انجمن برق ایران

انجمن برق ایران

مهندسی برق قدرت

Operating as usual

Timeline Photos 23/02/2021

سلام دوستان لطفا صفحه electerical.power رو در اینستاگرام دنبال کنید .. ممنون

سلام دوستان لطفا صفحه electerical.power رو در اینستاگرام دنبال کنید .. ممنون

22/01/2018

‎انجمن برق ایران‎'s cover photo

22/01/2018

انجمن برق ایران

22/01/2018

کلید Rcbo تلفیقی از کلید محافظ جان و کلید مینیاتوری که هم لیکیج جریان رو تشخیص میده و هم اضافه بارو اتصال کوتاه ... https://t.me/joinchat/AAAAAEgDFmej2anMKSgdsQ کانال تلگرام انجمن برق ایران ...

21/01/2018

https://t.me/joinchat/AAAAAEgDFmej2anMKSgdsQ کانال تلگرام انجمن برق ایران ...

06/01/2018

دریغ است ایران که ویران شود ..!

04/01/2018

Electric Engineering Community

What is the reason?

03/01/2018

Timeline Photos

08/10/2015

کلید های MCB,MCCB,ACB

کلید مینیاتوری (فیوز) MCB

فیوز مینیاتوری یا کلید مینیاتوری Miniature Circuit Breaker تجهیزات الکتریکی خانگی و صنعتی را در برابر اتصال کوتاه و اضافه بار محافظت میکند.MCB,ACB,MCCB
ساختمان داخل این کلیدها ( فیوز ها ) شامل عملکرد بیمتالی برای حفاظت اضافه بار و عملکرد مغناطیسی جهت حفاظت از اتصال کوتاه است.
فیوز مینیاتوری از نظر کاربرد به تیپهای B روشنایی ، C موتوری ، D ترانسفورماتوری ، K قدرت ، Z بسیار حساس تقسیم بندی می گردد.
زمان قطع این تیپها به ترتیب ( از سریعترین ) عبارت است از : Z و B و C و D

کلید کامپکت (MCCB) ...
بمنظور حفاظت از تاسیسات روشنایی ، برق صنعتی ، سیم ، کابل و ماشین آلات در برابر اضافه بار و اتصال کوتاه از کلید اتوماتیک استفاده می گردد . کلیدهای اتوماتیک به لحاظ بعضی از مزایا نسبت به فیوزها از قبیل قطع همزمان سه فاز ودر نتیجه جلوگیری از دو فاز شدن برق و سوختن موتورها ، قابل بهره برداری بودن بعد از هربار قطع کاربرد گسترده ای پیدا کرده اند
کلیدهای اتوماتیک شرکت اف اند جی با جریان نامی ۲۰ الی ۱۶۰۰آمپر و با ابعاد متنوع و قدرت اتصال کوتاه تا ۵۰ کیلوآمپر در دونوع ترمومگنتیگ و الکترونیکی تولید و عرضه می گردد.
کلیدهای اتوماتیک ترمومگنتیک دارای رله های مگنتیک و حرارتی می باشند که رله مگنتیک عمل قطع مدار در زمان اضافه جریان و رله حرارتی قطع مدار در زمان اضافه بار را بر عهده دارد و در کلیدهای اتوماتیک الکترونیکی اضافه بار و اضافه جریان توسط مدارهای الکترونیک کنترل و فرمان قطع به رهاساز کلید داده می شود. Iu جریان دایم ، نرم این کلیدها از۱۶۰A تا ۱۶۰۰A است اما این کلیدها حداکثر تا ۳۲۰۰A ساخته می شوند. فریم این کلیدها با افزایش جریان نامی آنها بزرگ می شود. بطور مثال کلیدهای کمپکت ساخت شرکتABB،تیپ Isomax ان از ۱۲۵A تا ۳۲۰۰A ساخته می شود.

ACB (کلید هوایی)
که به صورت سه پل یا تک پل ساخته می شود که نوع سه پل دارای سه فاز و نوع چهار پل دارای ترمینال نول نیز می باشد .مهترین مساله در ACB این است که این کلید از دو قسمت قدرت و الکترونیک تشکیل شده است که قسمت الکترونیک آن از ساختار میکروپروسسوری تبعیت می کندو دارای تنظیمات و ساختار بسیار دقیقی می باشد کلیه خصوصیات شبکه اعم از : ۳PH,N,PE,50Hz,380/220 V ,1600A ,31.5 KA/1SEC که قسمت آبی رنگ مربوط به ساختار شبکه و قسمت قرمز رنگ مربوط به ساختار کلید می باشد که به صورت مثال برای این نقشه آورده شده و باید در هر سه کلید با هم برابر باشند.در واقع باید هر سه کلید باید با هم از یک مدل انتخاب شوند. این کلیدها از انواع دیگری از کلیدهای اتوماتیک فشار ضعیف هستند که در آن آمپراژ بالا مورد استفاده قرارمی گیرند. حد بالای جریانی این کلیدها تا ۶۳۰۰ آمپر می باشد.Iu جریان دایم ، نرم این کلیدها از۶۳۰ آمپر تا ۱۶۳۰۰ آمپر است مورد مصرف این کلیدها عمدتأ در ورودی تابلوها می باشد که هم جریان بالایی دارد و هم برقراری Selectivity کامل بین کلیدهای ورودی و کلیدهای خروجی که معمولأ از نوع کمپکت می باشند ضروری است کلیدهای هوایی دارای رله هایی که در داخل خود کلید جاسازی شده اند(Built-in) می باشد. ویژگی این رله ها خاصیت تاخیری یا Time Delay آنهاست که عنصر اصلی در تامین Selectivity از طریق صدور فرمان قطع با تاخیر می باشند. (Selectivity همان پدیده تقدم قطع در خروجیها نسبت به ورودی هاست . به این معنی که اگر خطایی در یک فیدر خروجی رخ داد، ابتدا کلید خروجی قطع شود و تنها در صورت تداوم خطا روی مدار و عمل نکردن کلید خروجی، کلید ورودی با تاخیر کل تابلو را بی برق می کند. اهمیت این موضوع در این است که در صورت وقوع خطا در یکی از خروجیها کل تابلو بی برق نشود.) یادآوری : استفاده از کلیدهای کمپکت در هر دو مدار خروجی و ورودی در تابلو حتی اگر کلید ورودی دو سایز بالاتر از بالاترین سایز کلید در خروجیها انتخاب شود، تنها در محدوده کوچکی از جریان اتصال کوتاه، Selectivity را تامین می کند و به هر حال Selectivity کامل بدست نمی دهد.

در پست های بعدی منتظر کاتالوگ های این سه کلید بعلاوه دژنکتور های قدرت نیز باشید.

08/10/2015

کلید های ACB

07/10/2015

Photos from ‎انجمن برق ایران‎'s post

07/10/2015

بدون شک سیمبانی و مونتاژ دکل یکی از سخت ترین مشاغل است ...

07/10/2015

Photos from ‎انجمن برق ایران‎'s post

14/09/2015

موتور چند سرعته ...

08/09/2015

شوک الکتریکی در جریان های AC و DC

05/09/2015

سوپر كنترل فاز ديجيتال با بهره گيري از تكنولوژي روز دنيا و استفاده از سيستم ميكروپرسسوري جهت كنترل بسيار دقيق اختلالات برق شبکه طراحی و برای استفاده در کلیه مراکز صنعتی ساخته شده است.

ويژگيها :

*استفاده از سيستم ميكرو پروسسوري جهت کنترل دقیق شبکه برق

*نمایش ولتاژ شبکه ، خطاها وپیغامهای تنظیمی

*حفاظت در برابر :
- افزايش و كاهش ولتاژ
- عدم توالی (جابه جایی)و عدم تقارن فازها
- قطع هر کدام تر فازها

*8 عدد نشانگر برای اعلام :
: REL -وصل رله F : قطع فاز P : عدم توالی (جابجایی) فاز
On Delay-off Delay -: تاخیر در وصل وقطع
- Under - Over : افزایش وکاهش ولتاژ
- Unbalance : عدم توالی فاز ها
- چشمک زن شدن همه نشانگر ها : جابجایی فاز و نول
- تنظیم پارامترهای حفاظتی با استفاده از کلید ها


مشخصات فني:


* ولتاژ ورودي / تغذیه : 300 -500 VAC / 3PH / 50 - 60HZ

* تأخيرزمان:
- وصل : 600 - 0 Sec
- قطع : 10 - 0 Sec
- قطع براي کاهش ولتاژ درلحظه استارت :SEC 15

*قطع براي:
- افزايش ولتاژ : V 400 - 480
- کاهش ولتاژ: 380 - 310 V
- عدم تقارن: % 25 - 5

*کارایی در
- دما:-20 c .. +65 c
- رطوبت: 70%

*خروجی: 2عدد رله 5 آمپر...

19/08/2015

نصب داربست در حريم شبكه برق فشار متوسط و فعاليت در مجاورت آن... دوستان عزیز اگر با همچین صحنه هایی برخورد کردین. کارگران را از خطر کار کردن در این محیط اگاه سازید ...

19/08/2015

چگونگي بررسي و عيب يابي نشتی گاز SF6
گاز SF6 در صنعت برق، به عنوان يك ماده عايقي در تجهيزات فشار قوي و در سطوح ولتاژ بالا بسيار كاربرد دارد.اگرچه SF6 خالص به لحاظ شيميايي خ**ي مي باشد، اما در عين حال يك گاز گلخانه اي قوي با يك شبكه مولكولي است كه خواص آن در شرايط گرما، بسيار فراتر از دي اكسيد كربن خواهد بود. علاوه برجنبه هاي زيست محيطي، از جهت اقتصادي نيز، نشتي گاز SF6 گران تمام شده و هزينه تعويض آن بسيار زياد مي باشد.

اخيرا" مؤسسهEPRI براي تشخيص نشتي گاز SF6 ، روش جديدي مبتني بر استفاده از دوربين “GasVue”،براي انجام بازرسي در محل تجهيزات ارائه نموده است. دوربين ليزري“GasVue” يك فناوري جديد در بازرسي و آشكار سازي نشتي گاز SF6مي باشد. اساس كار اين دوربين بر تركيب Co2laser (قسمتي كه طول موجهاي مادون قرمز را براي جذب و شناسايي SF6هماهنگ مي نمايد)با يك سيستم تصويري مادون قرمز مي باشد و بدين ترتيب، امكان مشاهده نشتي SF6 كه براي چشم غير مسلح و ديگر تجهيزات بازرسي بصري، غير محسوس است، فراهم مي گردد. اين دوربين با سرعت و دقتي فراوان و بي نياز از خروج تجهيزات تحت بازرسي از حالت بهره برداري، حتي نشتي ناشي از يك سوراخ ريز را نشان مي دهد. استفاده از اين دوربين سبب ميگردد كه شركتهاي برق، نشتي هاي مربوط به گاز SF6 را سريعتر و صحيحتر از روشهاي رايج تشخيص دهند. در نتيجه با استفاده از اين سيستم، هزينه هاي مربوط به عيب يابي كاهش يافته و ميزان اتلاف گاز SF6 نيز كمتر مي گردد.

بعلاوه مي توان نشتي روي سطوحي را كه به سختي در دسترس مي باشند شناسايي كرد و نيز با توجه به ساير تكنيكها، حتي طيفهاي ضعيف گاز و يا نشتيهاي پالسي را كه در حال خروج هستند، نشان داد.

[08/09/15]   سلام دوستان لطف کنین پیج رو به دوستاتون که کارشون مرتبط با برق هست ویا برق میخونن معرفی کنین ممنون ...

06/08/2015

کلید RCBO در واقع تلفیقی از کلید مینیاتوری و کلید نشتی جریان است که هر دو حفاظت اتصال کوتاه و نشتی جریان را توام انجام میدهد
اما کلید RCCB صرفا نسبت به نشتی جریان حساس است و حفاظتی در برابر اتصال کوتاه یا اضافه بار ندار و بعد از کلید مینیاتوری و قبل از مصرف کننده قرار میگیرد ...RCBO: Residual Current Circuit Breaker with Overcurrent Protection

06/08/2015

پنل کنترل ریکلوزر

06/08/2015

ترانسفورماتور تبدیل بیست کیلو ولت به 220 ولت برای تغذیه ریکلوزر

30/07/2015

شارژ بریکر و متاسفانه ...

13/07/2015

هشدار :

استفاده از مولتی متر به جای کلمپ متر در کارهای صنعتی یکی از
پر ریسک ترین و پرخطرترین کارهاست به خاطر اینکه ممکن است به
علت فراموشی فرد پراب در قسمت آمپرمتر قرار داشته باشد و
فرض کنید شما می خواهید ولتاژ یک دستگاه ولت بالارو که ولتی در حدود هزار ولت دارد اندازه بگیرید و پراب در موقعیت آمپر متر قرار گرفته باشد ...
پرت شدن حواس یکی از نکات طبیعی در کار است و حتی حواس جمع ترین افرادهم ممکن است در معرض خطر قرار گیرند .
پس بهترین وسیله برای کار با ولتاژ بالا کلمپ متر است که تنها ورودی ولتاژ دارد ...

19/05/2015

نظر شما چیه ؟

19/05/2015

این دیگه واقعا جالبه !!

17/05/2015

دوستان فکر میکنین چرا باوجود رله های حفاظتی گاهی اوقات ترانس به این روز میفته؟!

Untitled Album 17/05/2015

Untitled Album

17/05/2015

شوک الکتریکی ...

داشتن اطلاعات در مورد برق، نحوه نصب وسايل روشنايي و تعمير بعضي از اسباب برقي براي همگان ضروري به نظر مي رسد. آموزش تدريجي اين مسائل از سنين نوجواني يكي از ضروري ترين موارد آموزشي عصر ما تلقي مي شود.

بدن انسان هادي جريان برق است. اگر بدن انسان به برق اتصال پيدا كند منجر به عبور جريان برق از بدن فرد به زمين خواهد شد. در جريان برق گرفتگي علاوه بر سوختگي پوست كه محل ورود و خروج جريان برق را شامل مي شود بافتها هم دچار آسيب مي شود. اگر جريان برق از قلب عبور كرده باشد منجر به اختلال در سيستم قلب و اگر از مغز عبور كند منجر به مهار مركز تنفس و وقفه تنفسي خواهد شد.

برق گرفتگي به دو دسته تقسيم مي شود.

۱- با ولتاژهاي بالا

۲- با ولتاژهاي پائين

در موارد با ولتاژ بالا، حتماً بدن لازم نيست مستقيم با سيم يا كابل برق تماس داشته باشد بلكه ممكن است در فاصله چند متري هم جريان برق از هوا عبور كند و به بدن فرد منتقل شود و باعث برق گرفتگي شود. در اين موارد هر چقدر ولتاژ برق و رطوبت هوا بالا باشد ميزان انتقال و آسيبي كه به بدن وارد مي شود بيشتر است.

موارد ولتاژ پائين بيشتر در خانه اتفاق مي افتد. مثلاً فرد از سيم لخت و يا وسايل برقي مخصوصاً آن دسته از وسايل كه در آنها آب ريخته مي شود آسيب مي بيند.ممكن است از طريق كليد برق برق گرفتگي ايجاد شود.

در برق گرفتگي با ولتاژ پائين بدن فرد دچار لرزش مي شود حال آنكه در موارد با ولتاژ بالا بدليل گرفتگي عضلات، منجر به اتصال دائم با آن وسيله خواهد شد.

كمكهاي اوليه كه در برق گرفتگي با ولتاژ پائين در منزل مي توانيم انجام دهيم رعايت جوانب احتياط است. مسائلي است كه فرد كمك كننده بايد انها را رعايت كند. بدين ترتيب كه تا وقتيكه جريان برق به مصدوم متصل است نبايد به مصدوم دست بزنيم. ابتدا بايد جريان برق قطع شود كه با قطع كردن فيوز يا كشيدن دو شاخه از پريز ممكن مي شود.

بعد از قطع جريان برق بايد بدن مصدوم را از اتصال به لوازم برقي جدا كرد. فرد كمك كننده بايد دمپايي لاستيكي به پا كند و يا اگر زمين خيس است از چند روزنامه براي خشك كردن استفاده كند و توسط يك چوب و يا هر چيزي كه غير رسانا است فرد مصدوم را از محل كه برق در آن وجود دارد دور كند.

بعد از قطع ارتباط برق در ابتدا بايد تنفس مصدوم را كنترل كرد. اگر تنفس نداشت بايد تنفس دهان به دهان انجام شود. بالافاصله بايد ضربان قلب و نبض كنترل شود. در صورتيكه نبض وجود نداشت ماساژ قلبي ضروري است.

در هر نوع برق گرفتگي شخص بايد به بيمارستان منتقل شود و بايد تا ۲٤ ساعت تحت نظر باشد. البته تا رسيدن به پزشك يكبار تنفس مصنوعي و همچنين ٥ بار ماساژ قلبي لازم است.

در برق گرفتگي با ولتاژ بالا تا زماني كه جريان برق قطع نشده حتي نمي توان به مصدوم نزديك شد چون در فاصله چند متري هم ممكن است به فردي كه مي خواهد كمك كند برق منتقل شود.

نكاتي كه بايد در هنگام صاعقه رعايت شود تا باعث پيشگيري از برق گرفتگي شود:

۱- دوري از درختان و پايه هاي برق

۲- گريز از روي ارتفاعات

۳- خوابيدن روي زمين يا جاي گود

سوختگي هاي الکتريکي

عبور جريان برق از بدن احتمالاً باعث ايجاد جراحتهاي وخيم و حتي مرگ آور مي شود . جريان برق ممکن است از يک منبع توليد برق با ولتاژ پايين ( وسايل الکتريکي خانگي ) يا ولتاژ بالا ( بيش از ۱۰۰۰ ولت - معمولاً در کارخانه ها يا در خيابان ) و يا احتمالاً از صاعقه ( برق زدگي باشد) . وقتي جريان برق از نقطه اي وارد بدن مي شود از محل ديگر که در آن بدن با زمين تماس دارد خارج مي شود . نقاط ورود و خروج جريان برق از بدن آسيب مي بيند و آسيب اين نقاط به صورت حفره اي شبيه به محل ورود گلوله به چشم مي خورد . به غير از محل ورود و خروج جريان برق ،‌بافتهايي که در مسير اين دو نقطه قرار دارند نيز تحت تأثير جريان برق و حرارت توليد شده تخريب مي شوند به طوري که هرچه ولتاژ برقي که وارد بدن مي شود بيشتر باشد ، سوختگي ايجاد شده عميق تر و جراحتهاي باقي مانده وخيم تر خواهند بود . علاوه بر اين ،‌ جريان الکتريکي ضمن عبور از بدن در اعصاب ( محيطي و مرکزي ) ، ماهيچه ها و قلب تغييرات شيميايي قابل توجهي ايجاد مي کند و باعث اختلال در واکنش هاي بدن شده و يا به طور کلي باعث توقف آنها مي شود ، در بسياري از موارد اگر چه سوختگي خارجي ( محل ورود و خروج جريان برق ) به طور فريبنده اي کوچک است اما اين مقدار کوچک نبايد پوششي بر آسيب هاي وخيم تر عمقي باشد و ما را به اشتباه بياندازد .

ابزار و سيمهاي برق با ولتاژ پايين که در خانه يا محل کار يافت مي شوند مي توانند باعث برق گرفتگي بشوند . اکثر سيمها و ابزار الکتريکي توسط روکش هاي عايق پوشانده شده اند تا انسان تماس مستقيم با جریان برق نداشته باشد . بسياري از برق گرفتگي ها ناشي از خراب بودن کليدها ، سائيده شدن روکش سيمها يا خرابي خود وسيله الکتريکي است . کودکان بيشتر در معرض خطر برق گرفتگي قرار دارند چرا که دوست دارند با کليدها ، سيمها و يا پريزها بازي کنند .

آب يک هادي خوب جريان برق است لذا تماس با وسايل الکتريکي با دست خيس يا زماني که زير پاها خيس است ، خطر برق گرفتگي را افزايش مي دهد .

صاعقه يک منبع طبيعي توليد الکتريسيته ( جريان مستقيم با سرعت و ولتاژ فوق العاده زياد ) است که به طور عادي براي رساندن خود به زمين از نزديکترين زائده بلندي که در آن حوالي وجود دارد استفاده مي کند و اگر شخصي در تماس با ، يا حتي نزديکي به يک زائده طبيعي مانند درخت ، برج يا دکل باشد صدمه شديدي خواهد ديد . الکتريسيته توليد شده به وسيله برق آسمان عمرش فوق العاده کوتاه است اما مي تواند موجب مرگ آني ( به علت ايست قلبي - تنفسي ) يا حداقل سبب به آتش کشيدن لباس شخص شود ( اما صدمات بافتهاي عمقي به نسبت سبکتر است ) . بنابراين در زمان رعد و برق بايد به سرعت از محلهاي خطرناک دور شد

عوارض تهديد کننده جان مصدوم در صدمات الکتريکي

با ورود جريان برق به بدن در اثر انقباضهاي الکتريکي سفت ( کزازي شکل ) عضلات تنفسي يا آسيب مراکز تنفسي در مغز ( در بصل النخاع ) ايست تنفسي عارض مي شود و پس از مدتي قلب نيز از حرکت مي ايستد . البته اگر جريان برق از خود قلب نيز عبور کرده باشد با ايجاد انقباضات کرمي شکل و غيرمؤثرو اسپاسموديک در بطن ( فيبريلاسيون بطني ) ايست قلبي اوليه خواهيم داشت . پس از ايست قلبي - تنفسي اگر در عرض ۴ تا ۶ دقيقه عمليات احياء شروع نشود مرگ قطعي و حتمي خواهد بود . اما قبل از شروع عمليات احياء ابتدا بايد تماس مصدوم را با جريان برق از بين ببريم .

قطع جريان کم ولتاژ

معقولترين کار قطع کليد کنتور است . اگر دسترسي سريع به فيوز امکان پذير نبود دو شاخه را از پريز بيرون بياوريد يا سيم روکش دار را بکشيد تا از پريز خارج شود و مطمئن شويد که خود در يک محل بي خطر و سالم قرار گرفته ايد . اگر نتوانستيد جريان برق را به اين ترتيب قطع کنيد روي يک ماده عايق خشک مثل يک تخته چوبي يا لاستيک بايستيد و با يک وسيله چوبي بلند ( مثل جارو ) منبع برق را از مصدوم دور کنيد . يا اينکه يک طناب را به دور رانها يا دست مصدوم بياندازيد و او را به سمت خود بکشيد تا از منبع دور شود .

توجه کنيد : از به کار بردن وسايل فلزي يا مرطوب يا از تماس با بدن لخت مصدوم کاملاً خودداري کنيد . اگر هيچ راهي وجود نداشت گوشه لباس مصدوم را که خشک است بگيريد و او را بکشيد .

برق گرفتگي با جريانهاي پر ولتاژ

در مواردي که با برق گرفتگي ولتاژ بالا روبرو هستيد به هيچ عنوان به مصدوم نزديک نشويد مگر اينکه از طرف پليس يا شخص مسئولي به شما اطمينان داده شود که مي توانيد به مصدوم نزديک شويد . تماس با برق هاي پرولتاژ در خطوط فشارقوي هوايي معمولاً سبب مرگ آني مي شود . در چنين مواردي ضمن ايجاد سوختگي هاي شديد ، در اثر نيروي ناشي از اسپاسم ناگهاني ماهيچه اي ، مصدوم به مساحتي دورتر از محل تماس پرت مي شود . اگر مصدوم همچنان در تماس با برق مانده بود يا اينکه کمتر از ۱۸ متر از خطوط فشار قوي فاصله داشت هرگز کوشش نکنيد که او را نجات دهيد ، حتي به او نزديک هم نشويد تا اينکه برق به وسيله مسئولين قطع شود چرا که برق فشار قوي میدان الکتریکی داشته و مي تواند مسافتهاي دور را نيز تحت تأثير قرار دهد در اين موارد مواد عايق ، مانند چوب خشک يا لباس خشک به هيچ وجه حفاظتي براي شما ايجاد نخواهد کرد . بلافاصله به پليس خبر دهيد و اجازه ندهيد کسي به مصدوم نزديک شود و زماني کمک هاي اوليه را شروع کنيد که از طرف مسئولين يا مراجع رسمي به شما اطلاع داده شود که برق قطع شده است .

ارزيابي مصدومين برق گرفتگي

شکايات وعلائم

مصدومي که دچار برق گرفتگي مي شود ممکن است يکي يا تمام شکايات و علائم زير را داشته باشد :

• سوختگي هاي محل ورود و خروج جريان برق از بدن

• قطع راههاي عصبي که به صورت فلج اندام تظاهر مي کند .

• درد و حساس شدن ماهيچه ها

• افزايش فشار خون يا کاهش فشار خون همراه با علايم و شکايات ناشي از شوک

• مشکل شدن تنفس يا ايست تنفسي ( ممکن است زبان ورم کند و راه هوايي را مسدود نمايد)

• ضربانات نامنظم قلب يا ايست قلبي.

• بي قراري و تحريک پذيري ، اگر مصدوم هوشيار است .

• بيهوش شدن .

• اختلالات بينايي .

• شکستگي استخوانها ( از جمله ستون مهره ها ) و دررفتگي مفاصل به علت انقباضات شديد عضلات يا پرت شدن .

• تشنج ( در موارد شديد )

مراقبت از مصدوم

مراحل مراقبتهاي اورژانس

• مطمئن شويد که خود و مصدوم در يک منطقه بي خطر قرار داريد .

• براي مصدوم يک راه هوايي مطمئن برقرار کنيد و اگر لازم است ( در موارد ايست قلبي - تنفسي ) عمليات احياي قلبي - تنفسي مقدماتي را شروع کنيد .

• در صورت وجود ضايعات نخاعي و ستون فقرات ، آسيب هاي سر و شکستگي شديد ، مراقبتهاي اوليه مربوط به آنها را انجام دهيد .

• سوختگي هاي الکتريکي را ارزيابي کنيد . در جستجوي حداقل دو محل سوختگي خارج باشيد : يکي محل تماس با منبع انرژي الکتريکي و ديگري محل تماس با زمين .

• محل هاي سوختگي را سرد کنيد .

• بر روي مناطق سوخته پانسمان استريل خشک قرار دهيد .

• مراقب شوک باشيد . آن را درمان کرده و اکسيژن با غلظت بالا تجويز کنيد .

• مصدوم را هر چه زودتر منتقل کنيد . بعضي از عوارض سوختگي ( مثل تورم راههاي هوايي و در نتيجه خفگي ، نارسايي کليه ، اختلالات قلبي و شوک ) شروع تدريجي دارند . بنابراين بايد مصدوم را سريعاً به مرکز مجهز منتقل کرد و او را تحت نظر قرار داد .

توجه کنيد : آسيب هاي الکتريکي سبب تخريب وسيع عضلات شده ، که اين باعث آزاد شدن مواد سمي ( مثل ميوگلوبين ) به داخل خون مي شود . اين مواد از راه خون به کليه ها رسيده و در ادرار ترشح مي شوند و رنگ آن را قرمز مي کنند و از طرفي با رسوب در کليه ها سبب نارسايي کليه خواهند شد . بنابراين براي جلوگيري از اين عارضه به مصدومين برق گرفتگي که ادرار قرمز دفع مي کنند بايد حجم زيادي از مايعات داخل وريدي ( ترجيحاً حاوي بي کربنات سديم ) تزريق کرد تا با شسته شدن کليه ها ، آسيب کليوي تقليل يابد ... اشتراک گذاری لطفا!!

Videos (show all)

شارژ بریکر و متاسفانه ...

Location

Category