbul afve fa’fu anni”
“O Allah, Ti je Falës, e do faljen, prandaj më fal mua (neve)” (Muhamedi a.s.)

Kjo është lutja më unike e dhjetë netëve të fundit të Ramazanit, me të cilën arrijmë përjetimin e Natës së Kadrit, e vlefshme më shumë se njëmijë muaj.

“Nata e Kadrit është më e vlefshme se njëmijë muaj” (Kuran: El-Kadr: 3)

Thuaje me zemër këtë lutje në namazet e përnatshme vullnetare dhe jashtë tyre, sepse me mëshirën e Zotit të Madhërishëm do ta përjetosh Natën e Kadrit dhe do të fitosh faljen e Tij.

O Zoti ynë, na mundëso ta përjetojmë praktikisht atë. Amin!

04/06/2018

| Live stream powered by LiveReacting.com/?t

04/06/2018

Gjeni fjalit | Live stream powered by LiveReacting.com/?t

04/06/2018

Ifttari i fëmijëve, i “Mësim Besimit” në krye me mësimdhënësen S.Beluli në xhaminë e “Jahja Pashes” në Shkup.

Mësim Besimi është një ndër aktivitetet që mbahet në mektepet e Jahja Pashës në Shkup, në krye me mësimdhënësen S.Beluli. Ku aty mësojnë fëmijët prej moshes 4-6 vjeq dhe prej 7-10 vjeq.
Të shtunën u mbajt iftari, me kontributin e e vet mësimdhënëses, si dhe nënave dhe shum motrave muslimane dashamirese.

Ne i faleminderojm dhe i urojm nga zemra të gjithë për pjesmarrjen dhe për gjith kontributin që kanë dhën që ky aktivitet të gjallëroj.

04/06/2018

Një grua tha: “O i Dërguari i Allahut, unë kam kryer një mëkat të madh dhe unë jam penduar te Allahu, kështu që kërkoni Allahut falje për mua.”
Musa (alejhi selam) e pyeti: “Çfarë mëkati keni bërë?”
Kjo grua u përgjigj: “Unë kam bërë zina (me të afermit), dhe pastaj unë linda dhe e vrava atë fëmijë.”
Pastaj i tha Musa (alejhi selam): “Largohu nga kjo dhomë o mëkatare, para se të vjen një zjarr nga qielli mbi ne dhe ne të gjithë do të djegem për këtë akt të urryer, që ju keni kryer!”
Gruaja doli me një zemër të thyer…
Pastaj erdhi Xhibrili (alejhi selam) dhe tha: “O Musa, pse e refuzove këtë grua që është penduar, a nuk ke gjetur ndonjë person tjetër i cili është më i keq se kjo, që ta refuzonë”
Musa (alejhi selam) ka thënë: “O Xhibril, i cili është më i keq se kjo grua që ka kryer një mëkat të tillë?”
Xhibrili (alejhi selam) ka thënë: “Një person i cili neglizhon namazin qëllimisht dhe me vetëdije është më i keq se një grua e tillë!”
[Transmetuar nga Imam edh-Dhehebiu në librin e tij Kitab El
Kabair]

03/06/2018

Sipas Kuranit, 100 kg miell, sa bukë i nxjerrin, e pyeti një njeri hoxhën për ta ngushtuar!

Hoxhë, ju po thoni se në Kuran shkruan për gjithçka?! – e pyeti një njëri hoxhën për ta ngushtuar!
Po, tha hoxha, ashtu asht. Po mirë bre hoxhë a banë me të vetë diçka? Po, urdhro.
Sipas Kuranit, 100 kg miell, sa bukë i nxjerrin?
Au tha hoxha, ket mesele e paskam harru, a ban neser me tkallxu?
Ban tha, ska problem.
Hoxha shkon te furraxhi e pyet dhe ai i tregon, dhe të nesermen e zatek pyetsin dhe i thote: Sipas Kuranit 100 kg miell po nxjerrshin kaq bukë!
Ai i tha Hoxhë a ma tregon ajetin: Po i tha hoxha: ja ky është ajeti: “e nëse nuk dini këtë, atëherë pyetni njerëzit e dijshëm” andaj shkova e veta bukpjeksin dhe mtregoi se ishte kan puna atij jo e jemja.

02/06/2018

Gruaja kursen pensionin e burrit të saj të vdekur për 30 vjet dhe ndërton një xhami në emrin e tij.

Një grua ka ndërtuar një xhami pas tridhjetë viteve të kursimit të pagës së pensionit të bashkëshortit të saj të ndjerë.
Historia u shpërnda në Twitter nga djali i saj, Mohammad Al Harbi, i cili postoi një foto të nënës së tij në xhami duke thënë: “Sa madhështore që je nënë … ajo kurrë nuk e ka gëzuar pagën modeste të daljes në pension të babait tim të ndjerë, transmeton AsianImage.
“Ajo kaloi 30 vjet duke e kursyer derisa ajo ndërtoi një xhami në emrin e babait tim.
InshaAllah atij i garantohet një vend në xhenet. Të Allahut jemi dhe tek Ai kthehemi”.

02/06/2018

😕👑💫

02/06/2018

😂😂🤗👶🏼🧒🏼💖

01/06/2018

Të nderuar fansa te kësaj faqeje, postimet ( videot ) që i bëjmë për personat qe kan nevoj per mbeshtetje financiare, i bejme vetem per Hir Te Allahut ngase na kerkohet nga personat ne fjal, në emer te Allahut. Ne asnje menyr nuk e bejme per pelqimet e juaja apo komentet. Ju nuk keni nevoj as te komentoni ne video as te shtypni Like por i keni numrat e familjve skamore per tui ndihmuar. Ne vetem se kemi ndihmuar ne shperndarje pershkak te kerkeses dhe nevojes qe kan keto familje qe ti shohin me shum njerez e tju ndihmojn.

Me rrespekt: Klubi”Etika e Besimtares”

01/06/2018

Familja Ameti nga Gradeci ka vuan për kafshatën e bukës, jetojnë në një dhomë me e vogel se 10 metra ne katror 4 antar ( Mukadeze Ameti me vajzen 1 vjeçare, burrin dhe vjerren). Jetojnë në kushte teje të vështira . Personat të cilët dëshirojn tju ndihmojn letë lajmërohen në tel: 072 544 143

01/06/2018

Tag personat që duhen me ju ftu per Iftar ( thuni jem tu prit)

31/05/2018

Mashaalllah 😍😍 udhetimi me i mir shkollor...

29/05/2018

Te nderuar musliman/e e Agjerues, në këtë muaj të Ramazanit ju i begatoni sofrat e juaja me lloj lloj ushqimi, por ka prej atyre qe nuk e kan mundesin as barkun ta ngopin me buk. Motra Fehime Ahmeti nga Gositivari nënë e dy fëmijeve ka nevoj për ndihmen tuaj, shtoni shpërblimet te Allahu, ndihmojeni këtë nën kush ka cka ka mundesi.
Me detalisht e keni videon më posht.

Thotë i Dërguari i Allahut: “Allahu është në ndihmën e robit të Tij përderisa ai është në ndihmën e vëllaut të tij(Muslimi). Le të jesh prej atyre që ndihmon vëllaun tëndë në sprovat e ndryshme,Allahu do të ndihmoj në çdo çështje.Ndërsa Taberaniu shënon këtë transmetim: “ Allahu vazhdon të jet në ndihmën e nevojave të robit të Tij për derisa ai është në ndihmë të nevojave të vëllaut të tij”.

( Kush don te ndihmoj le te paraqite ne ket numer 072 760 663)

28/05/2018

🤗

27/05/2018

MashaAllah 🤗💞💕❤️💜.....

27/05/2018

A jeni per loje?

26/05/2018

Gjeni fjalit e duhura ( Allahu ua pranoft agjerimin dhe Ibadetet. Allahu ju shperbleft per pjesmarrje. | Live stream powered by LiveReacting.com/?t

26/05/2018

A jeni gati per nje loje

26/05/2018

Kush eshte per loje te re ......

26/05/2018

"Kjo dituri është Fe, prandaj shikoni nga kush e merrni atë."

(Ibn Sirini, Allahu e mëshiroftë)

26/05/2018

Cila loje po ju pelqen me shum?

Want your school to be the top-listed School/college in Shkup?

Click here to claim your Sponsored Listing.

Videos (show all)

Location

Category

Website

Address

Shkup
1000
Other Education in Shkup (show all)
Islami Fe e Paqes Islami Fe e Paqes
Rruga 1 Nr 228
Shkup, 91000SHKUP

Isa Nuhija ..

Mektebi Bekke Mektebi Bekke
Çairçanka
Shkup

Pejgamberi a.s. ka thënë: “Më i miri prej jush është ai i cili mëson Kur’an dhe ia mëson

Hadithet e Buhariut Hadithet e Buhariut
Shkup

Hadithet e Buhariut

Kodra me Sevape Kodra me Sevape
Shkup

Hadithe Te Pejgamberve Feja e Pranueshme Tek ALL-LLAHU Eshte Islami

Xhamia " Isa Beu " - Shkup Xhamia " Isa Beu " - Shkup
Shkup, 1000

Xhami e vjetër në qendër të Shkupit.

Xhamia Omer ibn Abdul Aziz -HasanBeg Xhamia Omer ibn Abdul Aziz -HasanBeg
RR 20 NR 3
Shkup

https://www.facebook.com/Xhamia-e-III-Hasanbeg-Kamenik