Muslim.mk

Muslim.mk

https://muslim.mk/

Operating as usual

09/11/2023

Абу Хураира изјавил дека аллаховиот пратеник ﷺ рекол:

Оној кој совршено ќе изврши абдест и појде на Џумуа и во тишина ја слуша хутбата, гревовите кои ги направил од претходната Џумуа плус уште три дена (односно, 10 дена) ќе му бидат простени. Тој кој се занимава со камчиња за време на хутбата, нема да ја добие (наградата за Џумуа).

Ријад Алсалихин | 128

#куран #муслим #ислам #аллах #џумамубарак

19/10/2023

وَلَا تَحْسَبَنَّ ٱللَّهَ غَـٰفِلًا عَمَّا يَعْمَلُ ٱلظَّـٰلِمُونَ ۚ إِنَّمَا يُؤَخِّرُهُمْ لِيَوْمٍۢ تَشْخَصُ فِيهِ ٱلْأَبْصَـٰرُ ٤٢

И во никој случај не сметај дека Аллах не е свесен за она што го прават злосторниците. Тој само ги одложува до Денот кога нивните очи ќе зјапаат ужасно

Куран [14:42]

http://kuran-na-makedonski.net/ #14:42

https://quran.com/14/42

#куран #аллах #муслим

11/10/2023

هُوَ ٱلْحَىُّ لَآ إِلَـٰهَ إِلَّا هُوَ فَٱدْعُوهُ مُخْلِصِينَ لَهُ ٱلدِّينَ ۗ ٱلْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ ٱلْعَـٰلَمِينَ ﴿٦٥﴾

﴿69﴾ Тој е Вечно Живиот; Нема друг бог освен Него, па молете Го, исповедувајќи Му чиста вера; Сите пофалби Му припаѓаат на Аллах, Господар на световите.

Куран [40:65]

#куран #потсетник #аллах #Бог #вера #молитва #муслим

Mishkat al-Masabih 1382 - Prayer - كتاب الصلاة - Sunnah.com - Sayings and Teachings of Prophet Muhammad (صلى الله عليه و سلم) 25/08/2023

Абу Хураира извести дека Божјиот Пратеник рекол: „Ако некој се искапе, потоа дојде на петочната молитва (Џума) и се моли колку што е предвидено за него, потоа молчи додека [имамот] не заврши со својата проповед, потоа се моли заедно со него, гревовите меѓу тоа време и следниот петок ќе му бидат простени, и уште три дена."

Mishkat al-Masabih 1382
Chapter 45a: Cleansing and going out early - Section 1, Book 4: Prayer

Mishkat al-Masabih 1382 - Prayer - كتاب الصلاة - Sunnah.com - Sayings and Teachings of Prophet Muhammad (صلى الله عليه و سلم) Hadith of the Prophet Muhammad (saws) in English and Arabic

21/07/2023

[AR]
إِنَّ ٱللَّهَ وَمَلَـٰٓئِكَتَهُۥ يُصَلُّونَ عَلَى ٱلنَّبِىِّ ۚ يَـٰٓأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُوا۟ صَلُّوا۟ عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا۟ تَسْلِيمًا

[МК]
Аллах и ангелите Негови, секако, го слават пејгамберот.
О верници, славете го и вие и поздравете го со селам!

[TR]
Vërtet, Allahu e bekon të Dërguarin dhe engjëjt e Tij luten për atë. O besimtarë, lutuni për atë dhe përshëndeteni me “selam”!

[AL]
Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamberi överler: Ey inananlar! Siz de onu övün, ona salat ve selam getirin.

[EN]
Indeed, Allāh confers blessing upon the Prophet, and His angels [ask Him to do so]. O you who have believed, ask [Allāh to confer] blessing upon him and ask [Allāh to grant him] peace.

Quran [33:56]

https://muslim.mk/
http://kuran-na-makedonski.net/ #33:56
https://quran.com/33/56

#куран #муслим #ислам #аллах #џумамубарак

28/06/2023

Бајрам Мубарак!
Eid Mubarak!
عيدكم مبارك!

26/06/2023

Аллаховиот Пратеник ﷺ запрашан за постот на денот Арафат рекол: "Ги бриши гревовите направени во минатата и наредната година".

- Ријад Алсалихин: 1250


#ислам #муслим #арафат #хадис #пост #аллах

19/06/2023

Од Ибн Абас е пренесено дека Аллаховиот Пратеник (ﷺ) рекол:

„Нема денови во кои праведните дела се помили кај Аллах од овие денови,“ значи (првите) десет дена од Дхул Хиџа.
Тие рекоа: „О Аллахов Пратеник! Дури ни џихад за Аллах?“
Тој рече: „Ниту ни џихад за Аллах, освен ако човек не излезе со себе и со своето богатство и не врати ништо.“


#ислам #муслим #хадис #аллах #дхулхиџа

30/05/2023

Куран - Потсетник

﴾68﴿ „О робови Мои, денес за вас стравот нема да постои, ниту пак ќе тагувате;

﴾69﴿ тие што веруваа во ајетите Наши и коишто беа муслимани (послушни)

﴾70﴿ Влезете во Џеннетот, вие и сопружниците ваши, радосни!“

Куран [43:68-70]

https://muslim.mk/

#куран #потсетник #аллах #џеннет #муслим

Surat Al Kahf 19/05/2023

Сура Ал-Кахф
Шеик Ал Миншави

Surat Al Kahf Sheikh Mohamed Siddiq El Minshawi · Song · 2010

14/05/2023

[MK]

О, луѓе, Пратеникот веќе ви ја донесе Вистината од Господарот ваш; затоа верувајте – подобро е за вас! А ако не верувате, па Аллахово е тоа што е на небесата и на Земјата, и Аллах сè знае и Мудар е! (170)

О, следбеници на Книгата, не застранувајте во своето верување и за Аллах зборувајте ја само вистината! Месих, Иса, синот Мерјемин, е само Аллахов Пратеник, создаден е со Зборот Негов кој на Мерјем ѝ го достави, и живот му даде; затоа верувајте во Аллах и во Неговите Пратеници и не велете: „Тројца се!“ Престанете, подобро е за вас! Аллах е само еден Бог, славен нека е Тој, зарем Тој да има дете?! Негово е тоа што е на небесата и тоа што е на Земјата, и Аллах е доволен заштитник. (171)

На Месих нема да му биде одбивно да признае дека е Аллахов роб, а ниту на мелеците, Нему најблиските. А тие на кои им е одбивно Нему да Му робуваат, и тие коишто ќе бидат вообразени, Аллах сите пред Себе ќе ги собере. (172)

Верниците кои правеле добри дела Тој според заслугата ќе ги награди, и уште, од изобилството Свое, повеќе ќе им даде; а тие коишто биле одбивни и вообразени – на неподносливи маки ќе ги стави и тие нема да најдат, освен Аллах, ни заштитник ни помагач! (173)

О, луѓе, Доказот од Господарот ваш веќе ви стигна и Ние ви ја објавивме Јасната Светлина! (174)

Тие што во Аллах ќе веруваат и цврсто до Него ќе се придржуваат, Тој сигурно во Својата милост и благодат ќе ги воведе, и на Вистинскиот пат кон Себе ќе ги упати! (175)

Куран [4:170-175]

http://kuran-na-makedonski.net/ #4:170

https://quran.com/4/170-175

https://muslim.mk/

#куран #иса #исус #муслим #ислам #аллах

Muslim.mk 21/04/2023

Рамадан Бајрам Мубарак!

Eid Mubarak!
عيدكم مبارك!

Muslim.mk ٱقْرَأْ بِٱسْمِ رَبِّكَ ٱلَّذِى خَلَقَ Читај во името на Господарот твој кој создаде [Кур’ан, 96:1 ] Охрид 12 October 1993 1993 05 Ramadan 2020 Имсак 03:00 Фаџр 04:30 Изгрејсонце 05:30 Духур ...

16/04/2023

[AR]
وَبِكُفْرِهِمْ وَقَوْلِهِمْ عَلَىٰ مَرْيَمَ بُهْتَـٰنًا عَظِيمًۭا ١٥٦

وَقَوْلِهِمْ إِنَّا قَتَلْنَا ٱلْمَسِيحَ عِيسَى ٱبْنَ مَرْيَمَ رَسُولَ ٱللَّهِ وَمَا قَتَلُوهُ وَمَا صَلَبُوهُ وَلَـٰكِن شُبِّهَ لَهُمْ ۚ وَإِنَّ ٱلَّذِينَ ٱخْتَلَفُوا۟ فِيهِ لَفِى شَكٍّۢ مِّنْهُ ۚ مَا لَهُم بِهِۦ مِنْ عِلْمٍ إِلَّا ٱتِّبَاعَ ٱلظَّنِّ ۚ وَمَا قَتَلُوهُ يَقِينًۢا ١٥٧

بَل رَّفَعَهُ ٱللَّهُ إِلَيْهِ ۚ وَكَانَ ٱللَّهُ عَزِيزًا حَكِيمًۭا ١٥٨

وَإِن مِّنْ أَهْلِ ٱلْكِتَـٰبِ إِلَّا لَيُؤْمِنَنَّ بِهِۦ قَبْلَ مَوْتِهِۦ ۖ وَيَوْمَ ٱلْقِيَـٰمَةِ يَكُونُ عَلَيْهِمْ شَهِيدًۭا ١٥٩

[MK]
и заради неверувањето нивно, зборувањето нивно и клеветите големи за Мерјем, (156)

и заради изјавата нивна: „Да, ние, навистина, го убивме Христа,“ Иса, синот на Мерјем, Аллаховиот пејгамбер. Не го убија и не го распнаа! Туку тоа им се причини. А оние кои, навистина, не се согласија во тоа, во сомневање се: ништо не знаеја за него, само се сомневаа... Не го убија сигурно, (157)

туку Аллах го дигна кон Себе. Аллах е Силен и Мудар! (158)

И никој од Следбениците на Книгата нема сигурно да не поверува во тоа пред смртта своја; на Денот суден ќе биде сведок против нив. (159)

Куран Ан-Ниса [4:156-159]

[EN]
And [We cursed them] for their disbelief and their saying against Mary a great slander. (156)

And [for] their saying, "Indeed, we have killed the Messiah, Jesus the son of Mary, the messenger of Allāh." And they did not kill him, nor did they crucify him; but [another] was made to resemble him to them. And indeed, those who differ over it are in doubt about it. They have no knowledge of it except the following of assumption. And they did not kill him, for certain. (157)

Rather, Allāh raised him to Himself. And ever is Allāh Exalted in Might and Wise. (158)

And there is none from the People of the Scripture but that he will surely believe in him [i.e., Jesus] before his death. And on the Day of Resurrection he will be against them a witness. (159)

Quran An-Nisa [4:156-159]
Reciter: Fatih Seferagic

http://kuran-na-makedonski.net/ #4:156

https://quran.com/4/156-159

https://muslim.mk/

#рамадан #рамаданкарим #куран #иса #исус #муслим #ислам #аллах

15/04/2023
13/04/2023

Сеида Аіша (р.а.) го прашала Аллаховиот Пратеник (с.а.в.с):
„О, Пратеник на Алах, ако е Лелетул Кадр, тогаш со што да се молам?"
А Тоі и одговорил со следната дова:

اللَّهُمَّ إِنَّكَ عَفُوٌّ تُحِبُّ الْعَفْوَ فَاعْفُ عَنِّي

Allahumma innaka Afuwwun Tuhibbul Afwa Fa’fu Anny

О Аллах Ти си Оној кој простува
Ти сакаш да простуваш
Прости ми и мене

#рамадан #рамаданкарим #куран #муслим #ислам #аллах #лајлатулкадр

30/03/2023

[AR]
إِنَّ ٱللَّهَ وَمَلَـٰٓئِكَتَهُۥ يُصَلُّونَ عَلَى ٱلنَّبِىِّ ۚ يَـٰٓأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُوا۟ صَلُّوا۟ عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا۟ تَسْلِيمًا

[МК]
Аллах и ангелите Негови, секако, го слават пејгамберот.
О верници, славете го и вие и поздравете го со селам!

[TR]
Vërtet, Allahu e bekon të Dërguarin dhe engjëjt e Tij luten për atë. O besimtarë, lutuni për atë dhe përshëndeteni me “selam”!

[AL]
Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamberi överler: Ey inananlar! Siz de onu övün, ona salat ve selam getirin.

[EN]
Indeed, Allāh confers blessing upon the Prophet, and His angels [ask Him to do so]. O you who have believed, ask [Allāh to confer] blessing upon him and ask [Allāh to grant him] peace.

Quran [33:56]

https://muslim.mk/
http://kuran-na-makedonski.net/ #33:56
https://quran.com/33/56

#рамадан #рамаданкарим #куран #муслим #ислам #аллах #џумамубарак

Photos from Legis's post 27/03/2023

Донирајте ифтари

Photos from Davet's post 27/03/2023

Донирајте ифтари

23/03/2023

[MK]
Месецот Рамазан е месец во кој е објавен Кур'анот како Патоказ за луѓето, јаснотии по Показот и Одделувач на вистината од невистината. Па, кој од вас ќе се најде во тој месец - нека пости, а кој е болен или е на пат - нека ги напости тие денови. Аллах со тоа посакува да ви олесни а не да ви отежни: определениот број денови да ги надополните, и Аллаха да го величате затоа што ве упати, и благодарни да бидете.

[TR]
Ramazan ayı, ki onda Kuran, insanlara yol gösterici ve doğruyu yanlıştan ayırıcı belgeler olarak indirildi. Sizden bu ayı idrak eden, onda oruç tutsun; hasta veya yolculukta olan, tutamadığı günlerin sayısınca diğer günlerde tutsun. Allah size kolaylık ister, zorluk istemez. Bu kolaylıkları, sayıyı tamamlamanız ve size yol gösterdiğine karşılık O'nu ululamanız için meşru kılmıştır; ola ki şükredersiniz.

[AL]
Muaji i Ramazanit është ai, në të cilin ka zbritur Kurani, që është udhërrëfyes për njerëzit, plot me shenja të qarta për rrugën e drejtë dhe dallues (i së mirës nga e keqja). Pra, kushdo nga ju që dëshmon këtë muaj, le të agjërojë! Sa i përket atij që është i sëmurë ose gjendet në udhëtim e sipër (le të agjërojë më vonë) aq ditë sa nuk i ka agjëruar. Allahu dëshiron që t’jua lehtësojë dhe jo që t’jua vështirësojë. Ai dëshiron që të plotësoni numrin e ditëve të agjërimit dhe që ta madhëroni Allahun (në fund të agjërimit), për shkak se ju ka drejtuar në rrugë të drejtë e që ta falënderoni Atë.

[EN]
The month of Ramaḍān [is that] in which was revealed the Qur’ān, a guidance for the people and clear proofs of guidance and criterion. So whoever sights [the crescent of] the month, let him fast it; and whoever is ill or on a journey - then an equal number of other days. Allāh intends for you ease and does not intend for you hardship and [wants] for you to complete the period and to glorify Allāh for that [to] which He has guided you; and perhaps you will be grateful.

Quran [2:185]

http://kuran-na-makedonski.net/ #2:185
https://quran.com/2/185

https://muslim.mk/

#рамадан #рамаданкарим #куран #муслим #ислам #аллах

22/03/2023

Рамадан Мубарак! 🌙

#рамадан #рамаданмубарак #рамаданкарим #куран #муслим #ислам #аллах

02/03/2023

.

[MK]
А тој што се потпира на Аллах, Тој е доволен за него

[EN]
And whoever relies upon Allāh, then He is sufficient for him

[AR]
وَمَن يَتَوَكَّلْ عَلَى ٱللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ

Куран [65:3]

http://kuran-na-makedonski.net/ #65:3
https://quran.com/65/3
https://muslim.mk

#куран #муслим #ислам #аллах

20/01/2023

.
[МК]

Ибн Умар и Абу Абу Хурејра рекле дека го слушнале Aллаховиот Пратеник како на гредите од неговиот амвон вели:
„Луѓето мора да престанат да го занемаруваат Џумма намазот или Алах ќе им ги запечати срцата па тие ќе бидат меѓу запоставените“.

Раскажан од Муслим.

Оценка: Сахих (Ал Албани)
https://sunnah.com/mishkat:1370

..
[EN]

Ibn ‘Umar and Abu Huraira said they heard God’s Messenger say on the beams of his pulpit, “People must cease to neglect the Friday prayers, or God will seal up their hearts and they will be among the negligent.”

Muslim transmitted it.

Grade: Sahih (Al Albani)
https://sunnah.com/mishkat:1370

..
[AR]

عَنِ ابْنِ عُمَرَ وَأَبِي هُرَيْرَةَ أَنَّهُمَا قَالَا: سَمِعْنَا رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ يَقُولُ عَلَى أَعْوَادِ مِنْبَرِهِ: «لِيَنْتَهِيَنَّ أَقْوَامٌ عَنْ وَدْعِهِمُ الْجُمُعَاتِ أَوْ لَيَخْتِمَنَّ اللَّهُ عَلَى قُلُوبِهِمْ ثُمَّ لَيَكُونُنَّ مِنَ الْغَافِلِينَ».

رَوَاهُ مُسلم

حكم: صَحِيح (الألباني)
https://sunnah.com/mishkat:1370

..

#куран #муслим #ислам #хадис #џума #џумамубарек #аллах

13/01/2023

.

إِنَّ ٱللَّهَ وَمَلَـٰٓئِكَتَهُۥ يُصَلُّونَ عَلَى ٱلنَّبِىِّ ۚ يَـٰٓأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُوا۟ صَلُّوا۟ عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا۟ تَسْلِيمًا

..

Indeed, Allāh confers blessing upon the Prophet, and His angels [ask Him to do so]. O you who have believed, ask [Allāh to confer] blessing upon him and ask [Allāh to grant him] peace.

..

Аллах и мелеките Негови, секако, го слават пејгамберот. О верници, славете го и вие и поздравете го со селам!

Куран [49:13]
http://kuran-na-makedonski.net/ #33:56
https://quran.com/33/56


#куран #ислам #муслим #џума

01/12/2022

Аллаховиот Пратеникот ﷺ рекол: „Не постои ништо помеѓу човекот и неверувањето освен напуштањето на Намазот“.

- Хадис, Сунан Ан-Наса’и
Оценка: Сахих


#хадис #куран #муслим #ислам #македонија

21/11/2022

.
..

يَـٰٓأَيُّهَا ٱلنَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَـٰكُم مِّن ذَكَرٍۢ وَأُنثَىٰ وَجَعَلْنَـٰكُمْ شُعُوبًۭا وَقَبَآئِلَ لِتَعَارَفُوٓا۟ ۚ إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِندَ ٱللَّهِ أَتْقَىٰكُمْ ۚ إِنَّ ٱللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌۭ

..

О луѓе, Ние ве создадовме, навистина, од еден маж и од една жена, и Ние одредивме да бидете народи и племиња за да се запознавате. Најблагородниот кај Аллах, секако, е најбогобојазливиот. Аллах, навистина, е Зналец и Известен!

Куран [49:13]

https://quran.com/49/13
https://muslim.mk


#куран #муслим #ислам #македонија

20/11/2022

.
..
لَا يُكَلِّفُ ٱللَّهُ نَفْسًا إِلَّا وُسْعَهَا
..
Аллах не ја оптоварува ниедна душа
над можноста нејзина.

Куран [2:286]

https://quran.com/2/286
https://muslim.mk/


#куран #муслим #ислам #македонија

Photos from Muslim.mk's post 15/11/2022

.
١١٤ سورة الناس
114 - Сура Луѓето


#куран #сура #суралуѓето #муслим #ислам

13/11/2022

...
إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا ٱلذِّكْرَ وَإِنَّا لَهُ، لَحَـٰفِظُونَ
..
Indeed, it is We who sent down the message [i.e., the Qur’ān], and indeed, We will be its guardian.
..
Навистина, Ние го испративме долу Потсетникот [Куранот], и навистина Ние сме неговиот чувар.

Куран, Сура Ал-Хиџр [15:9]
https://quran.com/15/9


#куран #муслим #ислам #Македонија

Want your school to be the top-listed School/college in Ohrid?

Click here to claim your Sponsored Listing.

Videos (show all)

[AR]يَـٰٓأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُوٓا۟ إِنَّمَا ٱلْخَمْرُ وَٱلْمَيْسِرُ وَٱلْأَنصَابُ وَٱلْأَزْلَـٰمُ رِجْسٌۭ مِّنْ عَم...
[AR] وَٱسْتَعِينُوا۟ بِٱلصَّبْرِ وَٱلصَّلَوٰةِ ۚ وَإِنَّهَا لَكَبِيرَةٌ إِلَّا عَلَى ٱلْخَـٰشِعِينَ (٤٥) ٱلَّذِينَ يَظُن...
[MK]О, луѓе, Пратеникот веќе ви ја донесе Вистината од Господарот ваш; затоа верувајте – подобро е за вас! А ако не веру...
[AR]وَبِكُفْرِهِمْ وَقَوْلِهِمْ عَلَىٰ مَرْيَمَ بُهْتَـٰنًا عَظِيمًۭا ١٥٦وَقَوْلِهِمْ إِنَّا قَتَلْنَا ٱلْمَسِيحَ عِيسَى...
[AR]يَـٰٓأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُوا۟ كُتِبَ عَلَيْكُمُ ٱلصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى ٱلَّذِينَ مِن قَبْلِكُمْ لَعَلَّك...
www.muslim.mk

Location

Address

Ohrid
6000
Other Education Websites in Ohrid (show all)
LerneDeutsch LerneDeutsch
Sateska 40/15
Ohrid, 6000

Часови по германски јазик, прилагодени на потребите на учениците и возрасните German lessons levels

SHFK: "Nuri Mazari" - Dollogozhde SHFK: "Nuri Mazari" - Dollogozhde
Струга, Северна Македонија
Ohrid, 6331