Факултетско Студентско Собрание-ФТУ Охрид

Факултетско Студентско Собрание-ФТУ Охрид

Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from Факултетско Студентско Собрание-ФТУ Охрид, College & University, Кеј Македонија 95, Охрид, Ohrid.

Operating as usual

Photos from Факултетско Студентско Собрание-ФТУ Охрид's post 12/05/2023

Придружете се на нашето ФТУ СЕМЕЈСТВО,
ТРАДИЦИЈАТА ПРОДОЛЖУВА! 👩‍🎓👨‍🎓

#фссфту #фтуохрид #фтуукло #укло #уклостуденти

06/05/2023

Почитувани,
Ве покануваме на нашата обука во соработка со Граѓанското Здружение Инклузија, на тема „ПРОФЕСИОНАЛНА ЕТИКА“ на 11.05.2023 со почеток во 12 часот во Амфитеатар на ФТУ.

❗Сите учесници кои ќе присуствуваат на обуките, ќе се здобијат со сертификат. ❗

Сите заинтересирани можат да се пријават најдоцна до 10.05.2023 на следниот линк:
https://forms.gle/RG3HiPKtPsRQHjC36

ВЕ ОЧЕКУВАМЕ! 🥰

06/05/2023

Почитувани,
Ве покануваме на нашата обука во соработка со Граѓанското Здружение Инклузија, на тема „ЈАВЕН ГОВОР“ на 10.05.2023 со почеток во 13 часот во Амфитеатар на ФТУ.

Татјана Маленкова е новинарка со над 30 годишно новинарско искуство. Главен и одговорен уредник на поранешната Регионална ТВ О2, дописник некогашната ТВ Нова.
Таа е сегашен главен и одговорен уредник на информативниот дел на ONE MEDIA во чиј состав влегуваат (Ohrid1.com, NEWS1.MK, NEWS1.AL, NEWS1.RS) редакции и во Албанија и во Србија.

❗Сите учесници кои ќе присуствуваат на обуките, ќе се здобијат со сертификат. ❗

Сите заинтересирани можат да се пријават најдоцна до 09.05.2023 на следниот линк:
https://forms.gle/RG3HiPKtPsRQHjC36

ВЕ ОЧЕКУВАМЕ! 🥰

03/05/2023

▪︎ Почитувани,
Официјално започнува повикот за пријавување за ОБУКИ ЗА МЛАДИ 👨‍💼👩‍💼

ФСС при ФТУ-Охрид и Граѓанското здружение "Инклузија" Ве покануваат на обуките за млади, преку кои што ќе се стекнете со животни вештини, неформално образование и позитивни вредности кои што ќе Ви помогнат да се надоградите како личност.

❗Сите учесници кои ќе присуствуваат на обуките, ќе се здобијат со сертификат. ❗

Сите заинтересирани можат да се пријават најдоцна до 07.05.2023 на нашиот емаил: [email protected]
Пријавените дополнително ќе бидат известени за термините на обуките.

ВЕ ОЧЕКУВАМЕ!

18/04/2023

ФТУ Охрид ќе биде партнер институција во наредните пет години на ERAZ Конференцијата што е индексирана во Web of Science. Конференцијата се организира заедно со Асоцијацијата на економисти и менаџери од Балканот (UDEKOM)❗Повеќе инфо на https://eraz-conference.com/ 🔵 ⚪

Да бидеме хумани ! – mco.mk 21/03/2023

Да бидеме хумани ! – mco.mk 23 годишниот Бојан Крстески од Струга е на испитувања, лечење и припрема за трансплатација на црн дроб, во болница во Рим. Трошоците за операција се огромни, па за таа...

Photos from Факултетско Студентско Собрание-ФТУ Охрид's post 20/03/2023

На 08.03.2023 година, во нашиот Амфитеатар се одржа инфо ден за Еразмус+.
Студентите се запознаа со можностите кои ги нуди меѓународна студентска мобилност, Еразмус+. Истотака имаа можност да се запознаат со работата на Универзитетско Студентско Собрание.

Им посакуваме многу среќа и успеси на пријавените кандидати.🥰🤞

#уссукло #уклостуденти #укло #фтуохрид #фссфту

Стратегија на УКЛО - Студентски размисли 14/03/2023

Стратегија на УКЛО - Студентски размисли Драги студенти, искажете ги своите искрени и конкретни ставови, размисли, идеи за иднината на УКЛО, преку инпут за нашата стратегија! Благодариме што сте градбен ел....

12/03/2023

Неделна средба на тимот на Инклузија со претседателката на ФСС при Факултетот за туризам и угостителство при УКЛО, Фани Милошева.

И понатаму ја продолжуваме традицијата со имплементација на обуки за млади, нови соработки и проекти.🤝

25/02/2023

❗️Ве известуваме дека Mr.I повеќе нема слободни места за 01.03.2023 ❗️

Students Party - Dj Gec ✨
01.03.2023 | 21:00
Info & Booking -> 079 252 740

02/01/2023

💙

29/12/2022

Многу љубов на една слика 🥰❤️

ПРЕДНОВОГОДИШНО!
Благодарност до Факултетското студентско собрание при факултетот за туризам и угостителство- Охрид.

(ФОТО) Во ФТУ доделени дипломите на новата генерација дипломирани студенти 23/12/2022

Честитки до нашите колеги! 🥰❤️

(ФОТО) Во ФТУ доделени дипломите на новата генерација дипломирани студенти Во Факултетот за туризам и угостителство во Охрид, денеска беа доделени дипломите на новата генерација дипломирани студенти. Пред присутните се обрати Деканот на ....

Photos from Факултетско Студентско Собрание-ФТУ Охрид's post 23/12/2022
15/12/2022

Тимот на УКЛО повторно извојува победа, овој пат против тимот на домаќинот УКИМ.

Честитки за нашите колеги победници, со желба да ја освојат Универзитетската футсал лига и да го "збогатат" нашиот Универзитет со уште еден 🏆

15/12/2022

Почитувани колеги и вработени на ФТУ,
Факултетското Студентско Собрание Ве поканува на Предновогодишно дружење

Ве очекуваме! ✨️

13/12/2022

Ве очекуваме!

ℹ️ Утре, во Факултетот за туризам и угостителство, МЦО ќе организира локална дискусија на тема „Потребите и предизвиците на студентите“.

🎯Целта на оваа дискусија ќе биде формулирање на конкретни решенија за подобрување на положбата на студентите во Општина Охрид.

📍ФТУ - Иновациски Хаб

⌚13:30 часот.

Се гледаме !

09/12/2022

УСС - УКЛО ве поканува на интерактивни предавања со проф.д-р Гордана Ристевска Димитровска и проф.д-р Драгана Батиќ од Психолошко советувалиште-УКЛО.

Студентски информативен центар, 14.12 (Среда), со почеток во 13 00 часот.

Ве очекуваме.
Ваш УСС.

09/12/2022

Почитувани,

УСС-УКЛО ве поканува на ХУМАНИТАРНА СТУДЕНТСКА ЗАБАВА, која ќе се одржи на 15.12 (четврток), со почеток во 21:00 часот во Студентскиот дом „Кочо Рацин“ - Битола.

Темата на забавата е од стилот на The Great Gatsby и Peaky Blinders (20ти, 30ти години), поради што ве молиме да си ги прегледате плахарите и да го понесете со вас духот на Jay Gatsby и Daisy Buchanan, како и на Thomas Shelby и Grace Burgess.

Цената на влезницата е 100 денари. Сите собрани средства ќе бидат од хуманитарен карактер и ќе бидат донирани.

Забавата е од типот "BRING YOUR OWN DRINK” , што значи дека ние НЕ обезбедуваме пијачки. ПОНЕСЕТЕ СИ СОПСТВЕН ПИЈАЛОК ПО ВАША ЖЕЛБА!❗️❗️❗️

Голема благодарност до директороката на ДСД - " Кочо Рацин " - Битола, почитуваната Соња Карапес за нејзината пружена поддршка.

Ве очекуваме,
Ваш УСС

(ФОТО) На ФТУ едукативна работилница на тема “Јакнењето на интегритетот-клучен фактор во борбата против корупцијата” 09/12/2022

https://ohrid1.com/archives/76943

(ФОТО) На ФТУ едукативна работилница на тема “Јакнењето на интегритетот-клучен фактор во борбата против корупцијата” По повод одбележувањето на Меѓународниот ден за борба против корупцијата-9 декември, на Факултетот за туризам и угостителство-Охрид се одржа едукативна работилниц...

07/12/2022

👏👏👏

Нашите дечки не престануваат да победуваат❗

ФТУ како шампиони на УКЛО 🏆⚽ имаа одличен старт во Универзитетската македонска фудбалска лига, каде на стартот ја совладаа екипата на Универзитетот Мајка Тереза - Скопје со резултат 6️:4️❗

💙🤍

03/12/2022

Честитки до нашиот колега! 👏👏👏
ФТУ–Извор на најдобрите и најталентираните студенти 🏆🥇

Христијан Јорданоски, студент во втора година на студиската програма Гастрономија учествуваше на гастрономскиот натпревар кој се одржа во Анталија, Република Турција во периодот од 17ти до 20ти ноември 2022 година. Се натпреваруваше во две категории: модерно јадење и паста. Христијан освои златен 🥇и сребрен медал 🥈 соодветно. Ова претставува уште едно признание дека нашата институција образува квалитетни кадри од областа на гастрономијата. Изразуваме голема благодарност на професорката Данијела Пантиќ- Влаховиќ од Белград, Република Србија за несебичната поддршка кон Христијан, како и на нашиот професор Климент Наумов од катедрата за гастрономија. Факултетот за туризам и угостителство - Охрид е горд на успехот на шеф Јорданоски. 👨‍🍳👏👏👏

02/12/2022

Овој вторник, 06.12.2022, во спортската сала при Факултетот за физичко образование, спорт и здравје во Скопје ќе започне Државната Универзитетска лига во ФУТСАЛ.
Нашиот Универзитет „Св. Климент Охридски“ ќе го претставува екипата при Факултетот за туризам и угостителство - Охрид, која екипа беше победник на УКЛО Универзитетскиот турнир во мал фудбал кој се одржа пролетта оваа година.
Во првото коло тимот на УКЛО ќе се соочи со тимот на Универзитетот Мајка Тереза - Скопје.

Одиме по злато!🏆🥇

01/12/2022

Почитувани,
На ден 01.12.2022 год. беа одржани избори за нов претседател и состав на Факултетското студентско собрание на Факултет за туризам и угостителство-Охрид.
По броење на гласовите комисијата донесе одлука дека за претседател е избрана Фани Милошева, додека новиот состав на собранието е следен:
1. Марија Крстаноска
2. Јована Павлеска
3. Марија Цоцеска
4. Димитар Милошев
5. Марко Гелевски
6. Михрен Мемиш
7. Иво Колески
8. Влатко Спасевски

30/11/2022
29/11/2022

Остварете го своето право на глас и изберете го новиот состав на ФСС .

Photos from Универзитетско студентско собрание УКЛО- Битола's post 21/11/2022

Заедно со Нашето УСС до подобар стандард на нашите студенти. Посетете го Охрид и со Вашиот индекс добијте си поволност. Секогаш на страната на студентите. 💙❗❗

Photos from Универзитетско студентско собрание УКЛО- Битола's post 21/10/2022
19/10/2022
ФТУ Охрид со прво место на Универзитетскиот турнир во мал фудбал - OhridNews 29/04/2022

https://www.ohridnews.com/ftu-ohrid-so-prvo-mesto-na-univerzitetskiot-turnir-vo-mal-fudbal/

ФТУ Охрид со прво место на Универзитетскиот турнир во мал фудбал - OhridNews Факултетoт за туризам и угостителство-Охрид освои прво место на Универзитетскиот турнир во мал фудбал кој беше одржан по повод 25 април, денот на основањето на Униве...

07/04/2022

По двегодишна пауза заради пандемијата со Ковид-19 повторно се враќаме со одлична дружба во мал фудбал.
Спортот не е само да ја одржуваме нашата форма и здравје, туку тоа е непресушен извор на нови пријателства. 🤗

🔺Почнуваме️ на 12.04 во вторник со почеток од 11 часот, а Универзитетската сала ,,Павел Шатев" е местото каде што ќе бидеме сите заедно да навиваме!

Photos from Факултетско студентско собрание -ФТУ Охрид's post 07/04/2022

Почитувани,
Ве покануваме на вториот серијал обуки за млади менаџери. 👩‍🎓👨‍🎓

Want your school to be the top-listed School/college in Ohrid?

Click here to claim your Sponsored Listing.

Videos (show all)

Видео снимка од одржаното предавање на тема: „Унапредување на туристичката индустрија по Ковид-19“ од страна на Проф. Д-...
Live
„Новитетите и модернизацијата во Царината-чекори кон современо царинско работење“

Location

Address

Кеј Македонија 95, Охрид
Ohrid
6000

Opening Hours

Monday 09:00 - 13:00
Tuesday 09:00 - 13:00
Wednesday 09:00 - 13:00
Thursday 09:00 - 13:00
Friday 09:00 - 13:00
Other Colleges & Universities in Ohrid (show all)
Pisi Obrazovanie Pisi Obrazovanie
Dame Gruev 207
Ohrid, 6000

Центар за друго образование.