Кариерен центар СОУ„Таки Даскало“ - Битола

Кариерен центар СОУ„Таки Даскало“ - Битола

Comments

Ако забележиш или си жртва на сајбер насилство, пријави го на возрасен. Биди сигурен дека си ги известил своите родители, класниот наставник и претставниците од стручната служба во училиштето доколку вознемирувањето продолжува или ескалира.

#стратешкопартнерство #ПрепознајПочитувајОстварувајПрава #ЕУ #ОтворенаПо
Во соработка и под менторство на професорот по Музичка уметност Христиан Петковиќ, веќе една година, македонската и светската јавност можат да ги следат незините „cover“ – верзии на песните: Jamiroquai Virtual Insality и Perfect. Petkovik
Vnimavajte koga vozite 😀

Официјална страна на Кариерниот центар на СОУ „Таки Д?

Operating as usual

Photos from Кариерен центар СОУ„Таки Даскало“ - Битола's post 06/10/2022

Денес бевме во посета во Дијагностички центар Жан Митрев Битола. Кога се зборува за современа технологија во сектор ЗДРАВСТВО, овој дијагностички центар е најопремен со современи апарати и уреди за подобро дијагностицирање на сите промени кои се случуваат во човековото тело. Голема благодарност до вработените во овој дијагностички центар за добриот пречек.
Suzana Jancevska

16/05/2021
СОУ Таки Даскалот ги подготвува учениците од текстилната насока за реалниот моден свет, а по завршувањето и отворање на сопствен бизнис 09/04/2021

СОУ Таки Даскалот ги подготвува учениците од текстилната насока за реалниот моден свет, а по завршувањето и отворање на сопствен бизнис Текстилната насока во средното општинско училиште Таки Даскалот последните години има реформирани наставни програми и моментално запишуваaт ученици во два смера-...

Средното училиште „Таки Даскало“ го одбележа Светскиот ден на поезијата - АПЛА.мк - Без пардон за Битола 21/03/2021

Средното училиште „Таки Даскало“ го одбележа Светскиот ден на поезијата - АПЛА.мк - Без пардон за Битола Средното општинско училиште  „Таки Даскало“-Битола го одбележа 21 Март, Светскиот ден на поезијата со мудри мисли од познати автори и лични творби на ученичките:...

Photos from СОУ “Таки Даскало“ - Битола's post 31/12/2020
isolation 22/11/2020

isolation Piano: Jovana Kotevska Mix&Master: Blagojce Darkovski Photo by: Jessica Art Narrator text: Charles Bukowski Lyrics: It's been too long, I've been alone I've ...

Во Битола од 1464 ученици со физичко присуство, позитивни се само 5 и 7 наставници - АПЛА.мк - Без пардон за Битола 13/11/2020

Во Битола од 1464 ученици со физичко присуство, позитивни се само 5 и 7 наставници - АПЛА.мк - Без пардон за Битола Во моментот во земјава има 77 ученици и околу 150 наставници позитивни на коронавирус, но бројот се намалува зашто минатата недела имавме 85 ученици. Тоа покажува дека ...

Photos from Мила Царовска's post 13/11/2020
Голем успех за нашата култура: Македонската уметница Буба Солак со свое дело на францускиот „Фестивал на сликите“ 17/09/2020

https://fashionel.mk/kultura/golem-uspeh-za-nashata-kultura-makedonskata-umetnica-buba-solak-so-svoe-delo-na-francuskiot

Голем успех за нашата култура: Македонската уметница Буба Солак со свое дело на францускиот „Фестивал на сликите“ Почнувајќи од денеска па до 20 септември, на плоштадот во Епинал, Франција по шести пат се организира мултимедијалниот спектакл насловен „Fēte des Images" (Фестивал на сли...

29/04/2020

Ученичката Емилија Крстевска од СОУ „Таки Даскало“ Битола, која е дел од првата генерација на македонско-англиската билингвалната паралелка, е добитник на целосна стипендија од програмата Кенеди-Лугар-размена и учeње на младитe (KL-YES Program) за учебната 2020/2021 година.
Ученичката ќе престојува во државата Вашингтон и ќе биде „младa амбасадоркa“ од Македонија. Таа ќе го промовира меѓусебното разбирање преку воспоставување трајни односи со нејзиното семејство-домаќин и заедницата каде ќе престојува. Настава ќе посетува во американско средно училиште и таму ќе биде вклучена во програми за стекнување лидерски вештини. Преку учество во активности за запознавање со американското општество и вредности, Емилија исто така ќе ја промовира нашата земја и култура, изјави Валентина Богојовска, професор по англиски јазик во СОУ „Таки Даскало“ Битола.
KL-YES програмата e основана во 2002 и е финансирана од американскиот Стејт департмент, Бирото за образовни и културни работи кое обезбедува стипендии за средношколци за да изучат една академска година во Соединетите Американски Држави. Програмата официјално започна во Република Северна Македонија во 2009 година, со надеж дека ќе ја прошири комуникацијата помеѓу граѓаните на Соединетите Американски Држави и Република Северна Македонија, со цел промовирање на меѓусебно разбирање и почитување. Оттогаш, 125 македонски ученици ја завршија YES програмата и сега учествуваат како алумни.

Photos from Геолошко Рударска Струка.  Соу Таки Даскало Битола's post 27/12/2019
Photos from Кариерен центар СОУ„Таки Даскало“ - Битола's post 25/12/2019

Со хуманост и многу љубов, учениците од IV-3 од нашето училиште денес донираа подароци и бескрајно ги израдуваа учениците од ДСУ "Св. Наум Охридски" под менторство на професорката Драгица Здравковска, човек со големо срце, која е секогаш посветена на хуманоста и истата ја пренесува на своите ученици!

Photos from Образование за вработување во Северна Македонија - E4E's post 18/12/2019
Ученици од Европа на учење во Битола 14/11/2019

Ученици од Европа на учење во Битола Деновиве во Битола група од 40-тина наставници и ученици учествуваат на т.н активност за учење, настава и обука во рамките на меѓународниот проект „ Одржливо живеењ....

Мапирање на ИТ индустријата во .мк ⋆ IT.mk 11/11/2019

Мапирање на ИТ индустријата во .мк ⋆ IT.mk Првата секција ги опфаќа сумираните и обработени резултати од анкетата посветена на програмирање и ИТ администрација. Анкетата е спроведена во период од 6-ти февру...

Photos from Кариерен центар СОУ„Таки Даскало“ - Битола's post 10/11/2019

Svetlana Petkovskа .......... Во склоп на настаните за прослава на 75 години од постоењето на Организација на жени Битола, ги посетивме учениците во СОУ Таки Даскало, текстилна насока и им подаривме на сите ученици по еден гоблен (ненавезан), да ја практикуваат техниката на везење гоблени во иднина. Можеби некогаш ќе им бидат потребни во нивната понатамошна работа. Гоблените ги донира Ж.Пријевиќ. Во соработка со професорките Анита Стефановска и Живка Танушева Ицаноска ќе следи обука за истото.

09/11/2019

Ucenikot e od rudarcinjata ama znae da pravi kolaci :)

Photos from U.S. Embassy North Macedonia's post 06/11/2019
Photos from Кариерен центар СОУ„Таки Даскало“ - Битола's post 02/10/2019

So zaednicki sili gradeznici i rudari

14/09/2019

Во СОУ “Таки Даскало“ - Битола има сообраќајна струка чии ученици под раководство на нивните професори земаат активно учество во трката, особено во делот на регулирање на сообраќајот заедно со полицијата.

Во оваа прилика сакаме да упатиме едно големо благодариме од тимот на Трчај бе ✔️🔺

Want your school to be the top-listed School/college in Bitol?

Click here to claim your Sponsored Listing.

Videos (show all)

Отворени вратите за новите матуранти од Геолошко, рударска и металуршка струка. Учениците ги изненадија со новогодишни п...
Дел од претставата „Сомнително лице“ од Б. Нушиќ
Нашите прекрасни ученици💕🎵👌

Location

Category

Telephone

Website

Address

Bitol

Opening Hours

Monday 00:00 - 23:59
Tuesday 00:00 - 23:59
Wednesday 00:00 - 23:59
Thursday 00:00 - 23:59
Friday 00:00 - 23:59
Saturday 00:00 - 23:59
Sunday 00:00 - 23:59
Other Education in Bitol (show all)
Matematikata kako zabavna igra Matematikata kako zabavna igra
Ulica JNA 20-11
Bitol, 7000

Lingua Language School Brainobrain Lingua Language School Brainobrain
Lerinska 43/7
Bitol, 7000

Курсеви по италијански, француски, англиски и германски јазик за деца и возрасни BRAINOBRAIN настава

⋮IW Education Center ⋮IW Education Center
Metodija Andonov Chento, No. 15
Bitol, 7000

⋮IW Education Center is the first education center in Bitola, Republic of Macedonia that offers IT

PS FIVE Centre for Learning Bitola, PS FIVE Centar za ucenje PS FIVE Centre for Learning Bitola, PS FIVE Centar za ucenje
ЈНА 8-4
Bitol, 7000

Курсеви за образование!

Game Developers Hive Game Developers Hive
Solunska 96
Bitol, 7000

Game Development HIVE - from Game to Business, a project dedicated to helping young teams of game dev

Граѓански Патеки Граѓански Патеки
Bitol, 7000

Здружението Граѓански Патеки преку овој проект има за

BIG BEN Bitola - Juniors BIG BEN Bitola - Juniors
Pelagonka 2 Lamela 2 Kat 5
Bitol, 7000

UPISI 2020/2021 047-240-999 / 070-343-933 Interaktivno-kreativni kursevi na angliski jazik za deca od pretskolska vozrast od 2.5 do 5 god. i skolska vozrast od 6 do 9 god. Poveke informacii vo inboks ili na gorenavedenite telefonski broevi.