تکنولوژی آموزشی

تکنولوژی آموزشی

"تکنولوژی آموزشی و راه کارهای رسیدن به آموزش سودمند و کارآمد" جستجو در ایده ها و اندیشه های کاربردی برای پیش برد هدف های آموزشی

Operating as usual

youtube.com 03/02/2021

کلیک روی تجربه

youtube.com ‘‘Excuse me sir, we are not sheep!’’The Flash Class began, as usual. And the objections began, as usual at the first and second sessions.- ‘‘It’s so hard, si...

youtube.com 08/10/2020

تئوری هوش های چندگانه

youtube.com مدرسه با قانون دردناک نیمکت‌نشینی و منفعل بودن فراگیران، بدترین آسیب‌ها را به پتانسیل‌های بی‌شمار آنان می‌زند و هوش‌های چندگانه با رشد و شکوفایی توانمندی‌های...

14/04/2020
19/07/2019

تاریخ جهان

« می‌توانید اسم یک پرنده را در تمام زبانهای دنیا یادبگیرید اما وقتی این کار به پایان رسید، شما دقیقاً هیچ چیز در مورد آن نمی‌دانید.
پس بیایید به پرنده نگاه کنیم و ببینیم که چه می‌کند.
این مسئله، مهم است. من خیلی زود تفاوت میان دانستن نام یک چیز و شناختن آن چیز را آموختم.»

ریچارد فیلیپس فاینمن
،

ریچارد فیلیپس فاینمن (زاده ۱۱ مه ۱۹۱۸، نیویورک - درگذشته ۱۵ فوریه ۱۹۸۸، کالیفرنیا) از تأثیرگذارترین فیزیکدان‌های آمریکایی قرن بیستم بود.
او در گسترش نظریه الکترودینامیک کوانتومی سهم مهمی داشت و از دانشمندان پروژه منهتن بود. پروژه‌ای که به ساخت نخستین بمب اتمی انجامید.
بعدها او یکی از اعضای کمیسیون راجرز بود که از سوی رئیس‌جمهور ایالات متحده وظیفه بررسی واقعهٔ انفجار فضاپیمای چلنجر را بر عهده داشت.
در سال ۱۹۶۵ فاینمن به دلیل پژوهش‌هایش در زمینه الکترودینامیک کوانتومی، به همراه جولیان شووینگر و سین‌ایترو تومونوجا جایزه نوبل فیزیک را دریافت کرد.

علاوه بر این‌ها، فاینمن مدرسی تأثیرگذار و نوازندهٔ غیرحرفه‌ای بانگو بود و از بسیاری جهات فردی خاص و آزاداندیش به‌شمار می‌آمد.
فاینمن یک مبلغ علم مشتاق بود.
در سال ۱۹۵۹ او طی سخنرانی مشهور و نوآورانه خود در انجمن فیزیک آمریکا با عنوان «آن پایین فضای بسیاری هست»؛ به بررسی ایده‌های پرداخت که اکنون با نام فناوری نانو شناخته می‌شوند؛ و چشم‌انداز شگفت‌انگیزی را بررسی کرد که این ایده‌ها ترسیم می‌کردند.

فاینمن در دوران حیاتش به یکی از مشهورترین دانشمندان جهان تبدیل شد. سال ۱۹۹۹ در یک نظرسنجی از ۱۳۰ فیزیکدان مطرح از کشورهای مختلف توسط نشریه بریتانیایی "Physics World"، فاینمن به عنوان یکی از ده فیزیکدان برتر تمام اعصار انتخاب شد.

او همچنین به دلیل ماجراجویی‌های فراوانش مشهور شده و در کتاب‌های «حتماً شوخی می‌کنید آقای فاینمن؟» و «چه اهمیتی می‌دهید دیگران چه فکری می‌کنند؟» به تفصیل راجع به آن‌ها صحبت کرده‌است..

................................................................................................
آدرس تلگرام صفحه تاریخ جهان:
https://telegram.me/Tarikhejahanfb

22/07/2018

ادبیات کودکان

دوران ابتدایی در مدارس ژاپن بسیار سازمان‌یافته اما در عین حال مفرح است و بر مسئولیت اجتماعی و فعالیت‌های گروهی تکیه دارد. دانش‌آموزان ابتدایی ژاپنی که می‌گویند از مدرسه لذت می‌برند از دانش‌آموزان ابتدایی امریکایی که از مدرسه رفتن لذت می‌برند بسیار بیشترند. تحصیلات برای آنها تا دوران راهنمایی و دبیرستان که در طول آن مجبورند برای کنکور حفظ‌ کردنی‌ها و مسائل ریاضی و علوم سخت و زیادی را متحمل شوند، مشکل نیست.

07/06/2017

خوره کتاب(کتاب خوار)

اگر می خواهید بدانید كشوری توسعه می یابد یا نه، اصلا سراغ فناوری، كارخانه و ابزاری كه استفاده میكنند نروید. اینها را به راحتی می توان خرید یا دزدید یا كپی كرد.

برای دیدن توسعه، بروید در دبستانها و پیش دبستانی ها ببینید آنجا چگونه بچه ها را آموزش می دهند، مهم نیست چه چیزی آموزش می دهند بلكه ببینید چگونه آموزش می دهند.
اگر كودكان شما را پرسشگر، خلاق، صبور، نظم پذیر، خطر پذیر، دارای روحیه ی گفتگو و تعامل و دارای روحیه ی مشاركت جمعی و همكاری بار آورند، اینها انسانها و شخصیت هایی خواهند شد كه می توانند توسعه ایجاد کنند.

#داگلاس_نورث برنده ی جایزه ی #نوبل_اقتصاد

خوره کتاب(کتاب خوار)

aparat.com 10/12/2016

تیم و ضرورت کار گروهی در مدرسه

aparat.com بی توجهی به کار تیمی در مدرسه می تواند آسیب های جبران ناپذیری را در پی داشته باشد. زیر ساخت مدرسه برای تربیت و آماده سازی کودکان برای زندگی جمعی، بی تردید یادگیری و تمرین ایفای نقش در گروه است.

aparat.com 10/12/2016

درس پژوهی ژاپنی

درس پژوهی ژاپنی
همیاری معلمان در روند بهره گیری از درس پژوهی در کشور ژاپن. در این فیلم به صورت ساده و کاربردی، گام به گام، مراحل درس پژوهی تا رسیدن به نتیجه مطلوب پیش می رود. این اثر با دوبله فارسی "دبیرخانه کشوری توسعه و تقویت درس پژوهی" تقدیم می شود.

aparat.com همیاری معلمان در روند بهره گیری از درس پژوهی در کشور ژاپن. در این فیلم به صورت ساده و کاربردی، گام به گام، مراحل درس پژوهی تا رسیدن به نتیجه مطلوب پیش می رود. این اثر با دوبله فارسی "دبیرخانه کشوری توسعه و تقویت درس پژوهی" مستقر در اداره تکنولوژی و گروه های آموزشی خراسان رضوی تقدیم می شود.

14/11/2016

ادبیات کودکان

هفت وصیت و هفت آرزو از بانوی بزرگ کودکی‏‌ها #توران_میرهادی ه

یک
تبدیل کار تربیتی به عشق، به فضای محبت و احترام. فضایی که کودکان با عشق بزرگ شوند، رشد کنند، توانایی های شان شکوفا شود و بیش از هر چیز احساس امنیت کنند.
دو
برداشتن رقابت به هر شکل از محیط تربیتی. رقابت ویرانگر است. معنا و مفهوم هر کار را دگرگون و تخریب می‏‌کند. برتر، بهتر، ترها و ترین‏‌ها وجود خارجی ندارند. فریب رقابت را نباید خورد.
سه
جایگزین کردن مشارکت در همه‏‌ی کارها و در همه‏‌ی سطوح. در خانواده، در مهد کودک، در جامعه‏‌ی کوچک، در جامعه‏‌ی بزرگ. لذت کار دسته‌جمعی سازنده است، توان و اعتماد، دوستی و محبت به وجود می‏‌آورد.
چهار
پرهیز از هرگونه داوری درباره‏‌ی کودکانِ درحال رشد. ضعف و پیشرفت، خوب و متوسط برای کودکان مفهومی ندارد، برای آن‏‌ها پرونده نسازیم. در تعامل مداوم، امکانات رشد را فراهم کنیم.
پنج
پرهیز از دام‌‏های تکنولوژی و تبلیغات. فناوری تجارتی سودآور شده است و دامی‏ تازه برای مصرف‏‌گرایی از راه تبلیغات است. گاه احساسِ آقایی تکنولوژی بر انسان را داریم. انسانی که هوش، ذکاوت، اندیشه و توانایی‏‌های خود را در اختیار هدف‏‌های مجازی می‏‌گذارد.
شش
پرهیز از گذاشتن بار سنگین بر دوش کودکان. کار ما ایجاد فرصت‎ها و آزاد گذاشتن کودکان است. پیش افتادن و عقب ماندنی مطرح نیست. آموزش زبان و فناوری‎های الکترونیکی دیر نمی‎شوند. یاد گرفتن چند عبارت یا زدن چند دکمه، آموزش نیست، نوعی فشار بیهوده و گاه بسیار گمراه کننده است.
هفت
رفتن به سوی طبیعت و باز هم طبیعت. طبیعت با انسان صادق است. هر لحظه‏‌ی آن اکتشافی است نو. در طبیعت با دنیای خلقت، تنوع بی‎پایان و شگفتی‎های باورنکردنی آن روبه‎رو هستیم. شناختن طبیعت و حفظ آن، شوق انگیز، بلکه لازم و حیاتی است.

aparat.com 04/11/2016

کلیک روی تجربه

aparat.com آموزش به عنوان کُپی مشتی اطلاعات خام و ایستا در ذهن دانش آموز یا ابزاری برای برانگیختگی، پویایی و خردورزی که سبب رشد و شکوفایی فراگیر می شود. این داستانی است واقعی از رویدادهای واقعی سر کلاس. محتوای تولید شده (جاده و حرکت پیچ در پیچ ماشین) تکلیف درسی هنرجویان است که بین متدهای یادگیری، روش سخت تر را...

aparat.com 01/11/2016

سواد رسانه ای

aparat.com در دنیای امروز که انباشته از رسانه هاست، درک، شناخت و انتخاب مسیر درست برای رسیدن به اهداف مبتنی بر رسانه نیاز به سواد تازه ای دارد که سواد رسانه نام گرفته است.

faradeed.ir 01/11/2016

چرا فنلاندی‌ها با مشق شب کمتر موفق‌ترند؟

مدارس فنلاند در مقایسه با مدارس بریتانیا تکالیف کمتری دارند و چیزی به نام شهریه اضافی یا کلاس‌های خصوصی وجود ندارد. یک مفهوم کلیدی در مدارس فنلاند "اعتماد" است. والدین برای تصمیم‌گیری درست و ارائه مفیدترین آموزش‌ها در طول روز به مدارس اعتماد دارند. مدارس نیز به کیفیت و لیاقت معلمانشان اعتماد دارند. آموزگاری در فنلاند شغلی بسیار درجه بالا است و معلمان استقلال کاری و حرفه‌ای بسیار بالایی دارند.

faradeed.ir در اینجا این سؤال مطرح می‌شود که آیا سیستم مدارس به‌جای شکل دادن به نسل بعدی، آینه‌ای هستند که جامعه را بازتاب می‌کند. درواقع سیستم مدارس فنلاندی از فرهنگ این کشور جدایی‌ناپذیر هستند. فنلاند جامعه‌ای منسجم، عادلانه و کارآمد است و سیستم مدارس هم کاملاً با جامعه مطابقت دارد.

22/10/2016

راه هایی برای رفع حواس پرتی دانش آموزان

سعید محمدی، مدرس و کارشناس آموزش:
"...یکی از راه‌های بالا بردن علاقه، افزایش اطلاعات درباره آن درس است که البته این موضوع بیشتر درباره دانش‌آموزان دبیرستانی صدق می‌کند. برای بچه‌های مقطع دبستان نیز با استفاده از روش‌های آسان‌سازی همچون بازی و استفاده از تصویر می‌توان کودک را نسبت به آموختن بهتر و بیشتر درس علاقه‌مند و متمرکز کرد.

وی ادامه می‌دهد: دریافت پاداش یکی از روش‌های بسیار مهم و موثر در بهبود عملکرد است که در هر سطح و سن و سالی قابل اجراست. اگر خوب به خاطر داشته باشید، ما هم وقتی دانش‌آموز بودیم دریافت جایزه از والدین و معلم را بسیار دوست داشتیم و این نیاز مشترک بین تمام دانش‌آموزان است، بنابراین لازم است این قاعده را رعایت کنیم؛ چرا که دریافت پاداش باعث افزایش اعتماد به نفس و انگیزه فرد در توجه بیشتر به درس خواندن می‌شود.

این کارشناس آموزش معتقد است، معاشرت دانش‌آموزان با شاگردان اول و دوم کلاس در مدرسه و دانشگاه باعث افزایش تمرکز فرد نسبت به درس خواندن و قرار گرفتن در یک فضای رقابتی سالم می‌شود. والدین از همان ابتدای تحصیل توجه داشته باشند کودک برای انجام تکالیفش 30 دقیقه به صورت مستمر وقت بگذارد و در ازای آن ده دقیقه استراحت کند. این روش در افزایش عملکرد بسیار موثر است و در صورتی که این تمرین در چند سال اول تحصیل اجرا شود، دانش‌آموز در سال‌های بالاتر منظم‌تر و متمرکزتر درس می‌خواند."
http://www.alodoctor.ir/news/details/22951/%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D9%81%D8%B9-%D8%AD%D9%88%D8%A7%D8%B3-%D9%BE%D8%B1%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%A7%D9%86

alodoctor.ir بازیگوشی و حواس‌پرتی بچه‌ها از دبستان تا دبیرستان یکی از دغدغه‌های اصلی والدین در ایام تحصیل است. به گونه‌ای که برخی والدین نمی‌دانند چه رفتار و اقداماتی باید در پیش بگیرند که فرزندشان با تمرکز بیشتری پای درس و مشق خود بنشیند و نردبان موفقیت را بالا برود.

aparat.com 21/10/2016

مدرسه عشق (خیرین)

نگاهی به چند هنرستان در تبادکان و مدیران و هنرآموزانی که با همه ی وجود برای پیشبرد اهداف آموزشی تلاش می کنند و دیده نمی شوند. زمانی که از دست های پینه بسته مدیر فیلم گرفتم حال غریبی داشتم. این که تلاش کنی و تنها باشی و دستی نباشد که دستان تو را بگیرد و تو با همه وجود بار این همه درد هنرجویان را به تنهایی بر دوش بکشی.

aparat.com تقدیم به خیرین مدرسه ساز- وقتی با مبلغ ناچیزی می توان یک آبگرم کن برای یک مدرسه خرید تا دانش آموزان در سرمای زمستان از آب گرم استفاده کنند یا با چند دستگاه چرخ خیاطی می توان ده ها خیاط هنرمند به جامعه تحویل داد یا...با پرداخت هزینه های سبک برای نیازهای جاری مدرسه هم می توان خیر مدرسه ساز بود.

23/09/2016

چه زود دیر می شود !
در باز شد ...
برپا ! ... برجا !
درس اول : بابا آب داد ، ما سیراب شدیم .
بابا نان داد ، ما سیر شدیم ...
اکرم و امین چقدر سیب و انار داشتند در سبد مهربانی شان ... و کوکب خانم چقدر مهمان نواز بود و چقدر همه منتظر آمدن حسنک بودند ...
کوچه پس کوچه های کودکی را به سرعت طی کردیم و در زندگی گم شدیم.
همه زیبایی ها رنگ باخت ...!
و در زمانه ی سنگ و سیمان قلب هایمان یخ زد ! نگاهمان سرد شد و دستانمان خسته ...
دیگر باران با ترانه نمی بارد !
و ما کودکان دیروز دلتنگ شدیم ، زرد شدیم، پژمردیم ...
و خشکزار زندگیمان تشنه آب شد...
و سال هاست وقتی پشت سرمان را نگاه می‌کنیم جز ردپایی از خاطرات خوش بچگی نمی یابیم ، و در ذهنمان جز همهمه زنگ تفریح ، طنین صدایی نیست ...!
و امروز چقدر دلتنگ " آن روزها ییم و هرگز نفهمیدیم ، چرا برای بزرگ شدن این همه بی تاب بودیم ؟

چه زود دیر می شود !
در باز شد ...
برپا ! ... برجا !
درس اول : بابا آب داد ، ما سیراب شدیم .
بابا نان داد ، ما سیر شدیم ...
اکرم و امین چقدر سیب و انار داشتند در سبد مهربانی شان ... و کوکب خانم چقدر مهمان نواز بود و چقدر همه منتظر آمدن حسنک بودند ...
کوچه پس کوچه های کودکی را به سرعت طی کردیم و در زندگی گم شدیم.
همه زیبایی ها رنگ باخت ...!
و در زمانه ی سنگ و سیمان قلب هایمان یخ زد ! نگاهمان سرد شد و دستانمان خسته ...
دیگر باران با ترانه نمی بارد !
و ما کودکان دیروز دلتنگ شدیم ، زرد شدیم، پژمردیم ...
و خشکزار زندگیمان تشنه آب شد...
و سال هاست وقتی پشت سرمان را نگاه می‌کنیم جز ردپایی از خاطرات خوش بچگی نمی یابیم ، و در ذهنمان جز همهمه زنگ تفریح ، طنین صدایی نیست ...!
و امروز چقدر دلتنگ " آن روزها ییم و هرگز نفهمیدیم ، چرا برای بزرگ شدن این همه بی تاب بودیم ؟

28/08/2016

Fench learning Sweem

گاهی وقت ها باید تکنیک های یاددهی یادگیری را از یک فنچ کوچولو یاد بگیریم. این فنچ قدم به قدم با فنچ دیگر در یادگیری شریک می شود. گاهی برایش نمایش بازی می کند و گاهی مدل می شود تا بتواند فوت و فن شنا کردن را به دوستش یاد بدهد. همراهی، همدلی و صمیمیت او با فراگیر تماشایی است.

وقتی فنچی به فنچ دیگر آموزش می دهد که چگونه حمام کند.

aparat.com 10/07/2016

پیش نیاز ساخت فیلم آموزشی

aparat.com در این فیلم با اصطلاحات فیلم و فیلمسازی، انواع فرمت های فیلم و نسبت ابعاد و اندازه های فیلم و اصول اساسی ساخت فیلم آموزشی آشنا می شوید.

aparat.com 10/07/2016

نفس باغ

نَفَس باغ

aparat.com وقتی بانویی فرهیخته از سوله های از کار افتاده، باغ مدرسه ای زیبا برای دانایی و تربیت می سازد. خانم سهیلا دوزنده مدیر مجتمع شبانه روزی آموزشی ام هانی و اولین هنرستان کشاورزی دختران، نمونه ی بلند همتی و انسانیت و یک الگو برای کسانی است که با همه ی وجود خودشان را وقف ساختن ایرانی آزاد و آباد کرده اند.

29/06/2016

ادبیات کودکان

آموزش مهارت حل مسئله به کودکان باعث افزایش توانمندیهای عاطفی، اجتماعی، بدنی، زیباشناسی و اخلاقی آن‌ها می‌شود.

مهارت حل مسئله، بنیاد تمام زمینه‌های دانش مانند ریاضیات، علوم و هنر است. چه کودک خردسالی که می‌خواهد بیابد لکه خیس فرش از چه چیزی ساخته شده و چه دانشمندی که می‌خواهد درمانی برای سرطان کشف کند، هر دو یک فرایند یکسان تفکر و حل مسئله را به کار می‌گیرند. از طریق یادگیری حل مسئله است که کودکان مهارت‌های فکری‌شان را می‌سازند. همچنین آموزش مهارت حل مسئله به کودکان باعث افزایش توانمندیهای عاطفی، اجتماعی، بدنی، زیباشناسی و اخلاقی آن‌ها می‌شود.

06/06/2016

ادبیات کودکان

کودکان دوست دارند که با والدین یا معلم‌هایشان در گفتگوهایی که تفکر را تحریک می‌کند، شرکت کنند.

ساده‌ترین راه برای توانمندسازی کودکان در تفکر، پرسشگری است. پرسشگری نه تنها توانمندی ذهنی کودکان را افزایش می‌دهد بلکه یادگیری را برای آنها مفرح و مهیج نیز می‌گرداند. کودکان دوست دارند که با والدین یا معلم‌هایشان در گفتگوهایی که تفکر را تحریک می‌کند، شرکت کنند. مهیج‌ترین قسمت در آموزش به کودکان، شنیدن «آهان! پیداش کردم» از زبان آنهاست.

04/05/2016

در بزرگداشت یکدیگر بکوشیم.

18/04/2016

شراب شیراز

تصاویری گویا از چرایی پیشرفت ژاپن

تصویر بالا، ژاپن یک ماه بعد از بمباران اتمی هیروشیما 1945

تصویر پایین، ژاپن یک ماه بعد از زلزله و سونامی 2011

"شراب شیراز" در تلگرام
telegram.me/Shirazwine

10/04/2016

کار عملی و تجربه کردن

تنها کار عملی و تجربه کردن
کودک را به کمال می رساند

ماریا مونتسوری

---------------------------------
نشانی اینستاگرام ادبیات کودکان
https://instagram.com/koodaki_org
نشانی تلگرام ادبیات کودکان
https://telegram.me/koodaki_org

01/04/2016

کتاب خواندن در پاریس حسابی حرص آدم را در می آورد. هر کس را می بینی، یک کتاب در دست دارد و تند تند مشغول مطالعه است. سن و سال هم نمی شناسد، سیاه و سفید و مرد و زن و بچه هم نمی شناسد . انگار همه در یک ماراتن عجیب گرفتار شده اند و زمان در حال گذر است . واگن های مترو گاهی واقعا آدم را یاد قرائت خانه می اندازند، مخصوصا اینکه ناگهان در یک مقطع خاص کتابی گل میکند و همه مشغول خواندن آن می شوند... فضای پاریس هیچ بهانه ای برای مطالعه نکردن باقی نمی گذارد. شاید برای همین است که پاریسی ها معنای انتظار را چندان نمی فهمند، آنها لحظه های انتظار را با کلمه ها پر می کنند.
مارک و پلو | منصور ضابطیان | انتشارات مثلث

کتاب خواندن در پاریس حسابی حرص آدم را در می آورد. هر کس را می بینی، یک کتاب در دست دارد و تند تند مشغول مطالعه است. سن و سال هم نمی شناسد، سیاه و سفید و مرد و زن و بچه هم نمی شناسد . انگار همه در یک ماراتن عجیب گرفتار شده اند و زمان در حال گذر است . واگن های مترو گاهی واقعا آدم را یاد قرائت خانه می اندازند، مخصوصا اینکه ناگهان در یک مقطع خاص کتابی گل میکند و همه مشغول خواندن آن می شوند... فضای پاریس هیچ بهانه ای برای مطالعه نکردن باقی نمی گذارد. شاید برای همین است که پاریسی ها معنای انتظار را چندان نمی فهمند، آنها لحظه های انتظار را با کلمه ها پر می کنند.

مارک و پلو | منصور ضابطیان | انتشارات مثلث

30/03/2016

آموزش پر کردن یک سطل نیست، آموزش روشن کردن یک شعله است.
ویلیام باتلر ییتس

آموزش پر کردن یک سطل نیست، آموزش روشن کردن یک شعله است.

ویلیام باتلر ییتس

-------------------------------
نشانی اینستاگرام ادبیات کودکان
https://instagram.com/koodaki_org
نشانی تلگرام ادبیات کودکان
https://telegram.me/koodaki_org

aparat.com 21/03/2016

تماشا در کلاس درس

"تماشا در کلاس درس"
آموزش و پرورش در برابر ارایه ی مدرک تحصیلی، چه چیزهایی به ما می دهد و چه چیزهایی را از ما می گیرد؟
نقش گمشده ی هوش های چندگانه در مدرسه

aparat.com آموزش و پرورش در برابر ارایه ی مدرک تحصیلی، چه چیزهایی به ما می دهد و چه چیزهایی را از ما می گیرد؟ نقش گمشده ی هوش های چندگانه در مدرسه

10/01/2016

در گذشته، ما در سه مدرسه‌ی کوچه، بازار و دانش برای زندگی آماده می‌شدیم و امروز زیر سه سقف: سقف اتاق، سقف سرویس مدرسه، سقف کلاس؛ آیا می‌توانیم فرزندان خود را برای زندگی آماده کنیم؟

10/01/2016

چرا از انتقاد می ترسیم؟

10/01/2016

چرا دانش آموزان سر کلاس حضور دارند ولی غایب هستند؟

06/10/2015

"به کودکان خود مدیریت را یاد بدهیم!"

...این ساعت لعنتی!
همیشه از همین جا آغاز می شود!
شرکتی تاسیس می شود، کارخانه ای به راه می افتد، مجتمعی شروع به کار می کند، هیاهو و شعارهای تبلیغاتی و خرج کردن پول مانند ریگ برای نام و نان!
برای معرفی، هر ایده ای آزمایش می شود، بدون توجه به بازخورد و نتیجه ی کار!
صبح است! مثل همیشه خودم را جمع و جور کرده ام و سعی می کنم همانند ساعت، دقیق و مرتب باشم!
پا که بر رکاب دوچرخه می گذارم باید با زمان هماهنگ باشم. رکاب زدنِ صبح زود تا رسیدن به سر کار!
سر ساعت و دقیقه باید درِ اتاق کارم را باز کنم و کارم را شروع کنم.
روزی روزگاری درست سر راه من، شرکتی تاسیس شد.
این شرکتِ پرهیاهو، پر جنجال، به دنبال راه های نو برای تبلیغات بود و در این میان یکی درآمد که
-: “آقا بیایید یک ساعت بزرگ سر راه مردم بگذاریم! هم فال و هم تماشا! مردم چشمشان بیافتد به ساعت! یک پدر بیامرزی به ما بگویند و نام شرکت هم سر زبان ها بیافتد.”
با جار و جنجال و هیاهو ساعت بزرگی بر روی ستون بزرگی، درست روبروی مردم در پیاده رو و رانندگان در خیابان تاسیس شد!
اولِ کار خیلی خوب پیش رفت. مردم خودشان را با آن هماهنگ می کردند:
چقدر راه آمده اند؟ چقدر راه دیگر دارند و برای آن چه مدت زمان برایشان مانده است؟ خیلی خوب بود! پدر بیامرز هم داشت!
امان از این مرور زمان، دگرگون شدن پست ها و جابه جا شدن جایگاه ها!
کم کم آن شکوه و افتخارِ ساعتِ بزرگِ دمِ در شرکت از دل و دماغ افتاد.
رییس بعدی یک نگاهی به ساعت انداخت و گفت
– : “یعنی چه! جایگاه ما از این حرف ها بالاتر است! ما که وقت نگه دار نیستیم!”،
رییس بعدی سرش را تکانی داد و گفت
– : ” ببین بودجه ی شرکت را صرف چه هزینه های بی خودی کرده اند!”،
رییس بعدی به ساعت نگاه هم نکرد.
این شد که کم کم، این ساعت شد خروس بی محل!
ساعت شش و چهل و پنج دقیقه به راه افتاده اید و با آرامش به محل کار می روید که بناگاه چشم شما به این ساعت می افتد: دوازده و چهل و چهار دقیقه!
ناخودآگاه چنان هراسی شما را در بر می گیرد که نگو و نپرس!
بناگاه کابوسی از ترس و وحشت به جانتان می افتد! مجموعه ای از تصویرهای وحشتناکی که اگر در ساعت دوازده و چهل و چهار دقیقه به سر کار برسید، همچون فیلمی با دور تند، از جلوی چشمانتان رژه می روند
-: “نکند اشتباه کرده ام! نکند زمان را گم کرده ام! نکند…! جلسه! قرارها! …”
آخ!
روزانه چندهزار نفر از برابر این خروس بی محل رد می شوند؟
روزانه این ساعت لعنتی، خوره ی روح و روان چند رهگذر می شود؟
چگونه، ابزاری که می توانست مایه ی آرماش خاطر و سبب مدیریت زمان باشد، تبدیل به یک کابوس ترسناک می شود؟
چه کسی مقصر است؟
این جریان نه تنها به تک تک این افراد آسیب می زند که به روح و روان جامعه پنجه می کشد!
این یک معضل اجتماعی است نه تنها یک مشکل مدیریتی!
اگر این جریان با یک مدیریت سیستماتیک (سامانه مدار؟) پیش می رفت هرگز با چنین معضلی روبرو نمی شدیم!
فرض کنید هر مدیر جدیدی، طی یک یا چند جلسه با مدیران قبلی با مسیری که آنان در پیش گرفته بودند آشنا شده و تلاش می کرد تا ضمن نگه داشتن مسیر به عنوان یک کُلِ واحد، به گونه ای، تغییراتی پدید می آورد تا هزینه ها و راه کارهای گذشته هَدَر نرود!
اگر مدیر جدید با این برنامه موافق نیست، رها کردن آن بدترین راه کار و پاک کردن صورت مساله است! و بدتر از آن، راه رفتن روی اعصاب مردم!
آقای مدیر جدید! به ساعت روبروی شرکت خود نگاه کن و خودت را جای رهگذرها بگذار!
تو به عنوان یک رییس، بدترین راه را برای مدیریت خود در پیش گرفته ای!
تو با اعصاب و آرامش دیگران بازی می کنی!
کم ترین کار ممکن این بود که این ساعت را، اگر دوست نداری، از جلوی چشم مردم برداری!
راه های دیگری هم بود، اگر اندکی ذوق مدیریتی داشتی!
می توانستی آن را به شهرداری یا جایی بسپاری که توان اداره کردن آن را دارند.
می توانستی آن را به عنوان یک ابزار تبلیغاتی به مراکز تبلیغاتی بفروشی!
اما تو، بدترین راه ممکن را برگزیدی!
تو این ساعت را به حال خود رها کردی تا نیش عقربه هایش جان مردم را بخراشد!
و اکنون، این ساعت، این ساعت لعنتی، همانند برج زهر مار، روبروی من و شماست!
این محصول یک مدیریت ناکارآمد است!
**********
کودکان ما باید مدیریت را بیاموزند!
کودکان ما باید توانایی آن را داشته باشند که از هر تهدیدی یک فرصت بسازند!
کودکان ما باید بدانند که هزینه ی شروع یک طرح بسیار سنگین است، اما ادامه دادن و تصحیح اشکال های یک طرح ناکارآمدِ نیمه کاره، همیشه به صرفه است!
کودکان ما باید مدیریت را در مدرسه بازی کنند!
کودکان ما باید مدیریت را در مدرسه تجربه کنند!
مدیریت از مهد کودک و با مدیریت اسباب بازی ها و زمان ها شروع می شود!
مدیریت تبدیل تهدیدها به فرصت هاست!
مدیریت محصول خلاقیت است!
مدیریت به کارگیری همه ی تجربه ها و آگاهی ها برای رسیدن به بهترین نتیجه است!
به کودکان خود مدیریت را یاد بدهیم!

Location

Category

Telephone